فهرست
خط میانی مانشافت کجا بود؟
خط میانی مانشافت کجا بود؟

خط میانی مانشافت کجا بود؟

آی‌اسپورت - «ما از هم نمی‌پاشیم.» این واکنش یواخیم لوف به اولین شکستش در اولین بازیِ یک تورنمنت بزرگ روی نیمکت آلمان بود. شاید استفاده از چنین ادبیاتی اندکی بیش از حد دراماتیک به نظر برسد، اما دلیل استفاده لو از آن مشخص بود؛ آلمان، مدافع عنوان قهرمانی، در شکست 0-1 برابر مکزیک در استادیوم لوژنیکی تیمی به واقع تکه و پاره بود.

برای آلمان‌ها که موفقیت‌شان در تورنمنت‌های ملی یک دهه گذشته را مدیون یک‌پارچگی و نظم تیمی‌شان بوده‌اند، نوع بازی و نمایش‌شان بیش از خود نتیجه منفی بود. شاگردان خوان کارلو اوسوریو در نیمه اول با ضدحمله‌ها و انتقال توپ‌های سریعشان به واقع باعث از هم پاشیده شدن آلمان در زمین شدند و از این تیم گردن‌بند مرواریدی ساختند که دانه‌هایش روی چمن لوژنیکی جدا از هم پخش شده بود.

در این میان همبستگی و هماهنگی خط میانی آلمان کجا بود؟ اصلا خود این خط میانی کجا بود؟

«ما در خط دفاعی تننهای تنها بودیم و فضای خیلی زیادی بهشان دادیم. آن‌ها مدام به ما حمله می‌کردند و هیچکس کاری برای تغییر این شرایط انجام نمی‌داد.» این نظر جروم بواتنگ درباره به خصوص نیمه اول بود.

متس هوملز، بازیگر مکمل بواتنگ در بازاجرای آلمانی‌ها از فیلم "تنها در خانه" هم به انتقاد از بازی تیمش پرداخت، از اینکه اصلا به درس‌های بازی مقابل عربستان توجه نشده بود: «ما درباره از دست دادن ساده توپ حرف زده بودیم، درباره نیاز به محافظت از خط دفاعی، اما هیچکدام از این کارها را درست انجام ندادیم.» هوملز در ادامه اضافه کرد که قرار دادن هفت، هشت مهره هجومی تعادل تیم را به هم زده و کار را برای مکزیک بسیار ساده کرده بود.

آخرین خط مقاومت آلمان‌ها مدام مجبور می‌شد در میانه زمین در موقعیت‌هایی نفر به نفر برابر مکزیکی‌های سریع و تکنیکی دفاع کند و مشخص بود که ادامه پیدا کردن چنین وضعیتی تبعاتی جدی برای مدافع عنوان قهرمانی به بار خواهد آورد.

با اینکه هولمز مراقب بود در انتقادش وارد جزییات نشود، اما پیدا کردن نکات کلیدی حرف‌های او خیلی هم کار سختی نبود. روی سخن مدافع باتجربه بایرن مونیخ با سمی خدیرا و تونی کروس بود که روی کاغذ هافبک‌های میانی آلمان بودند، اما قادر به انجام وظیفه درست در پوشش دادن به خط دفاعی‌شان نبودند.

انتقاد مستقیم دیگر از خود لو بود، مربی 57 ساله‌ای که با وجود مشاهده مشکلات تیمش در بازی‌های دوستانه قبل از شروع جام، هیچ تدبیری برای رفع آن‌ها پیدا نکرده بود. برای لو 60 دقیقه طول کشیده بود تا خدیرا را از زمین بیرون بکشد، مارکو رویس را به زمین بفرستند و مسوت اوزیل را جلوتر ببرد تا حداقل خط میانی‌اش به ساختاری نسبی برسد. در نهایت البته بهترین تاکتیک‌ها هم بدون کاربرد درست و بازیکنانی که حاضر باشند 90 دقیقه برای اجرایشان در زمین بدوند هیچ فایده‌ای ندارند، حسی که نسبت به نمایش آلمانی‌ها مقابل مکزیک کاملا احساس می‌شد.

لو حالا باید به بازگشتی به سیستم تیمش در 2014 بیندیشد، به خط میانی‌ای سه نفره که این لطمه‌پذیری آلمانی‌ها در میانه زمین را پوشش دهد و استحکام بیشتری برای بازیسازی‌شان از یک سوم دفاعی خودشان پدید آورد. خدیرا به عنوان تنها کمک کروس در این منطقه، هافبک باکس-تو-باکسی است که دیگر تحرک لازم را برای حضور در تمام نقاط زمین ندارد. بدین ترتیب خدیرا بدل به پاشنه آشیل تیمش می‌شود و کنار گذاشتن او از ترکیب اصلی و به زمین فرستادن یا ایلکای گوندوگان، یا لئون گورتزکا می‌تواند کمک زیادی به آلمان برای بازی آینده مقابل سوئد کند.

از نظر توماس مولر دلیل اصلی شکست مقابل مکزیک تغییر نوع بازی "ال تری" از آنچه آلمان‌ها انتظارش را داشتند بود. به بازیکنان آلمان پیش بازی گفته بودند مکزیکی‌ها پرس بالا می‌کنند، اما در واقع شاگردان اوسوریو تنها در یک سوم خودشان دست به پرس می‌زدند و بلافاصله با توپی بلند و طولی ضدحمله خودشان را شروع می‌کردند. این شکستی بزرگ برای آلمان‌ها در جنگ اطلاعات و ضداطلاعات دو تیم بود. «این قضیه واقعا دردناک بود. ما بازی را در همان نیمه اول باختیم.»

تغییر نوع بازی حریف کافی بود تا مدافع عنوان قهرمانی دیگر خودش نباشد و این برای اولین بار نبود که بلایی چنین سر شاگردان لو آمده بود. با این حال اما آلمان همچنان فرصت جبران دارد. بواتنگ از این فرصت چنین یاد می‌کند: «ما باید حواسمان را کاملا جمع کنیم. بازی مقابل سوئد برایمان یک فینال است.»

مسئله اینجاست که قبل از شروع تورنمنت تنها فینالی که آلمان‌ها بهش فکر می‌کردند قرار بود چهار هفته دیرتر برگزار شود.

۱    
آی اسپورت
2018-06-18 10:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر