فهرست
سوال از تراکتورسازی؛ اسم یا کیفیت؟
سوال از تراکتورسازی؛ اسم یا کیفیت؟

سوال از تراکتورسازی؛ اسم یا کیفیت؟

آی اسپورت - رویکرد تراکتورسازی به مسعود شجاعی و اشکان دژاگه و تلاش این تیم پرطرفدار تبریزی برای صید رامین رضایی دیگر مهره نامدار تیم ملی فوتبال ایران البته امر ارزشمندی است و قطعاً به لحاظ تبلیغاتی به سود «پرشورها» تمام خواهد شد اما در این مورد که تراکتورسازی با چنین استخدام‌هایی صاحب کلاس کار مافوق تصوری شود، شک‌هایی اساسی وجود دارد. مسعود شجاعی در 35 سالگی و پس‌  از یک دهه دوری از لیگ داخلی در حالی وارد چالش لیگ هجدهم می‌شود که آدم‌ها 10 سال جوانتر از او نیز برای چنین چالش‌هایی مشکل دارند و کارشان با فراز و فرودهای فراوانی سپری خواهد شد.

او در آ.ا.ک  آتن آنقدر موفق جلوه کرد که مقام قهرمانی لیگ یونان را از مشت صاحب سنتی آن یعنی المپیاکوس بیرون کشید اما این تصور که مسعود همان مرد تشنه زمان کوچش از لیگ ایران به لیگ اسپانیا (اوساسونا) باشد و مثل 7، 8 سال پیش با دریبل‌ها و پاس‌های هوشمندانه‌اش در‌های خوشبختی را بگشاید، تصور سهل‌انگارانه‌ای است و خوش‌خیالی بیش از آن، عقد قراردادی سه‌سال با چنین بازیکنی است که طبعاً به غروب کامل بسیار نزدیک‌تر است تا یک طلوع رویایی.

مرد همیشه غایب!

مسعود شجاعی در دو سال اخیر با پیراهن پانیونیوس و آ.ا.ک دست کم 40 و اندی مسابقه رسمی را تجربه کرده اما اشکان دژاگه در همین مدت به اندازه انگشتان یک دست هم بازی‌های رسمی را تجربه نکرده است. مصدومیت‌های مزمن و متعدد سبب شد دومین دوره حضورش در وولفسبورگ حضوری نمادین باشد و او اصلاً برای این تیم آلمانی به میدان نرود و یکی دو بازی‌اش برای این تیم نیز فقط برای خالی نبودن عریضه بود. بازگشت به لیگ انگلیس هم برای اشکان گره‌گشا نبود و وی به محض رجعت دچار یک مصدومیت جدید و زمانبر شد که تا آخرین روزهای قبل از سفر تیم ملی به جام ‌جهانی امسال ادامه یافت و با اینکه او ظاهراً سالم به روسیه رفت اما کارلوس کی‌روش به ‌رغم تمامی ارادتش به این هافبک تهاجمی کارساز و جنگنده اصلاً از او استفاده نکرد تا تیم وی در غیاب این بازیکن و همچنین شجاعی که فقط در دیدار اول مورد استفاده قرار گرفت عملاً 21 نفره باشد و از نفرات و اعضای کامل بهره‌ نگیرد.

 کدامیک را می‌خواهید؟

تراکتورسازی فقط با جذب این دو بازیکن، اسم‌های پرطمطراقی را به تبریز آورده و برنده این بازی به لحاظ تبلیغاتی است اما باید پرسید آیا این تیم به ‌دنبال مردهایی از همین قبیل و فقط «اسم»‌های درشت بوده یا کیفیت و غنا را می‌خواسته‌ است؟ شجاعی البته هنوز بازیکن باکیفیتی است اما بافت قدری خشن و بسیار سنگین لیگ برتر ایران و پرهیز بدیهی شجاعی از ستیزهایی بی‌عاقبت لابد به معنای باز نشدن پای او به صحنه درگیری‌های اصلی در مسابقات بعدی تراکتور است و حتی اگر او به دل ماجرا بزند احتمال توفیقش در این عرصه بی‌رحمانه زیاد نخواهد بود و حتی اگر موفق شود، با توجه به سن و سال بالای او ادامه‌ای طولانی بر این پروسه متصور نیست و تراکتور به کسی روی آورده که بیشتر به پاییز لبخند می‌زند تا به یک بهار پرشکوه.اشکان دژاگه هم با درس گرفتن و شاید بیم داشتن از پروسه مصدومیت‌هایش، مردی نشان نمی‌دهد که در این سن و شرایط مهیای برخوردهای دائمی در لیگ فرساینده و طاقت‌فرسای ما باشد. او البته هنوز هم می‌تواند برنده اکثر این نبردها باشد اما سلامت‌طلبی و پرهیز از عنادهای بی‌حاصل او را به ‌سوی نقطه‌ای امن‌تر سوق می‌دهد. آنجا که وی در عین ارائه توانمندی‌هایش وارد یک بازی بی‌فرجام کاملاً فیزیکی نشود تا سر به سلامت ببرد.

 

از آندو تا کیانی و کریمی

هافبک‌های فیزیکی و کارساز در سال‌های اخیر برای تراکتور کم نبوده‌اند که سرآمدان آنها آندو تیموریان و مهدی کیانی بوده‌اند و اگر هافبک‌های نامدار تکنیکی سابق تراکتور را بخواهید علی‌ کریمی را هم شامل می‌شود ولی اشکان در اواخر یک راه طولانی که او را از لیگ‌های گرانمایه‌ای مانند آلمان و انگلیس عبور داده، قاعدتاً شور و شوقی را که 9 سال پیش به یکی از عوامل تأثیرگذار در نخستین و تنها قهرمانی سفید و سبزهای وولفسبورگ و بوندس‌لیگا تبدیل شد در وجودش ندارد و حتی اگر توان ذاتی جسمانی‌اش او را همچنان به پیش‌ راند، او طراوت همان جوان خوش آتیه‌ای را ندارد که 12 سال پیش در رده سنی جوانان و امیدها در فوتبال آلمان سر بر آورد و اگر تیم ملی بزرگسالان آلمان نیز وی را می‌خواست، شاید راه عضویت‌اش در تیم ملی ایران را هم برای همیشه مسدود می‌کرد.

 توشاک هم نمی‌داند

رامین رضاییان با سنی بسیار کمتر البته شرایطی به ‌کلی متفاوت دارد و اگر تن بدهد که با جدایی از تیم متوسط اوستنده بلژیک به لیگ ایران رجعت کند، کارگشایی‌های فراوانی برای سرخ‌های تبریزی خواهد داشت اما دو خرید قبلی که شرح و وصف‌شان آمد، بیشتر طی طریق در مسیر شهرت و تبلیغات به حساب می‌آید تا افزودن بر برتری‌های فنی چشمگیر تیم و ساختن آینده‌ای طولانی. حتی جان توشاک سرمربی ولزی امسال تراکتور‌سازی تصریح کرده است که نمی‌دانست اشکان دژاگه در یک سال اخیر به ‌کلی مصدوم و حاشیه نشین بوده و لابد از خود پرسیده است چه کار باید بکند تا این دو مهره همانقدر برای تیم‌شان با کیفیت ظاهر شوند که نام و شهرت‌شان گواهی و نوید آن را می‌دهد و بعید می‌دانیم پاسخ ‌این پرسش را یافته باشد و در نتیجه صرفاً گفته است که ابتدا باید یک ماه روی آنها کار شود تا مشخص شود چه‌کاره‌اند و به‌ کجا خواهند رسید.

 

وصال روحانی / ایران ورزشی

۵ ۱۰  
آی اسپورت
2018-08-09 10:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
فرهاد
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۳۳
این نوع خرید تبلیغاتی و بدون مشورت با سر مربی صاحب کلاس را فقط از مالکهای ورزشی ایران و پول بادآورده و رانتی اونها میشه توقع داشت . کسب محبوبیت نزد هواداران ، جابجایی پول به اون ور مرزها و سر زبانها افتادن برای درست کردن تیم بقول خودش کهکشانی و دلایل پنهان دیگه از عوامل این عملکرد است . فعلا دور دست این نوع افراد است تا زمان حسابرسی
۸
تی تی
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۴۵
تراکتور هر چی میگیره لد شما خودتونو ناراحت نکنین
تی تی
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۴۵
تراکتور هر چی میگیره بد شما خودتونو ناراحت نکنین
بابک
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۵۲
پماد بدم؟؟؟؟؟؟؟؟ از اون پمادهای سوختگییییی؟؟؟؟
وحید بارساپولیسی
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۵۴
جام جهانی ثابت کرد مسعود کاملا تمام شده .. اشکان فوتبالیست نابی است که دست بر قضا پرسپولیسی است و با پول کلان و عدم علاقه پرسپولیس سر از تراکتور درآورد .. اشکان جریانش در حال اتمام است بازیکنی با استعداد و قدرت بدنی شگرف اما مصدوم... پای راست اشکان از زمان فولهام و العربی قطر مثدوم هست و باهاش مدارا میکنه.. بنظر این فصل هم بیشترش رو تو کلینیک ها سر میکنه تا خداحافظی.. حیف از این ستاره بی بدیل فوتبال ایران..
۵
مارال
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۵۸
بابا به خدا این دوتا هیچی نیستن ! دوتا مهره خاموش بیشتر نیستن حالا باز اشکان بهتره !
روز اول ی لحظه فقط شوکه شدیم از حضورشون
تیراختور
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۱۲
با همین بازیکنان میاییم کیسه رو له میکنیم هواداراشون رو هم میزنیم و برمیگردیم شما نگران نباش
وحید
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۴۱
فدای حاج رضا زنوزی کاری کرد کارستون.دوتا بمب ترکوند.که تمام خرید های(ترقه های) لیگ محو شدن.اصلا اینا چلاق,آقا به شما چه،ها؟از اینکه این دوتا چلاق باعث شدن که فقط تمرکزتون رو تیم ما باشه کافیه.آقا اینا پیرن قبول.شما با سید بلال , پژمان منتظری و پنگوئن 19 ساله و مصدوم های بین المللی و کامیابی نیای همیشه سالم حال کنین.آقا جان مارو ول کنین یکمم به سپاهان گیر بدین امکانش هست از اون طرف قهرمان شه ها.باز سوزش میگیرین.اینم در جواب فرهاد گورکن بگم.آقا ما رانت خوارییم.شما که از سفر پاک بیت المال میل میکنین که از شیر مادر حلالتره اینجوری ابروی مارو نبرین زشته. مالک تیم ما رانت خواره برای 10 هزار نفر شغل ایجاد کرده.ولی تیم شما علاوه بر پول بیت المال کاسه گدایی هم سمت مردم بدبخت داراز میکنه.نا سلامتی مسلمانی.خخخخ
saeed
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۰۳
به قول محمود پهلوون ابو بریز اونجا که میسوزه
هوادار متوهم پایتخت
پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۴۰
کدوم مهم تر است. سوزش یا حسادت؟ اگه یکی از این دو بازیکن به یکی از در دانه های پایتخت رفته بود مطمئن باشید همه تیتراتون عوض میشد. از شدت حسادت و سوزش نمیدونید به چی گیر بدین گیر دادین به سن بازیکن ها. در حالی که تو ترانسفرمارکت میانگین سنی خرسپولیس و استقلال بیشتر از تراکتوره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر