فهرست
اخباری- بیرانوند؛ تقابل گل‌نخورها
اخباری- بیرانوند؛ تقابل گل‌نخورها

اخباری- بیرانوند؛ تقابل گل‌نخورها

آی‌اسپورت- برای توصیف بیرانوند، همین بس که قهرمانی از دست رفته فصل پیش را به یاد بیاوریم. روزگاری را که سوشا مکانی دروازه پرسپولیس را به روی همه تیم‌های لیگ برتری‌ گشوده بود اما نه نمی‌شد از او گذشت و نه به رقیبش لوبانف تکیه کرد. فصل پانزدهم را قرمزها به لطف تزلزل خط دفاع و دروازه‌بان‌شان با 34 گل خورده به آخر رساندند و جام قهرمانی را به خاطر تفاضل گل به استقلال خوزستان باختند.

درست برعکس امسال که بیرانوند و مدافعان پرسپولیس این تیم را در صدر جدول نگه داشته‌اند. تیم برانکو امروز برای نهمین بار در آزادی میزبان است؛ حال آنکه در 8 بازی پیشین خود در این ورزشگاه تنها یک بار در دقیقه 67 بازی با فولاد گل خورده است. یک گل در ورزشگاه آزادی و 4 گل در 11 مرتبه‌ای که در شهرستان یا حتی خارج از ورزشگاه آزادی به میدان رفته است. پرسپولیس اگر از تراکتورسازی و استقلال هم گل نخورد، آمار روزهای بی‌شکستی‌اش به 200 روز خواهد رسید که این را هم می‌توانیم یکی از حساسیت‌های بازی امروز بخوانیم. پرسپولیس- تراکتورسازی پر از تقابل‌های دیدنی در گوشه گوشه زمین است اما جالب‌ترینش شاید رقابت دو بازیکنی باشد که در دورترین فاصله از یکدیگر خواهند ایستاد؛ علیرضا بیرانوند در دروازه‌ تیم پایتخت‌نشین و در آن سوی زمین، محمدرضا اخباری در دروازه میهمان تبریزی. آنها البته برخلاف دیگر بازیکنان، دوئلی غیرمستقیم با هم دارند. مقابل هم بازی نمی‌کنند اما رقابت‌شان در تیم‌ملی، آنها را مثل دو رقیب مقابل هم قرار می‌دهد و پیروزی یکی از آنها، به معنای شکست خوردن دیگری است. حساس‌ترین دوئل درون زمین بدون شک تقابل غیرمستقیم بیرانوند و اخباری است که همزمان، در تیم‌ملی هم با هم رقابت می‌کنند اما دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس یک قدم از رقیب امروزش جلوتر است؛ به این دلیل که در بازی‌های خانگی تیمش تنها یک گل خورده. حال آنکه دروازه‌ اخباری در بازی‌های خارج از خانه تراکتورسازی که بازی امروز هم یکی از آنهاست، دو بار باز شده. در چنین شرایطی شاید یکی از بهترین فاکتورها برای مقایسه این دو دروازه‌بان، شمردن اشتباهات فردی آنهاست.

اگر چه نمی‌توان برای این فاکتور عدد تعیین کرد اما بیرانوند به نسبت اخباری کم اشتباه‌تر بوده. اخباری در این فصل چند اشتباه فاحش داشته که یکی از آنها در بازی مقابل استقلال بود و منجر به گل این تیم شد. بیرانوند اما کمی خوش‌شانس هم بوده چرا که اشتباه‌هایش تبدیل به گل نشده‌ و همین، در قیاس با همتای تبریزی‌اش او را به دروازه‌بان مطمئن‌تری تبدیل کرده است. بیرانوند از ابتدای فصل تا امروز 1260 دقیقه برای پرسپولیس به میدان رفته که در یازده بازی دروازه‌اش را بسته نگه داشته و کلا سه گل خورده؛ یعنی 21/0 گل در هر بازی. اخباری اما در 1710 دقیقه‌ای که درون دروازه تراکتورسازی ایستاده، در 10 بازی کلین‌شیت کرده و کلا 13 گل خورده است ؛ هر بازی 68/0 گل خورده.

۲    
آی اسپورت
2017-02-05 06:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر