فهرست
جدال تاکتیکی رنار و کی‌روش؛ چرا نباختیم؟
جدال تاکتیکی رنار و کی‌روش؛ چرا نباختیم؟

جدال تاکتیکی رنار و کی‌روش؛ چرا نباختیم؟

آی‌اسپورت- از تیتر شروع کنیم. از این‌که «چرا نباختیم»، ترکیب بهتری است تا «چگونه بردیم؟» بهتر است ابتدا دلیل نباختن به مراکش را توضیح بدهیم. اگر بازی‌های مراکش در یک سال اخیر را دیده باشید، به خصوص بازی‌های دوستانه آخرش را، باید حالا دنبال فهم یک استراتژی بزرگ مقابله باشید. استراتژی مقابله‌ای که در ذهن کی‌روش بود و در زمین اجرا شد. باور کنید که کنترل مراکش سخت است. حتی برای صربستان که به عنوان نماینده اروپا در جام جهانی حضور دارد، اما در بازی دوستانه مغلوب مراکش شده است. حتی اسلواکی که در انتخابی اروپا، بعد از انگلیس، تیم دوم گروه شد. بازی با اوکراین را اگر دیده باشید، حتما قدرت مراکش را فهمیده‌اید. تیمی با هماهنگی بی‌نظیر در پرس از بالا و بسیار سریع در گردش توپ.

سرمربی مراکش چیزی از ترکیب ما ‌نمی‌دانست؛ حتی در کنفرانس پس از بازی هم این مسئله را تأیید کرد. حقیقتش را بخواهید، ترکیب مراکش هم آن‌ چیزی نبود که انتظار می‌رفت. خبرهای مشکوکی از مصدومیت نبیل دیرار و اشرف حکیمی به گوش می‌رسید، اما باور کردنش سخت بود. حمزه مندیل هم در آخرین بازی مراکش برابر استونی روی نیمکت قرار گرفته بود. در همان بازی امرابط هم در پست دفاع راست بازی کرد. بازیکنی که در تمام بازی‌های قبلی مراکش، وینگر چپ این تیم بود. الکعبی در بازی‌های دوستانه چند ماه اخیر مراکش همیشه نیمکت‌نشین بود، جز بازی آخر برابر استونی. حدس زدن حضورش در ترکیب اصلی مراکش کمی سخت بود. از طرفی امین حارث هم در تمام دوران آماده‌سازی مراکش برای جام جهانی، روی نیمکت بود، جز بازی آخر برابر استونی. ترکیب مراکش برابر استونی عجیب بود، اما همان ترکیب مقابل ایران به میدان آمد. خالد بوطیب، بازیکن مورد علاقه رنار روی نیمکت بود، تا الکعبی فشار بیشتری روی دفاع ما بیاورد. حارث وینگر چپ بود تا با تکنیک بیشتر نسبت به امرابط، سمت راست ایران را اذیت کند. گفتن از کیفیت حکیم زیِش و ایجاد زوج هجومی در سمت راست با امرابط هم گفتن از بدیهیات است. پس حالا با ترکیبی از فهم قدرت مراکش و تازگی ترکیبی که رو‌‌به‌روی ما قرار گرفت، به سراغ تحلیل بازی برویم.

آیا کسی فکر می‌کرد احسان حاج‌صفی در دفاع چپ جایگزین میلاد محمدی شود؟ بعید است این ترکیب به ذهن کسی رسیده باشد. علاوه بر این، حضور انصاری‌فرد به عنوان وینگر چپ و وحید امیری به عنوان هافبک چپ هم حدس زدنی نبود. پس ما هم به اندازه کافی در ترکیب تیم ملی سورپرایز داشتیم. حالا از ترکیب هم جلوتر برویم و برسیم به سیستم، استراتژی و تاکتیک‌های ما در این بازی. سیستم و آرایش اولیه دو تیم به شکل زیر بود.

استفاده از همان سیستم مورد علاقه کی‌روش، یعنی 1-4-1-4 که انتظار هم می‌رفت که در این بازی استفاده شود. استراتژی اصلی مراکشی‌ها استفاده از بازی منطقه‌ای بود. تجمع در یک سمت زمین و کشاندن بازیکن‌های ما به منطقه مورد نظر، استفاده از پاس‌های کوتاه با جا‌به‌جایی‌های سریع و زیاد و در نهایت استفاده از پاس بلندی که بازیکنی را در منطقه‌ای دیگر از زمین، راه ‌می‌انداخت. در ادامه می‌توانید تصویری از تجمع منطقه‌ای مراکشی‌ها را ببینید. که در ابتدای بازی در سمت چپ صورت می‌گرفت و نتیجه‌اش راه انداختن امرابط در سمت راست زمین می‌شد. کاری که در ابتدای بازی، ما را غافلگیر کرد و تا آستانه گل خوردن رفتیم.

در ادامه هم مراکشی‌ها با ارسال توپ‌های بلند به کناره‌ها، فشار روی کناره‌های تیم ملی را زیاد کردند. در واقع استراتژی اصلی مراکش در این بازی، تلاش برای ایجاد جدال‌های نفر به نفر در کنار زمین بود. کاری که با استفاده از بازی منطقه‌ای و البته توپ‌های بلند دو دفاع وسط مراکشی ‌و هافبک دفاعی آن‌ها اتفاق می‌افتاد. این سه بازیکن، در طول بازی ۳۹ پاس بلند داشته‌اند.

حالا در طرف مقابل، ایران چه برنامه‌ای برای کنترل مراکشی‌ها اجرا کرد؟ باز هم بهتر است از تصاویر کمک بگیریم. به تصویر پایین دقت کنید. علیرضا جهانبخش در تمام طول بازی، محور اصلی تغییر سیستم‌های پیاپی تیم ملی بود. در همین صحنه، جهانبخش به اندازه‌ای عقب می‌نشیند که سیستم تیم ملی به ۱-۴-۵ تغییر می‌کند. با این کار، خط دفاع ما عرض بیشتری از زمین را می‌توانست پوشش دهد و احسان حاج صفی می‌توانست برای دفع توپ‌های بلند مراکشی‌ها‌ چارچوب حرکتی بهتری داشته باشد.

در بسیاری از صحنه‌های بازی، می‌توانید این تغییر سیستم سریع تیم ملی به ۱-۴-۵ و تغییر موقعیت جهانبخش را ببینید.

در بهترین حالتی که می‌شود درک درستی از تغییر موقعیت جهانبخش پیدا کرد، زمان انتقال است. اگر خوب به تصویر پایین دقت کنید، منطقه حضور رامین رضاییان با منطقه حضور احسان حاج‌صفی قرینه نیستند. رامین به مرکز زمین و دو مدافع وسط ما نزدیک‌تر شده، اما احسان در منطقه خودش حضور دارد. این یعنی علیرضا جهانبخش موظف به پوشش و کمک به سمت راست دفاع ما هم بوده است. در واقع علیرضا جهانبخش در تمام طول بازی در شرایط تصمیم گیری مکانی خاص قرار داشته است. درست مثل همین صحنه که می‌توانید سختی کار او را بهتر درکی کنید.

وقتی به سختی کار جهانبخش و البته استراتژی مقابله درست کی‌روش پی می‌بریم که به پراکندگی حملات مراکش دقت کنیم. در طول بازی، ۵۱ درصد از حمله‌های تیم ملی مراکش از سمت چپ برنامه‌ریزی شده است. نکته دیگر که شاید جالب باشد، این است که اشرف حکیمی، مدافع چپ مراکش، در طول بازی بیشترین تعداد Sperint را بین بازیکن‌های مراکش ثبت کرده است. اشرف حکیمی در ۹۸ دقیقه بازی، ۵۸ Sperint داشته است. جالب‌تر می‌شود اگر بدانید که نفر دوم در تیم مراکش از این نظر، امین حارث بوده است. وینگر چپ مراکشی‌ها که در همان سمت زمین حضور داشته است. او هم ۴۲ استارت انفجاری با فشار بالا داشته است. یعنی روی هم رفته، بازیکن‌های سمت چپ مراکش، ۱۰۰ Sperint داشته‌اند. باز هم جالب‌تر می‌شود اگر بدانید که بالاترین سرعت در تیم مراکش را اشرف حکیمی در سمت چپ ثبت کرده است. او با ثبت سرعت ۳۲.۸۳ کیلومتر بر ساعت، سریع‌ترین بازیکن در بین ۲۸ بازیکن حاضر شده در زمین بوده است. پس حالا می‌شود به وظیفه سنگین علیرضا جهانبخش برای خنثی کردن سمت چپ مراکشی‌ها بهتر پی برد.

اما سمت دیگر ماجرا برویم و ببینیم علاوه بر مهار مراکش، ما چه برنامه‌هایی برای رسیدن به گل داشته‌ایم. در آخرین یادداشتم «‌پلن A تیم ملی؛ رستگاری با انفجارها‌‌»، به طور کامل به استراتژی کی‌روش در بازی‌های بزرگ پرداختم. که در بازی با مراکش هم از این شکل بازی استفاده شد. توپ‌گیری و انفجارها یا همان Fast Break، یکی از کُشنده‌ترین تاکتیک‌ها در فوتبال روز دنیاست. فشار کنترل شده، هدایت توپ حریف و فشار نهایی، باعث توپ‌گیری می‌شود. باز شدن سریع بازیکن‌های جلوی زمین، مرحله دوم این تاکتیک است. اتفاقی که در بازی ایران برابر مراکش در نیمه اول ۷ بار رخ داد، که ۲ حرکت آن به ۲ موقعیت جدی ما تبدیل شد. در ادامه می‌توانید در تصاویر پایین، شکل و شدت حرکت‌ بازیکن‌های ایران و جا ماندن مراکشی‌ها را ببینید.

راه حل دومی که بر اساس شکل بازی مراکشی‌ها، برای تیم ملی انتخاب شده بود، استفاده از توپ‌های بلند بود. پرس مراکشی‌ها با تعداد بازیکن زیاد و با شدت و سرعت بالا انجام می‌گرفت. بر همین اساس، استفاده از توپ‌های بلند و ارسال توپ از خط دفاعی برای سردار آزمون یکی از تاکتیک‌های تیم ملی بود. استفاده از گپ ایجاد شده بین خط هافبک و خط دفاع مراکش در مواقع پرس، چیزی بود که در طول بازی مشاهده شد. پاس بلند به جلوی زمین و جمع کردن توپ‌های سوم که می‌توانست یک میان‌بر ساده برای رسیدن به گل باشد، کاری بود که پرس مراکشی‌ها را بی‌اثر می‌کرد.

نکته‌ای که زهر مراکش را گرفته بود، به ثمر ننشستن پرس‌های آن‌ها برای توپ‌گیری جلوی زمین بود. کاری که با توپ‌های بلند از پیش برنامه‌ریزی شده تیم ملی انجام گرفت. برعکس کاری که خط دفاع تیم ملی در بازی با ترکیه با حفظ و گردش توپ در خط دفاع انجام داده بود. آخرین بازی تیم ملی که برای مراکشی‌ها قابل آنالیز کردن بود. شاید همین مسئله یکی از دلایلی بود که سرمربی مراکش در کنفرانس خبری پس از بازی، تیم‌ش را اسیر شده در تاکتیک متفاوت ایران توصیف کرد.

اما از تحلیل بازی خارج شویم و به چند اتفاق درون بازی بپردازیم. به طور مثال می‌شود در مورد چرایی حضور حاج‌صفی و میزان موفقیتش در بازی صحبت کنیم. نکته اول در مورد حاج‌صفی تسلط بیشتر او روی توپ در کنترل‌های اولیه است. کنترل توپ با زاویه و چرخش‌های مناسب‌تر از میلاد محمدی، اولین دلیل حضور او در بازی بوده است. توانایی ارسال پاس‌های بلند قطری (برای جهانبخش) شاید بتواند یکی دیگر از برتری‌های او نسبت به میلاد باشد. اما ضعف در جدال‌های نفر به نفر و ضعف پوشش مناسب روی ارسال از کناره‌ها که همیشه همراه حاج‌صفی بوده است، می‌توانست کار را برای ایران سخت کند. اما نکته‌ دیگری که در مورد حاج‌صفی وجود دارد و او را از میلاد محمدی متمایز می‌کند، حضور کم اما موثر او به عنوان هافبک کاذب بود. کاری که حضور او در زمین را موجه‌تر می‌کرد. به تصویر پایین نگاه کنید. برعکس رامین رضاییان که در سمت راست و روی خط حرکتی خودش در کنار زمین در حال حرکت است، احسان حاج‌صفی به مرکز زمین آمده است تا با جمع کردن توپ‌های برگشتی، فشار را روی دروازه مراکش بیشتر کند. حرکت او به سمت داخل و حضور به عنوان هافبک کاذب چیزی بود که شاید مراکشی‌ها انتظارش را نداشتند. در واقع استفاده از احسان حاج‌صفی امتیازهای جدیدی به سمت چپ تیم ملی اضافه کرد، هر چند معایبی هم به تیم اضافه کرد، اما اتفاقی که حضور او را مثبت‌تر کرد، عدم پیش‌بینی مراکشی‌ها از این موضوع بود.

سوال دوم علاقه‌مندان به تیم ملی، می‌تواند دلیل حضور کریم انصاری‌فرد در زمین باشد. به طور خلاصه باید گفت که برای کی‌روش قدرت جسمانی و سرعت بازیکن جلوی تیم، به مهارت کار با توپ او ارجحیت دارد. انصاری‌فرد در طول بازی، هیچ‌وقت نتوانست توپ را به خوبی به حرکت درآورد. اما او می‌توانست در زمان مناسب، در مکان مناسب باشد. این شاید رمز حضور او در زمین بازی بود. داشتن رتبه دومین بازیکن ما از نظر دوندگی و سریع‌ترین بازیکن ایران با ثبت سرعت ۳۱.۷۲ کیلومتر بر ساعت، گواه همین موضوع است که او از نظر فیزیکی به اندازه‌ای کیفیت دارد که با استانداردهای ذهنی کی‌روش شایسته حضور در زمین باشد. چه در پست وینگر چپ و چه در پست هافبک راست که در نیمه دوم بازی کرد. اتفاقی که ممکن است در بازی با اسپانیا هم موجب غافلگیر شدن سرمربی اسپانیا شود. کی‌روش ترکیبش را تغییر خواهد داد. این تنها چیزی است که می‌توانیم حدس بزنیم. اما چگونه و با چه بازیکن‌هایی؟ همه ما باید تا ۱ ساعت قبل از بازی، منتظر بمانیم.

۱۸۶ ۹  
آی اسپورت
2018-06-19 00:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
گیلک
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۵۷
خیلی خوب و علمی و جامع....

باشد تا بعضی ها از خواب غفلت و کینه توزی و بی هویتی بیدار شوند :))
مهدی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۵:۲۱
تنها دلیل:
خرشانسی عجیب کیروش
۶
بسیار عالی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۷:۵۶
سپاس فراوان از جناب مومنی - پاسخی برای آن کوردلانی که برد ایران را صرفاً وابسته به شانس دانستند .
استقلالیم با افتخاااااااااااااااااااار
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۵۳
هیچ موفقیتی شانسی به دست نمیاد،ما تو دفاع موفق بودیم،زحمت کشیدیم گلی نخوردیم ودرنهایت هم تو حمله تیم مقابلو مجبور به اشتباه کردیم،برد ایران با هرراه وطریقی که به دست بیاد هیجان انگیزترین اتفاق ممکنه،ما هیچ دوره ای ازجام جهانی رو برای درس فوتبال دادن به جهان پشت سرنگذاشته ایم،توهیچ دوره ای برای اجرای تاکتیک های بزرگ وارد میدان نشده ایم ،چون ما ابزارشو نداریم ما فقط میتونیم باهوش باشیم،اشتباه نکنیم و تیم مقابل و مجبورکنیم اشتباه کنه،درست مثل بازی با مراکش،مشکل اینجاست که مافکرمیکنیم مراکش تیم ضعیفیه ،اشتباه میکنیم،قهرمان آفریقا نمیتونه ضعیف باشه،حداقل ازما ضعیف ترنمیتونه باشه،اگه به بازی خوب کردن و نتیجه گرفتنه که ما باید از گروه به مراتب ساده تر ۲۰۰۶مان نسبت به گروه فعلی با بازیکنای به مراتب بهتر نسبت به ترکیب فعلیمون صعود هم میکردیم،ولی ما حتی ازپس آنگولا هم برنیومدیم،چون فوتبال ما بضاعتش فقط همینه ،پس زیاد حساس نشیم و ازهمین برد به ظاهرشخمیمون خوشحال باشیم،شاید برای همچین بردی باید بیست سال دیگه هم منتظر بمونیم
سهیل
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۱۲
عزیزم ایران کلا نیمه دوم هیچ شوتی به سمت دروازه حریف نداشت، در حقیقت ایران هیچ تلاشی برای بردن نداشت حتی روی ضد حمله.
بردیم ولی شدیدا خوش شانس بودیم، و این خوش شانسی با اینکه بگی چون محق بودیم و شانس اوردیم فرق داره،مثلا اگه مراکش با اون همه حمله دقیقه ۹۳ ما گل به خودی میزدیم میشد گفت حقش بوده نه خوش شانسی.
دفاع اتوبوسی تحلیل نداره که.
هیچکس بعد جام ایران رو یادش نمیاره.
۴
ساسان 4 & 6
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۱۴
باز یه برد شانسی آورد جفر قلم بدست شد. اگه بوحدوز گل بخودی نمی زد صد سال سیاه گل بزن نبودیم
۷
یه ایرانی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۲۳
به جعفر مومنی و ایضا دیگر .....

در همون نوشته قبلیت : پلن A تیم ملی؛ رستگاری با انفجارها

یه دیدگاه برات گذاشتم و نمیدونم چرا شانسی اون دیدگاه هم درست از آب در اومد . مربی شغالتون میگه من دفاع ثابت میخوام و " وریا غفوری " رفته هافبک بازی کرده برا همین نمیبرم جام جهانی .
بعدش رامین رضائیان که یکی از افتضاحات بازی مراکش بود رو بعنوان دفاع راست میبره مراکش و اونو توی خط هافبک بازی میده بجاش " علیرضا جهانبخش " باید بیاد و به خط دفاع کمک کنه . این دقیقا نوشته خودت هستش که با تصویر هم نشان دادی چقدر کار " جهانبخش " سخت هستش .
خب بازی 4-5-1 کاملا دفاع اتوبوسی هستش جای خود اما ابزارهایی که این شغال بوده آیا برای این سیستم هست ؟؟
میشه بگین چرا ما در هر بازی 4 یا 5 عنصر تهاجمی در بازی داریم که هیچکدام در پست اصلی خودشون بازی نمیکنند ؟
در بازی با مراکش بعداز تعویض " مسعود شجاعی " از " کریم انصاریفرد " در مرکز خط میانی استفاده کردیم . آیا این پست تخصصی " انصاریفرد " است ؟ آیا کارایی این بازیکن در این پست بیشتر از مهاجم هدف است ؟
البته ماله کشان و عوام میگن چون در داخل زمین ما 4 مهاجم داشتیم تیم هجومی بازی میکرده ؛ دفاعی نبودیم که .

واقعا موندم چی بگم بهتون ؛ تا کجا و کی میتونید دوام بیارید ؟؟؟؟ در دوره قاجار وقتی کسی را بر مسندی میگذاشتند از روز اول شروع میکرد به خوردن و چاپیدن و رشوه گرفتن ؛ حق را ناحق کردن . میپرسیدند تا کی اینچنین است ؟ جواب میآمد تا وقتی که فرصت دارد و نفری جایگزینش نشده باید بارش را ببندد .
حالا شما هم تا سرمربی دیگری بیاید و آویزانش شوید ؛ تا آنجا که ممکن است مجیز این یکی را بگوئید ؛ حالا بعدش فحشش هم بدهید کسی نوشته های فعلیتان یادش نمیآید
۲
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۲۶
مراکش چند بار تک به تک شد ، چندبار به تیر زد ، چند بار از کنار دروازه نزدیک رد شد ،؛چند بار....
۳
جو زده نباشیم
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۵
جالبه آقایون میگن ایران نیمه دوم شوت به چهارچوب نداشت
سوال من اینه بعد بیست دقیقه اول که بچه ها استرس داشتن کلا مراکش چند تا شوت به چهارچوب داشت؟؟؟
بابا بسه دیگه چرا انقد نچسبین
البته شما که تکلیفتون روشنه اگه ایران با نه امتیازم صعود کنه (دوستان خواهشا جو نگیره میگممم اگگگگه از همون اگه هایی که شما زیاد میگید اگه توپای مراکش گل میشد و اگه بازیکن حریف گال به خودی نمیزد) با چرت و پرتی واسه حرف زدن و جوک دراوردن و ... پیدا میکنید
در هر صورت باید به حماقت شما خندید و لبخند زد و تاسف خورد و رد شد.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر