فهرست
گرت بیل گذشته را فراموش نخواهد کرد
گرت بیل گذشته را فراموش نخواهد کرد

گرت بیل گذشته را فراموش نخواهد کرد

آی اسپورت – «شرایط در فوتبال به سرعت تغییر می‌کند و این به زمان مربوط می‌شود.»  این جمله‌ای بود که «گرت بیل» ستاره ولزی رئال مادرید بر زبان آورد و به آن باور دارد؛ جمله‌ای که با گوشت و پوست خود آن را لمس کرده است اما به این حقیقت نیز واقف است که همواره راه بازگشتی وجود دارد.

اواخر بهار ۲۰۱۸ بود؛ بیل برای رئال به میدان نمی‌رفت، «زین‌الدین زیدان» او را از بازی‌های اروپایی کنار گذاشته بود و برنامه‌ای برای برگرداندن او به ترکیب اصلی تیم نیز نداشت. شاهزاده ولزی به دنبال پاسخی قانع‌کننده می‌گشت و سرمربی فرانسوی دلیلی برای توضیح نمی‌دید اما داستان آن‌ها در اروپا پایان عجیبی داشت؛ گرت به عنوان یار جانشین در دیدار فینال به میدان رفت و گل قهرمانی کهکشانی‌ها را زد، گلی که احتمالاً بهترین گل زده شده در فینال‌های اروپایی بود.

اواخر بهار ۲۰۱۹ خبری بد به گوش بیل رسید و زیزو پس از چند ماه دوری به «سانتیاگو برنابئو» بازگشت. زیدان از او در دیدارهای پایانی فصل استفاده نکرد و در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «آنچه انجام داده‌ام مشخص است!» رسانه‌ها تصمیم سرمربی فرانسوی را می‌دانستند اما گرت بهتر از همه منظور زیزو را متوجه شد. او و سرمربی رئال جلسه کوتاه و خشکی با یکدیگر برگزار کردند که در آن سرمربی فرانسوی به وینگر تیمش اعلام کرد که دوران حضورش در مادرید به پایان رسیده است. زیدان چند هفته پیش از آن در حضور رسانه‌ها گفته بود: «اگر گرت همین فردا رئال را ترک کند بسیار بهتر است!» اما این «فردا» هرگز از راه نرسید و با پایان تعطیلات تابستانی شاهزاده ولزی در مادرید ماند تا حداقل یک فصل دیگر پیراهن سفید وایکینگ‌ها را بر تن کند.

گرت بیل در جریان بازی‌های پیش فصل بیشتر از حضور در زمین فوتبال، زمان خود را در زمین‌های گلف سپری کرد و تنها ۱۰۴ دقیقه برای کهکشانی‌ها به میدان رفت ولی با شروع فصل جدید لالیگا، او در کمال ناباوری و شاید به لطف مصدومیت‌های سایر بازیکنان و عدم جذب ستاره‌های مد نظر زیدان، در ترکیب اصلی رئال قرار گرفت. در همان هفته نخست لالیگا، گرت در ترکیب اصلی قوهای سپید اسپانیا در خانه سلتاویگو به میدان رفت و اتفاقاً پاس گل اول تیمش را هم ارسال کرد. در هفته دوم و نخستین دیدار خانگی مادریدی‌ها، شاهزاده ولزی باز هم در ترکیب اصلی حضور داشت. هفته سوم و دیدار برابر ویارئال به منزله سومین حضور پیاپی مردی در ترکیب اصلی بود که در تابستان سرمربی آرزوی فروشش را داشت، بیل اما دو گل زد تا رئال از شکست و بحران احتمالی فرار کند. هواداران به تشویق او پرداختند و می‌خواستند او گذشته را فراموش کند اما کسی نمی‌تواند دست به چنین معجزه‌ای بزند و مسلماً بیل نیز رفتارهای توهین‌آمیز هواداران در فصول گذشته را به راحتی فراموش نخواهد کرد.

گرت پس از گلزنی در فینال کیف نتوانست در مصاحبه پس از قهرمانی عصبانیتش از تصمیم زیدان را انکار کند و از یافتن یک راه‌حل سخن گفت. آن مصاحبه اما شرایط را بهبود نبخشید، حتی جدایی زیزو هم کمکی نکرد و حالا با حضور در ترکیب اصلی، گلزنی برابر ویارئال و احساس اهمیت در تیم نیز شرایط اصلاح نخواهد کرد چرا که ستاره ولزی هیچ چیز را فراموش نکرده است.

او بر خلاف «کریستیانو رونالدو» مردِ تیترِ اول‌ها و مصاحبه‌های جنجالی نیست اما این بار پیامی داشت و در وقفه بازی‌های ملی در کشورش پیامی فرستاد که در مادرید شنیده شود، پیامی که شنیده هم شد. بیل دو جمله مهم بر زبان آورد که جمله دوم مهم‌تر از جمله نخست بود: «من را بیشتر از دیگران مقصر جلوه دادند. رفتار باشگاه با من منصفانه نبود»!

او می‌توانست با سیاستی دوستانه صحبت کند و از کلیشه‌ها بگوید که فوتبال چنین است و زمان بر همه چیز غلبه می‌کند اما چنین نکرد؛ گرت از نا امیدی‌اش گفت، از عصبانیتش، از این که شرایط ایده‌آلی نداشته و به این ترتیب نشان داد که از اتفاقات پیش آمده به شدت ناراحت شده است.

در واقع گرت وانمود نکرد که اتفاقی رخ نداده و حقایق را بازگو کرد. او درباره باشگاه نیز به صحبت پرداخت؛ از این که باشگاه نام او را در لیست فروش قرار داد اما نفروخت! او حتی در ادامه صحبت‌هایش توپ را به زمین باشگاه انداخت و گفت مسئولان رده بالای باشگاه باید به او و هواداران در این خصوص توضیح دهند و شفاف‌سازی کنند. این اعلام موضع یعنی او قصد ندارد موضوع را به راحتی دفن کند.

گرت بیل به ترکیب اصلی بازگشته، پاس گل می‌دهد، گل می‌زند و ممکن است خودش را به تیم برای سال‌های بعد هم تحمیل کند اما در پایان حرف‌هایش جمله‌ای کلیدی بر زبان آورد تا نشان دهد با وجود تمامی این ناراحتی‌ها «یک راه بازگشت» نیز وجود دارد، راهی سخت اما ممکن: «نمی‌گویم خوشحال هستم و با خوشحالی بازی می‌کنم، اما فعلاً بازی می‌کنم. من برای نشان دادن توانایی‌هایم باید خوشحال باشم.»

 

سازندگی

۱    
آی اسپورت
2019-09-15 14:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر