فهرست
رونالدینیو دیگر نمی‌خندد
رونالدینیو دیگر نمی‌خندد

رونالدینیو دیگر نمی‌خندد

آی‌اسپورت- یک ماه است که دنیای فوتبال از شنیدن خبر دستگیری رونالدینیو به اتهام داشتن مدارک جعلی برای ورود به پاراگوئه شوکه شده؛ هرچند اشاعه عالمگیر ویروس کرونا و تعطیلی مسابقات فوتبال و ترس وحشتناکی که در سراسر جهان منتشر شده، تا حدودی اهمیت این موضوع را از بین برده. 

فوق‌ستاره سابق حالا در زندان آگروپاسیون اسپسیالیزادا به سر می برد که بیشترین امنیت را در میان زندان های پایتخت پاراگوئه یعنی آسونسیون دارد. او که سابقه قهرمانی در جام جهانی ۲۰۰۲ را دارد دوم فروردین در زندان ۴۰ ساله شد و خبری از جشن و میهمانی نبود. او قصد داشت به همراه برادرش با استفاده از پاسپورت جعلی وارد پاراگوئه شود که دستگیر شد. اوضاع او از این حرف ها بدتر است چون پاسپورت های برزیلی و اسپانیایی او در سال ۲۰۱۹ به خاطر مسائل دیگری توسط مقامات برزیلی ضبط شده بودند و ممنوع الخروج بود. رونالدینیو اما مدعی شده این پاسپورت جدید را یک اسپانسر محلی به او هدیه کرده و اصرار دارد در این موضوع هیچ خطایی مرتکب نشده است. 

در حال حاضر مشخص نیست رونالدینیو دقیقا چه زمانی از زندان آزاد می‌شود اما گزارش رسانه های پاراگوئه حاکی از آن است که ستاره سابق بارسلونا، میلان و تیم ملی برزیل ممکن است تا شش ماه یعنی اوایل شهریور در زندان بماند. در شرایط بحرانی کنونی به خاطر انتشار ویروس کرونا چند بار از او تست کرونا گرفته اند و اخیرا هم حکم کرده اند که اجازه ملاقات داده نمی شود. صدور قرار وثیقه هم منتفی است چون مقامات قضایی بر این باور هستند که امکان فرار او وجود دارد حالا تنها باید دید روند محاکمه او چطور طی می‌شود و هیات منصفه درباره اش چگونه تصمیم می گیرد. 

رونالدینیو حداقل باید تا ۲۴ فروردین که نخستین جلسه محاکمه اش برگزار می‌شود در زندان بماند اما آنطور که ESPN گزارش داده این بازداشت و محاکمه می تواند دلیل عمیقتری داشته باشد. او متهم است که قصد داشته در یک پولشویی شرکت کند و دالیا لوپس، مالک موسسه ای که این دو را به آسونسیون فرا خوانده، متهم اصلی به حساب می آید. دفتر دادستانی اعلام کرده گوشی های تلفن رونالدینیو و برادرش بعد از بررسی به آنها بازگردانده شده اما مشخص نیست هارد آن را کپی کرده اند یا بخش های مهم آن را مورد بررسی قرار داده اند چون اطلاعات قابل توجهی برای مقامات قضایی در آن وجود داشته. به هر حال رونالدینیو به صورت عادی از موبایل خود استفاده می‌کند و حتی کارلس پویول، کاپیتان سابق بارسلونا در زندان با او تماس گرفته و با هم حرف زده اند. این دو در زمان بازی در بارسلونا رابطه خیلی خوبی با هم داشتند. 

بازیکن سابق تیم ملی پاراگوئه، نلسون کوئواس که پیش از این به ملاقات رونالدینیو رفته بود، به رادیو CNN گفت دوستش آن لبخند همیشگی روی صورتش را از دست داده: «رونالدینیو دیگر شاد نیست. آنچه در چهره او از دیگران متمایزش می کرد، لبخندی بود که همیشه به لب داشت، آن انرژی خوبش و روحیه قوی اش. اما امروز به خاطر موقعیتی که در آن قرار گرفته، آن لبخند از بین رفته چون زندان جایی نیست که به آن عادت داشته باشد.» 

کوئواس پیشنهاد داده رونالدینیو به خانه او برود و در حبس خانگی تحت نظر پلیس باشد اما این را هم مقامات قضایی رد کرده اند. در عین حال، وزیر کشور پاراگوئه، اوکلیدس آسودو به رسانه های محلی گفته ستاره فوتبال در بخشی جداگانه از سایر زندانیان نگهداری می‌شود که «شبیه یک هتل است»

اما رونالدینیو در حیاط با بقیه مشترک است و می‌تواند در کنار سایر مجرمان به ورزشی بپردازد که یک عمر عاشقش بوده. تصاویر و فیلم هایی منتشر شده از اینکه برنده توپ طلای جهان در سال ۲۰۰۵ با سایر زندانیان فوتسال بازی می‌کند. او البته ورزش های دیگر را هم امتحان کرده، آخرین نمونه اش فوت والی که ترکیب والیبال ساحلی و فوتبال است و در این مسابقه برابر دو پلیس دیگر شکست خورده. یونی داوید مرلس مارتینس که به جرم مشارکت در یک دزدی به تحمل 10 سال زندان محکوم شده و ادگار رامون اوتاسو که به جرم قتل به 18 سال حبس محکوم شده است. رونالدینیو اجازه دارد هر روز به مادرش زنگ بزند و فوتبالیست های پاراگوئه ای معروف از جمله کارلوس گامارا قبل از این به دیدنش آمده اند اما آیا واقعا جای رونالدینیو با آن مهارت و استعداد ناب و چشم نواز اینجا است؟!

۲    
آی اسپورت
2020-04-06 14:31:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر