فهرست
ارزشمندترین ترکیب ۲۰۱۸: مسی، رونالدو و دیگران
ارزشمندترین ترکیب ۲۰۱۸: مسی، رونالدو و دیگران

ارزشمندترین ترکیب ۲۰۱۸: مسی، رونالدو و دیگران

آی‌اسپورت - حضور مسی و رونالدو در ترکیب تیم منتخب جام جهانی 2018 به هیچ وجه عجیب نیست، اما چه بازیکنان دیگری با توجه به عملکردشان در فصل گذشته فوتبال باشگاهی در ترکیب این تیم قرار می‌گیرند؟

درون دروازه کیلور ناواس قرار می‌گیرد، گلری که همچنام منتقدینش را دارد، اما نقشی موثر در قهرمانی رئال مادرید در فصل گذشته چمپیونز لیگ بازی کرد. ناواس در لیگ هم میانگین 3 سیو در هر بازی را داشت و در ضمن در هر 90 دقیقه به صورت میانگین 2 ضربه از درون باکس خودش را مهار کرده بود، که از این منظر بین تمام دروازه‌بان‌های لا لیگا در رده دوم، بعد از لیاندرو چیچیزولا (2.2) قرار می‌گیرد.

در مرکز خط دفاعی متس هوملز و سلیف سانه را داریم. هوملز، مدافع با تجربه و 29 ساله بایرن فصل پیش جدا از بازی خودش در بعد دفاعی، نقشی کلیدی در جریان بازیسازی تیمش هم داشت. در واقع میانگین پاس او در هر بازی لیگ (77.7) بیش از هر بازیکن دیگری بود. یوگی لو حالا امید دارد هوملز همین نقش را برای تیم ملی هم در روسیه بازی کند. اما سانه‌ی سنگالی هم که انتقالش از هانوفر به شالکه برای فصل بعد قطعی شده، در فصلی که گذشت بیشترین دفع توپ (232) و پیروزی در دوئل‌های هوایی (181) را داشت.

سمت راست خط دفاعی این تیم منتخب هم به بوندسلیگا تعلق دارد و مشخصا لوکاس پیژچکِ باتجربه از بوروسیا دورتموند. پیژچکِ 33 ساله و لهستانی فصل پیش با میانگین 2.1 تکل و 1.8 قطع توپ در هر بازی جایی برای خودش در تیم ما پیدا کرد و در بعد دفاعی هم البته نقشی به اندازه 3 پاس گل داشت.

در سوی دیگر خط دفاعی تیم منتخب الکساندر کولاروف از صربستان را داریم. کولاروف جدا از اینکه فصل پیش با پیراهن رم 8 پاس گل ساخت، بیش از هر بازیکن دیگری در سری آ هم ارسال‌های دقیق در جریان بازی‌ داشت (40). در جدول پاس‌های کلیدی روی ضربات آزاد هم کولاروفِ 32 ساله در رده دوم بازیکنان سری آ قرار داشت.

در سمت راست خط میانی در ترکیب 2-4-4 تیم منتخب‌مان فلورن توون را داریم، بازیکنی که فصل پیش درخششی خیره‌کننده برای مارسی داشت، اما با توجه به حضور کیلین امباپه و اوزمان دمبله بعید است در جام جهانی چندان بهش بازی برسد. به هر صورت توون در فصلی که گذشت به رکوردِ 13 بار بهترین بازیکن زمین انتخاب شدن در لیگ فرانسه رسید و جزو تنها 14 بازیکنی در پنج لیگ اول اروپا بود که تعداد گل‌ها (22) و پاس گل‌هایش (11) دو رقمی شد.

در سمت چپ خط میانی چهره‌ای معروف‌تر از توون داریم، ستاره دیگری از لیگ فرانسه. نیمار که به نظر می‌رسد به موقع برای جام جهانی به آمادگی رسیده، فصل پیش برای پاریس سن ژرمن در لیگ 19 گل زد و 13 پاس گل داد و با اینکه چند ماه آخر فصل را به دلیل مصدومیت از دست داد همچنان از نظر تعداد دریبل‌های موفق (142) و پدید آوردن فرصت‌های گل صد در صد (22) بین سه بازیکن اول لیگ یک جای داشت.

برای انتخاب زوج مرکز خط میانی به بوندسلیگا بر می‌گردیم، لیگی که صحنه درخشش و به نوعی احیای خامس رودریگز بود. ستاره کلمبیا و پدیده اول جام جهانی چهار سال پیش تحت رهبری یوپ هاینکس، به خصوص در نیمه دوم فصل، بدل به کلیدی‌ترین مهره بایرن مونیخ و ارزشمند‌ترین بازیکن کل بوندسلیگا شد. خامس فصل پیش 7 گل زد، 11 پاس گل داد و میانگین 3.5 پاس کلیدی در هر بازی از خودش به جای گذاشت.

ستاره دیگر ما در این نقطه از زمین کوین دبروینه است. با اینکه محمد صلاح به عنوان بهترین بازیکن فصل لیگ برتر انتخاب شد، اما دبروینه بدون شک بهترین بازیکنِ بهترین تیم لیگ بود. ستاره بلژیکی منچستر سیتی در این راه 8 گل در لیگ برتر زد و 16 پاس گل داد (بیش از هر بازیکن دیگری در کل پنج لیگ اول اروپا). از نظر پاس کلیدی هم آمار دبروینه (106) فقط پایین‌تر از دیمیتری پایت (121) در اروپا قرار می‌گیرد.

و البته در خط حمله. لیونل مسی و کریستیانو رونالدو همانطور که یک دهه است توپ طلای اروپا را به نام خودشان زده‌اند، رقیبی برای قرار گرفتن در ترکیب این تیم منتخب هم نداشتند. رونالدو با اینکه فصل پیش را در لا لیگا کم فروغ شروع کرد در نهایت لیگ را 26 گل به پایان رساند و در ضمن تا قبل از مرحله نیمه نهایی هم در تمام بازی‌های رئال در چمپیونز لیگ گل زد.

مسی هم که چهار سال پیش به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی برزیل انتخاب شد، در حالی پا به این دوره می‌گذارد که عملا فصلی بدون رقیب در لا لیگا را پشت سر گذاشته: بیشترین گل (34)، بیشترین دریبل (185)، بیشترین ایجاد فرصت صد در صد گلزنی (30)، بیشترین پاس کلیدی (87) و بیشترین پاس گل (12). نیازی به توضیح بیشتر دارید؟

۳    
آی اسپورت
2018-06-13 12:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر