فهرست
تحلیل فنی؛ تعویض‌های حساب شده برانکو
تحلیل فنی؛ تعویض‌های حساب شده برانکو

تحلیل فنی؛ تعویض‌های حساب شده برانکو

آی اسپورت – پرسپولیس تیم خوب این روزهای فوتبال ایران در مجموع دو بازی، ۵ بر ۳ از سد الاهلی عربستان گذشت. بازی خوب این تیم در بازی برگشت و در حالیکه ده نفره بود مطمئنا تا مدتها در یادها می‌ماند. در بازی رفت که پرسپولیس توانست به بازی برگردد و بازی باخته را با مساوی به پایان برساند ، تفکرات و تجربه سرمربی بر تفکرات کادر فنی الاهلی پیروز شد. در همان بازی رفت و و حتی در بازی برگشت این برانکو بود که با تعویض‌های تهاجمی و رونده‌تر، در مقابل تعویضهای تدافعی سرگئی ربروف، سرمربی الاهلی را مغلوب کرد.

از تعویض‌ها در هر دو بازی یاد کردیم. تفاوت را می‌شود در همین تعویض‌ها جستجو کرد و این ماجرا در بازی برگشت پررنگ‌تر بود. در واقع برانکو با ورود بشار رسن به جای مسلمان خط هافبک  پرسپولیس را رونده‌تر کرد و تحرک رسن در کل عرض زمین حریف، دفاع تیم الاهلی را به عقب بازگرداند. در ابتدا شاید تصور شود که چرا گادوین منشا بجای علیپوری آمد که با تکنیک خوب و فرار های انفجاری بارها تیم حریف را به چالش کشید و حتی با فرار عالی خود زننده گل اول هم شد. ظرافت تعویض در این بود که علیپور شاید در حرکات پا به توپ می‌توانست خوب باشد، اما قدرت بدنی او بسیار تحلیل رفته بود و در درگیری‌های تن به تن کم می‌آورد و برانکو با آوردن منشا خواست در حفظ توپ و قدرت درگیری توان تیمی پرسپولیس را بهتر کند، هرچند که حرکات پا به توپ و قدرتی منشا و همچنین تاثیر بیشتر او روی ارسال‌ها و استفاده از ضربات ایستگاهی هدف اصلی برانکو بود.

در تعویض سوم برانکو با آوردن شایان مصلح در دفاع چپ ، عملا قدرت مانور و نفوذ امیری را بیشتر کرد. چون امیری برای کمک به علیزاده که خسته شده بود مجبور بود بیشتر به دفاع تیمی متمرکز باشد. در هر دو گل، نفوذ از جناح چپ پرسپولیس بود یعنی نقطه مقابل جناح حمله کننده به الاهلی. البته پرسپولیس با چند پاس بلند توانست دفاع حریف را به وسط بکشاند تا جناحین الاهلی خالی شود و به دنبال آن راه برای نفوذ بازیکنان رونده بازتر شود.

در واقع چون حملات تيم الاهلی از جناح راست آنها بود، با آوردن مصلح و تقویت سمت چپ تیم و آزاد شدن امیری، حملات از نقطه قوت پرسپولیس شدت گرفت. برانکو نقطه قدرت تیمی خود را برای تضعیف نقطه قوت حریف، هزینه نکرد و نشان داد که در فوتبال باید بر استراتژی و تاکتیک اصلی تیم اصرار ورزید.

برسیم به تیم بازنده یعنی الاهلی عربستان، آنها پس از ۱۰ نفره شدن پرسپولیس باز هم با تک مهاجم در راس تیم خود بازی را ادامه دادند و این همان نکته‌ای بود که برانکو را خوشحال کرد. اگر الاهلی با دو مهاجم ثابت در قلب دفاع پرسپولیس بازی می‌کرد، آن وقت دفاع چهار نفره پرسپولیس باید جمع‌تر می‌شد و برای نفوذ، گوش‌های تیم الاهلی ( بخصوص از سمت راست بوسیله بازیکن برزیلی خود یعنی لئوناردو) کار راحت‌تری داشتند.

این نکته را نباید فراموش کرد که تیم الاهلی به بازی سرعت نمی‌داد. آنها  توپ را در عرض زمین به گردش در می‌آوردند اما با سرعت کم و این به پرسپولیس ۱۰ نفره فرصت جابجایی می‌داد و حتی فرصت بازگشت نفرات حمله کننده آنها را هم فراهم می‌کرد که این مورد نشان داد، سرمربی تیم عربستانی، تجربه بازی‌های حساس و حذفی را ندارد. او می خواست با یک تساوی به پایان بازی امیدوار باشد ولی تفکرات و تغییر شعاع حرکتی بازیکنان بوسیله کادر فنی پرسپولیس هیجان و ذات فوتبال روز دنیا برای تلاش و  جنگیدن تا پایان سوت بازی را به نمایش گذاشت.

 

رضا پرکاس‏، مربی فوتبال؛ 90tv

۲۲ ۷  
آی اسپورت
2017-09-14 13:13:00
نظر دهید

۷ نظر
Erfan
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۰۹
تعویض فقط تعویض پورغاز بجای انصاری بقیش سوسول بازیه
Ashkanred
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۵۶
نکته در تعویض علیپور، شاید برانکو به ضربات پنالتی هم فکر می کرد.
۶
علی
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۵:۲۵
"برای کمک به علیزاده که خسته شده بود مجبور بود بیشتر به دفاع تیمی متمرکز باشد" !!! عیزاده کیه؟ :)))))
666666
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۵۹
فک کنم منظورش احمدزاده بوده.
حمید
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۹:۵۲
استاد علیزاده نوازنده بزرگ رو نمی شناسی. تو پرسپولیس بازی می کنه جدیدا
پرفسور کی بودی تو
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۰۰
او سر الکس فرگوسن پرسپولیس خواهد بود ❤❤
&
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۴۹
برانکو عشقه عشق ؛ این روزا خیلیلا حسرت داشتن این مرد رو میخورن و ما خوشحالیم از داشتنش
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر