فهرست
گلادیاتور/ برای جنگجوترین سرمربی تاریخ تیم‌ملی
گلادیاتور/ برای جنگجوترین سرمربی تاریخ تیم‌ملی

گلادیاتور/ برای جنگجوترین سرمربی تاریخ تیم‌ملی

«بعضي‌ها معتقدند فوتبال مسئله مرگ و زندگي است. چنين ديدگاهي نااميدکننده است چون فوتبال خيلي خيلي مهم‌تر از اين‌هاست.»

بيل شنکلي

آی اسپورت- پنج سال پيش در همين روزهاي اول پاييز تيم ملي در ورزشگاه آزادي با بحرين بازي کرد. اين يکي از بازي‌هاي دور اول مقدماتي جام جهاني بود. ما بازي را شش بر صفر برديم. صحنه‌اي از بازي هست که هرگز فراموش نمي‌کنم؛ کي‌روش همان وقتي که تيم داشت حمله مي‌کرد و گل پنجم را هم زده بود، آمده بود لب خط و سر بازيکن‌ها فرياد مي‌زد. بر‌افروخته و عصبي بود. تيمش يکي از بهترين نتايج ممکن را گرفته بود و او مي‌توانست بنشيند و حرف‌هاي نشست خبري بعد از بازي را آماده کند، اما او به جايش نگران بود؛ نگران اين‌که بازيکن‌ها وظايف تعريف شده‌شان را رها کرده‌اند و در جو احساسي سنگين آزادي با آن همه تماشاگر و تاريخچه خشم و نفرتي که بين دو تيم هست، دارند براي خودشان بازي مي‌کنند. تيمش داشت به همان سبکي بازي مي‌کرد که سال‌ها به آن خو گرفته بود. يک‌جور فانتزي احساسي، سبکي حماسي که وقتي مي‌گيرد، کار حريفش سخت مي‌شود، اما مشکل اين‌جاست که اين اتفاق معلوم نيست هر چند وقت يک‌بار رخ مي‌دهد و اگر رخ دهد هم لزوما قرار نيست به پيروزي منجر شود. فريادهاي کي‌روش براي بازگرداندن نظمي بود که بازيکنان ما به آن عادت نداشتند. نه‌تنها بازيکنان که هيچ‌کدام از ارکان فوتبال ايران به آن تن نداده بودند. کي‌روش آمده بود که آن کار سخت‌تر را بکند؛ نظم را جاي احساسات حاکم کند. فوتبال مبتني بر «حماسه»هاي هر چند سال يک‌بار را تبديل کند به «سازماندهي» تيمي که به صورت مداوم نتيجه مي‌گيرد. مي‌جنگد و پيروز مي‌شود.

جنگ کي‌روش در اين سال‌ها بيشتر از آن‌که درون زمين متمرکز شود، بيرون از ميدان بوده. توي زمين بازيکنانش او را قبول دارند، به حرفش گوش مي‌دهند و حالا پس از گذشت اين پنج، شش سال، مستقل از آن‌که چه ترکيبي را به زمين مي‌فرستد، نمايش تيمش منظم، بااعتماد به نفس و توانمند است؛ تيمي که سر صبر و حوصله مي‌جنگد و دغدغه خودنمايي و فانتزي ندارد. بيرون زمين اما داستان متفاوت است.

 از يک طرف او سيبل حمله کساني است که عاشق همان روايت فانتزي از فوتبال هستند. اسير نوستالژي و روزهاي خوش گذشته. آن‌گاه که چه سر‌سبز بود دره ما. مربيان خارجي مي‌آمدند، سر سفره ما مي‌نشستند، با ما ديزي مي‌خوردند و فارسي ياد مي‌گرفتند و چقدر محبت‌ها بيشتر بود. کسي به فکر ماديات نبود. روزگار حماسه و زلزله، روايتي که ارتباطش با واقعيت قطع شده است. کسي يادش نمي‌آيد در آن روزگار حريفان ايران در چه وضعيتي بودند. اين روايت، فکت‌ها را حذف مي‌کند تا در نوستالژي آرامش بخشش غرق شود؛ مثلا فراموش مي‌کند که رايکوف در کل فقط پنج‌بار به‌عنوان سرمربي تيم ملي روي نيمکت نشست و از اين بازي‌ها فقط دوتايش بازي‌هاي رسمي فيفا بودند. او نه‌تنها افتخاري کسب نکرد و تاثيري روي تيم ملي ايران نگذاشت که اصولا فرصتي براي اين کار نداشت. روايت نوستالژي‌پسند حماسه‌دوست نمي‌بيند که همه مناسبات فوتبال در جهان نسبت به آن روزهاي خوش گذشته چقدر عوض شده است؛ از دستمزدها و ساختار باشگاه‌ها و حجم پول‌هاي جابه‌جا شده در طول سال از طريق حق پخش و تبليغات و تاثيرات سياسي – اجتماعي گرفته تا سبک بازي‌ها و ايده‌هاي مربيان و شکل تمرين‌ها و تکنيک‌هاي آناليز بازي‌ها و شيوه‌هاي مديريت و البته تاثير رسانه‌ها و انبوهي و فراواني‌شان. روايت فانتزي نمي‌بيند واقعيت سرد و زمخت امروز فوتبال با آن روزهاي گرم و دوست داشتني و پرمحبت بسيار متفاوت است.

کي‌روش در يک جبهه ديگر هم دارد مي‌جنگد؛ در مبارزه با کساني که توقعاتشان از تيم ملي با آنچه واقعيت فوتبال امروز ايران نشان مي‌دهد، تفاوت‌هاي عجيبي دارد. واقعيت تلخ مقابلمان اين است: ميانگين گلزني بهترين گلزنان ليگ برتر ايران در چند سال گذشته بين دهم تا چهاردهم آسيا بوده است. تيم‌هاي ملي جوانان و نوجوانان ايران طي شش سال گذشته در تورنمنت‌هاي آسيايي و جهاني يا نتوانسته‌اند حضور داشته باشند يا در معدود رقابت‌هايي که شرکت کرده‌اند حتي از گروهشان صعود نکرده‌اند. وضعيت تيم اميد که يکي از مرثيه‌هاي تکراري چهل سال گذشته است. باشگاه‌هاي فوتبالمان بدترين نتايج را در بازي‌هاي آسيايي مي‌گيرند و نمي‌توانند از گروهشان بالا بروند. نقش‌هاي کليدي در تيم‌ها کمرنگ شده و ديگر از ستاره در ليگمان خبري نيست. سه تيم صدر جدول ليگ، بازيکن خلاق بازي‌ساز ندارند و وضعيت مهم‌ترين بازي ليگ يعني دربي را هم که چند وقت پيش ديديم. حالا سوال اين است کي‌روش از کجا بايد بازيکناني بياورد و با آن‌ها تيمي بسازد که هم زيبا بازي مي‌کند و هم حريفان را يکي پس از ديگري تار و مار؟ جالب اين‌جاست که کي‌روش تقريبا اين معجزه را انجام داده است. او آن‌قدر اين طرف و آن طرف دنيا دنبال بازيکن گشته که حالا در تيمش ستاره مي‌بينيم. حالا بعد از گذشتن چند سال خيلي طبيعي شده است که سردار آزمون و جهانبخش گل‌هايي در سطح اول فوتبال دنيا بزنند و رضا قوچان‌نژاد مهاجمي سرنوشت‌ساز باشد. اين‌ها هيچ‌کدام در ليگ ما رشد نکرده‌اند. انگار فراموش کرده‌ايم ما قاعدتا و با در نظر گرفتن واقعيت و بضاعتمان نمي‌توانسته‌ايم چنين تيم ملي خوبي داشته باشيم که چهار سال در رتبه اول آسيا باشد و استراليا و کره جنوبي و ژاپن (همان‌ها که برنامه‌ريزي بهتري دارند و آينده‌نگرتر هستند و افتخارات بيشتري هم دارند) براي رتبه دوم با هم رقابت کنند. عجيب‌تر از همه اين‌که اسم اين روند روشن و واضح پيشرفت را بگذاريم خوش‌شانسي. چطور ممکن است هميشه خوش‌شانسي آورد؟ اسم آن گل دقيقه نود مسي را چه بگذاريم؟ به آن بازي درخشان مقابل عراق که ده نفره دوبار به بازي برگشتيم و در نهايت با پنالتي حذف شديم چه بگوييم؟ همه تيم‌ها لحظات خوش‌شانسي و بدشانسي دارند، اما توانايي و اعتماد به نفس تيمي که چهار سال است بهترين تيم آسياست و در هر بازي با تمام وجودش مي‌جنگد و بالاخره راهي براي پيروزي پيدا مي‌کند، نامش خوش‌شانسي نيست. پله يک‌جايي مي‌گويد: “موفقيت با شانس فرق دارد. موفقيت يعني کار سخت، استقامت، يادگرفتن، فداکاري و از همه مهم‌تر عشق به آن چيزي که ياد مي‌گيريد يا مي‌خواهيد به دست بياوريد.” کي‌روش و تيمش براي به دست آوردن تک‌تک اين‌ها جنگيده‌اند.

آن تقلاهاي لب خط کارلوس کي‌روش و مصاحبه‌هاي طوفاني‌اش غر زدن نيست؛ جنگي است که او از همان اول کار در تيم ملي عليه همه سوءتفاهم‌ها و کاسب‌کاري‌ها و طلبکاري‌ها و احوالات بيگانه ستيزانه و ساده لوحانه شروع کرده و همچنان دارد ادامه مي‌دهد. کي‌روش لب خط، هم مثل يک رهبر ارکستر تيمش را هدايت مي‌کند، هم جنگ‌هاي رواني عليه هر‌ چيزي که لازم باشد، راه مي‌اندازد و هم جنگش را با نوستالژي و فانتزي و فساد و بدخواهي پيش مي‌برد. چون مي‌خواهد تيمش برنده باشد. اين فريادها براي برنده بودن است، براي آن‌که فوتبال چيزي فراتر از مرگ و زندگي است، براي اين‌که تاريخ، برنده‌ها را به خاطر خواهد آورد، براي آن‌که آن کسي که فکر مي‌کند بردن همه چيز نيست، هنوز بردن را در زندگي تجربه نکرده است.

منبع: کرگدن نامه

۱۳ ۳  
آی اسپورت
2016-10-04 15:40:00
نظر دهید
۳ نظر
مهدی رحیمی
سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵، ۱۸:۰۱
عالی بود آی اسپورت مرسی
۱
یوسف
سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵، ۱۹:۵۹
کیروش مدتهاست اون کیروش دوست داشتنی نیست دیگه! لیگی خروجی میدهد جناب رسولی که روند برگزاری درست و حسابی داشته باشد نه اینکه برای هر بازی ملی لیگ برتر یک ماه تعطیل شود. اگر لیگ ما بازیساز خوبی ندارد مقصرش فقط مربیان لیگ نیستند. مهدی کیانی یکی از بهترین هافبک دفاعی های چند سال اخیر به گواه آمار فرصت پوشیدن پیراهن تیم ملی رو پیدا نکرد چون با دردانه آقای کیروش هم پست بود. خیلی جاها آقای کیروش چشمشو به روی لیگ بست و به جز استقلال و پرسپولیس به کمتر تیم دیگری توجه کرد.
۱
فرشته ف
سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵، ۲۲:۰۹
بهتر است مقاله ی بالا را مطالعه کنی چند بار.
لیگی که هنوز اقای عنایتی گل می زند باشگاهها جتی از گروه خود در آسیا بالا نمی آیند .در خوشبینانه ترین حالت روستوف و هیرنوین و الکمار میدان درخشش جوانان ما هستند یونان هم همینطور،پس کره و ژاپن وامارات وقطر چه بگویند با آن همه هزینه ؛دورتموند تاتنهام و روزگار منچستر و اینتر جولانگاه بازیکنان آنهاست .
ما توقع داریم آقای کی روش از ما منچستر بسازد ولی در حتی ساده ترین مسائل ؛لباس و زمین و تا نظم و دیسپلین و کارهای اداری و نامه نگاری و برنامه ریزی فلج هستیم
کسی که پا ندارد نمی تواند در دوسرعت شرکت کند اما می تواند امیدوار باشد و زندگی کند تیم ملی ما با شرائط فعلی فوتبال ما و فقط می تواند امیدوار باشد و زندگی کند لبخند بزند به جام جهانی برود حضور داشته باشد نود د قیقه آرژانتین را مهارکند ولی بعد از نود به مسی می بازد و در باران به پیراهن سفید وخیس سرمربی دلیرش در برابر بوسنی نظاره کند و بگوید: خسته نباش مرد ؛ ما تا لحظه آخر امیدوار بودیم و هستیم
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر