فهرست
تراکتورسازی در جنگ با خویشتن!
تراکتورسازی در جنگ با خویشتن!

تراکتورسازی در جنگ با خویشتن!

آی اسپورت - به یاد می‌آوریم که تراکتور برای بازگشت به سطح اول فوتبال ایران نیز مرارت‌های بسیاری در لیگ یک کشید و بعد از 9 سال که بارها تا آستانه صعود به لیگ برتر پیش می‌رفت و به دلایل گوناگون از صعود باز می‌ماند سرانجام توانست خود از بند بازی در لیگ یک خلاص کند و لیگ برتری شود. نه اینکه لیگ یک فوتبال ایران به لحاظ فنی فاقد ارزش و منزلت باشد اما حق فوتبال تبریز بود که از همان روزهای آغازین پیدایش لیگ برتر یک نماینده داشته باشد و چه تیمی ایده‌ال‌تر از تراکتور با آن همه هوادار پرشور که بعد از سال‌ها این صعود رخ داد و اول تیم آذربایجان را در عالی ترین لیگ فوتبال ایران دیدیم.

تراکتور برای آن صعود متحمل رنج‌های بسیار شده بود و از خاطر نمی‌رود که همین حرف و حدیث‌ها در یکی، دو سال مانده به صعود این تیم به لیگ برتر به نقطه اوج رسیده بود و حتی عده‌ای به این باور رسیده بودند که دسیسه‌هایی در پس پرده شکل گرفته تا هرگز تراکتور به لیگ برتر نرسد. نظیر همان وقایع حال چند سالی است که در مواجهه با قهرمانی تراکتور شکل گرفته و توهم توطئه و احیانا برنامه‌ریزی‌های پشت‌پرده‌ای برای ناکام گذاشتن این تیم برای رسیدن به قهرمانی لیگ برتر ایران به نقطه اوج رسیده است. که نمونه بارز آن در لیگ چهاردهم رخ داد. به زمانی که این تصویر در سراسر تبریز تسری یافت که دست‌هایی تلاش کردند این تیم جام قهرمانی لیگ را به چنگ نیاورد. گرچه آن تصمیم سخت‌گیرانه علیرضا فغانی در مواجهه با آندرانیک تیموریان در بازی با نفت تهران این سناریو را به واقعیت نزدیک می‌کرد اما به واقع آن چه در آن شب تلخ تبریز را از رسیدن به قهرمانی لیگ محروم ساخت نه فغانی بود و نه آن اشتباه مرگباری که توسط پسر تونی اولیویرا به تیم و بعد از آن به کل ورزشگاه تعمیم یافت تا همگان تصور کنند بازی سپاهان به تساوی انجامیده و تراکتور به لطف تفاضل گل قهرمان لیگ شده است.

همه آن حسرت‌های دامنه‌دار ناکامی در صعود به لیگ برتر و شب تلخ قهرمانی سپاهان و آن شادی سوخته در ورزشگاه یادگار امام(ره) شهر تبریز ناشی از هیجانات کاذبی بود که همواره در مواجهه با تراکتورسازی وجود داشته و برخی هواداران هم عرصه را برای خود تنگ کرده‌اند و هم قدرت تصمیم‌گیری را برای مدیران این باشگاه دشوار نموده اند.

اکنون که به ماجراهای شکست تراکتور مقابل سپیدرود و بعد از آن بخت مقابل پیکان و وقاطع عجیب بعد از آن می‌نگریم بیشتر این باور در ذهن‌مان تقویت می‌شود که این هیجانات کاذب است که عناوین متعددی را از اول تیم شهر تبریز گرفته است و به واقع اگر فضای آرام تری پیرامون تراکتور وجود داشت و سکوهای کم‌تنش‌تری ایجاد می‌شد چه بسا تراکتورسازی روی موج موفقیت‌های پی‌درپی قرار می‌گرفت و سال‌ها در حسرت صعود به لیگ برتر و پیامدش قهرمانی در لیگ برتر فرو نمی‌رفت.

تراکتورسازی با ظرفیت‌های فنی و مالی مناسب دست کم می‌توانست یکی، دو سال بعد از صعودش به لیگ برتر جام قهرمانی لیگ را به دست آورد اما سلسله اشتباه‌های مدیریتی و تصمیم‌های نه چندان آینده‌نگرانه در انتخاب سرمربی، مدیر و بازیکنان لطمه‌های بسیاری به این تیم وارد کرد و در عین حال در فصل جاری نیز همین هیجانات و واکنش‌های فکر نشده نیز سازمان فکری این تیم را به کلی بر هم زده است.

نگاهی حتی گذرا به تغییرات در این باشگاه به وضوح نشان می‌دهد که در تبریز بی‌ثباتی موج می‌زند در حالی که اگر تصمیم‌گیران این باشگاه نگاهی به خواهر خوانده خود باشگاه سپاهان بیندازند در می‌یابند که آنچه موجب قهرمانی‌های متعدد باشگاه اصفهانی در فوتبال ایران شد ایجاد ثبات مدیریتی و برخوداری از یک اتاق فکر مطلوب در سازمان فوتبال باشگاه سپاهان بود. ویژگی که در این سال‌ها در تراکتورسازی دیده نشد و هر بار که این باشگاه لیگ را به نیت قهرمانی آغاز کرد، حاشیه‌ها دامنش را گرفت تا آنها از رسیدن به جام قهرمانی باز بمانند.

وقایع تراکتورسازی در سال‌های اخیر آن جا آزارمان می‌دهد که می‌بینیم این باشگاه با پرعنوان‌ترین مربی لیگ برتر (امیر قلعه‌نویی) نیز نمی‌تواند جامی را به دست آورد و حال درعصر جدید هم که زنوزی با آن همه هزینه‌های سرسام‌آور نیز سعی در تصاحب جام دارد باز هم تراکتورسازی از روی ریل قهرمانی خارج می‌شود و به آنچه مد نظرش است نمی‌رسد.

تراکتور این فصل به لحاظ برخوداری از نیروی انسانی بی‌گمان بهترین تیم تاریخ این باشگاه است. تیمی که  بهترین‌های تاریخ فوتبال ایران را یک جا جمع کرد و مربی پرسابقه‌ای را روی نیمکت خود نشاند؛ هرچند که این مجموعه نیز توفیقی به دست نیاورد و حالا حتی در خطر از دست دادن سهمیه لیگ قهرمانان فصل آتی نیز قرار دارد.

برای این تراکتور اما همچنان می‌شود نسخه قهرمانی نوشت. تراکتور باید از تمام این اتفاقاتی که در سال‌های اخیر برایش رخ داده درس بگیرد (ازلیگ یک تا بازی با نفت و بازی با سپیدرود و پیکان) و عمیقا از تصمیم‌های هیجانی دوری کند.

شاکله این تراکتور اگر حفظ شود و هودارانش یاری کنند چه بسا با حفظ همین مجموعه نه تنها قهرمانی در لیگ بلکه قهرمانی در آسیا را هم تجربه کند. این تراکتور بیش از آنکه بداند ماجرای آن روز اسفبار فروزان در رشت چه بود یا شب بازی با نفت نیازمند یک بازآوری ذهنی و عملی دوباره است؛ ساختن آنچه تا کنون به رغم همه توانایی‌هایش نداشته است؛ ثبات، آرامش و رویکری منطقی به همه قضایا.

ایران ورزشی

۱۰ ۱۱  
آی اسپورت
2019-04-21 18:38:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
کریمی
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۳۲
من یه سوال بسیار ساده دارم شماره تماس ای اسپورت چنده؟میخوام بدونم این سایت چه نسبتی با رسانه های پانفارس داره؟این سایت یه روز گندش در میاد مطمئنم
جیگر
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۱۳
تجزیه طلبان متوهم و صدالبته وطن فروش!
جیگر
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۱۳
...
۳
بایرن شهر بابک
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۳۴
شما آی اسپورتیها دقیقا فازتون چیه
۶
رضا
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۱:۱۳
تراکتور اگر بهترین مربی وبازیکنان جهان را هم داشته باشد درمصاف با مافیای فوتبال بازنده است . مافیای فوتبال نشان داده که برای زمین زدن تراکتور هزاران سناریو را هم اجرا می کند .
۹
گون یئلی
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۱:۱۷
توهم توطئه نیست اون بازی فغانینه تنها اندرانیکو اخراج کرد یه پنالتی واضح رو هم برای تراختور نگرفت ب
۴
امید
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۰۸
سوراخدور تا همین جا هم با داوری توی کورس هست. پدیده و سپاهان را فقط با داوری بردند. توی بازی با پرسپولیس هم با داوری مساوی گرفتند. یه تیم بی ریشه را الکی بزرگ کردن همین میشه. یه تیم متوهم و همیشه طلبکار. اینا همه چی را میخوان. لیگ و صداوسیما و امکانات و . . . یعنی هرچی بهشون بدی و هرکاری بکنی بازم میگن کمه
امین
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۱۶
آخه چقد بیشرفید شما یه مطلب نمیذارید دو تاپنالتی تواین بازی نگرفت خدا لعنتتون کنه یه دفعه بگید فلان تیم قهرمانه همین عکسی که گذاشتید طرف یه چرتپولیسیه با دلیل و مدرک ثابت شده آخه چقد دشمنی چقد کینه دارید علیه ما امیدوارم دیگه جنگی نشه چون دیگه اصلا به کمکتون نمیاییم بی شرفا ی نژاد پرست
۵
محسن
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۰:۰۴
این سگ وحشی کیه که در همه مطالب این چند روزه،بر آسمان سایتها میدرخشد؟ از روی سکو،روی پیست و در جای جای زمین چمن حضور داره و در همه جا و همه حال،ضمن اینکه ظاهرا در کنترل ماموران است،مشغول گاز گرفتن اطرافیان است؟!!!!
۲
نوید
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۰:۰۵
متاسفانه وقتی تلوزیون و مطالب روزنامه ها و کلا رسانه های این مملکتو ببینی بی طرفی اصلا مشاهده نمیکنی. همه ما را به چشم دشمن و اپوزوسیون نگاه میکنند.
فقط یه درخو است داریم ازتون جدا از رقابتهای فوتبالی شما ها فقط صاحب این کشورید و دیگران بیگانه اینقدر تبعیض و دشمنی برای چه.
وحدت ملی میخواهزد در عمل نشون بدهید تمام تیمهای قومیتها ناراضی هستند از شرایط فوتبالی کشور.
۵
چرتپولیس
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۹:۵۲
رو تو برم بشر کی با داوری الان صدره پنالتی ها ی الکی پنالتی گرفته نشده له تیم منفورتون آفساید حاج صفی و....عجب رویی داری چرتپولیسی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر