فهرست
حق‌تان را می‌دهند وقتی برای حق ما تلاش کنید
حق‌تان را می‌دهند وقتی برای حق ما تلاش کنید

حق‌تان را می‌دهند وقتی برای حق ما تلاش کنید

 این یادداشت در پاسخ به یادداشت آقای رسول بهروش با تیتر «استادیوم برای زنان، زندان مهریه برای مردان!» نوشته شده که در روزنامه تماشاگران امروز منتشر و در آی‌اسپورت بازنشر شده.

 آی‌اسپورت- روشنفکر‌نمایی و روشنفکربازی. اشکالی ندارد که کسانی را با این القاب بخوانیم اما قصدمان چیست؟ قصد ما این است که مردانی را که از حضور زنان در ورزشگاه حمایت می‌کنند با همان کسانی که از هر دو جمله‌شان یکی با خواهر و مادر کسی دیگر ارتباط دارد یک‌کاسه کنیم؟ استدلالی شبیه این درست مثل فیلم‌های یک‌بعدی تهمینه میلانی است که آخر ماجرا باید برسیم به «همه مردها سر و ته یک کرباس‌اند». اصلا بگذاریم عده‌ای هم برای روشنفکرنمایی و روشنفکربازی، جلب توجه و خودشیرینی یا هر چیزی که می‌شود نامیدش از حضور زنان در ورزشگاه حمایت کنند. مگر اشکالی دارد که عده‌ای حداقل در بخشی از رفتارشان روشنفکر باشند؟ یا روشنفکر در ذات خودش ناسزا است و هیچ‌کس نباید شبیه روشنفکرها باشد و شبیه روشنفکرها رفتار کند؟

مگر اینطور نیست که حضور زنان، حتی یک زن را در استادیوم حق او می‌دانیم؟ چطور می‌شود برای دادن حق کسی زمان و مکان و رفتار عده‌ای و شرایط و ضوابط را بهانه کرد و آن‌ها را موکول کرد به شاید وقتی دیگر و شاید هم نه. مگر می‌شود به فحش دادن و آشغال ریختن در خیابان استدلال کرد وحق عده‌ای را، گیریم که به صورت موقت نادیده گرفت؟ زنان ایران، بعد از تلاش و تقلایی که وصف‌شان کتاب تاریخی قطوری خواهد شد درباره بسیاری از بدیهی‌ترین حقوق خود پیشرفت کرده‌اند و حالا حضور در استادیوم را هم می‌خواهند. بیایید فرض کنیم که همان 15 نفری که مقابل استادیوم جمع شده‌اند هم فقط بخواهند به استادیوم بروند. جز این است که این را هم می‌شود در راستای همان تلاش‌های همیشگی که به گرفتن حق‌شان به صورت «عرفی یا قانونی» نگاه کرد. جز این است که اگر به جای آن 15 نفر هزار نفر، یا 5هزار نفر یا ده هزار نفر مقابل استادیوم جمع می‌شدند، آن‌طور که نویسنده محترم می‌گوید، نویسنده‌ای پیدا می‌شد که بگوید نباید مساله ورود زنان به ورزشگاه را سیاسی و امنیتی کرد چون این‌طور گرفتن این حق سخت‌تر می‌شود؟

به هر حال در برابر هر حرکتی مخالفتی هست. می‌شود تا صد سال دیگر هم درباره شرایط ورزشگاه نوشت و از فحش‌های خیابانی یا از توالت‌های آزادی و زنان را از حضور در ورزشگاه‌ها محروم کرد. می‌شود متوسل شد به آتنا، به نوه‌ای که قربانی جنسی پدربزرگ‌اش است، به پدر و برادرهایی که از ترس ایدز دخترهای همسایه، غرایز‌شان را در خانه خودشان...- نوشتن از این‌ها هم دشوار است- به همه این‌ها و نرفتن و حضور پیدا نکردن زنان را در هر جایی، در دانشگاه، در سینما، در خیابان توجیه کرد. چه بد که در همه این مثال‌هایی که برای حضور پیدا نکردن زنان در جامعه خود می‌آوریم قربانی‌ها خود زنان هستند. چه بد که بعد از همه تاریخ و نه چهل سال، هنوز هم می‌توانیم امنیت زنان را بهانه کنیم و حقی از حقوق‌شان را نادیده بگیریم.

چه بد که همه این مثال‌های بد، مردان متجاوز، روان‌پریش و دیگرآزار را می‌توانیم ببینیم اما مردان محترمی را که آزارشان به کسی نمی‌رسد نمی‌بینیم. چه بد که ما یاد گرفته‌ایم همه اتفاق‌های ناراحت‌کننده دور و نزدیک را ببینیم اما همین مرد‌هایی که حضور زنان را می‌پذیرند روشنفکرنما و عاشقان لایک و جلب توجه بخوانیم. البته که این ناشی از نگاه پرکینه برخی زنان شاید حتی فعال هم هست. آن‌ها که از متلک برخی مردان مقابل استادیوم صحبت می‌کنند، اما از آن‌هایی که می‌مانند تا مگر کمکی از دست‌شان برآید نمی‌گویند. آن‌هایی که از گشت ارشاد و بی‌تفاوتی گاه به گاه عابران می‌گویند اما از دست‌های کمک‌کننده نمی‌گویند. آن‌هایی که لبخند زن‌های سوری را طور دیگری تعبیر می‌کنند. آن‌هایی که می‌دانند عوامل نیروی انتظامی صرفا برای آن که دل‌شان نمی‌خواهد زنان سرزمین‌شان پشت درهای آزادی بمانند راه‌حل، گیریم ابلهانه، پیش پای‌شان می‌گذارند و طوری از اتفاق حرف می‌زنند که کار آن‌ها وطن‌فروشی و فراموش کردن هویت‌ ایرانی به نظر می‌رسد. این کینه‌ها هم خواسته یا ناخواسته ناشی از همان نگاه «سر و ته یک‌کرباسند و حق ما را نمی‌دهند» نیست؟

استدلال‌هایی شبیه به این، نه از طرف سنت‌گراهایی که حتی هنوز در فرستادن یا نفرستادن دختران به دانشگاه هم بحث دارند، از طرف کسی که یادداشت‌اش را با تاکید بر حق زنان برای ورود به دانشگاه آغاز می‌کند شگفت‌آور است. چطور می‌توانیم بگوییم چون زنان، عده‌ای از خودشان را توجیه نمی‌کنند که مهریه برای به زندان انداختن مرد‌ها نیست نباید درباره رسیدن به استادیوم فوتبال صحبت کنند؟ اصلا چه کسی اولویت‌ها را تعیین می‌کند؟ البته که این‌طور استدلال‌ها برخی از روی ناآگاهی است و البته زنانی هم هستند که برای از بین رفتن چنین رفتارهایی تلاش می‌کنند. آن زنانی هم که کاسبی مهریه می‌کنند دقیقا همان زنانی نیستند که می‌خواهند یک بازی فوتبال را بدون دغدغه در استادیوم تماشا کنند. یا اگر در میان آن‌ها هم هستند همه آن‌ها نیستند. نمی‌شود حل شدن یک مشکل را به حل شدن یک معضل دیگر حواله داد. این استدلال‌ها اتفاقا بیشتر از آن کسانی است که اعتقادی به حضور زنان در جامعه مردانه‌ای که تصور می‌کنند ندارند و شیوه‌شان برای فرج حفظ جامعه مردانه‌شان در دنیای امروز که عرف‌های قدیمی دیگر پذیرفته نیست «از این ستون به آن ستون» است. اگر حضور زن را می‌پذیریم نمی‌توانیم بگوییم اول باید مشکل سربازی حل شود، نمی‌توانیم بگوییم آن‌ها که از اجباری بودن سربازی حرف نمی‌زنند چرا برای به استادیوم رفتن زنان سینه چاک می‌کنند. مگر هر کسی که از سربازی اجباری صحبت می‌کند یا از ورزشگاه رفتن زنان روی پیشانی‌اش علامت‌های خاصی هست که ما همه آن‌ها را می‌شناسیم و کسی تا تیک سربازی اجباری روی پیشانی‌اش نباشد نمی‌تواند به مراحل بعدی که ورزشگاه رفتن زنان هم از آن‌ها است برسد؟ مگر همه آدم‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند دغدغه‌های مشابهی دارند که همه آن‌ها با هم باید درباره سربازی صحبت کنند یا حق طلاق زنان یا کاسبی مهریه و بعدتر درباره حضور در استادیوم.

نصیحت نویسنده هم البته نصیحت درستی است. باید منتظر بود و دید که دولتمردان دلسوز با نشاندن انتخابی زنان در برخی ورزشگاه‌ها بگویند تکلیف خود را انجام داده‌اند. اما نویسنده خود قضاوت کند که افکار چه کسی نزدیک به همین دولتمردان است. آن‌هایی که خواهان حضور مشروط زنان نیستند و حق آن‌ها را به آینده‌ای نامعلوم حواله نمی‌دهند یا کسانی که درست مثل فلان مسئول و بهمان مدیر، حضور زنان را مشروط به فراهم شدن زیرساخت‌هایی می‌دانند که سال‌ها است دست‌نخورده و بی‌تغییر مانده. اتفاقا از همین نگاه است که حضور گزینشی زنان در استادیوم می‌آید. نگاهی که حضور زنان را اولویت نمی‌داند، نگاهی که حق آن‌ها را مشروط می‌کند، نگاهی که امنیت زنان را بهانه می‌کند، این‌ها است که به حضور گزینشی منجر می‌شود نه مطالبه حتی نمایشی و برای جلب توجه. آن‌ها که محتاج جلب توجه‌اند تصمیم‌گیر نیستند، به اندازه قلم‌های نویسنده‌ها هم اثرگذار نیستند. بحث‌هایشان هم اگر شیک و خوشرنگ است به شیکی و خوشرنگی شنا کردن خلاف جریان آب نیست. یا به خوشرنگی نادیده گرفتن زنانی که برای حق‌شان تلاش می‌کنند و در مقابل دیدن مردانی که عاشق جلب‌توجه و روشنفکر‌نمایی هستند.

۳۳ ۴۵  
آی اسپورت
2017-09-11 15:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴۵ نظر
میلاد
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۵:۵۲
حتی در افغانستان هم زنان به ورزشگاه میرن. روشنفکر یا نه همین جمله خیلی درش حرف هست. به این فکر کنید افغانستان زنان ورزشگاه بعد سرتون رو بزنید به دیوار.
مارال
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۱۲
واقعا حتی افغانستانم میرن ولی ما چی !!!
متن نویسنده زیبا و اثر گذار بود .
۸
تيمور
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۳۶
خدا پدر و مادر نويسنده ي متن رو بيامرزه.
عالي بود
دمت گرم
منم موقعي كه قرار بود برم سربازي خيلي اعصابم خورد بود. يادداشت رسول بهروش رو ميذارم به حساب عصبانيتش.
۳
تيمور
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۵۰
@شاهرخ زبردست
خيلي حوصله داشتيد كه واسه اون يادداشت جوابيه نوشتيد!
بعضي حرفها اونقدر بي معني و چرت و بي سر و ته هست كه نيازي به جواب دادن هم نداره.
من از سردبير سايت اقاي اميرپور خيلي گله مندم كه چطور همچين متني رو تو اي اسپورت منتشر كرده و اعصاب خيلي ها رو به هم ريخته.
بهروش تو يادداشتش به همه حاميان ورود زنان به استاديوم كه از قضا اقاي اميرپورم جزوشونه رسماً توهين كرده تو يادداشتش.
۲
خاطره بازی العین
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۰۸
در جواب تیمور خانم
.
.اگه زن بودن و به خودش توهین نمی دونه
شما اول لطف کن با کامنت مردونه و فیک نیا چرت بنویس اوا ۸۶
بعد جناب عالی تا دیروز ندیدیمت امروز سرو کله ات پیدا شد؟؟؟؟
وقتی که شعور حداقلی نداری و از امیر پور می خوای مطالب بهروش, منتشر نکنه چون تو خوشت نمی اد وقتی از آزادی بیان هیچ چیز نمی فهمی
صلاحیت نداری در مورد مساعل کلان مثل ورود بانوان نظر بدی
حالا زن هستی...یا دوست داری زن باشی...یا از حکومت نفرت داری....یا دوست داری جلب توجه کنی,
مطالبت نشون میده که دغدغه مشکل یا حقوق خانم ها رو نداری مشکلات تو جای دیگه است
.
باز هم تکرار می کنم شعار من اینه کسانی حق دارن در مورد ورود زنان به ورزشگاه گیر بدن که فکر باز داشته باشن
نه ابله ایی مثل تو که انتظار داره این کامنت منتشر نشه یا اون کامنت چرا منتشر شد ؟؟؟؟
۹
تيمور
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۳۱
بنازم به شما با اون فكر بازِت!! :)))))
تو فقط بگو براي چي ميخواي سانسور نشه كامنتهات؟
از قديم گفتند نه بدزد و نه بترس
اگه كامنتهات مشكلي نداره واسه چي با سانسور مخالفي؟
۱
Ava_86
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۴۷
خداروشکر برای کامنت گذاشتن باید ایمیل داد وقطعا نویسنده های سایت می بینن کی با چه آی پی کامنت میده اما جالب بود جناب خاطره بازی منو با جناب تیمور یکی دونستن!
ممنون از جناب زبردست بابت مطالب زیباشون اینکه دو یادداشت در موافقت و مخالفت کامل با موضوعی مثل ورود زنان اینجا کار شده نشون دهنده سطح بالاتر آی اسپورت نسبت به سایر سایت های ورزشی هست
۱
مارال
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۵۹
این خاطره بازی با العین چقد چرت و پرت میگه.
۸
خاطره بازی العین
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۳:۴۶
جناب تیمور خانم برای توهین و فحش دنبال شلاقه اونم ۸۰ تا...چیزی که فقط از دهان ببیرون می زنه سزاش زخمی شدن با کابل و تنابه....پس همه چی درسته همه مجازات ها حق اگه به ضرر دشمن ما باشه ؟؟؟این نظر شماست دیگه ؟؟؟؟مثلا در اوردن چشم صلیب کردن برای محاربه و قصاص....از نظر تیمور این مجازات ها اگه برای مخالفین باشه حقه....
بعد اسیر نظرشم در مورد سانسور
من و یاده نصیحت ازاداده نامداری برای مونا برزویی انداخت که بهش می گفت ححابت و رعایت کن تا شعرهات چاپ بشه
حالا تیمور خانم می گه دزد نباش و نترس و از این چرت و پرت ها
۶
خاطره بازی العین
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۰:۴۶
خانم اوا ۸۶
شما که می فرمایید بحث.کرذن با من اب تو هاون کوفتنه
شما در توان این نیستین که بخوای با من بحث کنی...قبل از شما امید نفتی و اون فرزاد مهر یار توان بحث کردن با من و نداشتن و سپر انداختن شما که یه دختری
بعد شما که عرضه دفاع کردن و بحث کردن با دیگران و ندارین چطور می خوای مثلا یک مشت مرتجع و قانع کنی که زن هم انسان ه و حق حداقلی داره ؟؟؟؟
من نگفتم زن نباید بره ورزشگاه یا سالن...هر زنی حق داره بره ورزشگاه یک مادر پیر مثل مادر حسن یزدانی حق داره دلاوری های فرزندش و ببینه و لذت ببره...قانون کشور ما زنان پیر رو هم از رفتن به سالن منع می کنه...یک قانون نا نوشته انگار پیرزن هم قراره هنحار شکنی کنه...حالا اگه حتی مسابقات پیشکسوتان باشه
بحث من انتقاد از طرز تفکر شماست بنده نیازی ندارم که شما بیای به سانسور اعتراض کنی هر کس می تونه با کامنت شما بنویسه بگه اوا ۸۶ اعتراض کرد...یه تقلب...اما این ایا درسته ؟؟؟
این توعم به شما دست نده که مثلا خیلی ادم مهمی باید باشی که به اعتراضتون نیاز مندیم
جوابی گه به من دادین بعد از صد باری که از تون پرسیدم..جوابی بود که حا گمین بارها تو مساعل مختلف به ما زدند
شما مثل اون ها فکر می کنی فقط اعتقاداتتون متفاوته
به قول عبدالله زبیر من با سیاست یزید مشکل ندارم
من با دیانت یزید مشکل دارم مومن
...این که شما می گی ای اسپورت سخت گیریش کمتره
من و یاده اون عده انداخت که بارها منت به سر ما می زارن که تو کشور داعش نیست برید خدا رو شکر کنید
.
.حالا بماند حکومتی تو خاور میانه در دهه ۸۰ میلادی بوذ که داعش پیشش,انگشت کوچیکه است
......یا من به شما بگم فلان کشور زن حق رانندگی نداره یا باید رو بنده بزنه یا اگه از شوهرش کتک بخوره ایراد نداره
شما پس خدا رو شکر کن انقدر گیر نده که بری استادیوم..پاساژ و سینما و کنسرت که زنونه مردونه نیست این همه حق داری پس بی خیال رفتن به ورزشگاه شو
یا اگه میری لباس کشورهای دیگه رو به تن بکن
......اگه من تمسخری کردم بابت تناقضات اشکار شماهاست تا زمانی که هر کس نخواد دیکتاتوردرونش و نابود کنه...وقتی به قدرت برسه چه بسا جنایاتی به مراتب بدتر انجام بده
به قول جناب هالو خوبه شماها میز ندارین...اگه میز داشتین دیگه چه اتیشی قرار بود بسوزونید
در ضمن اگه من باور کنم گه شما بعد از این همه اعتراضات ماها و بقیه نفهمیدین ساز و کار سانسور این سایت چیه....پس از نظر هوشی خیلی باید پایین باشید
پس مطمئن م که در گنار دیگر زنها هم بوده باشید چیزی از حقوق زنها متوجه نشدین
برای شما ازادی و حقوق تنها تو.کشف حجاب و گیر نددادن کسی به خاطر لباس یا دوست پسر داشتنه نه حقوق واقعی یک انسان
چون آزادی بیان هم مثل داشتن حق انتخاب لباس یا نوع پوشش یک حقه
۷
Ava_86
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۹:۵۴
جناب خاطره باز که بارها به اسامی مختلف کامنت میذاری اگر اون افرادی که نام بردی دیگه باهات بحث نکردن به خاطر موفقیت شما در بحث و حق گویی شما نبوده بلکه به دلیل بی منطقی و توهین های مداومتون بوده . در همین بحث ورود زنان به ورزشگاه بارها به بنده خانم های دیگه و حتی سایر کاربران سایت به عناوین مختلف توهین کردید اصولا بحث کردن سالم منطقی یه سری شرایطی داره که اولیش توهین نکردن با طرف مقابل هست که شما این اصل رو در هیچ بحثی رعایت نمی کنید شما شبیه سردبیر روزنامه ... هستید که به همه چیز و همه کس تو مملکت توهین می کنه اما مردم و افکاررعمومی کلا رهاش کردند چون فقط میخواد حرف خودشو بزنه
خاطره بازی العین
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۳۹
خانم آوا ۸۶
....اولا تو این بحث توهینی به شما نکردم...فقط مسخره کردم...این که شما حقوق نمی دونید یا چیزهای دیگه مثلا توهینه از نظر شما ؟؟؟؟
اگه جواب توهین خاموشی و حرف نزدنه چرا بعد از توهین مقابل در ورزشگاه..وا مصیبت ها سر دادین..؟؟؟سکوت می کردین ...شما توانایی جواب دادن ندارین کلا کلی گویی می کنید..تا حالا برای خودتون می حرفیدی کسی هم باهات کار نداشت اما تا به پست یه مرد خوردی سپر انداختی..چند بار خودت و به کوچه علی چپ زدی...یه ۵۰ بار در مورد خبرنگار بازی مسعله رو پی چوندی...الان..همه دوتا کتاب متن نوشتم شما که فهمیدی با کی طرفی نه از نظر قبلیت کوتاه اومدی ونه جواب دادی....کلن کلی گویی می کنی......بعد من شما رو با حکومتی ها مقایسع کردم...قیاس جدیدا توهین حساب میشه؟؟؟گفتم مثل اونها فکر می کنی توهینه ؟؟؟؟..فضای سالم و منطقی ؟؟؟من حرف غیر منتطقی نزدم...
قضاوت با دیگران.....خود شما وقتی مثل حکومتی ها فکر می کنی... بعد انتظار داری مردها پشت شما بیاستن و از شما دفاع بکنن
همه باید بدونن چه تو چه امیر پور چه تیمور خانم...چه اون چهار تا دلقک که ادای حزب الله ها رو در می ارن
...که بدون ازادی بیان دست رسی به پیشرفت و ازادی های اجتماعی محاله
حتی اگه ازادی اجتماعی باشه ازادی بیان نباشه...اون جامعه گیر زامبی هایی می افته که ازادی های حداقلی رو ازشون می گیرن
وافراد جامعه هزار بار ارزوی بازگشت دیکتاتور سابق می کنن
نمونه اش بشار اسد
تو کشورش ازادی اجتماعی بود..اما ازاذی بیان نبود
حاصلش ظهور داعش و جبه انصره شد..ا..نمونه دیگه شبیه اسد پادشاهی بود پرقدرت اما فضای کشورش و بست و مملگت دو دستی تقدیم عوام فریب ها داد
.
.
تا ازادی بیان نباشه فساد ریشه کن نمیشه...پیشرفت نمیشه..ازادی اجتماعی به دست نمی اد...
.
.این که بخوایم ازادی بیان و محدود کنیم و چیزی بشنویم که خودمون دوست داریم...چیزهای حداقلی هم که داریم از دست می دیم
.
حالا شماها و با یک مشت دوستان دیگه اعتراض نمی کنید...چون دغدغه شما ها اعلام نظرو کارشناسی های خاله زنکی ه....من اگه تو این سایت هستم فقط به خاطر اعتراض به وضع موجوده....نه دادان نظرات مضحک خاله زنکی
۲
AVA-86
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۳۱
جز حرفهای بی ربط ، توهین هایی مثل همین کلمه خاله زنکی وبقیه حرفهات که خداروشکر هنوزم کامنتهات هست، و الی ماشالله غلط های املایی ونگارشی من چیز دیگری توی کامنت های شما ندیدم. در مورد اعتراض اولا من مثل شما زیر همه اخبار با ربط و بی ربط مدام در حال نظر دادن نیستم. غیر از این سایت توی شبکه های اجتماعی و جاهای دیگه خیلی وقت پیش اعتراضم رو گفته بودم حالا اینکه شما ندیدی دلیل بر این نمیشه که بگی من این حرفها رو تازه اینجا توی این سایت زدم!
شما بارها و بارها درجریان بحث بنده وبقیه خانم ها رو مورد توهین قرار دادید. حتی به جناب تیمور وبعضی دوستان دیگه که از ورود زنان به ورزشگاها حمایت کردند نسبت زن صفت زدین و بارها توهین کردید. این الفاظی که شما اینجا به عنوان مثلا کامنت انتقادی می نویسید در خیلی از کشورهای دنیا بارحقوقی داره و می تونه برای هر کسی که اونا رو به زبون بیاره دردسر قضایی ایجاد کنه. برای رسیدن به آزادی های اجتماعی و آزادی بیان به مقداری شعور و منطق هم نیازه. شما اگر توی جوامعی هم که آزادی بیان کامل وجود داره و به قول خودت از سانسور خبری نیست اگر این مدلی با مردم رودرو تو فضای مجازی حرف بزنی و با الفاظ زن ستیزانه وتحقیر آمیز بخوای بحث رو جلو ببری احتمالا باید تشریف ببری توی دادگاه بابت همین الفاظ توضیح بدی. پس تصور نکن اگر روزی آزادی بیان اینجا برقرار بشه شما و امثال شما می تونید هر چیزی رو دلتون خواست به زبون بیارید
خاطره بازی العین
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۵۱
جناب اوا خانم ۸۶
کلا بی ربط حرف زدن و فرار به جلو وپرت کردن موضوع از تخصص ویژه شماست
اولا من اصلا دلم می خواد جملات و با غلط,املایی بنویسم ایرادی داره؟ به قول مر حوم شعبان جعفری اگه صابون با سین بنویسن کف نمی ده ؟؟؟؟
دوما شما که خدای تناقض ایی تا دیروز که می گفتی
من از ساز و کار های تایید کامنت های ای اسپورت خبر ندارم
الان می گی من رفتم به شبکه های اجتماعی دیگه اعتراض کردم
شما رفتی یه سایت دیگه به سانسور ای اسپورت اعتراض کردی ؟؟؟خوب اینجا چرا اعتراض نکردی ؟؟؟
بعد دقیقا شما و چند نفر دیگه همیشه زیر تمام اخبار با ربط و بی ربط می ای نظر کارشناسی فوتبال می دی
چطور همچین چیزی رو انکار می کنی
دقیقا به خاطر همین پرسیدم وقتی زیر همه چرت و پرت ها نظر می دی وقتی برزو می نویسه پیروزی دو ساعت با بچه متولد ۸۰ بحث می کنی...اما دریغ از یک بار اعتراض به سانسور
وقتی از شما بابت عدم اعتراض سوال شد
وقتی دری بری جواب دادی....
تا دیروز برای نرفتن زنان به ورزشگاه مویه سرایی سر دادی و مظلوم نمایی راه انداختی
اما وقتی نسبت به رفتار شخص خودت سوال شده
اون روی ظاهرت برگشته و حمایت از سانسور سایت کردی.
باز هم گفتم درک شما از آزادی فقط ازاد بودن ارتباطا ت غیر عرفی و نداشتن حجاب ه...
نه ازادی بیان و گفتگو
....
۱
م.
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۳۶
هرچدر متن اقای بهروش زیبا، قوی و مبتنی بر واقعیات جامعه امروز بود ، در اینجا شاهد نوشتاری ضعیف و بشدت عصبی هستیم.

هیچ جواب و استدلالی در رابطه با مشکلات سر راه وجود نداره و تنها بیانیه ای عصبی رو شاهیدیم که به فرافکنی میپردازه! عصبانی شاید از این موضوع که یک نویسنده به درستی اشاره کرده به جماعتی که دنبال خودنمایی از راه روشنفکربازی هستند!! میزان عصبانیت هم قابل پیش بینی بود اما همون نوشته بخوبی به سست و بی ریشه بودن این روشنفکر بازی عینیت داد چرا که از خواستگاه میانه روی نوشته شده بود.

۷ ۳
تيمور
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۴۴
اينجا سايت ورزشيه رسول بهروش هم ورزشي نويسه.
اصولا جاي خيلي بحث ها اينجا نيست و زمان خيلي بحث ها هم الان نيست.
من شوكه شدم! اومده بودم از بارسلونا و رئال مطلب بخونم يهو رسيدم به آتنا اصلاني و مهريه و تجاوز و سربازي و... اصن اعصابم به هم ريخت!
مشت نمونه ي خرواره همين يه مورد از متن رسول بهروش رو مثال ميزنم تا ببينيد چه يادداشت بي سر و تهي نوشته:
ادعا كرده سلبريتي هاي زن كشور تا حالا واسه زندانيان مهريه دلسوزي نكردند! اصلا چرا بايد دلسوزي كنند؟
كسي كه بدون تعهد و مسئوليت زير يه سندي رو امضا كرده لايق دلسوزيه؟
اگه به قول خود رسول بهروش حل مشكلات بايد تقدم و تأخر داشته باشه زندانيان ديه (غيرعمد) كه مستحق ترند!
منتها چون اونجا يه طرف قضيه زن ها نيستند تا بشه بهشون توپيد تو يادداشت رسول بهروش كاربرد نداشت!
۳
فرشاد کتال
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۱۲
تیمور خان اصلا ما نفهمیدیم
شمازن هستی ؟؟؟؟
ببخشید ا....
۶
تيمور
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۳۷
من مَردم و فارغ از جنسيت نظر ميدم و طرف حق رو ميگيرم.
شما اول يه سوزن به مردهايي بزن كه زير مهريه رو امضا ميكنن بعد يه جوالدوز به زن هايي كه مهريه شون رو ميذارن اجرا!
امضاي شما تعهد آوره من نميدونم مسئله به اين سادگي رو چرا متوجه نميشيد؟
ميخوايد يه قانون بذارن كلا مهريه اي در كار نباشه تا شما بري با دختراي مردم يه سال زندگي كني و بعد مث آشغال بندازيشون دور؟
معذرت ميخوام اصن بذار يه جوري بگم بهت برنخوره ما واسه خواهران خودمون اينو ميپسنديم؟
شما فرض كن پدري و دامادت داره دخترتو اذيت ميكنه.
۱
لطفا جدی بگیریم
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۰۰

: صحبت های تکان دهنده عیسی کلانتری:

از زمان ساسانیان و هخامنشیان تا حدود ٣٥ سال پیش برداشت اضافه از منابع آبی کشور نداشتیم.

: در این ٣٥ سال فقط ١٢٠ میلیارد مکعب آبهای شیرین فسیلی صدها هزار ساله که حدود ٧٥٪‏ آبهای شیرین زیر زمینی بود را مصرف کردیم که حدود ٧٥ میلیارد متر مکعب آن در ٨ سال گذشته بوده است یعنی منابع را تاراج کردیم!

جمعیت را افزایش دادیم غافل از اینکه این جمعیت باید در یک کشور آباد زندگی کند. بدون توجه به نیازهای جمعیت، منابع کشور را برای رفع نیازها به تاراج گذاشتیم.

امروز هیچ تالاب درون سرزمینی، آب ندارد، از بختگان تا هورالعظیم، گاوخونی و اورميه! آب های زیر زمینی ما در حال شور شدن است.

: ادامه این روند یعنی تخلیه ایران از جنوب البرز تا دریاهای آزاد و از شرق زاگرس تا مرزهای شرقی کشور.

ما امانتدار بسیار بدی برای این تمدن ٧٠٠٠ ساله بودیم.

زاینده رود ٩٠٠ میلیون متر مکعب از سرچشمه های کارون وارد آن می شود، یعنی نصف آب زاینده رود از سرچشمه های کارون می آید.

در استاندارد جهانی هر کشوری که ٢٠٪‏ از آب های تجدید پذیرش را هر سال استفاده کند هیچ خطری از نظر منابع آب متوجه اش نیست. اگر ٢٠ تا ٤٠٪‏ استفاده شود به شرط مدیریت می توانند در دراز مدت منابع آب را تامین کنند. اما اگر بالای ٤٠٪‏ استفاده کنند وارد بحران شده اند. دو کشور در دنیا بالای ٤٠٪‏ استفاده می کنند، اولی مصر است با ٤٦٪‏ و ایران با ٨٥٪‏ این یعنی بزودی همه جای ایران مثل گاوخونی خشک خواهد شد. حتی امروز هم دیر شد.

: اگر سیاست هایمان را عوض نکنیم این کشور را همراه نسل خودمان خواهیم کرد.

کارشناسان و دانشگاهیان مستقل معتقدند آب های تجدید پذیر حدود ٩٥ میلیارد متر مکعب است اما وزارت نیرو معتقد است ١٢٠ میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر داریم. اگر حرف دانشگاهیان و کارشناسان مستقل را ملاک قرار دهیم یعنی سالانه ٩٦٪‏ از منابع آب تجدید پذیرمان را استفاده می کنیم.
کاری که ما با آب های زیر زمینی می کنیم یعنی دزدی از نسل بعد. یعنی نسل کشی. نه تنها آب شیرین را تمام می کنیم، همه کشور را بیابان می کنیم.

در حوضه گاوخونی به اندازه کافی آب از سرچشمه های کارون منتقل می شود و دیگر پتانسیلی برای انتقال آب نیست. آب مصرفی باید کاهش پیدا کند.

گاوخونی که در زمان قدیم بدون انتقال آب از کارون زنده بود امروز خشک شده. هر چه آب هست در بالادست اصفهان بر می دارند. هر چه صنعت آب بر هست در اصفهان ایجاد کرده اند. نمیشه همه صنایع آب بر را در اصفهان متمرکز کرد. فضای سبز اصفهان از رشت و ساری بیشتر است. نمی شود تا قله کوه صفه در اصفهان درخت کاشت.

دیگر پتانسیل انتقال آب از دیگر حوضه ها را نداریم همین الان در غرب حوضه شامل غرب اصفهان و چهارمحال و بختیاری حداقل باید ٢٥٪‏ صرفه جویی انجام شود. نمی شود هر چه آب هست در بالا دست استفاده کنند. ٤٥٠ میلیون متر مکعب آب این منطقه را بالا دست دزدیده و باید برگرداند، هیچ راه دیگری وجود ندارد.

برای کل کشور احساس خطر می کنم. پتانسیل برداشت بیش از حد از آب های زیرزمینی را نداریم. سال گذشته برای ٤٤ میلیون نفر غذا وارد کردیم، فقط برای ٣٣ میلیون نفر در داخل کشور غذا تولید کردیم و بیش از این توانایی نداریم و اگر فشار بیش از حد وارد شود مرگ سرزمین ایران سریعتر اتفاق خواهد افتاد

۵
حامد
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۲۹
بنده قصد داشتم یه جواب طولانی به اقای بهروش بدم که خداروشکر شما کار خیلی هارو انجام دادید. اقای بهروش برخلاف تمام مقالاتشون این بار به بیراهه رفته بودند.
خاطره بازی العین
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۱۳
شما به جای این کار تغییر جنسیت بده
۷
تيمور
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۴۲
خيلي چرت و پرت مينويسيا!!
اي اسپورت اگه سانسورت ميكنه داره بهت لطف ميكنه اگه يه توهين تو كامنتت باشه كامنتت آرشيو ميشه تا ٣٠ سال بعد هم ميتونن ازت شكايت كنن.
به كسي فحش ميدي ميتوني ادعا كني ندادم اينجا ولي IP رو از روي كامنت ثبت شده ات پيدا ميكنند ديگه شاهدم نميخواد. برعكست ميكنن ٨٠ تا شلاق رو كمرت ميزنن تا ضجه نزني ولت نميكنن
۱
خاطره بازی العین
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۱:۱۵
جناب تیمور من یک فحش رکیک نثار شما کردم از ای اسپورت بخوا چاپش کنه
یعد شما برو از من شگایت کن
۵
تيمور
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۲:۲۸
اها پس همون!
شما با ip يكي ديگه ميخواي اينجا فحش بنويسي. واسه همبن شجاع شدي واسه ما. ميخواي سانسور برداشته شه.
اينجا همه با ip خودشون ميان.
من نگفتم من ميرم شكايت ميكنم اما مطمئن باش اين بي احترامي ها در فضاي مجازي آخر يه روز خِرِّتو ميگيره. آدم بيكار و نانجيب كه سرش درد بكنه واسه اين كارا كم نيست.
شما از پاي سيستمت بلندشو تو خيابون برو فحش بده بين چيكارت ميكنند ما به امثال شما ميگيم "لاتِ مجازي"
۱
خاطره بازی العین
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۳:۴۰
جناب تیمور خانم
شما به شلاق اعتقاد داری....وب رای فحش دنبال شلاقی...یک مجازات دنبال بربریت..اما از اون لحاظ دنبال گرفتن مهریه که اونم واسه دوران اعراب جاهلیته....و از اون طرف می خوای متجدد باشی...این همه تناقض از کجا می اد ؟؟؟؟؟؟؟
۵
تيمور
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۰:۲۷
من به شلاق اعتقاد ندارم ميگم اي اسپورت داره لطف ميكنه كه كامنتهاي توهين اميز رو سانسور ميكنه.
تو انگليس يه جوون تو فيس بوك يه دونه كامنت نژادپرستانه گذاشته بود پدرشو دراوردند.
اينجا اگه شلاقه اونجا يه چيز ديگه است.
من ميگم توهين نكن
تو ميگي سانسور نباشه تا به هم توهين كنيم!
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۰:۴۵
هرکی هرچه دلش بخواد بگه ، حتی فحش حتی رکیک ؛

گیرم کسی پیگیری هم نکنه ، نه شکایت نه شلاق؛

اصلا گیرم همینجا ، کسی کسی را نشناسه مثل ماها که همو نمی شناسیم ،

چیزی وجود داره بنام شخصیت، که حتی اگه آب هم باشه ، شناگر ماهری هم باشی ولی

ولی
باید آدم خودشو نگه داره و آدم باشه چون شخصیتش
با همین چیزا معلوم میشه .
شخصیت
۱
خاطره بازی العین
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۰۸
جناب تیمور خانم
شما برو از حق خودت دفاع کن...حالا که کم اوردی و به تته پته افتادی خ.... ای اسپورت و نکن
به انگلیس و چیزهای دیگه ربطش نده...من گفتم به تو فحش دادم...تو می ری می گی انگلیس بهت لطف می کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟
۱
خاطره بازی العین
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۲۵
جناب پرپولیس واقعی
بحث شخصیت و فحش نیست بحث این تیمور خانم ه که وقتی کم اورد من و از شلاق می ترسونه
از این ور خودش و مدافع حقوق زنان می دونه از اون ور مدافع سانسور مخالفین مظرش پ تنبیه شدن اون ها با شلاق ه...یک مجازات ضد انسانی برای مثلا توهین
۲
خاطره بازی العین
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۱۸
در جواب پرسپولیس واقعی
من فحشی به تیمور ندادم...فقط الکی گفتم ببینم عکس العملش چیه ؟؟؟دیدیم بچه تر از اون چیزیه که فکرش ومی کردم
شما درست می گی در مورد شخصیت
..
.شخصیت امثال تیمور..بعد از حرف های من مشخص شد..فردی که یک تمسخر و با شلاق تهدید می کنه...و تحمل شنیدن حداقلی صدای مخالف و نداره...شده تریبون حمایت از حقوق زنان....
ما تو کامنت ها فحش خوار مادر به کسی نمی دیم که سانسور بشه...ما کنایه و تیکع می ندازیم به رقیب...مثل شعر های جناب هالو یا مجلات فکاهی مثل گل اقا یا طنز و کاریکاتور...که شایسته‌این نیست که سانسور بشه...تا من اعتراض به سانسور می کنم
می گن می خوای فحش بدی تایید نمیشه!!!!
خوب پس شماها چه تفاوتی با اون ها دارین که مب گن شما داری تخربیب می کنی..امنیت ملی رو به هم می زنی تشویش اذهان عمومی می کنی پس مستحق مجازاتی
پس چه تفاوتی با اون جماعت دارین که می گن زنان نباید بیان ورزشگاه چون هنجار شگنی میشه...کنسرت نباید برگزار بشه چون لهو و لعب می خواین راه بندازید
خوب صاحبان زور هم همین و می گن جنبه منفی قضیه رو بزرگ نمایی می کنن...بعد کارشون و پیش می برن
۲
خاطره بازی العین
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۲۶
در جواب تیمور کامنت سوم
شما که می گی بعد از ۳۰ سال هم می تونن ازت شکایت کنن و شلاقت بزنن مشخصه با یک عوام بی سواد..طرفم
که حداکثر اطلاعاتش اخبار شبکه من و تو و فضای مجازی ه
محض اطلاع شما بگم تو تعزیرات ما مرور زمان داریم عمو جون بالاترین جرم تعزیزی که درجه ۱ باشه و مثلا مجازات بالای ۲۵ سال حبس داره مرور زمانش ۱۵ ساله
چیزی که شما بهش می گید جرم و مجازاتش شلاقه که اصلا جرم نیست....برو یکی دیگه رو بترسون....
۲
یه ایرانی
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۳۱
زنان +ایران+بدبختی ها

جناب شاهرخ زبردست

نوشته خوبی است این یادداشت شما ؛ متاسفانه آن تیتر را دیدم و نخواندم چون واقعا خسته شده ام از همین ها که شما در موردش نوشته اید . حواله کردن کاری به انجام کار دیگری .
اینکه زیر ساخت فرض استادیم آزادی ( همان آریامهر سابق ) مناسب نیست . همه عالم و آدم میدانند و حتی در برنامه نود ( 90 ) هم چند سال پیش نشان دادند که اوضاعش مناسب نیست و برای همین هم حداکثر تعداد تماشاگر برای استادیوم 100هزار نفری که در دنیا چند نمونه بیشتر نیستند شده 66هزار نفر و ما زیر سیبیلی تعداد افراد را بالا میبریم .
یعنی مهم نیست زن باشی یا مرد اگر نیتی برای ساماندهی و به روز کردن این استادیوم بود لازم نبود یک بازی دوستانه با تیم ملی آلمان برگزار شود و مجبور شویم دستی به استادیوم بکشیم کمی مدرن شود . ما بدبختانه ملت زور شده ایم .
باید بانوان به استادیوم بیایند تا مسئولان مجبور شوند به زیر ساخت ها توجه کنند .
آن عده ای هم که متلک میپرانند یا آن عده ای که آنده اند دلبری کنند ؛ چند نفرند ؟؟؟ آیا واقعا 0.5% کل آن استادیوم میشوند ؛ نمیشوند . بنابراین این حواله کردن و آسمان ریسمان کردن بخاطر این است که مستقیم نگویند نمیخواهیم .
امروز تیتر روزنامه ای این بود که " حضور بانوان در استادیوم ها اشکال شرعی ندارد " جدا از این بدبختی که شرع این وسط چکاره است ؛ باز گلی به جمال کسی که این فتوا را داده . حالا بهانه چه باشد که زنان نیایند ؟؟؟؟ زیر ساختها مناسب نیست.
یعنی مردهای این مملکت مرد نیستند و همه از دم ..................
یعنی مسئولان استادیومها و مسئوالان فدراسیون مشکل دارند و زیر ساختشان درست نیست
خب زیر ساخت همه ما مادران ما هستند و اگر زبانم لال مادران ...... پس مملکت .......
این که نمیشود برادر من ؛ کاری را به کار دیگری حواله بدهیم یعنی در حقیقت از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کرده ایم.
میگویند بخش عمده طرفداران فوتبال در انگلیس وحشی هستند و هولیگانها در دنیا مشهور ؛ خدائی کدام ورزشگاه در بازیهای لیگ برتر انگلیس فنس دارد بین تماشاگر و زمین ؟؟ فاصله تماشاگر تا زمین فوتبال در آنجا چقدر است در مملکت ما چقدر ؟؟؟
آخرش ما مجبور و موظفیم از خر طالبانیسم در مورد حضور بانوان در جامعه پیدا شویم . چه بهتر که حالا باشد
۴
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۰۰
"چه بد که همه این مثال‌های بد، مردان متجاوز، روان‌پریش و دیگرآزار را می‌توانیم ببینیم اما مردان محترمی را که آزارشان به کسی نمی‌رسد نمی‌بینیم"

۴
حسین
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۱۴
شاهرخ خان در مورد کیروش من با شما اختلاف نظر داشتم و باهاتون بحث کردم. اما این نوشته تون فوق العاده بود. حقیقت محض. متاسفانه در جامعه ما نا آگاهی موج میزنه. وقتی در مورد حق زنان حرف میزنی، در مورد حق آزادی میگی، با استدلال عجیب تری هم روبرو میشی و اون اینکه مگه همه مشکلات ما حل شده و فقط همین مونده؟ و هیچ کس توجه نمیکنه که وقتی آزادی های کوچکی مثل همین هم از تو دریغ میشه، نمیتونی بدنبال آزادی های بزرگتر باشی. تو جامعه ما کینه و خشونت موج میزنه. از همه نوعش. از نگاه کثیف و جنسیتی که ترکیبی از خشونت و شهوته تا نژادپرستی، سرکوب و قتل. بدبختانه جز معدود کشورهایی هستیم که در برابر فهمیدن هم مقاومت میکنیم. همیشه حق رو به خودمون میدیم و هیچ وقت حاضر نیستیم خودمون رو جای دیگری بگذاریم.
۵ ۱
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۹:۴۴
راجع به کنسرت بخوای چیزی بگی میگن ؛ ای بابا ملت گرسنه هستند ، کنسرت میخوان چکار!
راجع به تجاوز میگی ،میگن ای بابا ، فقر ، همهدچی از فقر شروع میشه
راجع به استادیوم رفتن خانوما بگی میگن ....
راجع به ....
راجع به....
و اینطوریه که ما همچنان قرص و استوار مثل کوه ، سر جای خود ماندیم و تکون نمی خوریم ، حالا دنیا سرعتش مثل نور باشه یا مورچه؛
ما سرجای خود مسقریم و جابجا نمی شیم!!!
افسوس از حواله کردن مشکلی به مشکل دیگه و هی


دور تسلسل تا ....
۴
در جواب تیمور
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۵۱
اقا یا خانم تیمور
ما که مشکلی نداریم زنا برن ورزشگاه یا نرن
مشکل خودشونه..می خواستن تو ایران دنیا نیان...(قانون ایران همینه مثلهمون سند مهریه که به قول تو داماد نباید چش بسته امضاء اش کنه)
حجاب اجباری.گشت ارشاد و اسید وجود داره خانم ها حجاب و رعایت کنن مشکلی نداشته باشن
هر کی ام خوشش نمی اد پول داره بره از ایران بیرون اونجا بره تو.پارکهای سویس ابجو بخوره...البته مواظب باشه باد حجابش و نبره
.
۳ ۱
مارال
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۱:۱۹
نمیدونستم برای اینکه از حق خودمون بهره‌مند بشیم باید بریم ی کشوری دیگه !!!!
ما ها آریاییم از سرزمین آریایی ها مطمئن باش غیرتشو داریم وایمیسیم و حق خودمون و از ابلح هایی مثل تو میگیریم.
۶
بهروز
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، ۲۱:۲۴
جوابت قوی نبود
۳
مشروح 86
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۰:۱۱
آخرش هم نه خانمها میرن استادیوم نه مردها به خاطر مهریه دیگه زندانی نمیشن و نه هیچ مشکل دبگه ای حل میشه!
۱
عرفان
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۲:۱۵
دمت گرم آقا جیگرم حال اومد مردک دیوانه یادداشت نوشته چون زنا نمیتونن شب بیرون باشن پروژه ایمن سازی باید کرد که نمیشه پس نباید بیان
۱
حمید
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۵:۵۶
راه رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی از گیسوی پریشون همین پری روهای توی کوچه و خیابون میگذره!! \r\n.\r\nحتی تندروترین حامیان حقون زنان هم ممکنه با این جمله مشکل داشته باشند. شما هم به احتمال 99 درصد با این حرف مخالفین. پس بزارین بیشتر توضیح بدم تا قضیه روشن شه.\r\n\r\nدخترا در مقایسه با پسرا اصلا نمیدونن فوتبال چیه! قبول!\r\nهیچ علاقه ای هم به فوتبال ندارن. باز هم قبول!\r\nمساله حضور زنان از جهاتی که شما گفتین هزارمین مساله مهم کشور هم نیست. باز هم قبول!\r\n\r\nاما ....\r\nدوستان عزیز. اگر شما پای حرف یک جامعه شناس بشینین حتما بهتون میگه که عصر مدرن (قرن بیستم به بعد) مهمترین شاخصه اش حضور پر رنگ زنان در اجتماعه. حضور به اشکال مختلف! در عصر مدرن تقریبا هیچ چیزی به اندازه حضور زنان در جامعه جهان دنیا رو زیر رو نکرد. فرهنگ جوامع رو به جلو برد! اقتصاد رو زیر رو کرد. دموکراسی رو دوباره تعریف کرد. و انسان بودن رو از طریق تقویت حس همنوع دوستی ارتقاء داد. روی جمله آخرم دو باره تاکید می کنم، انسان بودن رو از طریق تقویت حس همنوع دوستی ارتقاء داد. \r\nبه عبارت دیگه ما مردان و صاحبان سنتی قدرت (ودر کنار عده زیادی از زنان) وقتی بتونیم همسران، زنان، خواهران و مادران خودمون رو با در جایی مثل ورزشگاه تصور کنیم داریم انسانیت خودمون رو تقویت می کنیم. در اینجا زنان مساله فرعیه. مساله اصلی اینه که مردان (و اون عده از زنانی که شبیه همین مردان فکر می کنن) کجای کارند؟ چقدر مسائل رو به صورت عمیق درک می کنن؟ چقدر از افکار پوسیده قرون وسطایی فاصله گرفتن؟ چقدر هنوز ذهنشون درگیر بحران دیدن یا ندین دو تار موی دلبرکی در کنج خلوت خیابانیست؟ چقدر مثل \"ناظم الاسلام\" خواستار حذف کلمه \" دوشیزه\" از سر در مدارس دخترانه هستند به خاطر اینکه \"دوشیزه شهوت انگیز است\"؟\r\nقطعا جامعه ای که به حضور زنان در ورزشگاه بله میگه در گذشتن از این دوره تاریکی و جهالت راه بیشتری رو پیموده در مقایسه با جامعه ای که به حضور زنان نه میگه. جامعه ای که به حضور زنان در ورزشگاه بله میگه ذهنش به هیچ وجه درگیر مسائلی که در بالا اومد نیست و خب قاعدتا وقت بیشتری داره که به همه مسائلی که شما گفتین فکر کنه. به \"گرفتاری ركورد و بیكاری و ورشكستگی كارخانه‌ها و قاچاق كالا كه تبعاتش عمدتاً مردان را به عنوان مسئول سنتی تأمین خانواده آزار می‌دهد تا رنج كهنه‌ای به نام خدمت سربازی اجباری و همگانی كه در ساختار اداری كشور ایران به مسئله‌ای لاینحل می‌ماند\".\r\nاینهایی که نام بردین همش حاصل مدیریت قشری از جامعه بر کشوره که بزرگترین مساله شون هنوز هم گیسوی پریشون همین پری روهای توی کوچه و خیابونه. خب پس دوباره رسیدیم به همین گیسوهای پریشون. و در مواجه با اون یا چشم می بندیم و می شیم مثل همون آدم هایی که فکر می کنن دوشیزه ها نباید به مدرسه بروند چون شهوت انگیزند و همه دنیا و اخرتمون میشه دیدن یا ندین گیسو های پریشون و فراموش کردن همه مشکلاتی که نام بردین یا هم چشم باز می کنیم، برای لحظاتی توی دلمون زیبایی مخلوق و خالق رو تحسین می کنیم، ازش می گذریم و بقیه مشکلاتمون فکر می کنیم. به \"گرفتاری ركورد و بیكاری و ورشكستگی كارخانه‌ها و قاچاق كالا كه تبعاتش عمدتاً مردان را به عنوان مسئول سنتی تأمین خانواده آزار می‌دهد تا رنج كهنه‌ای به نام خدمت سربازی اجباری و همگانی كه در ساختار اداری كشور ایران به مسئله‌ای لاینحل می‌ماند\".\r\nفکر می کنم حالا دیگه متوجه منظورم شدین وقتی که گفتم: \r\nراه رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی از گیسوی پریشون همین پری روهای توی کوچه و خیابون میگذره!! \r\nخدایا ما رو هر لحظه بیشتر از از این سعادت دنیوی و اخروی بهره مند بفرما، در ورزشگاه، در کوچه وخیابان، سر کار، و...!\r\nآمین
۱ ۳
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۱۹
سابق بر این یه حمید آقا نامی بود که نگارشش منحصر به فرد بود ، بیشتر روی مطالب خانم اشکریز کامنت میگذاشت ، اگر شما همون آقا هستی لطفا بگو

و این یادداشتت هم خواندنی و خوب بود ، حرف بهتری گفته شده
حمید
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۴۵
سلام به پرسپولیس واقعی
آره خودمم. فقط تعجب می کنم چرا می گین سابقاً! چون هنوزم جسته و گریخته کامنت می ذارم. البته خیلی کمتر چون جدیدا سرم خیلی شلوغه.
ممنون بابت لطفتون.
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۲۱
واقعا خوشحالم
۱
حمید
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۵:۵۷
راه رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی از گیسوی پریشون همین پری روهای توی کوچه و خیابون میگذره!! \r\n.\r\nحتی تندروترین حامیان حقون زنان هم ممکنه با این جمله مشکل داشته باشند. شما هم به احتمال 99 درصد با این حرف مخالفین. پس بزارین بیشتر توضیح بدم تا قضیه روشن شه.\r\n\r\nدخترا در مقایسه با پسرا اصلا نمیدونن فوتبال چیه! قبول!\r\nهیچ علاقه ای هم به فوتبال ندارن. باز هم قبول!\r\nمساله حضور زنان از جهاتی که شما گفتین هزارمین مساله مهم کشور هم نیست. باز هم قبول!\r\n\r\nاما ....\r\nدوستان عزیز. اگر شما پای حرف یک جامعه شناس بشینین حتما بهتون میگه که عصر مدرن (قرن بیستم به بعد) مهمترین شاخصه اش حضور پر رنگ زنان در اجتماعه. حضور به اشکال مختلف! در عصر مدرن تقریبا هیچ چیزی به اندازه حضور زنان در جامعه جهان دنیا رو زیر رو نکرد. فرهنگ جوامع رو به جلو برد! اقتصاد رو زیر رو کرد. دموکراسی رو دوباره تعریف کرد. و انسان بودن رو از طریق تقویت حس همنوع دوستی ارتقاء داد. روی جمله آخرم دو باره تاکید می کنم، انسان بودن رو از طریق تقویت حس همنوع دوستی ارتقاء داد. \r\nبه عبارت دیگه ما مردان و صاحبان سنتی قدرت (ودر کنار عده زیادی از زنان) وقتی بتونیم همسران، زنان، خواهران و مادران خودمون رو با در جایی مثل ورزشگاه تصور کنیم داریم انسانیت خودمون رو تقویت می کنیم. در اینجا زنان مساله فرعیه. مساله اصلی اینه که مردان (و اون عده از زنانی که شبیه همین مردان فکر می کنن) کجای کارند؟ چقدر مسائل رو به صورت عمیق درک می کنن؟ چقدر از افکار پوسیده قرون وسطایی فاصله گرفتن؟ چقدر هنوز ذهنشون درگیر بحران دیدن یا ندین دو تار موی دلبرکی در کنج خلوت خیابانیست؟ چقدر مثل \"ناظم الاسلام\" خواستار حذف کلمه \" دوشیزه\" از سر در مدارس دخترانه هستند به خاطر اینکه \"دوشیزه شهوت انگیز است\"؟\r\nقطعا جامعه ای که به حضور زنان در ورزشگاه بله میگه در گذشتن از این دوره تاریکی و جهالت راه بیشتری رو پیموده در مقایسه با جامعه ای که به حضور زنان نه میگه. جامعه ای که به حضور زنان در ورزشگاه بله میگه ذهنش به هیچ وجه درگیر مسائلی که در بالا اومد نیست و خب قاعدتا وقت بیشتری داره که به همه مسائلی که شما گفتین فکر کنه. به \"گرفتاری ركورد و بیكاری و ورشكستگی كارخانه‌ها و قاچاق كالا كه تبعاتش عمدتاً مردان را به عنوان مسئول سنتی تأمین خانواده آزار می‌دهد تا رنج كهنه‌ای به نام خدمت سربازی اجباری و همگانی كه در ساختار اداری كشور ایران به مسئله‌ای لاینحل می‌ماند\".\r\nاینهایی که نام بردین همش حاصل مدیریت قشری از جامعه بر کشوره که بزرگترین مساله شون هنوز هم گیسوی پریشون همین پری روهای توی کوچه و خیابونه. خب پس دوباره رسیدیم به همین گیسوهای پریشون. و در مواجه با اون یا چشم می بندیم و می شیم مثل همون آدم هایی که فکر می کنن دوشیزه ها نباید به مدرسه بروند چون شهوت انگیزند و همه دنیا و اخرتمون میشه دیدن یا ندین گیسو های پریشون و فراموش کردن همه مشکلاتی که نام بردین یا هم چشم باز می کنیم، برای لحظاتی توی دلمون زیبایی مخلوق و خالق رو تحسین می کنیم، ازش می گذریم و بقیه مشکلاتمون فکر می کنیم. به \"گرفتاری ركورد و بیكاری و ورشكستگی كارخانه‌ها و قاچاق كالا كه تبعاتش عمدتاً مردان را به عنوان مسئول سنتی تأمین خانواده آزار می‌دهد تا رنج كهنه‌ای به نام خدمت سربازی اجباری و همگانی كه در ساختار اداری كشور ایران به مسئله‌ای لاینحل می‌ماند\".\r\nفکر می کنم حالا دیگه متوجه منظورم شدین وقتی که گفتم: \r\nراه رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی از گیسوی پریشون همین پری روهای توی کوچه و خیابون میگذره!! \r\nخدایا ما رو هر لحظه بیشتر از از این سعادت دنیوی و اخروی بهره مند بفرما، در ورزشگاه، در کوچه وخیابان، سر کار، و...!\r\nآمین
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر