فهرست
گالا چگونه در سوپرلیگ ترکیه تاج‌گذاری کرد؟
گالا چگونه در سوپرلیگ ترکیه تاج‌گذاری کرد؟

گالا چگونه در سوپرلیگ ترکیه تاج‌گذاری کرد؟

آی اسپورت - لیگ ترکیه روز گذشته با قهرمانی تیم گالاتاسرای و نایب قهرمانی فنرباغچه به پایان رسید. لیگ ترکیه در این فصل بسیار حساس و نفسگیر بود، تا میانه فصل بین تیم‌های اول تا هفتم جدول تنها سه امتیاز فاصله بود و تیم‌ها می‌توانستند با یک برد چند پله صعود و یا سقوط کنند. البته جنگ بین مربیان تیم‌های بالای جدولی نیز بود و این سرمربیان نظیر شنول گونش و فاتح تریم که سابقه سرمربیگری در تیم ملی ترکیه را داشتند، می‌خواستند ثابت کنند مربیان ترک هنوز حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و به نوعی به تصمیم فدراسیون ترکیه مبنی بر استخدام سرمربی رومانیایی برای تیم ملی اعتراض کنند.

گالاتاسرای فصل را خیلی خوب شروع کرد و بوفاتمبی گومیس بزرگترین خریدشان از مارسی بود که البته در پایان فصل با ٢٩ گل آقای گل این لیگ شد و ستاره بی‌چون و چرای این تیم بود. مسئولان گالاتاسرای که بدنبال جذب فاتح تریم بودند، بعد از چند نتیجه ضعیف، ایگور تودور سرمربی تیم‌شان را برکنار کردند و تریم را به خدمت گرفتند.

فنرباغچه این فصل به سراغ آیکوت کوچمان رفت، سرمربی‌ای که با او بهترین نتایج اروپایی خود را گرفته بودند. این سرمربی علی رغم کیفیت فنی بالا بدلیل شخصیتش، محبوبیت چندانی ندارد، او همچنین روابط خوبی با تماشاگران ندارند. هواداران فنرباغچه معتقدند که با او نمی‌توانند به قله‌‎های بالا برسند و تنها تا حدی می‌توانند موفق باشند که برای آنها کافی نیست. البته ریشه کینه هواداران فنرباغچه و سرمربی آنها به جدایی الکس برمی‌گردد و آنها کوچمان را مقصر این جدایی می‌دانند، این فصل هم البته فنرباغچه که تمام تمرکزش را روی لیگ گذاشته بود در پایان به مقام دوم رسید.

باشاک‌شهیر با مربی‌گری عبداله آوچی و خریدهای گرانقیمت نظیر آردا توران و امانوئل آدبایور به هیچ عنوان نتوانست انتظارات را برآورده کند و رده سوم برای آنها نتیجه قابل‌قبولی به حساب نمی‌آید. این تیم با میانگین سنی بازیکنان اصلی بالای ٣٠ سال تنها توانست مجوز حضور در جام یوفا را کسب کند.

بشیکتاش نیز در رده چهارم قرار گرفت اما حق این تیم در لیگ برتر می‌توانست بیشتر باشد، نتایج این تیم ترکیه‌ای در ٢ بازی اول لیگ اروپا نشان داد که آنها شانس صعود به مرحله بعد را دارند و این باعث شد گونش هفته‌های زیادی در لیگ ترکیه با ترکیب دوم خود به میدان برود تا انرژی کافی برای حضور در لیگ قهرمانان را داشته باشد، آنها به عنوان تیم اول از گروه‌شان صعود کردند اما با بدشانسی کامل به بایرن مونیخ برخورد کردند و خیلی زودحذف شدند. البته بشیکتاش در لیگ ترکیه بسیار از داوری ضربه دید و تصمیم فدراسیون درباره دیدار نیمه‌نهایی جام حذفی به این بدشانسی‌ها افزود.

در مجموع اما هواداران بشیکتاش بسیار از وضعیت تیم‌شان علی‌رغم کسب رتبه چهارم بعد از دو قهرمانی راضی هستند و به نظر می‌رسد این تیم در فصل آینده با توجه به تمرکز کامل روی لیگ ترکیه می‌تواند شانس بیشتری برای تکرار قهرمانی داشته باشد.

ورزش 3

۲    
آی اسپورت
2018-05-20 15:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر