فهرست
ماه به ماه با پیشرفت پوگبا در یونایتد
ماه به ماه با پیشرفت پوگبا در یونایتد

ماه به ماه با پیشرفت پوگبا در یونایتد

 آی‌اسپورت – پل پوگبا که بعد از انتقالِ 89.3 میلیون پوندی‌اش از یوونتوس به منچستر یونایتد انتقاداتِ زیادی را در هفته‌هایِ اولِ بازگشتش به لیگ برتر به خودش جلب کرده بود، حالا بدل به بازیکنِ محبوب کارشناسان شده، به خصوص بعد از نمایشِ درخشان و گلِ دقایقِ پایانی‌اش در پیروزیِ دراماتیک مقابل میدلزبورو. به همین منظور نگاهی می‌اندازیم به روندِ پیشرفت ماه به ماه پوگبا در نیم فصلِ اولِ 2017-2016، پیشرفتی که ارتباطی مستقیم داشت با تغییر سیستمِ ژوزه مورینیو و روی آوردنش به خط میانیِ سه نفره. (توضیح: آمار ذکر شده در آغاز هر ماه فقط مختص بازی‌های باشگاهی است)

 

آگوست

حضور در زمین: 2 بازی، 191 دقیقه

نقش مستقیم: 0 گل، 0 پاس گل، 3 ایجاد موقعیت

تاثیر در بازی: 214 لمس توپ، 10 شوت، 2 شوت در چهارچوب

بعد از سر و صداهایِ زیاد در تابستان بالاخره قرارداد پوگبا رسمی شد و او به بازیِ دوم یونایتد در لیگ، مقابلِ ساوتهمپتون رسید. پوگبا در این بازی و در بازیِ بعد مقابل هال سیتی به عنوانِ یکی از دو هافبکِ میانی در سیستمِ 1-3-2-4 مورینیو به زمین رفت و با اینکه انرژیِ خودش را به رخ کشید اما تاثیر زیادی در بعدِ هجومی تیم نداشت. مورینیو پس از پیروزیِ 0-2 مقابل ساوتهمپتون در اولدترافورد درباره‌یِ نمایشِ هافبکِ فرانسوی‌اش گفت: «پوگبا داره یاد میگیره چطور با تیم بازی کنه و به زودی میتونه هجومی‌تر بازی کنه.» این نظر مورینیو در ادامه‌یِ فصل ثابت شد.

 

سپتامبر

حضور در زمین: 5 بازی، 478 دقیقه

نقش مستقیم: 1 گل، 0 پاس گل، 9 ایجاد موقعیت

تاثیر در بازی: 503 لمس توپ، 9 شوت، 3 شوت در چهارچوب

این ماه با جدال جذاب دربیِ منچستر شروع شد، اما خاطره‌ای بد برایِ یونایتد و پوگبا به جا گذاشت. یونایتد این بازی خانگی را 1-2 باخت، در حالیکه در نیمه‌یِ اول می‌توانست با نتیجه‌ای سنگین‌تر هم از حریفش عقب بیفتد. پوگبا هم در این بازی بی‌انظباط و کم‌اثر بود و حرفی مقابل خط میانیِ سیتی نداشت.

اوضاع برایِ پوگبا در ادامه‌یِ ماه بهتر نشد و یونایتد با نمایش‌های ضعیفِ او در زمینِ فاینورد و واتفورد شکست خورد. پوگبا حداقل در ویکرج رود، وقتی بازی 0-0 بود یک شوت زد که به تیر دروازه خورد. اما در ادامه، شماره‌یِ 6 یونایتد در پیروزیِ 1-4 مقابلِ لستر سیتی با یک ضربه‌یِ سر اولین گلِ خودش در بازگشت به اولدترافورد را زد و در کل نمایشی قابل قبول داشت. بازی بعدی برایِ او البته باز هم با نمایشی خاموش در پیروزیِ 0-1 خانگی مقابلِ زوریا لوهانسک همراه بود.

 

اکتبر

حضور در زمین: 6 بازی، 552 دقیقه

نقش مستقیم: 2 گل، 0 پاس گل، 13 ایجاد موقعیت

تاثیر در بازی: 503 لمس توپ، 22 شوت، 5 شوت در چهارچوب

پوگبا اکتبر را با از دست دادن فرصت‌های عالی در تساویِ 1-1 خانگی مقابل استوک سیتی شروع کرد، با این حال در نقشِ او در روند بازیسازیِ تیم پیشرفت‌هایی دیده می‌شد. بعد از این بازی پوگبا راهی بازی‌هایِ ملی شد و تک گل فرانسه مقابلِ هلند را زد، با نمایش که یادآور کلاس بالای بازی او بود، کلاسی که کمتر در اولدترافورد دیده شده بود.

در بازگشت به لیگ پوگبا در جدال حساسِ آنفیلد در سیستمِ 1-1-4-4 نقشِ شماره 10 را برایِ یونایتد بازی کرد، اما بازهم موفق نشد تاثیر خاصی روی جریان بازی داشته باشد. با این حال از این بازی به بعد بود که مورینیو نشان داد آماده‌یِ استفاده از گرانقیمت‌ترین بازیکنش در بعدِ هجومی است. همین موضوع باعث شد تا پوگبا در پیروزیِ 1-4 مقابل فنرباغچه با یک پنالتی و یک شوتِ عالی جوابِ "آینشتاین‌هایِ فوتبال" را بدهد.

ولی این روند برایِ پوگبا و یونایتد ادامه پیدا نکرد و تنها چند روز بعد شکستِ تحقیرآمیزِ 0-4 در استمفورد بریج مقابلِ آنتونیو کونته و شاگردانش را به همراه آورد. در بازی بعد مورینیو بالاخره از سیستمی که خیلی‌ها منتظرش بودند استفاده کرد و پوگبا را در سمتِ چپِ خط میانیِ سه‌نفره‌اش، کنار مایکل کریک و آندر هررا قرار داد و نتیجه‌اش را با پیروزیِ 0-1 در جام اتحادیه مقابل سیتی گرفت. در بازگشت به لیگ اما پوگبا دوباره نقش هافبک دفاعی را مقابل برنلی بازی کرد و تاثیری بسیار کم در یک تساویِ خسته‌کننده‌یِ خانگیِ دیگر داشت.

 

نوامبر

حضور در زمین: 5 بازی، 410 دقیقه

نقش مستقیم: 1 گل، 1 پاس گل، 7 ایجاد موقعیت

تاثیر بر بازی: 432 لمس توپ، 11 شوت، 5 شوت در چهارچوب

پوگبا نوامبر را هم خوب شروع نکرد در شکستِ 1-2 مقابل فنرباغچه مصدوم شد و از زمین بیرون رفت. در بازیِ بعد در لیگ پوگبا با اینکه با درد بازی می‌کرد با یک شوت از راه دور مقدماتِ پیروزیِ 1-3 تیمش مقابلِ سوانزی بحران‌زده را فراهم کرد. این اولین بازی‌ای بود که کریک در لیگ در ترکیبِ اصلی قرار می‌گرفت.

پوگبا در ادامه‌یِ ماه باز هم برای فرانسه، این بار در مقدماتی جام جهانی مقابلِ سوئد، گل زد و در تساویِ خانگی مقابل آرسنال نمایشی قابل قبول داشت. این بازی اولین بازی‌ای بود که ترکیبِ پوگبا، کریک، هررا در یک خط میانیِ سه نفره در لیگ به بازی گرفته شد، ترکیبی که کلید روند رو به رشد یونایتد در ادامه‌یِ فصل شد.

روند رو به رشدِ یونایتد همزمان با شروعِ تداوم در نمایش‌هایِ پوگبا بود. هافبکِ سابقِ یوونتوس در پیروزیِ 0-4 مقابل فاینورد به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد و در لیگ هم یک پاس گلِ عالی، اولین پاسِ گلش را، به زلاتان ابراهیموویچ در تساویِ 1-1 مقابلِ وستهم یونایتد داد.

 

دسامبر

حضور در زمین: 7 بازی، 630 دقیقه

نقش مستقیم: 2 گل، 3 پاس گل، 16 ایجاد موقعیت

تاثیر بر بازی: 702 لمس توپ، 32 شوت، 11 شوت در چهارچوب

در این ماه مورینیو در تمام بازی‌هایِ لیگ از ترکیبِ پوگبا، کریک، هررا (به جز بازیِ آخر که بیماری کریک باعث بازگشت ماروان فلینی به ترکیب اصلی شد) استفاده کرد و نتیجه‎اش را هم گرفت. پوگبا البته در یک تساویِ دیگر، این بار مقابل اورتون در گودیسون پارک، نمایشی پایین‌تر از حد انتظار داشت، اما در بازیِ بعد در یوروپا لیگ یک پاس گل دیگر به زلاتان داد.

پوگبا در بازگشت به لیگ بدشانس بود که ضربه‌یِ آزادِ تماشایی‌اش وارد دروازه‌یِ تاتنهام نشد. اما در بازیِ بعد در سلهرست پارک باز هم ترکیبِ او و زلاتان بودند که سه امتیاز دیگری برای یونایتد به همراه آوردند. پوگبا مقابل کریستال پالاس روی پاس زلاتان گل اول را زد (با اینکه به نظر می‌رسد هم هندبالِ زلاتان بوده و هم خودش در آفساید بوده) و در دقایقِ پایانیِ با پاسی فوق‌العاده زلاتان را در فرصت زدنِ گل پیروزی قرار داد.

در دو بازیِ بعد، یعنی پیروزی‌هایِ 0-2 مقابل وست بروم و ساندرلند، پوگبا نمایش‌هایی تاثیرگذار داشت و نهایتا در بازیِ آخرِ سال 2016 با ضربه‌یِ سرش در دقیقه‌یِ 87 یک پیروزیِ دراماتیک را برایِ تیمش مقابل میدلزبورو رقم زد.

۵ ۲  
آی اسپورت
2017-01-02 10:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
مسعود
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۴۱
اصلا به قیمتش نمیخورد نهایتا میلیون یورو برای همین زیر فشار بود و اینکهه لیگ برتر کاملا با سری ا فرق داره با تیم هماهنگ میشه و برد های پیاپی به دست می اد اگه امشب نیوکاسل رو هم برن بازی با لیورپول فوق العاده حساس و جذاب میشه
احسانم
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۴۱
پوگبا در حال حاضر جزو پنج هافبک برتر دنیاست؛ از نظر آمار هم جزو سه تای اول لیگ جزیره س؛همه اینا در شرایطی هست که سال اول شه و تیم هم درحال باز سازیه!در حال حاظر تنها بازیکنی که میشه با مسی و رونالدو قابل مقایسه ست پوگباست، البته خارج از بحث پست بازی؛ از لحاظ تکنیک و سطح بالا بودن بازیش
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر