فهرست
فضولی‌اش به شما نیامده؛ چرا نگاه رنگی دارید؟
فضولی‌اش به شما نیامده؛ چرا نگاه رنگی دارید؟

فضولی‌اش به شما نیامده؛ چرا نگاه رنگی دارید؟

آی اسپورت – این مطلب تاریخ انقضا ندارد. تا ده سال دیگر هم می‌توانید همین نوشته را بگذارید جلوی چشم‌تان و مصداق‌های مطرح‌شده در آن را در كامنت‌ها و دیدگاه‌های هواداران فوتبال ایران پیدا كنید. در تمام دنیا هیچ كاری بدون نقد جلو نمی‌رود و پیشرفت نمی‌كند. این قاعده شامل فوتبال هم می‌شود، اما در ایران «هواداران» بزرگترین مانع نقد و نقادی هستند. خیلی از آنها به شما اجازه نمی‌دهند اشكالات تیم‌ها و شخصیت‌های محبوب‌شان را مطرح كنید. آنها منتقد را همیشه خاموش یا در حال نقد دیگر تیم‌ها می‌خواهند. هواداران اما در این مسیر چند مغالطه رایج هم دارند كه از آن برای توجیه تعصب كوركورانه خود استفاده می‌كنند. در این مطلب سه مغالطه‌ای كه بیشتر از همه مورد استفاده قرار می‌گیرد را مرور می‌كنیم.

چرا ما را می‌زنید، اما آنها را نه؟

یكی از مرسوم‌ترین سفسطه‌ها در فضای فوتبال ایران، استناد به اشتباه تیم رقیب است. مثلا الان كه فرهاد مجیدی آن قیامت را در بازی با فولاد به پا كرده و از هر طرف محكوم شده، برخی هواداران استقلال و مجیدی رسانه‌ها را محكوم می‌كنند كه: «چرا در مورد پرخاشگری‌های شجاع خلیل‌زاده چیزی نمی‌گویید؟» یا «چرا وقتی محمدحسن انصاری‌فر می‌گفت نمی‌خواهند پرسپولیس قهرمان شود كاری به او نداشتید؟» این حرف‌ها اما یكسره غلط است. امروز وقتی مجیدی اشتباه می‌كند، طبیعتا از خود او باید انتقاد شود و فردا اگر خلیل‌زاده دچار خطا شد، نوبت نقد شجاع می‌رسد؛ كما اینكه اینها قبلا هم مورد انتقاد و سرزنش قرار گرفته‌اند. با وجود این بیشتر هواداران فوتبال در ایران، انتقاد از رقبا را خیلی زود فراموش می‌كنند. تجربه نشان داده حتی اگر در همین صفحه بغل یا چند سطر بالاتر هم از تیم حریف انتقاد كرده باشید، تیفوسی‌ها آن را نمی‌بینند یا خودشان را به ندیدن می‌زنند. در نهایت اما این رویكرد هیچ كمكی به فوتبال ایران نمی‌كند. نمی‌شود تا ابد هر اشتباهی را با استناد به یك اشتباه دیگر توجیه كرد. این فقط كمك می‌كند كه آدم‌های مورد علاقه ما با خیال راحت به اشتباه كردن ادامه بدهند. پرسپولیسی و استقلال و تراكتوری هم ندارد.

فضولی‌اش به شما نیامده

یك مغالطه دیگر، نهی كردن رسانه‌ها از پرداختن به مسایل تیم‌ها و افراد مختلف است. در این فضا مكررا می‌شنوید كه به منتقد می‌گویند: «اصلا به شما چه مربوط كه فضولی می‌كنید؟» در حالی كه اساسا همه جای دنیا فضولی كردن وظیفه رسانه است و اگر همین تجسس و واكاوی نباشد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. هیچ محدوده‌ای را نباید از نقد معاف كرد و هر جا چنین اتفاقی بیفتد، سنگ بنای فساد و كج‌روی گذاشته می‌شود. مساله‌ای كه گفتیم مخصوصا در مورد باشگاه‌های خصوصی بیشتر به چشم می‌خورد. مالك شهرخودرو می‌گوید «تیم خودم است و دوست دارم تهدید به انصراف از لیگ كنم» یا هواداران تراكتور برای دفاع از مالك پراشتباه‌شان می‌گویند: «زنوزی از جیب خودش خرج كرده و هر كاری دلش بخواهد می‌كند. شما بروید سراغ تیم‌هایی كه از بیت‌المال ارتزاق می‌كنند.» این هم غلط است. الان در اروپای مدرن حتی یك تیم دولتی هم نداریم. همه باشگاه‌ها خصوصی هستند، اما تك‌تك‌شان هر روز زیر تیغ رسانه‌ها می‌روند و نقد می‌شوند. اگر آنجا هم منطق «پول خودمان است» جریان داشت، الان هرج و مرج كل اروپا را برداشته بود و فوتبال‌شان چیزی شبیه فوتبال ما می‌شد!

نگاه رنگی دارید

دیگر تاكتیك نقدستیزی در ایران، متهم كردن منتقد به تعلق خاطر به جریان‌های مخالف است. این مساله را در فضاهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی داریم و در فوتبال هم از همه جا بیشتر است. دو خط كه علیه پرسپولیس بنویسی، استقلالی دوآتشه لقب می‌گیری و اولین نقد را كه به آبی‌ها وارد كنی، تو را قرمز پررنگ می‌بینند. بله؛ ممكن است رسانه‌ها كم‌وبیش خط و ربط رنگی داشته باشند. اصلا بگذارید خیال‌تان را راحت كنیم. از نظر ما تقریبا هیچ روزنامه‌نگار، گزارشگر یا حتی داور مهمی وجود ندارد كه از اول زندگی‌اش بی‌طرف بوده باشد. مگر می‌شود آدم بدون علاقه به هیچ رنگ خاصی آنقدر غرق در فوتبال شود كه به چنین درجه‌ای برسد؟ خود علیرضا فغانی می‌گوید در كودكی پرسپولیسی بوده و همه می‌دانند عادل فردوسی‌پور هم برای تشویق این تیم به استادیوم می‌رفته؛ چنانكه ظاهرا مزدك میرزایی یا جواد خیابانی به استقلال گرایش داشته‌اند. مهم اما تفكیك علاقه شخصی از وظایف شغلی است؛ كاری كه خیلی‌ها می‌توانند به شكل قابل قبولی آن را انجام بدهند. اینجا دیگر باید به روزنامه‌نگار، گزارشگر یا داور اعتماد كرد. به علاوه یك جمله بسیار كلیدی و ارزشمند وجود دارد كه مضمونش این است: «نگاه كنید چه چیزی می‌گوید، نه اینكه آن را چه كسی می‌گوید.» بنابراین اگر دنبال رفع اشكالات هستید، حرف درست را حتی از دشمن خونی‌تان هم بپذیرید و تازه از او تشكر هم بكنید.

 

بانک ورزش 

۸    
آی اسپورت
2020-07-04 13:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر