فهرست
چالش امری در لندن؛ نیاز به خانه تکانی
چالش امری در لندن؛ نیاز به خانه تکانی

چالش امری در لندن؛ نیاز به خانه تکانی

آی اسپورت - دوران جدیدی در شمال لندن آغاز شده و اونای امری به‌عنوان جانشین مربی اسطوره‌ای آرسنال، آرسن ونگر انتخاب شده. دوران 22 ساله ونگر در فوتبال مدرن نامتعارف است اما هیچ کس انکار نمی‌کند که «پروفسور» فوتبال انگلیس را متحول کرده. ترکیب هوش او با فلسفه فوتبالی‌اش، توپچی‌ها را به فراز و نشیب‌های زیادی رساند که این اواخر با سختی‌های زیادی همراه بود و مشخصا امری با کار فوق‌العاده دشواری روبه‌رو است. ایوان گازیدیس، مدیر عامل آرسنال گفت در جریان مصاحبه با امری از دانش عمیق او شگفت‌زده شده، او باید از مربی 46 ساله چیز خاصی دیده باشد چون نام‌های بزرگی مثل کارلو آنچلوتی، لوییس انریکه و ماسیمیلیانو آلگری مطرح بودند، ضمن اینکه میکل آرتتا محبوب هواداران بود و انتظار داشتند او که از پپ گواردیولا آموزش دیده، از طرف باشگاه فرصت پیدا کند. آرسنال با امری در دست‌های مطمئنی قرار گرفته، او با سویا سه لیگ اروپا را برد و با پاری‌سن‌ژرمن در عرصه فرانسه یکه تازی کرد. آرسنال اما چالش متفاوتی است و باید بر این مشکلات غلبه کند اگر می‌خواهد موفق باشد.

تیم آرسنال

تیم آرسنال به یک خانه‌تکانی نیاز دارد که با دفاع فاجعه‌اش شروع می‌شود. پتر چک در اوج، فوق‌العاده است اما خیلی وقت‌ها در اوج نیست و روی خیلی از گل‌های تیمش در این فصل قابل سرزنش است. در 36 سالگی شاید یکی دو سال از عمر فوتبالش بیشتر نمانده باشد. داوید اوسپینا جانشین خوبی است اما نه به‌عنوان شماره یک.

لوران کاسیلنی مدافع محکمی است که شاید به خاطر مصدومیت‌ها مجبور به بازنشستگی پیش از موعد شود. آسیب‌دیدگی تاندون آشیل، آرسنال را به شدت دچار مشکل کرد. شکودران موستافی قهرمان جام جهانی شده اما گاهی بدترین دفاع جهان می‌شود. گاهی خامی این آلمانی خیلی گران تمام شده نمونه‌اش فینال جام اتحادیه.

آرسنال در دفاع میانی، عمق ندارد و راب هولدینگ و کالوم چمبرز پاسخ این مشکل نیستند. برای بدترشدن اوضاع امری، هکتور به‌یرین دایما به این و آن باشگاه ربط داده می‌شود. جانشینی برای او وجود ندارد هرچند در دفاع چپ ناچو مونرئال قابل اتکا است و سئاد کولاسیناچ جانشین شایسته‌ای محسوب می‌شود.

در خط میانی خلاقیت دارند اما هافبک دفاعی قابل اتکا نه و این یکی از دلایل افت تیم است. در گذشته، پاتریک ویرا و ژیلبرتو سیلوا را داشتند که در خط میانی فولاد بودند و از خط دفاع حمایت می‌کردند. فرانسیس کوکلن مدت کوتاهی در این پست بازی کرد اما ضعف‌هایش آشکار بود و اوایل امسال به والنسیا فروخته شد. گرانیت ژاکا قطعا ویرا نیست اما مهارت‌های یک بازیساز مایل به دفاع را دارد.

در حمله، پیر امریک اوبامیانگ و الکساندر لاکازت آماده در چند بازی نشان دادند همکاری خوبی دارند و می‌توانند گل بزنند. هنریک مخیتاریان استاد بی‌ثباتی است و نمایش‌های مسعود اوزیل یکی از چند تا خوب در می‌آید. دنی ولبک سختکوش است و امری او را نگه می‌دارد. آرون رمزی به خاطر خودش هم که شده باید تکانی بخورد.

تاکتیک‌های امری

این مربی 46 ساله قهرمان فوتبال مبتنی بر مالکیت است که شیوه مربی‌های اسپانیایی محسوب می‌شود. در دوران حضور در پاری‌سن‌ژرمن، به سیستم 3-3-4 رو آورد، ادینسون کاوانی در نوک حمله و نیمار و کیلیان امباپه دوطرفش. تیاگو موتا هافبک دفاعی بود و مارکو وراتی و آدرین رابیو پشت سرش. امری مدافعان جلوزنش را به حمله تشویق می‌کند و هافبک‌هایش باید با توپ‌های عمقی و دفاع‌شکن منطبق شوند. بازیکنان پاری‌سن‌ژرمن غالبا وسط زمین توپ را زیاد جابه‌جا می‌کردند قبل از اینکه به حمله بپردازند.

از نظر دفاعی، امری تاکید دارد که تیمش توپ را پس بگیرد و با مردان سریع کناری ضدحمله ترتیب بدهد. قهرمان فرانسه با مربی اسپانیایی 108 گل در 38 بازی کرد و متوسط مالکیتش در لیگ یک 66 درصد بود. فلسفه مربی سابق پاریسی‌ها به درد آرسنال می‌خورد.

ونگر در سال‌های آخرش از سیستم 1-5-4 استفاده می‌کرد که تمرکزش روی حفظ توپ و نه ضدحملات برق آسا بود. حضور پرتعداد درمیانه میدان به آرسنال در مقاومت برابر چالش‌های فیزیکی کمک کرد. او می‌خواست روش موفق اسپانیایی را در لیگ برتر پیاده کند. رضایتبخش بود اما نتیجه دلخواه را نداشت و امری بدون شک به این موضوع توجه دارد. مربی سابق سویا ابزار لازم برای موفقیت را دارد اگر بتواند بر مشکلات مزمن آرسنال غلبه کند. باید امیدوار بود هیات مدیره باشگاه از اصلاحات او حمایت کند چون برای موفقیت نیاز به تغییرات جدی در امارات احساس می‌شود و در غیر این صورت باشگاه باید دوباره به آرتتا فکر کند.

 

سایت گل

۳    
آی اسپورت
2018-05-27 13:37:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر