فهرست
ادعای روز: تحریم ایران برای اعدام در ورزشگاه‌ها
ادعای روز: تحریم ایران برای اعدام در ورزشگاه‌ها

ادعای روز: تحریم ایران برای اعدام در ورزشگاه‌ها

آی اسپورت - یک سازمان فرانسوی، خواستار تحریم کلی فوتبال ایران شده است. درخواستی که با تکیه بر برگزاری «مراسم اعدام در ورزشگاه‌ها» به فیفا ارجاع شده و دبیرکل فدراسیون جهانی فوتبال نیز از آن حمایت کرده است. پایگاه فرانسوی SOfoot فرانسه نوشت که فیفا اخیرا بندی به اساسنامه خود اضافه کرده که در آن با تکیه بر حقوق بشر، درصدد برخورد با کشورهایی است که در استادیوم‌های ورزشی اعدام برگزار می‌کنند. نام ایران نیز به عنوان کشوری که اقدام به این کار کرده، در گزارش فیفا آمده است. در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶ در نیریز در استان فارس یک اعدام در ورزشگاه فوتبال به فیفا گزارش شده است.

در همین راستا سازمان خصوصی حقوق بشری ECPM در فرانسه به این شرایط اعتراض کرده و به همین خاطر نامه‌ای به جیانی اینفانتینو رئیس فیفا ارسال کرده تا او از اخبار موجود درباره اعدام در ورزشگاه‌ها آگاه شود. این سازمان مشخصا در نامه‌اش از فیفا خواسته‌ تا ایران را تحریم و از تمامی رقابت‌های بین‌المللی حذف کند. رافائل چنول هازان Raphaël Chenuil-Hazan مدیر این سازمان درباره نامه به رئیس فیفا گفت:‌ «فیفا نمی‌تواند بگوید که به این رفتار بی‌توجه است. اگر من یک بازیکن بودم در جایی که یک انسان اعدام شده، بازی نمی‌کردم.»

فیفا در نهایت با ارسال نامه‌ای به این اتفاقات واکنش نشان داده است. فاطما سامورا دبیرکل فیفا در این نامه نوشته است: «فیفا این اقدامات را محکوم می‌کند. من قصد دارم در آینده با فدراسیون فوتبال ایران درباره این موضوع مذاکره کنم و از طریق برنامه‌های خود جلوی این اقدام را خواهیم گرفت. ماده ۳ اساسنامه به فیفا این قدرت را می‌دهد که برخلاف این اقدامات عمل کنیم.»

۱۲ ۲  
آی اسپورت
2017-01-12 11:37:00
نظر دهید

۲ نظر
پرسپولی واقعی
پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۱۶
کی ؟کجا ؟
۲
پرسپولی واقعی
پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۱۶
کی ؟کجا ؟
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر