فهرست
حریف محترم؛ استقلال شفر، آبی‌های صبور
حریف محترم؛ استقلال شفر، آبی‌های صبور

حریف محترم؛ استقلال شفر، آبی‌های صبور

آی‌اسپورت- ابتدای فصل جاری و زمانی که پرسپولیس به عنوان قهرمان دوره پیش شانس اول قهرمانی به حساب می‌آمد، با خریدها و آماده‌سازی پر و پیمان استقلال تمام پیش‌بینی‌ها از رقابت تنگاتنگ این دو تیم برای قهرمانی حکایت می‌کرد. مجموعه خریدهای استقلال این بار بیش از پیش بر اساس نیازهای تیم بود و مهره‌ها در نقطه‌های مختلف زمین به خوبی جذب شده بودند؛ مگر یکی دو مورد خرید عجیب که بعدتر هم حاشیه‌هایی را برای آبی‌ها ساخت. با وجود همهٔ این شرایط امّا آغاز فصل داستان متفاوتی را به نمایش گذاشت.

تیم علیرضا منصوریان کار نمی‌کرد. سخت بتوان همه تقصیر را به گردن سرمربی تیمی شکست خورده انداخت؛ مجموعهٔ استقلال میزان نبود و از هیئت‌مدیره و مدیرعامل تا سرمربی و بازیکنان همه چیز را اشتباهی انجام می‌دادند. تیم پرمهره و پرهوادار خلاف تصوّر پیشین پایین و پایین‌تر رفت تا انفجار بزرگ؛ نود جنجالی و کمی بعد برکناری علیرضا منصوریان. اینجا بود که دستی از غیب کمک حال آبی‌ها شد و سپس خود استقلالی‌ها کمر همّت به ساختن بنایی نو از ویرانه‌ها بستند. دست غیب، همان فضای عمومی فوتبال ایران بود که پس از سال‌ها کلنجار به این نتیجه رسیده بود که تیم بزرگ، سرمربی بزرگ نیاز دارد؛ با حضور در مجموع مثبت امثال کارلوس کیروش، برانکو، کرانچار، دنیزلی، آری‌ هان و دیگر خارجی‌های اثرگذار، هواداران استقلال که در گذر تاریخ کمتر با خارجی‌ها مهربان بودند پذیرفتند که راه رستگاری از مسیر کاردرست‌ها می‌گذرد. شفر به ایران آمد و از اینجا پایداری آبی‌ها و همراهی‌شان آنها را هر روز سزاوارانه‌تر بالا برد.

تحمّل چند ماههٔ هواداران آبی برای جا افتادن برنامه‌های شفر و همراهی در ورزشگاه با تیم آن زمان انتهای جدولی از یک سو، و درایت و توانایی وینفرد شفر و کادر فنّی‌اش آسمان استقلال را هر روز آبی‌تر کرد. شاهکار تماشاگران استقلال هم همبستگی سالم و بی‌خطر در دو دیدار ورزشگاه آزادی بود که پس از سال‌ها بدون توپ و تانک و لیزر و در کمال حمایت به سر شد؛ هوادارانی که حتّی پس از تساوی مقابل العین هم از تیم‌شان ناامید نشدند.

مقایسهٔ پرسپولیس و استقلال امسال بر اساس عمل‌کردشان مقابل حریفان آسیایی چندان معتبر نیست. حقیقت این است که مجموعهٔ فوتبال ایران، که استقلال و پرسپولیس آماده‌ترین و کامل‌ترین‌های این روزهای آن هستند، از فوتبال روز و مدرن دنیا عقب مانده. ما کمترین شباهت را به باشگاه‌های عربی و شرق آسیا نداریم و به گواه آمارها هم کیفیت لیگ ایران بسیار پایین است؛ خوش‌بینانه‌اش این است که اگر از نظر نیروی انسانی و بازیکن هم خوب باشیم، آن‌قدر در سخت‌افزار مثلا چمن شرایط بدی داریم که نهایت دست‌آورد این فوتبال از استاندارد جهانی دور باشد. در چنین شرایطی حتی اگر بپذیریم که الهلال و العین و الرّیان امسال ضعیف‌تر از سال گذشته بودند، چیزی از شاهکار استقلال کم نخواهد شد؛ چه از بعد فنّی و جبران فاصله‌های سخت‌افزاری سنگین با درایت مربی و کفایت بازیکنان، و چه از نظر روانی و گذر از کابوس فصل گذشته در آسیا، مجموعهٔ استقلال شفر کار بزرگی انجام داد.

طبعا آنهایی که از «فوتبال» لذّت می‌برند و نه از کل‌کل‌های بی‌پایه، حریفی چون استقلال شفر و آبی‌های حالا صبورتری که پای این تیم ایستادند را، حریف محترم و دوست‌داشتنی‌تری برای خود می‌بینند. فوتبال ایران پر از چاله‌های بزرگ است، مثل تمام شئون مملکت. ما در فوتبال‌مان هزار و یک سرپرست کمیتهٔ بازاریابی داریم. ولی به عشق فوتبال و رقابتش نفس می‌کشیم و زنده نگهش می‌داریم تا زمانی بهتر که اینان نباشند. فصل آیندهٔ فوتبال ایران، اگر بگذارند که شفر و برانکو به کارشان ادامه دهند، فصل جذّابی خواهد بود.

۳۴ ۲۶  
آی اسپورت
2018-04-17 00:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۶ نظر
فرزاد مهریار
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۱:۴۳
رقیب محترم با هوادارانی که تعدادی زیادی از آنها نامحترمند...(البته استقلالی های اصیل مخصوصا اونایی که در این سایت هستند قطعا حسابشان جداست) اما بخش بزرگی از هواداران استقلال که خود را دکتر و مهندس و شاهزادگان آبی پارسی میدانند به شدت کودک صفت و هتاک و کم سواد و لجن پراکن هستند که من جز تهمت زدن و اهانت های ۱۸+چیزی از آنها ندیدم .
پ . ن : این وضعیت در هواداران تیم محبوبم هم با کمال تأسف و شرم وجود داره و منکر نمیشم اما این حجم از توهین ها و تهمت ها و اظهار نظر های پایین تنه ای(مخصوصا در این سه سال) از جانب بخش بزرگی از هواداران تیم دیگر پایتخت جدا آدمو دیوانه می کنه‌.‌..
لنگ اسپورت
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۰۱
حالت خوبه ؟! معلومه چه جور ادمی هستی؟
بارها بارها دیدم که توی کامنت هات که کسی کاری به کارت نداشته فحش پدر و مادر دادی بعد حالا میگی تاسف و شرم دارم که چرا بعضی کاربران استقلال و پیروزی توهین و اهانت جنسی می کنند؟!
اشکان4
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۰۱
دوست عزیز یک طرفه به میدان رفتی
عمل هست که عکس العمل بوجود میاره
میخوام بگم هرچقدر که بیشعور تو هوادارای استقلال داشته باشیم
آمار اگه خونده باشی بهمون میگه از این تعداد بیشتر در تیم قرمزه پایتخت داریم بر اساس مدل جمعیتی دو تیم،همچنین این مهندس و شاهزاده و تاجزاده رو شما به ما نسبت دادین
و همچنین تیمی که جمعیت هوادارش بیشتر باشه از نظر علمی
قشر عام هم بیشتر داره
و همواره با قشر عام هستش که خصوصیاتی که به ما استقلالی ها نسبت دادی مانند فحاشی،کم سن و سالی و... بیشتر میشه به خاطر تنوع سنی و فرهنگی
البته باز هم قبول دارم در هر دو تیم هست ولی پرسپولیس بیشتر
حمید
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۰۳
طنز تلخ اینه که ما استقلالی ها هم دقیقا همین حس رو نسبت به دوستان پرسپولیسی داریم ...
فرزاد مهریار
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۵۶
۱-آقای شماره یک : شما اسمت هم مورد داره . بعدشم من به کسی اهانت می کنم که به تیمم اهانتهای ۱۸+ می‌کنه . من معصوم از خطا و لغزش نیستم اما چیزی که شما میگید غیر ممکنه . من به هرکس که به خودم و تیمم اهانت آنچنانی نکنه انتقاد میکنم ولی توهین نه .
۲- آقای اشکان ، با توجه به اینکه من یه هوادار پرسپولیسم قطعا در نگاهم هر چقدر هم که تلاش بر بیطرفی داشته باشم بازهم جهت گیری و یکسویه نگری وجود داره ولی شما رو به خدا قسم منصف باش و بگو: کی اول بار به اموات دو تیم اهانت کرد؟ شایعه اوردوز هادی نوروزی رو صفحات میلیونی اینستاگرام هوادار کدام تیم درست کرد؟ جعل نامه قوه قضاییه رو چطور؟تهمت دوپینگ به کل تیم پرسپولیس رو چطور توجیه میکنید؟ همین مورد آخرش در مورد سید جلال حسینی رو هم انکار می‌کنید؟ شایعه ازدواج همسر داغدار هادی نوروزی با حسین هدایتی از گلوی کدامین ناجوانمرد بیرون آمد؟ تهمت رسوای صفر سنی به بیرانوند فقط به استناد یک عکس هم تقصیر ماست؟ بله ، ما هم کم خطا نداشتیم . طرد نکردن دیوانه ای که بر مزار مرحوم ناصر خان حجازی عدد فلان نشون داد تا حکم صادر کردن برای آن نوجوان بوشهری مهدی قائدی . ولی خودت منصف باش : این رفتارهای ضد اجتماعی از اوج گیری پرسپولیس در سه فصل پیش شروع نشد؟
۳- آقا حمید بر این طنز تلخ و سیاه و زهرماری پایانی هست؟ آیا نمی شود همه در یک حرکت همه جانبه و قاطع از دور و بر خودمون شروع کنیم و هرکس در این راه کثیف و البته بی پایان قدم زد را خودمان طرد کنیم؟ و از شیادان قلم به دستی که از نفرت خودساخته مردم درآمد های نجومی دارند دوری کنیم و توی دهانشان بزنیم؟ چه اسمش قدوسی باشد چه حاج آقا دکتر شوالیه فتح الله زاده؟!
۲
حمید در پاسخ مهریار
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۵:۲۲
چرا موافقم باید از جایی قطع بشه ولی ...
بگذریم
به امید جامعه پاک و بدور از فساد
به مهربار
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۰:۳۷
واقعا حقته بهت بگن عوام

هر چقدر آبی ها قشر خاص جامعه هستن ولی از لمپن بودن و دون پایه بودن تو یکی کم نداری
۸
اشکان4
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۰۱
آقای مهریار
اوج ناجوانمردی اونجا بود که یه شعار درست کردین و در اون شعار به خواهر همه استقلالی ها رکیک ترین حرف ممکن رو زدید اینم میخوای بندازی گردن ما؟
همون شعار معروف خودتون که آدم شرمش میشه دوباره به زبون بیاره
حمله حمله حمله حمله حمله پرسپولیس تهران ..... خواهر استقلال تهران
پیشینه این فحاشی ها به قبل تر از زمان مرحوم نوروزی و ... بر می گرده
سیاوش
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۰۶
لطفا یه نگاهی به کامنتهای هواداران پرسپولیس بکن بعد بیا قضاوت کن و اوج بی فرهنگی هوادران پرسپولیس رو ببین.
Kian
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۴۳
آقای محترم،فرزاد مهریار آدم شاخ در میاره از ادعای شما،هوادارای فوتبال در ایران بیشترشون فرهنگ کری خونی و رقابت ندارن،ولی این بیشتر تو تیم پرسپولیس هست تا تیمای دیگه،شما در هر بازی به ناموس استقلالیا توهین میکنید ،جالبه بازیکن بی فرهنگتون که بهش دیبالا و مسی و فلان لقب میدید،شعار محبوبش همین شعار ناموسی علیه استقلال هست و با افتخار هم میگه،اولین بار وقتی مرحوم ناصرخان از دنیا رفت با شصت و چندسال سن چه تهمت هایی در مورد مرگش بهش زدید؟حتی به مرده هم رحم نکردید و روی مزارش کری خونی کردید،همچنین تخریب مزار اسطوره استقلال، عکس العمل ها به مرحوم نوروزی در مقابل اون تهمت ها بود(که هردو مورد بسیار زشت و دور از انسانیت بود)،میگی تهمت دوپینگ؟وقتی ما آذر ۹۰،با اقتدار ۳برصفر تو ۹ دقیقه پرسپولیس رو بردیم،روزنامه رسمی باشگاهتون تهمت دوپینگ زد و الانم وقت و بی وقت یاد میکنه،اوج ناجوانمردیتونم تهمت دوپینگ به فرهاد مجیدی بودکه رکورددار بیشترین آزمایش دوپینگ بین فوتبالیست ها بود که رییس فدراسیون پزشکی ورزشی گفته بود فرهاد مجیدی اسطوره پاکی فوتبال ایرانه،یا تیتر روزنامه محبوبتون در عکس العمل به قهرمانی استقلال،همین الانش همینجا یه کاربر پرسپولیسی که اسمشو نمیگم فک نکنه شاخه که مثل بیمارهای روانی به همه فحاشی میکنه و در کمال تعجب کامنتاش تایید میشه،اکثر اوقات شروع این عداوت ها و کینه ها از سوی شما بوده،ولی تو طرفدارای هر دو تیم انسانهای بی شخصیت وجود دارن که فقط دشمنی رو رواج میدن،خودشون سادیسم دارن و از توهین لذت میبرن ،یه سریا هم که میخوان از فوتبال لذت ببرن این جماعت وحشی سادیسمی که تو هر دو طرف هست اجازه نمیدن،شما میگی جلوی توهین ،توهین میکنی،من و شما که برای فوتبال اینجاییم نه کری های سخیف و زننده،باید از خودمون شروع کنیم،توهین نکنیم حتی اگه توهین شنیدیم،اینطوری میتونیم به سهم خودمون این بی فرهنگی رو برداریم
۸
مارال
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۱۸
واقعا فحاشی به هر تیمی و هوادارای اون تیم نشان دهنده بی فرهنگی و عقب ماندگی هوادارای اون تیم و می رسونه . آخه هر کسی طرفدار ی تیمِ ، نمیشه که به خاطر علاقش بهش توهین کرد !!!!
۸
فرزاد مهریار
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۴:۳۵
آقای کیان ، تهمت علیه مرحوم ناصر حجازی رو هوادارای قلعه‌نویی ساختن و شعار دادن . تاریخ رو تحریف نکنید . پزشک وقت باشگاه خودتون روی خط برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد که همه بازیکنای باشگاه استقلال از یک ماده ممنوعه استفاده کردن . تاریخ رو تحریف نکنید . شما هم شعاری در سطح آن شعار کریه توهین آمیز به ناموس هواداران پرسپولیس دادید . واقعیت رو تحریف نکنید . برزو و ژان وال‌ژان و مجید و جیگر که به هموطناشون میگن داعشی و شیطان پرست و صد پدر و...هم هوادار سرسخت استقلال هستن . روز روشن را انکار نکنید
این فقط در جواب انکارهای عجیب شما بود . وگرنه کار زشت از جانب هرکس باشه محکومه . ولی خواهشاً این سوال منو جواب بدید : چرا حجم نفرت پراکنی در سه سال اخیر بعد از اوج گرفتن پرسپولیس چند برابر شد؟
Kian
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۰۵
فرزاد ،من چیزی رو انکار نمیکنم،بی صفتی و فحاشی و تهمت به کسی که دستش از این دنیا کوتاهه پست تر از حیوان بودن هست ،فارغ از تمام کری ها و رنگها،اینجا دیگه انسانیت مطرحه،ولی در مورد چیزایی که گفتی،احتمالا پیجهای پرسپولیس تو فیسبوک و ... توسط طرفداران قلعه نویی اداره میشه که علت مرگ یه پیرمرد که سرطان داشته و مدتی مریض بوده رو به انواع و اقسام خزعبلات ربط دادن؟!!حتما طرفدار قلعه نویی رفته بود رو سنگ قبر مرحوم کری میخوند ،یا تخریب سنگ قبر غلامحسین مظلومی هم حتما کار طرفدارای قلعه نویی بوده؟!! توهمات قدوسی رو همتون تاثیر گذاشته،اون بازی دربی سال ۲۰۱۱ انجام که ۳-۰ باختید،از ابتدای سال ۲۰۱۲ مکمل جک تری دی بعد از اینکه محرز شد آلوده به متیل هگزا آمین هست جزو داروهای ممنوعه شد،یعنی تا قبل از اون بدون مشکل استفاده میشدحتی بازیکنی که اونموقع گرفتید یعنی مهرداد پولادی هم آزمایشش مثبت بود،مطمئن باش اگه واقعا یه روز از ۲۰۱۲ میگذشت و آزمایش استقلالیا مثبت میشد نقره داغ میکردن مارو،پس توهمات و تهمت های قدوسی رو تکرار نکن،اما جواب سوالتون،شما میگی سه ساله هجمه ها علیه تیمتون افزایش یافته،باید بگم که همیشه کری ها و هجمه ها بین این دو تیم بوده و خواهد بود،احتمالا یا شما سه ساله طرفدار پرسپولیسید یا مثل اکثریت طرفداراتون فقط فوتبال اروپا رو میدیدید تو اون ۹ سال کذایی،حالا ببین تو همه سالهایی که شبکه های اجتماعی رونق گرفته و اکثر سالهای قبل از این سه سالی که میگید چه هجمه هایی علیه استقلال داشتیید،توسل به دروغ برای لوث کردن برد دربی و قهرمانی های استقلال با لیدری قدوسی و اون هرزنامه اش و همراهی طرفداران پرسپولیس،فردای روز قهرمانی ما تیتر میزد شرم بر این قهرمانی،دربی رو میبردیم میزد اشتباهات داوری،هجمه ها همواره دو طرفه بوده ولی همیشه سهم پرسپولیس بیشتر بوده،شما همین الانشم که بهترین روزهای تاریختونه با هر برد استقلال حمله میکنید به پیجای استقلال برای لوث کردن برد ما،تیم ضعیف بود،با داوری بردید،تیم حریف رو هفته قبل ما خسته کردیم،زمین خیس بود،شانسی بردید یعنی جوری که بنی اسراییل جلوی بهانه های شما لنگ میندازه
۴
Niceblue
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۳:۳۸
لحن و نوع نگارش آقای مهریار خودش گویای همه چیز هست، و مثل همیشه نشون میده که هوادار کدوم تیم هستن، حتی اگه عنوان نمیکردن، اصالت رو نمیشه عوض کرد حتی تو حمایت از تیم محبوبت بسته به اصالت هوادارای اون تیم شخصیت میگیری، دقیقا مثل خانواده
فرشاد4تای95
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۹:۰۴
سوالایی فرزاد که ازاشکان پرسیدوجواب بدین باشعورها
خربین
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۰:۲۴
اینو ولش کن... دوباره درو باز گذاشتن اومده بیرون
ابیدل
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۷:۲۸
اقای مهریار کیف و کتابت جمع کن سرویس امده ببرت کودکستان از لحن حرف زدنت معلومه هم سنت کمه هم جنسش خوبه
۶
عمر آسوده بخواب که بغداد بیدار است
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۹:۳۷
در جواب فرزاد مهریار!

اتفاقا ما هم همین دیدگاهو نسبت به باشگاه سما و هواداران شنا داریم . یه چیزی فراتر
۶ ۳
فرزاد مهریار
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۴:۱۹
اگر بنا به نفرت پراکنی باشه ، من هم از شما نفرت دارم در حدی که دوست دارم حتی تیم اف سی داعش هم بهتون تجاوز کنه . روز مرگ همه استوله هاتون هم روز جشن و سرور ماست
۱
حمید در پاسخ مهریار
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۴۶
مهریار
دیدی آخر خودتو نشون دادی!!!!!!!!!!!!!!!!
فرزاد مهریار
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۰۶
آقای حمید
سعی کنید معنی واژه ها رو بفهمید ، من گفتم اگر بنا به نفرت پراکنی و جنگ باشه ، طبعاً توقع نداشته باشید در یک چنین حالتی که هیچ امکانی از گفتگوی آرام و مسالمت آمیز وجود نداشته باشه من هم در قبال رفتار های خصمانه شما سکوت کنم
خربین
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۰:۲۲
حتی اگر بپذیریم الهلال و العین و الرّیان امسال ضعیف‌تر از سال گذشته بودند،...
------------
از نویسنده لنگی انتظار بیشتری ندارم... استقلال هیچ شاهکاری انجام نداد دلبندم.... اینها همه اش واسه ما خاطره بازی بود... حتی قهرمانی آسیا هم واسه شما رویاست... واسه ما خاطره است...
اراس
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۲۰
الان هرکی از ضعیف بودن الهلال و الریان حرف بزنه شما کیسه ها تو گوش تون نمیره دقیقا مثل سال قبل که داچلی تون اعتقاد داشت تو گروه مرگ هستین و اخرش! ولی خداوکیلی باز ابروریزی راه افتاد وزیر رو پرسپولیسی نکنید
واینا
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۵۴
اراس جان
لنگی عزیزم فقط صبر کن و ببین...خواهیم دید...هم ما شما رو ...هم انشالله شما روتون بکنه ما رو ببینید
۳
Me
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۱۰
حرف از آبرو نزن اراس،آدم خنده اش میگیره،اگه فوتبال باشگاهی ایران آبرویی داره بخاطر استقلال و البته پاس مرحوم هست،وگرنه با وجود باخت های تکراری شما به اعراب،آبروریزی در نیمه نهایی با ۶ گل و مردسال آسیا کردن یه بازیکن معمولی سوریه ای ،محمدان بنگلادش ۵ تای الغرافه قطر و.... آبرویی برا ایران نمیموند
۱
حمید در پاسخ مهریار
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۲۸
چرا موافقم باید از جایی قطع بشه ولی ...
بگذریم
به امید جامعه پاک و بدور از فساد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر