فهرست
سرنوشت مبهم رونی در تابستان
سرنوشت مبهم رونی در تابستان

سرنوشت مبهم رونی در تابستان

آی‌اسپورت – منچستر یونایتد به قدری به بردن بدونِ وین رونی عادت کرده که غیبتِ او در پیروزیِ 1-2 در زمین بلکبرن اصلا به چشم نیامد. مارکوس رشفورد در نیمه‌یِ اول جواب گلِ دنی گراهام را داد و زلاتان ابراهیموویچ در نیمه‌یِ دوم رویِ پاس پل پوگبا، ستاره‌هایی که هر دو از روی نیمکت بازی را شروع کرده بودند، گل برتری یونایتد را زد تا تیمِ ژوزه مورینیو با پیروزی در ایوود پارک به یک چهارم نهاییِ اف‌ای کاپ و جدال در استمفورد بریج برسد.

بله، رونی بهترین گلزنِ تاریخ باشگاه است، اما این حقیقت که پیروزیِ یونایتد مقابلِ بکلبرن با گل‌هایِ رشفورد، ستاره‌یِ آینده، و ابراهیموویچ مردِ اول حالِ حاضرِ اولدترافورد به دست آمد نشان دیگری از بی‌نیازی تیم به کاپیتانش بود. حتی اگر رونی مصدوم نبود و با تیم سفر می‌کرد هیچ تضمینی وجود نداشت که در ترکیبِ اصلی قرار بگیرد. در واقع رونی از اول فوریه به این سو برایِ یونایتد بازی نکرده و آخرین باری هم که در ترکیبِ اصلی قرار گرفته، سه روز قبلش، در اف‌ای کاپ مقابلِ ویگان بوده، و آخرین گلی هم که زده هشت روز قبلش، با آن ضربه‌یِ تاریخ‌ساز مقابلِ استوک سیتی بوده است.

آیا دورانِ 12 ساله‌یِ رونی در منچستر یونایتد به پایان رسیده و طبق گزارش‌هایی که به گوش می‌رسد او پیش از بسته شدنِ پنجره‌یِ نقل و انتقالاتِ سوپر لیگ چین در 28 فوریه، اولدترافورد را به مقصدِ این سرزمین ترک خواهد کرد؟

جواب دادن به این سوال کار ساده‌ای نیست و البته کمی بعید به نظر می‌رسد که رونی در چند روز آینده یونایتد را ترک کند. با این حال بر اساس شواهدِ موجود و قابل مشاهده جداییِ رونی از شیاطین سرخ در تابستان حتمی به نظر می‌رسد.

رونی دوست ندارد 12 ماه دیگر روی نیمکتِ یونایتد بنشیند و خاطراتِ پنج قهرمانی‌اش در لیگ برتر و آن شب افتخارآفرین و به یاد ماندنی در مسکو را ورق بزند. از سوی دیگر برایِ یونایتد هم اصلا منطقی نیست به بازیکنی که دیگر نقشی در پروسه‌یِ بازسازیِ مورینیو ندارد سالی 16 میلیون پوند حقوق بدهد.

اما انتقال به چین به هیچ وجه امری قطعی برایِ رونی نیست. منابع نزدیک به او می‌گویند رونی هنوز هیچ تصمیمی برای آینده‌اش، اگر از یونایتد جدا شود (یا به بیان بهتر وقتی از یونایتد جدا شود) ندارد و مهمتر از آن در روزها و ماه‌هایِ اخیر هم هیچ اتفاقی نیفتاده که خبر از فروشِ او به لیگ حرفه‌ای چین تا پایان ماه بدهد.

البته در شرایطی خاص هنوز امکان انجامِ این انتقال است، شرایطی که در آن یکی از باشگاه‌هایِ چینی پیشنهادی به یونایتد بدهند که قابل رد کردن نباشد، کاری که به اعترافِ خودِ اد وودوارد پیش از این در قابل دیگر بازیکنان انجام داده‌اند. اما بازهم بعید به نظر می‌رسد که رونی یک شبه بار و بندیلش را جمع کند و راهی چین شود و به همان اندازه بعید است باشگاه او را مجبور به این کار کند.

یکی دیگر از عواملی که رفتنِ رونی را تا حداقل پیش از پایان فصل نامحتمل جلوه می‌دهد درگیریِ یونایتد در چهار جامِ مختلف. رونی در حال حاضر یکی از تنها چهار مهاجمِ تیمِ اول است و همچنان می‌تواند در جریانِ هفته‌هایِ فشرده‌یِ پیشِ رو به کار مورینیو بیاید. اما پیشرفتِ رشفورد و آنتونی مارسیال، به علاوه‌یِ گل‌هایِ ابراهیموویچ (گل او مقابلِ بلکبرن آمار این فصلش را به عددِ 24 رساند) و عزم راسخ باشگاه برایِ خریدِ آنتوان گریزمن در تابستان جایِ کمی برای رونی، برایِ فصلِ آینده باقی می‌گذارد.

رونی خانواده‌یِ جوانی دارد و خودش و همسرش، کالین، همچنان وابستگی‌هایشان به ریشه‌هایِ مرسی سایدی‌شان حفظ کرده‌اند. از این منظر او باید برایِ تصمیمگیری درباره‌یِ مقصدِ آینده‌اش دقت کند. انتقالِ احتمالیِ او به چین می‌تواند با سکونت‌اش در شهرهایِ مدرنی مثلِ پکن، شانگهای و یا شنژن همراه شود، اما نزدیکانِ رونی ادعا می‌کنند شیوه‌ و محیطِ زندگی برایِ او عاملی مهمتر از درآمدش در آینده است.

از این منظر ام.ای.اس گزینه‌ای مناسب‌تر به نظر می‌رسد. رونی و خانواده‌اش در آمریکا هرچند با فرهنگی متفاوت روبرو خواهند شد اما مشکلِ اختلاف زبان نخواهند داشت و حداقل با سکونت در ساحل شرقی می‌توانند رفت و آمدِ راحت‌تری به بریتانیا داشته باشند. اما مسئله اینجاست که فعلا هیچ کدام از تیم‌هایِ ام.ال.اس حاضر به سرمایه‌گذاریِ سنگین رویِ کاپیتانِ یونایتد نیستند و اگر قرار باشد چنین انتقالی صورت بگیرد، شاید باشگاه مجبور شود رونی را به عنوانِ بازیکنِ آزاد واگذار کند.

در این صورت با فسخِ قراردادِ رونی که تا جونِ 2018 اعتبار دارد، باشگاه عملا درآمدی از رفتنِ او کسب نخواهد کرد، اما حداقل مجبور نیست باقیِ حقوق هنگفت‌اش هم بپردازد. از سویِ دیگر آزاد کردن رونی و فراهم کردن فرصتی برای بررسیِ تمام گزینه‌هایِ ممکن برایِ تصمیمگیری در مورد آینده‌اش می‌تواند هدیه‌ای از سویِ باشگاه به او به پاسِ نزدیکِ 13 سال خدمتش قلمداد شود.

تمامِ این حرف‌ها به کنار، آیا رونی واقعا دیگر هیچ شانسی برای ماندن و بازی کردن در یونایتد ندارد؟ مورینیو همیشه به رونی علاقه‌یِ زیادی داشته، اما برایِ اینکه حداقل یک فصل دیگر هم رویش حساب کند باید نمایش‌ها و آمار گلزنیِ بالاتری در ماه‌هایِ آینده ازش ببیند. از سویِ دیگر رونی اعلام کرده قصد دارد بعد از جام جهانیِ 2018، در اوج، با تیم ملی خداحافظی کند. اما شاید رفتنِ او از لیگ برتر به احتمالِ حضورش در فهرست نهاییِ گرت ساوتگیت هم ضربه بزند.

با در نظر گرفتن تمام این موارد است که می‌بینیم هیچ راهِ حل کامل و بدونِ نقصی برای آینده‌یِ رونی وجود ندارد. رونی به احتمال فراوان تا پایان فصل در یونایتد باقی می‌ماند، اما سرنوشتی که در تابستان به انتظارش نشسته را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

۴    
آی اسپورت
2017-02-20 14:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر