فهرست
اعترافِ سیمئونه، درس بزرگ برای مربیان ایرانی: اشتباه کردم!
اعترافِ سیمئونه، درس بزرگ برای مربیان ایرانی: اشتباه کردم!

اعترافِ سیمئونه، درس بزرگ برای مربیان ایرانی: اشتباه کردم!

آی اسپورت – عادت کرده ایم بعد از بازی های لیگ خودمان شاهدِ انواع و اقسام بهانه تراشی ها از سوی مربیان باشیم. وقتی تیمشان پیروز است تمام تصمیمات آن ها درست بوده. وقتی نتیجه مطلوبی نگرفته اند، زمین و زمان مقصر اند الا خودشان. در همه امور زندگی همیشه بعضی عوامل در کنترل ما هستند و بعضی هم خارج از کنترلمان. اشتباهِ کار مربیان ما اینجاست که همیشه بعد از هر ناکامی، فقط روی عوامل خارج از کنترلشان زوم می کنند و با عوامل در کنترل خود کاری ندارند. یک مربی نباید تصور کند با اعتراف به اشتباهات خودش، از خود ضعف نشان داده و این گونه کنترل رختکن را از دست خواهد داد. مربی مانند همه عوامل دخیل دیگر در یک مسابقه فوتبال، یک انسان است و می تواند اشتباه کند. شاید دیگو سیمئونه بتواند یک الگوی مناسب برای مربیان ایرانی باشد. مربی موفق اتلتیکو مادرید که شاید هر کنفرانس مطبوعاتی اش مانند یک کلاس درس است. دیگو سیمئونه را درون زمین همیشه بسیار پر شور و شوق در حال دنبال کردن جریان بازی دیده اید. بارها شده او به تصمیمات داوری اعتراض کرده و حتی عصبانی شده است. اما برای او همیشه بعد از سوتِ پایان بازی، اتفاقات داخل زمین تمام شده هستند و او دیگر آن ها را با خودش به بیرون نمی برد. در 5 سال اخیر او حتی یک بار هم بعد از بازی به عملکرد داوری در کنفرانس های مطبوعاتی اش اعتراض نکرده و همیشه روی عملکرد خود و تیمش زوم می کند. دیشب هم اتلتیکو به سختی موفق شد روستوف را شکست دهد و او بعد از بازی (مسابقه ای که در آن پیروز شده)، به اشتباهات خود اعتراف کرد. حرف های او را بخوانید:" بازی کاملی بود، همانطور که انتظارش را داشتیم. روستوف معمولا گل های زیادی نمی خورد. بازیکنان به خوبی این بازی را در آوردند. من به عنوان مربی تصمیمات بدی گرفتم و این بازیکنان بودند که این بازی را حل کردند." از او دو بار سوال شد که آن تصمیمات بد چه بودند اما سیمئونه ترجیح داد جزییات را به زبان نیاورد:" من در لحظات مختلفی از بازی تصمیمات بدی گرفتم. و امشب با ناراحتی از این بابت به خانه می روم. بیش از این مساله را باز نمی کنم. امشب در موردش فکر خواهم کرد."

می توانید از این جنبه به آن نگاه کنید که در یک رابطه دو طرفه، سیمئونه و بازیکنانش هر دو می دانند که ممکن است در موقعیت هایی اشتباه کنند و این گونه با الگو گرفتن از هم، نسبت به گفتنش شرمنده نخواهند بود. آن ها با دیدنِ نقاط ضعف خود همیشه به بهتر شدن و پیشرفت فکر می کنند. حفره بزرگی که متاسفانه فعلا در فوتبال ایران وجودِ خارجی ندارد.

۸ ۴  
آی اسپورت
2016-11-02 17:28:00
نظر دهید

۴ نظر
برزو
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵، ۱۷:۵۹
البته این حرف های جنتلمنانه موقع برد زده میشه.
اگه مثلا این بازی رو اتلتیکو باخته بود و مثلا از چمپیونزلیگ حذف شده بود جرئتشو داشت تو کنفرانس مطبوعاتی بگه بر اثر اشتباه خودش تیم حذف شده و خودشو روبه روی هوادارا قرار بده؟
۹ ۱
آرش
پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵، ۰۸:۴۴
فکر کنم جراتش رو داشته باشه، واقعیتش اینه که هوادارا دوسش دارن ، به هر حال سیمونه برای باشگاه خیلی زحمت کشیده. آسون نیست هر سال حداقل یه ستاره از دست بدی ولی باز هم بتونی تیمت رو در کوران رقابت نگهداری.
۲
مهدی
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵، ۱۹:۲۴
این رو به کیروش جون خودتون بگید که 6 ساله همه تقصیرها رو به گردن این و اون میندازه
۲
عباس
پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵، ۱۷:۵۰
درس بزرگ برای مربیان ایرانی و جناب کارلوس کیروش
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر