فهرست
برای تولد هشتاد سالگی؛ یک انگلیس، یک بابی
برای تولد هشتاد سالگی؛ یک انگلیس، یک بابی

برای تولد هشتاد سالگی؛ یک انگلیس، یک بابی

آی‌اسپورت- سر بابی چارلتون اسطوره تیم ملی انگلیس و باشگاه منچستریونایتد 80 ساله شد. کیفیت فنی بابی درون زمین و شخصیت او خارج از مستطیل سبز طوری بود که کمتر کسی از نسلش می توانست با او رقابت کند. حتی از نسل های آینده فوتبال جزیره هم نمی توان بازیکنانی را پیدا کرد که بخواهد هم رده او قرار بگیرد. در این سال ها اگرچه وین رونی و رایان گیگز موفق شدند رکوردهای چارلتون را بشکنند اما انگلیس هیچوقت بابی را فراموش نکرد. اسطوره باشگاه منچستریونایتد که 17 سال از عمرش را در کنار شیاطین سرخ سپری کرد، اکنون 80 ساله شده است. به بهانه تولد بابی 10 اتفاقی که در بی مانند شدن او تاثیرگذار بود را بررسی کردیم.

فاتح توپ طلا: بابی چارلتون این افتخار را داشت که برنده توپ طلا شود. او این عنوان را درحالی به دست آورد که تنها 3 انگلیسی دیگر توانسته بودند فاتح توپ طلا شوند. مایکل اوون، کوین کیگان و استنلی متیوس دیگر بازیکنان انگلیسی بودند که توپ طلا را لمس کردند.

بالاتر از اوزه‌بیو: چارلتون درحالی توانست توپ طلا را در سال 1966 به دست آورد که فاصله نزدیکی با اوزه بیو اسطوره فقید تیم ملی پرتغال و باشگاه بنفیکا داشت. او با اختلاف یک رای بیشتر از آقای گل جام جهانی 1966 توانست فاتح توپ طلا شود. چنین اتفاقی بعدا در سال 1996 هم تکرار شد و ماتیاس سامر با اختلاف یک رای بیشتر از رونالدوی برزیلی توپ طلا را مال خود کرد.

با اخلاق: چارلتون جزو بازیکنان با اخلاق به حساب می آمد و در زمین دنبال خشونت نبود. جالب است بدانید او در طول دوران فعالیتش در رده ملی و باشگاهی مجموعا 2 کارت زرد دریافت کرد. اینکه یک بازیکن بتواند تا این حد بدون برخورد بازی کند فقط از چارلتون برمی آمد.

اولین کاپیتان قهرمانان: وقتی در سال 1968 منچستریونایتد با غلبه بر بنفیکا قهرمان جام باشگاه های اروپا شد، بابی چارلتون کاپیتان آن تیم بود. او علیرغم اینکه بازوبند را به بازو بسته بود 2 گل هم برای تیمش به ثمر رساند تا یونایتد را در این قهرمانی کمک کند. منچستر اولین تیم انگلیسی بود که فاتح جام باشگاه های اروپا می شود و چارلتون اولین کاپیتانش.

ویترین منچستریونایتد: در سال 2011 بابی چارلتون پس از بازیکنانی همچون رایان گیگز، اریک کانتونا و جرج بست به عنوان اسطوره باشگاه منچستریونایتد انتخاب شد تا معلوم شود نزد طرفداران فعلی یونایتد نیز از محبوبیت برخوردار است.

آقای انگلیسی: بابی چارلتون در تیم ملی انگلیس صاحب افتخاری است که بازیکنان بزرگی همچون دیوید بکام و وین رونی نتوانسته اند به آن دست پیدا کنند. بابی تنها بازیکن تیم ملی انگلیس است که در چهار جام جهانی (1970-1966-1962-1958) حضور پیدا کرده بود.

در لیست صدتایی‌ها: در سال 2004 فدراسیون جهانی فوتبال لیست 100 بازیکن برتر تاریخ معاصر فوتبال را به انتخاب پله اسطوره برزیلی منتشر کرد که بابی چارلتون در آن لیست حضور داشت. مایکل اوون، گری لینه کر، گوردون بنکس، آلن شیرر، کوین کیگان و دیوید بکام دیگر بازیکنان انگلیسی حاضر در آن لیست بودند.

پشت سر فرگوسن: اسطوره باشگاه منچستریونایتد نقش اصلی در حضور سرالکس فرگوسن روی نیمکت شیاطین سرخ داشت. اتفاقی که در سال 1986 رخ داد و الکس اسکاتلندی به این وسیله وارد اولدترافورد شد.

قهرمان: ارلتون یکی از سه بازیکنی بود که افتخار فتح جام جهانی و جام ملت های اروپا را داشت. نوبی استیلز و ایان کالاگان دیگر بازیکنان انگلیسی بودند که این دو جام را بالای سر بردند.

ژن فوتبالی: فوتبال در خون خانواده چارلتون وجود داشت. سه عموی او به نام های جک، جرج و جیم میلبرن عضو باشگاه لیدزیونایتد بودند، استان میلبرن در چسترفیلد و لسترسیتی بازی می کرد و جکی میلبرن اسطوره باشگاه نیوکاسل پسر عمه مادرش بود.

 علیرضا روش، خبرورزشی

۲    
آی اسپورت
2017-10-13 17:24:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر