فهرست
عادل‌سوزی؛ پایان مبدع یک رؤیای ایرانی
عادل‌سوزی؛ پایان مبدع یک رؤیای ایرانی

عادل‌سوزی؛ پایان مبدع یک رؤیای ایرانی

آی اسپورت - حذف عادل فردوسی‌پور از برنامه نود و خبر بعدی درخصوص حذف این برنامه از کنداکتور شبکه سه، تحلیل‌های زیادی دارد اما یک نگاه هم از منظر سرمایه اجتماعی، فرهنگ عمومی و رؤیای ایرانی است. اجازه دهید برای درک جایگاه فردوسی‌پور او را با برخی از مشهورترین مجریان تلویزیون در دنیا مقایسه کنیم.

* جان ویلیام کارسون: او برنامه The Tonight Show Starring Johnny Carson را از ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۲ اجرا کرد و در سال ۱۹۸۷ به تالار افتخارات تلویزیون پیوست.

* اپرا وینفری: او برنامه The Oprah Winfrey Show را از ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۱ اجرا کرد، اولین آمریکایی-آفریقایی میلیاردر آمریکای شمالی شد و حتی عنوان مؤثرترین زن رسانه‌ای دنیا را نیز به دست آورد.

* الن دیجنرس: او برنامه The Ellen Degeneres Show را از سال ۲۰۰۳ اجرا کرده است.

* جرمی کلارکسون: او مشهورترین مجری برنامه فوق‌العاده محبوب Top Gear (مخصوص معرفی اتومبیل و گفت‌وگومحور) است که از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ این برنامه را اجرا کرد.

*دیوید لترمن: او به مدت ۳۳ سال از ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۵ در تلویزیون‌های NBC و CBS برنامه‌های Late Night with David Letterman و Late Show with David Letterman را اجرا کرد.

*جی لنو: او از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۹ برنام The Tonight Show with Jay Leno را اجرا کرد و در سال ۲۰۱۴ هم به تالار مشاهیر تلویزیون وارد شد.

«مدال آزادی ریاست جمهوری» (Presidential Medal of Freedom) و «مدال طلای کنگره» (Congressional Gold Medal) ارزشمندترین مدال‌هایی است که به افراد غیرنظامی در آمریکا داده می‌شود. نام افرادی نظیر کارسون، وینفری و الن دیجنرس در بین دریافت‌کنندگان مدال آزادی ریاست جمهوری است.

عادل فردوسی‌پور که از ۲۳ مرداد ۱۳۷۸ تا به امروز حدود ۱۹ سال برنامه نود را اجرا کرده، از نظر طول مدت دوام و اجرای برنامه قابل مقایسه با این مجریان مشهور است. او ده‌ها میلیون بیننده را در جامعه‌ای ۶۰ تا ۸۰ میلیونی و نه جامعه ۴۰۰ میلیون نفری آمریکا در بیست سال گذشته دست‌وپا کرده است. او رکورددار دریافت ۷میلیون پیامک، و اجرای سیاسی‌ترین برنامه ورزشی ایران درباره اعمال نفوذ سیاسیون و دولت در انتقال باشگاه‌های فوتبال است. او پشت پرده‌های فوتبال، فسادها و بسیاری چیزهای دیگر را رمززدایی و افشا کرده است.

اما شاید مهم‌ترین کار عادل فردوسی‌پور، از منظر اجتماعی و فرهنگی، ساختن «یک رؤیای ایرانی» بود. او رؤیای داشتن برنامه تلویزیونی گفت‌وگومحور بدون سانسور، پرده‌پوشی، تخصصی و شفاف‌کننده را به مردم ارائه کرد. برنامه نود از جنس فوتبال بود، اما رؤیای داشتن چنین برنامه‌هایی برای سیاست، اقتصاد، جامعه و فرهنگ را هم در ایرانیان پرورش داد. این‌جاست که باید گفت عادل فردوسی‌پور، شایسته حذف شدن نیست، بلکه بنا به سهم‌اش در فرهنگ عمومی، و خلق رؤیا، امید و سرمایه اجتماعی، شایسته دریافت مدال و ورود به تالار مشاهیر تلویزیون است.

مفهوم «بسته‌های اثربخشی» (Pockets of Effectiveness) در ادبیات توسعه در یک دهه گذشته بروز کرده است. این مفهوم زمانی به‌کار می‌رود که یک سازمان عمومی اثربخش و کارآمد در دل ساختار و زمینه ناکارآمد، ظهور می‌کند. عادل فردوسی‌پور و برنامه نود، از این منظر نیز قابل توجه است و حتی می‌توان در اندازه یک رساله دکتری هم به بررسی پدیده بسته‌های اثربخشی به تحلیل آن پرداخت.

مناسب‌تر آن است که عادل فردوسی‌پور و برنامه‌اش به مانند برنامه‌های مشهور تاریخ تلویزیون‌های جهان باقی بماند، او به تالار مشاهیر تلویزیون راه یابد، به ساختن «رؤیای ایرانی» تلویزیون بی‌سانسور و شفاف ادامه دهد، و پایان یک نخبه رسانه‌ای نباشد. عادل‌سوزی، سوزاندن سرمایه‌ اجتماعی‌ است، پایان یک رؤیا و شاید آغاز یک توهم.

 خبرآنلاین

۸ ۵  
آی اسپورت
2019-03-20 19:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
پرفسور دلالویچ
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۰۸
اثری دیگر از باند رسانه ایی لنگیپور. عالیجناب دلال و مافیای فوتبال پاک.
۱
سیروس
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۲۷
آقاول کنیددیگه این داستان فردوسی پوررا.اینقدرمامصیبت وبدبختی داریم که فردوسی پورتوش گمه.
۴
مهدی
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۳۸
عادل فرد ناسپاسی هست .این عادل هست که به فوتبال و تلوزیون مدیون است . آیا اگه عادل در مورد بسکتبال برنامه می ساخت همینقدر مشهور میشد ؟ یا اگه برنامه ی نود از شبکه ی کم بیننده ی چهار یا از رادیو پخش می شد باز هم اینجوری می گرفت ؟ عادل یک جوان کم تجربه بود که یک برنامه ی فوتبالی رو توی پربیننده ترین شبکه ی تلوزیون بهش دادن . اون هم زمانی که فوتبال و تلوزیون تنها سرگرمی جوانان و نوجوانان بود . هر کس دیگری هم بود همینقدر مشهور میشد . حالا عادل داره ناسپاسی می کنه و به مدیران بی احترامی می کنه صرفا به دلیل اینکه از تفکر سیاسی مدیران خوشش نمیاد .
۲
ایران
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۴۳
راستش من از حذف عادل بسیار ناراحتم

اما اون چیزی که منو بیشتر اذیت و ناراحت میکنه
اینه که
فردا هیچ کس اجازه پیشرفت به کسی نمیده
مثلا طرف میگه منم مثل عادل ، یکی مثل میثاقی رو پر و بال بدم که فردا بشه بلای جون خودم
نه دوستان من با پیشرفت بقیه مخالف نیستم وقرار نیست عادل تا ابد بمونه

اما وقتی هنوز خود عادل با اختلاف بهترینه
دلیل برا حذفش نمیبینم که یه خود شیرین و چاپلوس بیاد جاش


این کار فقط چاپلوسی و چشم بستن بر روی حق و حقانیت رو رواج میده.

مردم دعا میکردن که کاش 90 سیاسیی و اجتماعی هم راه بیوفته

اما دارن همون هم حذف میکنن.

در زمینه اقتصاد و سیاست اختلاس و دزدی کمشون بوده
میخواهن ورزش رو هم تو چنگ خودشون بیارن.
فقط یادتون باشه بعد عادل یکی امثال ده نمکی واسه شما تعیین میکنه که به فلان تیم چند تا گل بزنی یا نزنی و یه مجری خود فروخته و چاپلوس هم بیاد تایید کنه
این کار ها تو ذات عادل نیست

دوستان پرسپولیسی استقلالی فولادی سپاهانی تراکتوری و ....
شاید خیلی وقت ها برنامه نود به نفع باشگاه ما نبوده

ولی بدانیم که بعد عادل چیزی از فوتبال نمی مونه که به نفع ما باشه یا به ضرر ما
۲
در آستانه‌ی سکانس نود و هشتم و بیشینه‌سازی نفرت
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۵۱
● بیایید ترور تصویری عادل فردوسی‌پور را از زاویه‌ی طرفداری جاهلانه‌ از تیم‌های ایکس و وای، ننگریم‌. ابتدا توجه کنید که این ترور وحشیانه پس از افشای یک تقلب مفتضحانه به نفع سوپر استار محمد رضا گلزار اتفاق افتاد، آن هم توسط ولد الرانت نو ظهور و سمبل مکتب متعفن باجناقیسم؛ جناب مستطاب علی فروغی...
پس از درک این واقعیت، روی هم رفته نگاهی منصفانه به خطوط کلی برنامه نود و زمینه‌ی ابراز آن داشته باشیم: خلاقیت، تمرد، افشاگری و حمایت از مدرنیسم فوتبالی و طرفداری آن در یک رسانه‌ی واپس‌گرا و ارتجاعی...
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر