فهرست
یک سال با کلوپ؛ بازگشت رویاها به آنفیلد
یک سال با کلوپ؛ بازگشت رویاها به آنفیلد

یک سال با کلوپ؛ بازگشت رویاها به آنفیلد

آی‌اسپورت - یورگن کلوپ 12 ماه پیش راهی مرسی ساید شد و با خودش موجی مثبت به باشگاه آورد. حالا لیورپول با تنها دو امتیاز کمتر از منچستر سیتی صدرنشین در رده‌یِ چهارم جدول قرار گرفته و هوادارانش رویای جنگیدن برای قهرمانی در سر می‌پرورانند. اما آیا کارنامه‌یِ یک ساله‌یِ مربی 48 ساله‌یِ آلمانی چنین انتظار بزرگی را موجه جلوه می‌دهد؟

نقش رهبری

در پایان دوران برندان راجرز لیورپول بدل به باشگاهی بدون هدف و مسیر شده بود. کلوپ این وضعیت را کاملا تغییر داد. او خودش را در دل مالکین باشگاه، "گروه ورزشی فنوی" (FSG) جا کرد و شور و هیجان را به هواداران بازگرداند. کمتر استادیوم‌هایی در جهان فوتبال به اندازه‌یِ آنفیلد رویکردی مسیحایی نسبت به مربیگری دارند و برای همین روحیه‌یِ جنگنده و سر زنده‌یِ کلوپ محبوبیتی آنی برایش پدید آورد.

اما کلوپ خیلی بیشتر از تنها مردی با روابط عمومی خوب است. پشت این ظاهر خندان هسته‌ای از فولاد نهفته. آستانه‌یِ تحمل کلوپ خیلی پایین است و بازیکنانی که نمایشی کمتر از آنچه باید دارند همیشه از اینکه خشم او را برانگیختند پشیمان شده‌اند. تمام تیم می‌دانند چه انتظاری ازشان می‌رود و اگر اشتباه کنند باید جواب پس بدهند.

قبل از شروع فینال یوروپا لیگ مقابل سویا کلوپ مقابل چشم همه به دنیل استوریج توپید، بازیکنی که محبوب فنوی است و در دوران راجرز جایگاهی دست‌نخوردنی در تیم داشت. اما حالا دیگر شک و تردیدی نیست که رئیسِ آنفیلد کیست: این شویِ کلوپ است.

تکامل تدریجی نه انقلاب

برخی مربیان وقتی وارد باشگاهی جدید می‌شوند تمام راه و روش‌های قدیمی را از ریشه می‌کنند، اما کلوپ با تدبیرتر از این حرف‌ها بود. فنوی باور داشت مشکل اصلی تیم نه از بازیکنان، بلکه از ضعف مدیریت و مربیگری است. کلوپ به محض ورودش به آنفلید نه تنها این باور را زیر سوال نبرد بلکه با اعلام اینکه با همین بازیکنانی که بهش ارث رسیده می‌تواند هر چهار جام را فتح کند، تقویتش هم کرد. این رویکردی منطقی بود. گفتن اینکه «تا حالا هر کاری کردید اشتباه بوده» به صاحب کار جدیدتان هرگز فکر خوبی نیست.

دو ماه بعد انتظارات کلوپ خیلی واقع‌گرایانه‌تر شد. کلوپ می‌دانست هیچ راه حل یک شبه‌ای وجود ندارد، در عوض در طول یک سال حضورش در آنفیلد، کم کم شروع به کنار گذاشتن بازیکنانی که به سبکش نمی‌خوردند کرد و بازیکنانی که با شیوه‌هایش سازگار بودند را پیشرفت داد.

همین رویکرد در پشت صحنه هم جریان یافت. زیرساخت‌های لیورپول ضعیف‌تر از آنچه بود که برای مربی‌ای در کلاس کلوپ کافی باشد. این تغییرات تدریجی شروع شدند، اما در نهایت افرادی که در حد و اندازه‌یِ انتظارات او نیستند دیر یا زود جایگاهشان در باشگاه را از دست می‌دهند.

شکست در فینال یوروپا لیگ ضربه‌ای دوگانه بود. فتح نکردن جام به جای خودش، اما کسب نکردن سهیمه‌یِ چمپیونز لیگ به این معنی بود که اهداف اولیه‌یِ کلوپ در تابستان ترنسفرها قابل خرید نبودند. برخی مربیان فقط دنبال نام‌های بزرگ هستند، اما کلوپ روشی پراگماتیک پیش گرفت. دو خرید 20 میلیون و اندیِ او، سادیو مانه و جورجینیو واینالدوم شروعی عالی در لیورپول داشته‌اند و باعث پیشرفت تیم شده‌اند. کلوپ بازیکنانی می‌خواهد که با سبکش بخوانند. اسم‌ها برای او اهمیتی ندارند.

تاکتیک‌ها و کار تیمی

"گگن‌پرسینگ" خیلی زود به ورد آنفیلدنشینان بدل شد. البته لیورپول قرار نبود درست مثل دورتموندِ کلوپ بازی کند، چون بازیکنانش توانایی اجرای این طرح را نداشتند. لیورپول پرس بالا که امضای کاری کلوپ است را پیش گرفت، اما تیم تقارن نداشت و کیفیت خط حمله‌اش بالاتر از خطوط دیگر بود.

لیورپولِ کلوپ تا امروز نمایش‌های هجومی فوق‌العاده‌ای داشته، نکته‌ای که در مورد خط میانی و دفاعی‌اش صحت ندارد. مهاجمینِ کلوپ مدام به مدافعین و هافبک‌های حریف حمله می‌کنند و توپ را ازشان می‌گیرند و آشوبی به پا می‌کنند. این روش مقابل تیم‌هایی که قصد دارند به جدالی باز مقابل لیورپول بروند موثر واقع شده، اما مقابل تیم‌هایی که با نظم و عمقی بیشتر دفاع کرده‌اند به مشکل بر خورده است.

کلوپ و تیمش در یک سال اخیر اوج و حضیض‌هایِ چشمگیری داشته‌اند، از پیروزی 1-4 مقابل منچستر سیتی گرفته تا شکست 1-3 مقابل سویا. لیورپول این فصل را بهتر از فصل پیش و با هدفی مشخص‌تر شروع کرده، اما هنوز به نظر خام و یک بعدی می‌رسد. لیورپول فوتبالی پر شور در بعد هجومی بازی می‌کند، اما گاهی خیلی راحت در دام می‌افتد. این ضعف احتمالا وقتی کلوپ مدافعین و هافبک‌هایی بگیرد که بیشتر به سبکش بخورند حل می‌شود. اما تا آن وقت، در یک سال آینده هم باید منتظر بالا و پایین‌های زیادی از لیورپولِ کلوپ باشیم.

نکات مثبت و نکات منفی

به خدمت گرفتن کلوپ حرکتی عالی از سوی فنوی بود. کلوپ قطعا بهترین گزینه‌یِ در دسترس بود و آوردنش به آنفیلد قدمی بلند رو به جلو. راجرز کلاس هدایت لیورپول را نداشت. در نقطه‌یِ مقابل کلوپ مربی‌ای درجه یک برای این شغل است.

اما تمدید قرارداد کلوپ برای شش سال، بعد از فصل اولی ناموفق بیشتر از باور و ایمان سرچشمه می‌گرفت تا شواهد و مدارک. لیورپول با کلوپ به دو فینال رسید و در هر دو به شکلی وحشتناک بد بود. صبر کردن برای پایان این فصل و بعد تصمیمی برای آینده‌یِ بلند مدت گرفتن منطقی‌تر بود. با این حال فعلا که تصمیم فنوی به نظر جواب داده است. لیورپولِ کلوپ فصل را طوفانی شروع کرده و در هفت بازی 18 گل زده است. برای همین آینده‌یِ این تیم روشن دیده می‌شود.

در سوی دیگر داستان اما لیورپول میانگین بیش از یک گل در هر بازی خورده و شکست 0-2 مقابل برنلی در ترف مور نشان از ضعف رهبری و ذهنی در تیم داشت. کلوپ خودش این کیفیات را دارد اما باید زودتر آن‌ها را در تیمش تزریق کند. تا وقتی این اتفاق نیفتد، لیورپول از بی‌تداومی ضربه خواهد خورد. این تیم برای کامل شدن حداقل به یک پنجره‌یِ تابستانی دیگر نیاز دارد.

آینده‌ای طلایی؟

«در انتهای طوفان آسمانی طلایی نهفته» سرود "کاپ‌ها"، "هرگز در این راه تنها نخواهی بود" چنین بندی دارد. آیا کلوپ می‌تواند لیورپول را به سرزمین موعودِ افتخارات، جایی که خیلی از لیورپولی‌ها آن را حق مسلم خود می‌دانند باز گرداند؟ برای قضاوت، بر اساس داده‌ها و مشاهدات فصل اول هنوز زود است، اما نشانه‌هایی از پیشرفت دیده می‌شود.

پیش از آمدن کلوپ حسی از رخوت و سکون بر آنفیلد حکم‌فرما شده بود. بارزترین نشانه از این حس سیمون مینیوله بود. تنها چند روز بعد از پیوستن دروازه‌‍بان بلژیکی به لیورپول شک و تردیدها در مورد کیفیت او شروع شد، از هوداران در آنفیلد گرفته تا مالکین در بوستون. با این حال مینیوله جای خودش را حفظ کرد و تلاشی برای عوض کردنش صورت نگرفت. تا اینکه کلوپ این تابستان دست به عمل شد و لوریس کریوس را از ماینتس خرید، دروازه‌بانی که به سبک او می‌خورد. کریوس جوان و تنها 23 ساله است و قطعا مرتکب اشتباهاتی می‌شود، اما او بازیکنی برای آینده است.

این تصمیمِ کلوپ نشان از کاراکتر مقتدرش داشت. پیش از این مشکلات زیادی در آنفیلد به حال خودشان رها می‌شدند و زخم‌هایی کهنه عفونت می‌کردند، اما دیگر هرگز.

هنوز خیلی زود است تا نام کلوپ را وارد پانتئون مربیان بزرگ تاریخ لیورپول کنیم، اما باشگاه قطعا با رهبری او شرایطی بهتر از 12 ماه پیش پیدا کرده. حفظ این پیشرفت هدف اصلی، قرار گرفتن بین چهار تیم اول جدول موفقیتی بزرگ و فتح یک جام قدمی رو به جلو است.

قهرمانی لیگ هنوز خیالی دور دست است، اما اگر کلوپ با همین سرعت به پیشرفت لیورپول ادامه دهد شاید یک سال دیگر رویایِ بزرگ آن‌ها به واقعیت نزدیک شود.

۴    
آی اسپورت
2016-10-09 11:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر