فهرست
همه چیز به نفع طارمی و دوستان
همه چیز به نفع طارمی و دوستان

همه چیز به نفع طارمی و دوستان

آی اسپورت – کارشناسان فوتبال معتقد هستند که دیگر شیوه آرایش تیم‌ها مهم نیست. فرقی ندارد ۲-۴-۴ بازی می‌کنید یا ۳-۳-۴. مهم این است که سبک بازی‌تان چیست. یک تیم می‌تواند ۳-۳-۴ بچیند اما به خاطر سبک دفاعی‌اش، بیشتر اوقات در زمین ۱-۵-۴ باشد چون دو بال هجومی بیشتر در خط هافبک تمرکز دارند. برعکس، تیمی می‌تواند با یک مهاجم وارد شود اما به دلیل پیشروی هافبک‌هایش در اکثر اوقات سه مهاجمه به نظر برسد. مهم این است که مربی از بازیکنانش چه می‌خواهد و دنبال چه سبک بازی‌ است؟ فوتبال مالکانه یا فوتبال دفاع-ضدحمله؟

با این اوصاف به نظر می‌رسد دوران تازه‌ای در فوتبال ایران آغاز شده. مهم نیست آرایش تیمی یوزها در بازی دوستانه پنجشنبه مقابل سوریه چگونه بود بلکه مهم این است که سبک و شیوه تغییر کرده. همه ما می‌دانیم برای قضاوت درباره اندیشه‌های ویلموتس زود است اما به هر حال سالی که نکوست از بهارش پیداست. ویلموتس خودش مشخصا گفته علاقه به بازی مالکانه و تهاجمی دارد. چیزی که ۸ سال بود تیم ملی قرابت خاصی با آن نداشت و این یک قدم رو به جلو برای تیم ملی است. به ویژه برای آنها که در فاز هجومی بازی می‌کنند. مثلا برای شخصی مثل مهدی طارمی؛ مهاجمی فوق‌العاده که بلد است خودش را خوب در موقعیت قرار دهد و حالا در تمام کردن کار هم پخته‌تر از گذشته عمل می‌کند. طارمی از آن دست مهاجمینی است که در فوتبال مالکانه هجومی، بهتر عمل می‌کند. او می‌تواند فضاهای خالی را ببیند و کار را برای هافبک‌ها آسان کند. طارمی در فوتبالی که قرار بود خط حمله تنها صاحب چند فرصت محدود شود، دچار استرس می‌شد. با نخستین فرصتی که از دست می‌رفت، اعتماد به نفس او هم به مرز نابودی می‌رسید اما حالا مهدی مطمئن است که در سیستم ویلموتس قرار است فرصت‌های بیشتری گیرش بیاید و همین یعنی اعتماد به نفس بهتر و البته گلزنی بیشتر.

طارمی البته تنها شخصی نخواهد بود که از این شیوه سود می‌برد. خط حمله ایران می‌تواند بازیکنان دیگری را هم بسته به کیفیت رقبا به کار بگیرد. به غیر از طارمی و انصاری‌فرد که در بازی پنجشنبه ثابت بودند، ایران مهاجمینی مثل سردار آزمون، کاوه رضایی، علی علیپور و حالا اللهیار صیارمنش هم را دارد. ویلموتس قطعا در مذاکراتش و در جریان تحقیقاتی که برای آمدن به ایران کرده، متوجه شده که هواداران تیم ملی طرفدار ایده‌های هجومی هستند. او حالا فرصت دارد تا در بازی این هفته مقابل کره‌جنوبی، مهاجمین و شیوه‌های دیگری را هم برای گلزنی امتحان کند. مهم فعلا این است که تیم ملی رو به جلو بازی می‌کند. هم در داخل زمین و هم به طور کلی در خارج از زمین.

 

ایران ورزشی

۳    
آی اسپورت
2019-06-08 15:34:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر