فهرست
میزبانی ایرانی در گروی اجرای حباب ایمنی
میزبانی ایرانی در گروی اجرای حباب ایمنی

میزبانی ایرانی در گروی اجرای حباب ایمنی

آی اسپورت - کنفدراسیون فوتبال آسیا بار دیگر دیدارهای انتخابی جام جهانی 2022 و جام ملت‌های 2023 را به تعویق انداخت. دیدارهایی که قرار بود ماه مارس 2020 برگزار شود و همه‌گیری ویروس کرونا این مسابقات را موقتاً به تعویق انداخت. تغییر چند باره تاریخ مسابقات در نهایت بازی‌ها را به ماه مارس 2021 موکول کرد، اما باز هم این تاریخ تغییر کرده و حالا قرار است مسابقات باقیمانده به صورت متمرکز در ماه ژوئن 2021 برگزار شود. یعنی خردادماه 1400 تیم ملی فوتبال کشورمان باید چهار دیدار حیاتی و باقیمانده خود را مقابل هنگ‌کنگ، بحرین، کامبوج و عراق برگزار کند.

با توجه به اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفته بازی‌های باقیمانده به صورت متمرکز در یک کشور برگزار شود، از تمام تیم‌های شرکت‌کننده خواسته است در صورت آمادگی برای میزبانی، درخواست خود را به AFC اعلام کنند. در این بین تیم ملی فوتبال کشورمان که در گروه C و در دور رفت بازی‌ها سه بازی از چهار بازی خود را خارج از خانه برگزار کرده، یکی از شانس‌های میزبانی دیدارهای باقیمانده گروه خودش است. هرچند بحرینی‌ها نیز به صورت موازی تلاش زیادی برای کسب میزبانی می‌کنند و در تلاش هستند تا به این مهم دست یابند، اما آن چیزی که نباید اتفاق بیفتد از دست رفتن میزبانی این مسابقات است.

برخلاف رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و مرحله بعدی مسابقات انتخابی جام جهانی، حق پخش تلویزیونی مسابقات و درآمد اسپانسرها برای فدراسیون‌هایی است که میزبان دیدارهای خانگی خود هستند. یعنی در دور رفت مسابقات، حق پخش تلویزیونی و درآمد اسپانسری دیدار با کامبوج که در تهران برگزار شد به فدراسیون فوتبال ایران تعلق داشت و سه دیدار خارج از خانه نیز برای تیم‌های میزبان بود. برای دور برگشت نیز فدراسیون فوتبال ایران در صورت کسب میزبانی حق پخش تلویزیونی و درآمد اسپانسری را در اختیار خواهد داشت و این مسئله نمی‌تواند مشکل‌ساز شود، چرا که اکنون ماجرای حق پخش تلویزیونی و اسپانسرهای بین‌المللی با توجه به مسئله تحریم‌ها مانع از میزبانی ایران در مسابقات متمرکز لیگ قهرمانان آسیا خواهد شد. مسئله‌ای که در فصل گذشته لیگ قهرمانان هم حاشیه‌هایی را به دنبال داشت و میان کنفدراسیون فوتبال آسیا و صداوسیمای ایران، مشکلاتی پدید آمد.

پس با شرایط موجود، فدراسیون فوتبال ایران برای کسب میزبانی مشکل از پیش مشخص شده‌ای ندارد. نه موضوع حق پخش تلویزیونی و نه موضوع اسپانسرها مانع تراشی نخواهد کرد و در اینجا تنها مسئله‌ای که اهمیت خواهد داشت، موضوع پروتکل‌های بهداشتی است. پس از همه‌گیری ویروس کرونا، فیفا پروتکل‌هایی را برای از سرگیری مسابقات فوتبال به تمام کنفدراسیون‌ها و فدراسیون‌های عضو خود اعلام کرد. براساس همین پروتکل‌ها مسابقات فوتبال در دنیا از سر گرفته شد و لیگ‌های داخلی و بازی‌های ملی برگزار شده است. باقیمانده بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا و لیگ قهرمانان آسیا در فصل گذشته نیز به صورت متمرکز در پرتغال و قطر برگزار شد که بزرگ‌ترین تورنمنت برگزار شده، لیگ قهرمانان آسیا بود که در دو منطقه غرب، شرق و فینال رقابت‌ها به میزبانی قطر انجام شد. مسابقاتی که با شدیدترین پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد و حالا نمونه موفق برای برگزاری مسابقات متمرکز است.

در شرایط فعلی که برگزاری یا عدم برگزاری لیگ قهرمانان آسیا 2021 به میزبانی بازی‌ها بستگی دارد و با وجود درخواست میزبانی کشورهایی چون ایران و امارات هنوز مشخص نیست که بازی‌های غرب و حتی شرق در کدام کشورها برگزار می‌شود. هرچند قطر نمونه موفقی بود که توانست مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال 2020 را با امکانات مناسب و مهم‌تر از آن رعایت پروتکل‌های بهداشتی به پایان برساند. حالا فدراسیون فوتبال ایران اگر بخواهد میزبان دیدارهای تیم ملی و سایر دیدارهای گروه C در انتخابی جام جهانی باشد، باید بتواند با همین موفقیت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند.

از جمله پروتکل‌های بهداشتی لازم برای برگزاری بازی‌های انتخابی جام جهانی که از ورود تا خروج تیم‌ها 16 روز به طول می‌انجامد، ایجاد حباب ایمنی برای تیم‌هاست. این حباب از رفت و آمدها داخل هتل تا زمین تمرین، استادیوم و... را شامل می‌شود. به این ترتیب که هیچکدام از اعضای تیم‌ها به جز برای تمرین، مسابقه و نشست خبری پیش از بازی حق خروج از هتل را نداشته باشند. ورود تمامی افراد خارج از حباب ایمنی به هتل اقامت تیم‌ها و تمرینات آنها ممنوع باشد و حتی کارکنان هتل یا رانندگان خودروی تیم‌ها نیز در مدت برگزاری بازی‌ها در همین حباب قرار بگیرند و از هتل خارج نشوند.

اینها فقط بخشی از پروتکل‌های حباب ایمنی برگزاری بازی‌ها در زمان کروناست و پروتکل‌های دیگری نیز باید به صورت دقیق رعایت شود. از جمله آنها رعایت پروتکل‌ها حین برگزاری بازی‌هاست. مسئولان برگزاری مسابقات که خارج از حباب ایمنی هستند، نباید خود را نزدیک به افراد داخل حباب کنند و رعایت فاصله اجتماعی الزامی خواهد بود. همچنین تمام افراد مربوط به مسابقات از جمله اعضای تیم‌ها یا مسئولان برگزاری، باید به صورت مداوم و هر چهار روز یک بار تست PCR بدهند تا در صورت آلوده شدن از حباب خارج شده یا اجازه حضور در استادیوم‌ها را نداشته باشند.

بخشی از پروتکل‌ها نیز مربوط به رسانه‌هاست که فقط تعدادی محدودی حق شرکت در نشست خبری را خواهند داشت و پس از پایان بازی میکسدزون وجود ندارد. همچنین مصاحبه‌های کوتاه پیش و پس از بازی که معمولاً از طریق گزارشگران دارنده حق پخش مسابقات گرفته می‌شود، باید با فاصله اجتماعی و ایمن در ضلع جنوب غربی استادیوم آزادی و بعد از نیمکت تیم B و نه در میانه میدان انجام شده و با استفاده از میکروفن‌هایی که فاصله مصاحبه شوند و مصاحبه کننده را رعایت کند.

فدراسیون فوتبال کشورمان برای میزبانی دیدارهای باقیمانده گروه C در انتخابی جام جهانی 2022 و جام ملت‌های 2023 اعلام آمادگی کرده و درخواست خود را برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کرده است. با این حال برای کسب میزبانی باید ضمانت اجرایی پروتکل‌های بهداشتی ارائه شود و فدراسیون فوتبال به کنفدراسیون فوتبال آسیا اطمینان دهد که پروتکل‌های بهداشتی و حباب ایمنی لازم را حین برگزاری بازی‌ها ایجاد خواهد کرد. مسئله‌ای که اکنون از اهمیت بالایی برخوردار است تا تیم ملی بتواند میزبان بازی‌های باقیمانده خود شود که در غیر این صورت، شاید بحرینی‌ها بتوانند میزبانی را کسب کنند و ایران نیز مجبور شود بازی‌های خانگی خود را در خاک این کشور برگزار کند. آنهم در شرایطی که بحرین از اصلی‌ترین رقبای ایران برای صعود به مرحله بعدی است و در دیدار رفت میزبان ایران بود.

 

تسنیم 

۱    
آی اسپورت
2021-02-26 17:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر