فهرست
شما با یک هیولای تصمیم‌ساز مواجه نیستید
شما با یک هیولای تصمیم‌ساز مواجه نیستید

شما با یک هیولای تصمیم‌ساز مواجه نیستید

آی اسپورت - انتخابات فدراسیون فوتبال هنوز شروع نشده اما ترکیب کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند، کسانی که برای تأیید ثبت‌نام خود ۱۰ رأی اعضای مجمع را به دست می‌آورند و نمی‌آورند و گمانه‌زنی‌ها درباره آنچه اعضای مجمع در روز انتخابات رقم خواهند زد یا احتمال تعویق انتخابات، همه و همه زوایایی از آنچه بر فوتبال ایران می‌گذرد، به تصویر کشیده است. مسأله بزرگ فوتبال ایران این نیست که رئیس چه کسی باشد، مسأله مهم‌تر این است که ساز و کار رسیدن به مجمع فدراسیون فوتبال چیست. اگر مسیر حرفه‌ای و قانونمندی برای رسیدن به مجمع فدراسیون فوتبال وجود داشت، فوتبال می‌توانست به رأی اعضای مجمع خوشبین باشد اما آیا این خوشبینی وجود دارد؟

آرای پرشمار رؤسای هیأت‌های فوتبال و نهادهای غیرمرتبط با فوتبال آنچنان تأثیری در انتخابات دارد که در واقع آنها هر ۴ سال یک بار برای فوتبال تصمیم می‌گیرند. ساز و کار حضور آنها در مجمع چیست؟ رؤسای هیأت‌های استانی با انتخاباتی به ریاست هیأت‌ها می‌رسند که پر از تردید است. انتخابات آنها نمایشی کوچکتر از انتخابات فدراسیون فوتبال است که در استان‌ها تکرار می‌شود. یک رئیس اغلب تا روزی که بخواهد رئیس باقی می‌ماند، چون رؤسایی که خودش در شهرستان‌ها چیده به او رأی خواهند داد و ریاستش را در هیأت فوتبال استان تضمین خواهند کرد. بگذریم از لابی‌های کوچک و بی‌مقدار سیاسی در استان‌ها که تعیین کننده هستند. در چنین شرایطی اکثریت اعضای مجمع فدراسیون فوتبال برای تکرار آنچه خود در استان‌ها رقم زده‌اند، در انتخابات فدراسیون فوتبال حاضر می‌شوند. آنها در استان خود چنین انتخاباتی را بارها تمرین کرده‌اند و می‌دانند چطور باید رئیسی را انتخاب کنند که تضمین‌کننده حضورشان در پست محلی باشد.

اساسنامه فدراسیون‌ها با توجه به تعداد پرشمار هیأت‌های استانی در ایران همیشه برای بقای رئیس فدراسیون یا انتخاب نفر بعدی با سلیقه رئیس پیشین انعطاف دارد و این همان چیزی است که علی کفاشیان و مهدی تاج و امیر عابدینی (یار و همراه آنها در انتخابات پیشین) خوب بلدند. معادله‌ای ساده یا در واقع معامله‌ای ساده در فوتبال ایران. حتی بزرگترین چهره‌های فوتبال ایران نمی‌توانند در این معادلات تأثیری بگذارند و شخصیت ورزشی بزرگ آنها هم نمی‌تواند توجه مجمع را جلب کند. موضوع حفظ یک حرفه محلی برای رؤسای هیأت‌هاست و بسیاری از آنها آنچنان از مباحث مهم فوتبال دورند که دغدغه‌ای درباره موضوعات کلیدی آینده فوتبال ندارند و چندان مهم نیست که فردا در فوتبال چه خواهد گذشت و تصمیمات به دست چه کسی گرفته خواهد شد و چه اندیشه‌ای با رئیس جدید به فوتبال می‌آید. بلکه مهم این است که آنها می‌توانند روابطی را که معلوم نیست چه حاصلی برای فوتبال دارد، با فدراسیون حفظ کنند، از بودجه‌های کوچک برای هیأت تا سفرها و فرصت‌های دیگر مثل حضور در انتخابات شوراها و...

برای فوتبال ایران نه بر اساس یک لابی و همفکری بزرگ، بلکه بر اساس مسائل شغلی کوچک و شخصی بزرگترین تصمیم گرفته می‌شود و رئیس فدراسیون از دل چنین دغدغه‌ها و موضوعاتی سر بیرون می‌آورد. شما حتی با یک هیولای تصمیم‌ساز مواجه نیستید، بلکه با روابطی در هم تنیده و کوچک مواجهید که اهدافی کوچک در آن نهفته است. یک تصمیم بزرگ از دل رابطه‌های کوچک. این انتخابات دغدغه‌های بزرگ اقتصادی فوتبال را در خود ندارد، این انتخابات نمی‌داند با تصمیمات غلط که محصول ناآشنایی مدیران با مناسبات فوتبال است، چه بلایی بر سر فوتبال می‌آورد و چه بدهی‌های چند صد هزار دلاری را روی دست فوتبال می‌گذارد، این انتخابات از دغدغه بزرگ باشگاه‌ها غافل است، دغدغه‌‌اش فوتبال نیست، بلکه دغدغه‌اش یک ساختمان اداری کوچک گوشه این استان و آن استان است.

 

ایران ورزشی 

۲    
آی اسپورت
2020-02-17 11:11:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر