فهرست
رستگاری در لوژنیکی
رستگاری در لوژنیکی

رستگاری در لوژنیکی

آی اسپورت – فرانسوی‌ها هیچ گاه 12 ژوئیه 1998 را فراموش نخواهند کرد، روز باشکوهی که برای اولین و آخرین بار قهرمان جهان شدند وحالا آنها باز هم به فینال رسیده‌اند و به دنبال جبران ناکامی‌شان در جام جهانی 2006 هستند.

آنها اگر چه همیشه تیم مهمی در تاریخ فوتبال بوده‌اند اما هیچ گاه نام بزرگی در تاریخ جام‌های جهانی به شمار نمی‌رفتند تا سال 98 که قهرمان جهان شدند. تا پیش از آن اوج افتخارآفرینی‌شان کسب دو مقام سومی و البته چند عنوان فردی از جمله آقای گلی ژوست فونتین و بهترین بازیکن جام برای ریموند کوپا و میشل پلاتینی بود. اما از 98 به این طرف ورق برای آنها برگشت، فرانسه‌ای که در پانزده دوره ابتدایی جام جهانی هیچ گاه به فینال نرسیده بود در شش دوره گذشته سه بار خود را در فینال دیده است. گویا دیگر ناکامی تاریخی آنها به پایان رسیده است.

دو سال پس از قهرمانی در جام شانزدهم در تورنمنتی استثنایی و بی‌تکرار با درخشش بهترین بازیکن تمام ادوارشان، زیدان به فینال یوررو 2000 رسیدند و در آنجا نیز در یک بازی دراماتیک قهرمان اروپا هم شدند.

در جام جهانی 2002 که جامِ نقره‌داغ شدن بزرگان بود فرانسه نیز درجا زد و در کمال ناباوری حذف شده بزرگ دور گروهی لقب گرفت، مدافع عنوان قهرمانی به بدترین شکل ممکن تحقیر شد و بدون گل زده جام را ترک کرد. درجام ملتهای اروپای 2004 که جامی عجیب و غریب با اتفاقات باورنکردنی بود خروس‌ها هم اسیر ضدفوتبال قدرتمند یونان شدند.

اما در جام جهانی 2006 با بازگشت مجدد زیدان خوش درخشیدند و در مراحل حذفی تیم‌های بزرگ را یکی یکی کنار زدند. وجود زیدان در میانه میدان کافی بود تا رقبای قدری چون اسپانیا، برزیل و پرتغال علی‌رغم داشتن هافبک‌های طراز اول مقهور قدرت فرانسه شوند. درنهایت باز هم یک فینال تکراری شکل گرفت: فرانسه-ایتالیا.

ایتالیایی که در جام جهانی 98 توسط فرانسه حذف شده بود و قهرمانی یورو را نیز در آخرین دقایق به شکلی هولناک به فرانسوی‌ها واگذار کرده بود فقط و فقط به فکر انتقام بود و فرانسه به دنبال تکرار بردهای اخیرشان در برابر آتزوری. اما فینال برلین برای فرانسویها در سه سکانس خلاصه می‌شود.یک سکانس درخشان،یک سکانس حسرت‌بار و یک سکانس عجیب و مایوس‌کننده.

سکانس درخشان، چیپ اعجاب‌آور زیدان مقابل بهترین گلر جهان بود. سکانس حسرت‌بار، ضربه سر زیدان و واکنش عالی بوفون در وقت‌های اضافه بود و سکانس عجیب و مایوس‌کننده، باز هم ضربه سر زیدان بود اما این بار نه به هدف دروازه که به قصد سینه ماتراتزی.

فرانسه در آن فینال نه به ایتالیا بلکه به موذی‌گری و شیطنت ماتراتزی باخت چرا که نبود زیدان عملا قدرت فرانسه را با سقوطی وحشتناک مواجه کرد و اخراج او به مثابه از کار انداختن قلب تیم بود چرا که وجود زیدان در زمین برای فرانسوی‎‌ها هم قوت قلب بود هم منبع امید برای یک پیروزی تاریخی دیگر.

پس از خداحافظی زیدان فرانسه دچار یک عقبگرد تاریخی شد. آنها در دو جام جهانی و دو یورو هیچ گاه نتوانستند حتی تا نیمه‌نهایی صعود کنند اما از میزبانی اخیرشان در اروپا باز هم شرایط تغییر کرد. آنها بازهم صاحب یکی از نسل‌های پرامید و درخشان هستند. نسلی که با شایستگی فینالیست یورو 2016 شد. هرچند که در فینال با بداقبالی اسیر پرتغالِ یونانیزه شده گردید.

ولی فینال ۲۰۱۶ برای فرانسوی‌ها پایان ماجرا نبود زیرا این نسل ماجراجو و پرانگیزه اینک به فینال جام جهانی رسیده و طبق انتظارات بخت اول قهرمانی هستند اما نکته مهم اینکه بلندپروازی‌های آنها به همین جا ختم نخواهد شد چرا که این نسل طلایی در ابتدای راه خود قراردارد و احتمالا اروپا و جهان چند دوره شاهد قدرتنمایی این فرانسه مقتدر خواهد بود. تقارن تاریخی جالبی هم رخ داده آنها دقیقا بیست سال پیش در فینال جام جهانی بودند و برخلاف ۲۰۰۶ توانستند جام را بالای سر ببرند.

آیا این تقارن تاریخی برای آنها خوش‌یمن خواهد بود و نسل با استعداد کنونی هم مانند نسلِ تاریخ‌سازِ ۹۸ خود را جاودانه خواهند کرد؟ آیا فرانسه این بار در لوژینکی به رستگاری می‌رسد؟ باید صبرکنیم تا جدال پرهیجان امشب در مسکو پاسخی باشد بر این سوال‌ها.

 

۴    
آی اسپورت
2018-07-15 15:38:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر