فهرست
گزارش روز؛ استقلال و فینال‌های جام حذفی
گزارش روز؛ استقلال و فینال‌های جام حذفی

گزارش روز؛ استقلال و فینال‌های جام حذفی

آی اسپورت - سی و یکمین فینال جام حذفی کشور با شرکت دو تیم استقلال و خونه‌به‌خونه برگزار می‌شود. آبی‌پوشان با ۶ بار قهرمانی در این مسابقات پرافتخارترین تیم جام حذفی محسوب می‌شوند و در صورت کسب قهرمانی در سی و یکمین دوره جام حذفی، این جام را برای هفتمین بار به کلکسیون افتخارات‌شان خواهند برد. استقلالی‌ها پیش از این در سال‌های ۵۷، ۷۰، ۷۵، ۷۸، ۸۱، ۸۳ و ۸۷ موفق به قهرمانی در این مسابقات شده است.

اولین قهرمان حذفی
اولین دوره جام حذفی کشور در سال ۵۵ برگزار شد که در آن دوره از مسابقات دو تیم ملوان و تراکتورسازی به فینال این مسابقات رسیدند. ملوان در دیدار نهایی موفق شد با غلبه بر تراکتورسازی اولین فاتح جام حذفی کشور باشد. تیم استقلال در اولین دوره جام حذفی در مرحله نیمه‌نهایی این مسابقات حذف شد.

اولین قهرمانی استقلال
آبی‌پوشان که با ۶ قهرمانی پرافتخارترین این مسابقات هستند، برای اولین بار در دومین دوره از مسابقات جام حذفی به مقام قهرمانی رسیدند. دومین دوره از این مسابقات در سال ۵۷ برگزار شد که تیم استقلال در دیدار فینال موفق شد با نتیجه ۲ بر صفر بر همای تهران غلبه کرده و برای اولین بار قهرمان جام حذفی کشور شود. پرویز مظلومی و هادی نراقی در این دیدار برای آبی‌پوشان گلزنی کردند.

دیگر تیمهای پر افتخار
بعد از استقلال که با ۶ قهرمانی پرافتخارترین تیم مسابقات جام حذفی است، پرسپولیس با ۵، ذوب‌آهن و سپاهان با ۴ و ملوان با  بار قهرمانی، دیگر تیم‌های پر افتخار این مسابقات هستند. تراکتورسازی، فجر سپاسی، بهمن کرج، صباباتری تهران، برق شیراز، نفت تهران، سایپا و شاهین اهواز نیز هر کدام یک بار موفق به کسب مقام قهرمانی در این مسابقات شده‌اند.

یازدهمین فینال استقلال
آبی‌پوشان در ادوار گذشته این مسابقات ۱۰ بار به فینال رسیده بودند که ۶ بار در دیدار نهایی پیروز شده و ۴ بار شکست خورده‌اند. این تیم به جز این که رکورددار قهرمانی در این مسابقات است، با ۱۰ بار حضور در فینال از این حیث نیز صاحب رکورد است. آنها روز پنجشنبه یازدهمین حضور در فینال این مسابقات را تجربه می‌کنند.

شکستهای استقلال در فینال
آبی‌پوشان چهار بار در فینال جام‌های حذفی گذشته شکست خورده‌اند. اولین شکست استقلال در فینال در سال ۷۰ مقابل ملوان بندرانزلی اتفاق افتاد. آبی‌پوشان در دیدار نهایی در ورزشگاه آزادی و در ضربات پنالتی با نتیجه ۶-۵ مغلوب ملوان شدند تا نخستین شکست این تیم در فینال جام حذفی اتفاق افتاده باشد.

استقلالی‌ها یکبار نیز مقابل پرسپولس در سال ۷۸ با نتیجه ۲ بر یک در فینال مغلوب شدند. شکست دیگر آبی‌پوشان در فینال جام حذفی در سال ۸۳ و در مقابل سپاهان اتفاق افتاد. نتیجه این بازی در مجموع دو بازی رفت و برگشت ۵ -۲ به سود سپاهان شد.  چهارمین شکست آبی‌پوشان در فینال به سال ۹۵ بازمی‌گردد. آنها این‎بار قهرمانی را در فینال به تیم ذوب‌آهن واگذار کردند.

گلهای زده و خورده استقلال در فینال
حاصل ۱۰ بار حضور استقلال در فینال‌های گذشته رد و بدل شدن ۳۴ گل است. آبی‌پوشان ۲۱ بار در فینال جام‌های حذفی گل زده و ۱۳ بار هم گل خورده‌اند. این‌ها به جز ضربات پنالتی است که در پایان دیدارهایی که با نتیجه مساوی به پایان رسیده است.

یداله اکبری، علی موسوی، محمد نوازی، امیر قلعه‌نویی و صمد مرفاوی هر کدام ۲ بار در فینال‌های گذشته موفق به گلزنی شده‌اند. عنایتی، سهراب بختیاری زاده، علی لطیفی، سیروس دینمحمدی، پرویز مظلومی، هادی نراقی، علیرضا منصوریان، مهدی امیرآبادی، مجتبی جباری، آرش برهانی و امید ابراهیمی هم هر یک با زدن یک گل در فینال پیشین نام خود را در لیست گلزنان استقلال ثبت کرده‌اند. یداله اکبری تنها بازیکن استقلال که در دو فینال مختلف برای این تیم گل زده است. اکبری یکبار در سال ۸۱ مقابل فجر سپاسی و یکبار هم در سال ۸۳ مقابل مقابل سپاهان در فینال این مسابقات گلزنی کرده است.

ابراهیمی تنها پنالتی زن
تیم استقلال از ۱۰ باری که در فینال جام حذفی به میدان رفته، تنها یکبار در جریان بازی از روی نقطه پنالتی دروازه حریفش را باز کرده است. تنها پنالتی‌زن آبی پوشان در جریان بازی امید ابراهیمی است. او یکبار از روی نقطه پنالتی دروازه ذوب‌آهن را باز کرد. این بازی در سال ۹۵ اتفاق افتاد و آبی‌پوشان در آن بازی نتیجه بازی و قهرمانی را به تیم ذوب‌آهن واگذار کردند.

3 بازی در ضربات پنالتی
کار استقلالی‌ها در فینال‌های گذشته ۳ بار به ضربات پنالتی کشیده که یکبار آبی‌ها به لطف ضربات پنالتی قهرمان شدند و ۲ بار هم در فینال بازی را به حریفان‌شان واگذار کرده‌اند. تنها قهرمانی استقلالی‌ها به لطف ضربات پنالتی در سال ۹۱ و در مقابل شاهین بوشهر اتفاق افتاد. این دیدار به میزبانی ورزشگاه حافظیه شیراز انجام شد و در حالی که نتیجه بازی در پایان ۱۲۰ دقیقه بدون گل مساوی بود، بازیکنان دو تیم پشت ضربات پنالتی ایستادند و در نهایت آبی‌پوشان با نتیجه ۴ بر یک این بازی را بردند و قهرمان حذفی شدند. گوران یرکوویچ، محسن یوسفی، آرش برهانی و جی لوید ساموئل آبی‌پوشانی بودند که ضربات پنالتی‌شان را تبدیل به گل کردند.

آبی‌پوشان یکبار در فینال جام حذفی سال ۷۰ کارشان مقابل ملوان به ضربات پنالتی کشید. در آن دیدار شاهرخ بیانی یک ضربه پنالتی را از دست داد و آبی‌پوشان مغلوب ملوان شدند. یکبار دیگر استقلال در سال ۹۵ کارشان به ضربات پنالتی کشید که اینبار هم مغلوب ذوب‌آهن شدند. فرهاد مجیدی، مگویان، امید ابراهیمی و یعقوب کریمی بازیکنانی بودند که پنالتی‌شان گل شد و علیرضا رمضانی ضربه پنالتی‌اش را از دست داد.

یازدهمین حضور با تیم لیگ دسته اولی
آبی‌پوشان در یازدهمین حضورشان در فینال مسابقات با یک تیم لیگ یکی دیدار دارند که برای اولین بار حضور در فینال جام حذفی را تجربه می‌کنند. وینفرد شفر نخستین سرمربی آلمانی تاریخ باشگاه استقلال است که با این تیم در فینال جام حذفی به میدان می‌رود. سرمربی آبی‌پوشان برای این بازی حداقل دو بازیکنش را در اختیار ندارد. داریوش شجاعیان و میلاد زکی‌پور دو بازیکن محروم تیم استقلال هستند که غایبان این تیم در این بازی مهم هستند. در نقطه مقابل اسکوچیچ سرمربی کروات خونه‌به‌خونه نیز دو بازیکن کلیدی‌اش که مهدی خیری و روح‌اله باقری باشند را به همین دلیل در اختیار ندارد. از نکات قابل توجه این بازی این است که هر دو تیم با دو مربی خارجی به میدان می‌روند. مربیان خارجی که بعنوان جانشینان مربیان ایرانی در میانه راه هدایت این دو تیم را پذیرفتند. یکی دیگر از نکات قابل توجه مربوط به این بازی این است که هر دو تیم در لیگ‌هایی که حضور داشتند به رده سوم رسیدند. استقلال در لیگ برتر سوم شد و خونه‌به‌خونه نیز در لیگ دسته اول به عنوان سوم رسید.

مهر

۸ ۷  
آی اسپورت
2018-05-02 17:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
سعید از خوزستان
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۵۴
چقدر اطلاعات اشتباه توی این خبر هست!!!!!!
حداقل من که ۳۳ سال سن دارم و از سال ۷۰ تا الان ۲۷ سال است دارم بازیهای استقلال رو دنبال می کنم........
سال ۷۰ استقلال اصلا قهرمان جام حذفی نشد؟؟؟؟؟
سال ۸۳ استقلال در فینال جام حذفی به سپاهان باخت و نایب قهرمان شد ای اسپورت عزیز؟؟؟؟؟؟ استقلال در سال ۸۳ قهرمان جام حذفی نشد........

۶ عنوان قهرمانی استقلال در جام حذفی (۵۷ ، ۷۵، ۷۸ ، ۸۱ ، ۸۷ ، ۹۱)
۲
سعید از خوزستان
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۵
تا جایی که یادمه استقلال استاد از دست دادن قهرمانی توی آخرین لحظه هاست اگه واقعا قدر لحظات رو می دونست میتونست الان حداقل 11 تا قهرمانی لیگ برتر داشته باشه نه 8 تا.................. حداقل پنج شش مرتبه بیشتر حذفی رو میبرد.........تعداد قهرمانی های استقلال در آسیا به ۴ تا می رسید.......

مثل اولین دوره لیگ برتر با پورحیدری جلوی ملوان .........
و یا سومین دوره لیگ برتر با امیر قلعه نویی جلوی استقلال اهواز ..........
و یازدهمین دوره لیگ با مظلومی که تمام مهره های اصلی استقلال از دست داد که فقط با اختلاف یک امتیاز جام رو از دست داد............
و یا ۲ سال پیش یک هفته مانده به پایان لیگ جنجال رحمتی و قلعه نویی بازی با تراکتور.........
و یا دو تا قهرمانی اسیا توی فینال سال ۷۱ جلوی الهلال و یا سال ۷۸ جوبیلوایواتا رو از دست داد............
یا توی جام حذفی 5 سال پیش که رحمتی توی نیمه نهایی پنالتی رو از دست داد..........
و یا ۲ سال پیش استقلال با مظلومی در فینال جام حذفی داور خطای پنالتی روی رمضانی رو نگرفت و دقیقه 120 برهانی دروازه خالی رو خراب کرد و ذوب اهن با خوش شانسی در ضربات پنالتی قهرمان حذفی بشه...........

امسال به یاری خدا بعد از ۴ فصل بدون جام استقلال با عالیجناب شفر قهرمان جام حذفی می شه.
فصل اینده بهترین و پرامیدترین سال برای کسب قهرمانیهای حذفی،سوپرجام ،لیگ قهرمانان آسیا ولیگ برتر است .
استقلال با پنج تا سرمربی به ترتیب ( منصور پورحیدری ، رایکوف ، امیر قلعه نویی ، ناصر حجازی ، پرویز مظلومی) ۳۵ جام قهرمانی (لیگ ، حذفی ، اسیا ، باشگاههای تهران ، جام حذفی تهران) به دست اورده است.

حالا نوبت به عالیجناب وینفرد شفر است که برای استقلال قهرمانی بیاره........
۵ ۱
دو ستاره
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۵۳
برخی از این شکستها به خاطر ضعف رسانه ای استقلال هست. مثلا دوره اول که گفتی بازی با ملوان را یه طوری نشون دادند که اگر استقلال نبازه حتما تبانی شده. همون موقع تیم فجر با پیروزی بازی داشت و جالبه که مربی فجر (پیروانی) دریک مصاحبه ای گفت دوست داره تیم برادرش (پیروزی) قهرمان بشه و دیدیم که ملوانی ها جانانه بازی کردند و فجری ها فقط راه میرفتند. اینها به خاطر سروصدای رسانه ها بود که پیش از بازی پایانی راه انداختند و سالهای بعد هم این حرکات تکرار شد. به نظرم کار برخی روزنامه نگارا فقط با ناهار درست نمیشه واگر رقیب اینطوری عمل کنه به نظرم بهتر بود استقلال هم این قشر زحمتکش را حمایت میکرد. یعنی اگر اینکارو میکردیم همانطور که میگید چند تا جام بیشتر داشتیم و فاصله تعداد جامهامون با تیمهای بعدی کشور خیلی بیشتر میشد
۳
majid
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۸
فینال قبلی رو به خاطر خیانت آقای پنگوئن باختیم!!
۳
majid
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۸
فینال قبلی رو به خاطر خیانت آقای پنگوئن باختیم!!
۱
majid
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۰۹
فینال قبلی رو به خاطر خیانت آقای پنگوئن باختیم!!
۱
فرمان خان
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۳:۲۳
عجبا ! نمی دونستم فرهاد مجیدی سال 95 جلو ذوب اهن پنالتی خراب کرده واعجبا!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر