فهرست
جدال ۴۵ ساله ایران و بحرین؛ دایی بهترین است
جدال ۴۵ ساله ایران و بحرین؛ دایی بهترین است

جدال ۴۵ ساله ایران و بحرین؛ دایی بهترین است

آی اسپورت - کشور بحرین از سال ۱۹۷۲ به استقلال دست یافت و اولین بازی فوتبال بین ایران و بحرین در سال ۱۹۷۴ برگزار شد و در این مدت ۱۷ بار با یکدیگر دیدار داشتند که 8 پیروزی برای ایران، ۵ تساوی و ۴ برد برای بحرین رقم خورده است. ایران ۳۲ بار دروازه بحرین را باز کرده است و بحرین ۱۲ دفعه مقابل ایران موفق به گلزنی شده است.

قاطع‌ترین برد ایران پیروزی با اختلاف ۶ گل بود که ۲ بار اتفاق افتاد. ایران در نخستین جدال خود با بحرین در بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران با ۶ گل حریف خود را شکست داد و بار دیگر در مرحله انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۴ در تهران این نتیجه را تکرار کرد.

ایران دو بار با اختلاف دو گل مغلوب بحرین شد که بدترین شکست مقابل همسایه جنوبی محسوب می‌شود. ایران در سال ۲۰۰۹  با نتیجه ۴-۲ در بازی دوستانه در منامه شکست خورد که این آخرین باخت ایران برابر بحرین است. دیگر باخت با اختلاف دو گل ایران، یکی از تلخ‌ترین شکست‌های تاریخ تیم ملی است. ایران در آخرین دیدار مرحله گروهی انتخابی جام‌جهانی ۲۰۰۲ با نتیجه ۳-۱ مغلوب شد و در نهایت از صعود بازماند.

در طول تاریخ تقابل این دو تیم، علی دایی با به ثمر رساندن ۴ گل بهترین گلزن تاریخ جدال این دو تیم است. هادی عقیلی با ۳ گل و علی کریمی، مجتبی جباری، غلامحسین مظلومی و فریدون زندی با دو گل دیگر گلزنان برتر تیم ملی برابر بحرین هستند. مسعود شجاعی، کریم انصاری‌فرد و احسان حاج‌صفی بازیکنان حال حاضر تیم ملی هستند که سابقه گلزنی برابر بحرین را دارند و می‌توانند این آمار را بهبود بخشند.

در زمینه تعداد بازی هم علی دایی با هشت بازی رکورددار است و علی کریمی را با این تعداد بازی در کنار خود می‌بیند. مهدی مهدوی‌کیا و جواد نکونام با ۷ بازی در رده‌های بعدی قرار دارند. در میان بازیکنان فعلی تیم ملی نیز، احسان حاج‌صفی با ۴ بازی بیشترین رویارویی را بحرین داشته است.

     
آی اسپورت
2019-10-15 19:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x