فهرست
راه حل بیرانوند و پرسپولیس؛ طلاق توافقی
راه حل بیرانوند و پرسپولیس؛ طلاق توافقی

راه حل بیرانوند و پرسپولیس؛ طلاق توافقی

آی اسپورت – این روزها ماجرای علیرضا بیرانوند در پرسپولیس تبدیل به سوژه اصلی فوتبال ایران شده است و همه روزنامه‌ها هر روز مصاحبه، تحلیل یا گزارشی درباره این اتفاق دارند. برخی معتقدند باید با این بازیکن مماشات کرد و به «راه» بازگرداند اما تعداد کسانی که خواستار برخورد شدید با او (حتی در حد اخراج از پرسپولیس) هستند خیلی بیشتر است.

تجربه تلخ پیام صادقیان برای فوتبال ایران شاید در نهایت باعث شود پرسپولیسی‌ها برخورد نرم‌تری با بیرانوند داشته باشند اما حقیقت این است که به نظر می‌رسد اگر قرار است بیرانوند به رفتارهای خودش ادامه بدهد زمان برای جدایی فرا رسیده است. این مساله هم از نظر فنی قابل بررسی است و هم از نظر اخلاقی و مسائل انضباطی باشگاه.

اگر بخواهیم از بعد فنی نگاه کنیم تقریبا همه به این نتیجه رسیده‌اند که بیرانوند آن «سوپرمن»ی که در ابتدا به نظر می‌رسید نیست. نمایش‌های ضعیف او در چند بازی مهم و حساس کار دست پرسپولیس داد. اگر درباره ضعف‌های بیرانوند هم تردید‌هایی وجود دارد دیگر همه در این باره اتفاق نظر دارند که عنصر اصلی ساختار دفاعی پرسپولیس سید جلال حسینی است. توضیح بیشتر می‌خواهید؟ سال اول حضور برانکو در پرسپولیس را به یاد بیاورید. آن سال سوشا مکانی دروازه بان پرسپولیس بود. محسن بنگر، علیرضا نورمحمدی و مایکل اومانیا مدافعان پرسپولیس بودند. اما در همان تیم کمال کامیابی‌نیا هافبک دفاعی بود که اتفاقا به عقیده خیلی‌ها بهترین سال فوتبالی‌اش همان سال بود. یعنی پرسپولیس در هافبک دفاعی مشکلی نداشت. ‌آن تیم اما یک سید جلال کم داشت. مدافعی که با هوش و تمرکز و قدرت بدنی بالا کند و به دروازه‌بان نامطمئن و از خودراضی تیمش فرصت اشتباه و گاف دادن ندهد.

این همان کاری است که سید جلال در دوران حضور بیرانوند در پرسپولیس تا حد امکان انجام داده است. دقت کنید! تا حد امکان. شاید مقایسه بیرانوند و سوشا مکانی در نگاه اول منصفانه به نظر نرسد. اما به این مثال‌ها نگاه کنید: بازی پرسپولیس و استقلال در دور برگشت لیگ شانزدهم و 3 گلی که استقلال زد. بازی برگشت پرسپولیس و ذوب‌آهن اصفهان و گل‌هایی که پرسپولیس خورد. بازی برگشت پرسپولیس و الوحده در تهران که البته درخشش طارمی پرسپولیس را به برد رساند. بازی تیم ملی ایران با سوریه در ورزشگاه آزادی هم هست. چهره ویژه تمام این بازی‌ها کسی جز علیرضا بیرانوند بود؟ با مرور این اشتباهات به چه نتیجه‌ای می‌رسید؟ در این مدت که بیرانوند در پرسپولیس بوده کسی شاهکار یا عکس‌العمل فوق‌‌العاده‌ای از او به یاد دارد؟

واقعیت این است که بیرانوند در همه این مدت چیزی جز یک دروازه‌بان معمولی نبوده است. یک دروازه‌بان معمولی که یک خط دفاعی مطمئن و کم اشتباه او را ساپورت می‌کند. این اتفاق حتی در بازی‌های تیم ملی هم افتاده است. در خیلی از بازی‌های تیم ملی او حتی به اندازه یک شیرجه زدن هم به زحمت نیفتاده است. یک سوال مهم‌تر! اگر در این فصل رادوشویچ به جای بیرانوند در دروازه تیم ملی می‌ایستاد چه اتفاقی می‌افتاد؟ پرسپولیس بیشتر گل می‌خورد؟

حالا از بعد اخلاقی و انصباطی به ماجرا نگاه کنیم. به نظر می‌رسد بیرانوند تکلیفش با خودش هم روشن نیست. وگرنه این همه صبحت از رفتن در یک سال و نیم هیچ توجیهی ندارد. البته که کمی دقت نشان می‌دهد او ترجیحش رفتن است. بعد از اینکه حرف از رفتن می‌زند خبرنگار به او می‌گوید پرسپولیس از نقل و انتقالات محروم است. این هم از جواب بیرانوند:« من باید به فکر خودم باشم.» این پاسخ صادقانه بود. هر چند به مذاق طرفداران پرسپولیس خوش نیامد. حرف‌های بعدی بیرانوند فقط حکم ماله کشیدن روی آن جمله را دارد. همین جمله میزان تعهد او را به باشگاهش نشان می‌دهد. حتی اگر تکرار چند باره این رفتار را ناشی از سادگی و «شهری نشدن» او بدانیم دیگر بستن چشم‌ها روی خرابکاری‌های او سخت است. یک بازیکن دیگر چه کار باید بکند تا مدیران و مربیان برای برخورد با او به نتیجه برسند؟ الان هر کس از بیرون به ماجرا نگاه می‌کند فکر می‌کند پرسپولیس از سر نیاز به بیرانوند است که با او برخورد نمی‌کند. انگار خودش هم باورش شده اگر نباشد دروازه پرسپولیس به توپ بسته می‌‌شود!

چیزی تا نیم فصل نمانده است. همان که بیرانوند وعده‌اش را داده بود. وعده جدایی از پرسپولیس و رفتن به تراکتورسازی. پرسپولیس تیم بزرگی است. حتی تردید درباره اینکه در این تیم بمانی یا به تیم داخلی دیگری بروی مجوز رفتنت را صادر می‌کند. بیرانوند از این مرحله هم عبور کرده و تردیدش را به زبان آورده است. خیلی از طرفداران پرسپولیس هم دیگر او را نمی‌خواهند. تعارف را اگر کنار بگذاریم بهترین زمان برای جدایی رسیده است. برای طلاق توافقی. او به تراکتورسازی می‌رود تا آینده‌اش به خاطر سربازی به خطر نیفتد. پرسپولیس هم روی دروازه‌بان دیگری سرمایه‌گذاری می‌کند. دروازه‌بانی که شاید از بیرانوند مطمئن‌تر نباشد اما قطعا متعادل‌تر است.

۱۰۶ ۲۵  
آی اسپورت
2017-11-23 11:30:00
نظر دهید

۲۵ نظر
کاوه 6 & 4
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۴۸
حرف منطقی و حسابی!
عمر خریبین 4 & 1 پنالتی چیپ
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۰۸
بدون شرح!
خخخخخخخخخخخ
امید از تفت
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۲۱
راه حل مناسب اینه که موزامبیکی انگلو یک گوشه بگیرن انقدر بزننش تا اعتراف کنه کیو واسطه کرده که بیرانوندو گول بزنه
....
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۲۲:۱۷
خفه شو تفتی وطن فروش.
۵
....
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۱۷
امید تفتی .نادون اصلا میدونی چه اراجیفی مینویسی.کیروش اصلا برانکو رو قاطی ادم حساب نمیکنه.چه برسه به اینکه بخواد براش دردسر درست کنه.برانکو بی عرضه هست و نمیتونه رو تیمش مدیریت کنه چه ربطی به کیروش داره.لابد موقعی هم که علی کریمی با لگد زد زیر فلاکس اب جلو برانکو و برانکو مثل گلابی نگاش کرد تو سال 2006 هم تقصیر کیروش بود.رو که ندارین
۲
حرف حساب
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۱۸
از ای اسپرت تعجب نمیکنم که به آدمهای بیشعوری مثل این نقطه چین اجازه توهین و تهمت به دیگران رو میده چو آنها هم از هر تهاجمی علیه برانکو و به نفع دلال موزامبیکی حمایت میکنند! ولی به همین نقطه چین ابله میگم برای بدونی حرفات چقدر خرید داره نگاهی به تعداد لایکهای خودت و امید تفتی بنداز! وطن فروش هم خود پستت هستی ! از کی تا حالا انتقاد از کیروش شده وطن پرستی کیروش پرست؟؟
....
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۲۹
به حرف حساب!
گفتن کلمه انگل توهین نیست؟خوب معلومه چهار تا بی فرهنگ مثل تو به تفتی لایک میدن.فکر کردی ای اسپورت دربست در اختیار چند تا بی فرهنگ لنگی مثل تو هست که اینجا برا خودتون دکان باز کردید.البته من هوادارهای با کلاس پرسپولیس و از امثال تو چاله میدونی جدا میدونم
۳
....
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۳۵
به حرف حساب!
خوب تو همین صفحه نگاه کنی میبینی کی جزو بالاترین لایک ها هست.تو اگه تیترهای دیگه رو خونده باشی امید تفتی ندشته بود که بازی چرک ایران را به حربفان لو بدیم.به نظر تو این حرف بوی وطن پرستی میده.
۳
نوید
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۳
طلاق توافقی برای وقتیه دو طرف رفتار متعادل داشته باشن
بیرانوند همین کار رو با نفت تهران کرد
چون میخواست بره چند تا بازی شل گرفت
به مربی گفت بای بای
باید باهاش برخورد بشه
سوشا مکانی
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۶
منصفانه نیست که بگیم بیرانوند دروازه بان معمولی است
1- روی توپ های هوایی سلطان بلامنازع محوطه جریمه است
2- درصد اشتباهات فاحش یا سوتی هاش در مقایسه با بقیه گزینه های در دسترس خیلی کمتره
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۱۷
حرفت دقیقا درسته . اونی که فوتبال نمیفهمه ( مثل اکثر اونایی که کامنت میذارن و همینطور نویسنده مطلب ) فکر میکنه گلر حتما باید واکنش های عجیب داشته باشه . در حالی که بیرانوند کل ۱۸ قدم رو واسه خودش تصاحب کرده . تمام توپ های هوایی رو بی استثنا جلو میاد و جمع یا دفع میکنه و رو زمین هم هر توپ توی عمقی رو زودتر خروج میکنه و میگیره . در واقع بیرانود از موقعیت پیشگیری میکنه تا اینکه بخواد موقعیت ایجاد شه و بعد عکس العمل نشون بده. چطور وقتی بیرانوند هست ما تک به تک نمیدیم ولی وقتی رادو هست من چندین تک به تک رو یادم میاد که البته رادو عالی کار کرد روشون . ولی مسئله همینجاس. هوش بازی بالای بیرانوند اصلا اجازه خلق چنین موقعیت هایی رو به حریف نمیده . از نظر اخلاقی هم اشتباه کرده ولی درنظر بگیریم که اون یه آدم کاملا بی سواده و با مشکلات خاص خودش . تاییدش نمیکنم ولی میتونم توجیهش کنم. در هر حال جدایی بیرانوند و پرسپولیس یه ضرر ۲ طرفس که فقط رقبا رو خوشحال میکنه. مثل کامنتا که همشون دارن به اسم پرسپولیسیا کامنت میذارن و شکاف ایجاد میکنن بین هوادار و گلر خوب تیم.
شاهین
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۱
منم بارها این حرف را در جاهای مختلف زدم.
بازی دربی را ببینید.
بیرو ۵ تا خروج موفق داره برای دفع توپ در حالی که اگر خروج نمی کرد استقلال صاحب دو یا سه موقعیت گل با ضربه سر میشد.
پرتاب های تیز دست بیرو و ایجاد ضدحمله از دیگر عواملی است که باعث میشه دفاع حریف برای جلو آمدن ریسک نکنه
با سید جلال و بچه های تیم هماهنگ است و مرتب حرف می زنه در صورتی که رادو بدلیل مسلط نبودن به زبان فارسی خیلی نمی تونه با بازیکنان حرف بزنه
و نکته آخر اینکه این هجمه عجیب و غریب برای ضربه زدن به پرسپولیس است و امیدوارم هیزم آتش حاشیه سازان نشویم
حمید
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۲۳:۵۲
توضیحاتتون خیلی عالی بود.
این رو هم من اضافه کنم. آقایونی که این همه به بیرانوند گیر می دن تو پرسپولیس که هیچ توی کل لیگ برتر یه یازیکن مطرح پیدا کنند که حاضر بشه قرارداد 5 ساله ببنده. چطور اون موقع که 5 ساله بست کسی نیومد از معرفتش حرف بزنه؟
در ثانی اگه مثل همه بازیکنا یک ساله می بست مثل بقیه برای آزاد شدن و رفتن اصلا نیازی به مصاحبه نداشت که بخواد به کسی بربخوره یا نخوره. بقیه رو که می بینین ساکتن و چیزی نمی گن به این خاطره که اکثرا قرارداد یک ساله دارن. پس باخودشون فکر می کنن که من اخر فصل راحت می تونم برم برای چی الکی خودمو به آب و اتیش بزنم و جلوی ملت خودمو ضایع کنم. این پسر از سر سادگیش اومد قرارداد 5 ساله بست و حالا اینجوری گیر ما جماعت نمک نشناس افتاده.
۱
وحیدپرسپولیسی
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۲
حتی تردید درباره اینکه در این تیم بمانی یا به تیم داخلی دیگری بروی مجوز رفتنت را صادر می‌کند... شاه بیت غزل که مصداق کل فوتبال ایران است.. در لیگ ایران پرسپولیس خامه روی کیک است.. حداقل 30 میلیون پسر در کوچه های خاکی و روی زمینهای داغ با رویای پوشیدن یک بار لباس سرخ در استادیوم قدیمی و تاریخی آزادی به توپهای پلاستیکی لگد زده اند....
آینده
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۶
به همین راحتی !!!
او نیم فصل به تراکتور میره و ما
بعد جام جهانی راجع به آیندش تصمیم میگیریم
وگرنه که نیمکت و سکو
رادوشویچ
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۲۲
بهترین کار اینه که نه اجازه رفتن به تیم دیگری بهش داده بشه و نه اجازه بازی کردن و اگر هم در تمرینات شرکت نکرد جریمه بشه با همین فرمون تا 1400 که قراردادش تموم میشه!!!!
ali-j
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۰
بیرانوند احساسی تصمیم میگیره احساسی مصاحبه میکنه احساسی هم معذرت خواهی میکنه.هی ما رو میچرخونه یا برو یا بمون.مثل دخترای 14 ساله ناز میکنه
حمید
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۴
بیشتر از 20 ساله که فوتبال ایران رو دنبال می کنم و به هیچ وجه یادم نمیاد چنین هجمه ای علیه یه بازیکن صورت گرفته باشه به خاطر یک مصاحبه. تمومش کنین دیگه.
۷ ۲
....
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۲۶
چند سالته کلا که بیست سال فوتبال رو دنبال میکنی.از این بدتر هم بوده فکر کنم تک قنداق.بودی
۱
حمید
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۹:۱۴
اگه کامنت های منو دنبال کرده باشی متوجه میشی که نگرانی های من همیشه مسائل مهم تری مثل حق پخش، تبلیغات محیطی، اسپانسر، پول های دزدیده شده توسط اسپانسر و کلا این جور مسائله. روز بازی با پدیده از تماشاگرا باید فقط و فقط حمایت از طاهری رو می شنیدیم اما به عوضش از چند روز قبل فضا عوض شد و به جای طاهری مصاحبه بیرانوند در اولویت قرار گرفت. به هر حال این هدیه ای بود که تماشاگرا با بچه بازی تمام به وزرات دادن تا در فرصت فراهم شده توسط این فضا خیلی راحت طاهری رو برکنار کنه. برای همین تا حدی مشکوکم که نکنه قضیه بیرانوند کلا فضاسازی از طرف افرادی در وزرات باشه و هوادارای طبق معمول جوگیر هم متوجه اولویت ها نشدن و به جای حمایت طاهری به بیرانوند پرداختند. اما حتی اگه پای وزارت هم در کار نبوده باشه رفتار هوادارای پرسپولیس بهترین هدیه به وزرات بود تا کار خودشون رو تمام کنن.
اما در مورد بیرانوند هم باید بگم که کسی منکر اشتباه بودن مصاحبه اش نیست. و باید متناسب با رفتارش تنبیه بشه. دقت کن: متناسب با رفتارش. اما کاری که هوادارا الان می کنن اینه که اگه سطح اشتباه بیرانوند مثلا 10 واحد بوده دارن 50 واحد مجازاتش می کنن. این منصفانه نیست. بیرانوند باید در سطح همون 10 واحد مجازات بشه. این وسط یه عده خبرنگار هم که کلا ارتزاقشون از بدبخت کردن دیگرانه دارن سوء استفاده می کنن.
در مورد اینم که گفتی مواردی دیگه هم بوده بگم که توی فوتبال ایران حاشیه خیلی زیاده اما حاشیه ها و هجمه های در این سطح به ندرت دلیلش فقط و فقط یک مصاحبه نسنجیده است. می تونی هزار تا مثال بزنی از حاشیه ها و هجمه ها بزرگتر اما مطمئن باش در تقریبا همه این موارد خطایی که اتفاق افتاده به مراتب از کار بیرانوند بدتر بوده. ضمن اینکه اگر هم موردی بوده در اونجا هم باید پرسید که چرا این همه هجمه غیرمنصفانه صورت گرفته. نه این که ادعا کنیم چون در حق دیگران یه جایی بی انصافی شده از این به بعد در حق همه باید بی انصافی بشه.
۴
شاهین
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۱
تیم مربی داره و ایشان تصمیم می گیره..
به شما خبرنگاران کیروشی پوری که دشمن برانکو و پرسپولیس هستین هم هیچ دخلی نداره
تشریف ببرید روی تپه های گل کاری کیروش و تاج و ..‌ سرپوش بذارید
....
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۵۱
الان اگه.بگیم بیرانوند گل و بلبل هست و تیم رو به بازی نگرفته شما راضی میشی و انگ کیروشی پور رو دیگه.به ما.نمی زنی؟.این اقا از بکهام و کانتونا و... که دیگه بزرگتر نیست وقتی قراره یه همچین ادم تازه به دوران رسیده بیاد و برای باشگاه پرسپولیسی که امثال کلانی و پروین و.. . بخاطرش جون میذاشتن گربه برقصونه توقع داری همه لالمونی بگیرن.البته فکر کنم که سن و سالت به این.چیزها نمیخوره
به .....
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۲۱
یعنی فقط بیرانوند تازه به دوران رسیده هست و بقیه فوتبالیس ها گل و بلبلن. از پروین حرف نزن که هر کاری برا پرسپولیس کرده بیشتر از اون تو زندگیش بهش رسیده.
بهروز رهبری فرد با فرهنگه ؟ علی انصاریان؟ همین مسلمان؟
اشکال این کسایی که میگن بیرو بره اینه که همه چی رو سیاه و سفید می بینن و خودشون رو طرف سفید داستان میزارن ولی دنیای واقعی اینطور نیست و بدی خوبی قاطی هست و غیر قابل تفکیک
علی
پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۴
فکر کنم این موضوع به برانکو مربوط باشه و هیچ ربطی به شما و ما نداره.
۷
ميلاد
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶، ۰۰:۱۳
اول فصل ايشون پيشنهاد بسيار مناسبي از تركيه داشت. باشگاه بايد اجازه ترانسفر ميداد و با نصف پولش ميشد يكي مثل اخباري اورد. اينجا بايد گفت كه مديريت اماتور عمل كرده و باشگاه پول كلاني از دست داده. الان هم ميشه ترانسفر كرد ولي با پول بسياركمتر . اگر اصلا بشه. ايشون دروازه بان خوبيه ولي نه خيلي خوب. خروجهاش بد نيست ولي در بازي با روسيه و پاناما هم در خروج مشكل داشت و نتونست به توپ برسه. ميشه گفت ايشون در مقياص با استاندارد دنيا يك دروازه بان معمولي است ولي در ايران از خوبهاست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر