فهرست
تبانی، مشکل ذهنی یا فوتبالیست غیرحرفه‌ای؟
تبانی، مشکل ذهنی یا فوتبالیست غیرحرفه‌ای؟

تبانی، مشکل ذهنی یا فوتبالیست غیرحرفه‌ای؟

آی اسپورت - از بازی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن تصویر عجیب و پرابهامی بیرون آمده است! لو دادن توپ توسط مسلمان و پس از آن تماشاچی شدنش. حالا کانال‌های طرفداری، سایت‌های خبری، اهل فن و البته اهل نظر دست به کار شده‌اند. نظرات دو گونه‌اند: یا مشکل ذهنی مسلمان را علت خلق چنین صحنه عجیبی می‌دانند یا این حرکت او را نشانه محرزی از تبانی با همبازی‌های سابق.

تصویر به اندازه کافی گویاست. مسلمان خواسته یا ناخواسته به جای آنکه توپ را به همبازی‌هایش در لباس سفید برساند، آن را تحویل لباس قرمزها در تیم سابقش می‌دهد. تشخیص لباس سفید از قرمز کار سختی نیست‌ اما چه چیزی باعث می‌شود فوتبالیست باکیفیت و باتجربه‌ای مثل مسلمان چنین صحنه‌ای را رقم بزند قطعا جای کنکاش دارد چرا که پای مهم‌ترین بخش فوتبال، یعنی شرافت و سلامت آن در میان است.

بگذارید با شناخت و سابقه‌ای که از مسلمان وجود دارد او را قضاوت کنیم. فوتبالیستی که قدر کیفیت بازی‌اش را نمی‌داند و پیش از این نیز رفتارهایی غیرحرفه‌ای و عجیب حتی لحظاتی مشابه همین صحنه مورد بحث را رقم زده است. کسی که بهترین پاسور فصل گذشته بوده است و در لباس پرسپولیس عملکرد قابل قبولی داشت. البته این فوتبالیست جوان که کارش را از همین ذوب‌آهن آغاز کرده فوتبالیست پرتلاش و باانگیزه‌ای نیست وگرنه با توجه به سن بسیار پایینی که او پا به فوتبال حرفه‌ای گذاشت می‌توانست پیشرفت بیشتری در کارش داشته باشد تا بجای آنکه امروز درگیر چشم‌های متعجب‌شده فوتبالدوستان بابت لو دادن توپ و نجنگیدن بابت پس گرفتن آن باشد، چشم مخاطبان را خیره هنر بازی‌اش در میانه میدان کند.

اما توپ از زیر پای مسلمان در می‌رود و او توپ را لو داده است. تا اینجای کار هیچ اتفاق عجیب و نادر و مشکوکی رخ نداده است. لو دادن توپ در فوتبال اتفاقی است کاملا طبیعی ولی ادامه این حرکت اصلا طبیعی و معمولی به نظر نمی‌رسد. مسلمان بدون کمترین تلاشی برای بازپس گیری توپ دیده می‌شود که کمترین دلیلش می‌تواند ناآمادگی او باشد. بعید است مسلمان تا این حد از آمادگی بدنی به دور باشد که توان جنگیدن برای جبران اشتباهش را نداشته باشد اما او بی‌شک از لحاظ ذهنی آماده رویارویی مقابل تیم سابقش نبوده است. تیمی که به تازگی فینال آسیا را تجربه کرده و مسلمان باوجود محرومیت پرسپولیس از نقل و انتقالات خود را از این تجربه شیرین محروم کرده و باید مقابل هواداران سابقش هم به میدان می‌رفت. که در صورت وجود چنین چیزی، منصوریان هم مقصر است چرا که با قراردادن چنین بازیکن ناآماده‌ای در ترکیب تیمش، پرسپولیس و ذوب‌آهن را ۱۲ به ده مقابل هم قرار داد!

با این تفاسیر آنچه وضوح بیشتری دارد و می‌توان با اطمینان بیشتری از آن سخن گفت این است که بحث تبانی یا ناآمادگی ذهنی را نمی‌توان از روی این اشتباه (عمدی یا غیرعمدی) مسلمان تشخیص داد ولی آنچه ازین تصویر قابل تشخیص به نظر می‌رسد مشکلی است که خیلی از فوتبالیست‌های داخلی با آن مواجه‌اند؛ غیرحرفه‌ای رفتار کردن.

بله، احتمال تبانی مسلمان با تیم سابق آن هم با استناد به چنین تصویری از او، چیزی در حد صفر است ولی اینکه کاپیتان تیم اصفهانی حقوقش را از ذوب‌آهن بگیرد ولی در ذهن هنوز خود را عضوی از پرسپولیس بداند و نتواند بعد از چند ماه با این جدایی کنار بیاید نشان از غیرحرفه‌ای بودن این فوتبالیست دارد. البته مسلمان لااقل می‌توانست پس از لو دادن توپ برای پس گرفتن آن بجنگد تا بجای آنکه متهم به تبانی شود به همه ثابت کند در مقابل تیم سابقش سرشار از انگیزه است. پس او به همین یک دلیل می‌تواند و باید مستحق سرزنش شدن باشد، به امید آنکه این تشرها از او که قابلیت‌های بالایی دارد فوتبالیست بهتری بسازد. کسی که پله‌های پیشرفت را یکی یکی طی کرده و ازین حیث می‌تواند الگوی مناسبی برای فوتبالیست‌های نوجوان باشد، هرچند در حال حاضر بهتر است کسی از او الگوبرداری نکند!

مهدی بشکنی

۱۱ ۱۳  
آی اسپورت
2018-12-05 16:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
حسین آبی
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۶:۴۵
منکه تاجی ام اصن نمیگم تبانی
ولی یکم انگار گیج بوده مسلمان
سید
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
والا این حرکت اسمش راه دادنه، مثل هند حنیف عمران زاده جلو استقلال. حالا یکی اسمش رو گذاشته گم شدن در خاطرات شمام میگید مشکل ذهنی!
آرش
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۹
این اوسکولا 90 دقیقه بازی مسلمان رو نمیبینن یه توپ وسط زمین رو میگن تبانی، دیگه تیمی که امثال علی کارما هوادارش باشه از این بهتر نمیشه.
سلام
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۰
حتما مشکل ذهنیه، والا بازیکنی متعهد، حرفه ای، اخلاق مدار، بدون حاشیه ای مثل محسن مسلمان، امکان نداره به فول شما ای اسپورت حتی در حد صفره.!!!!
۹
حمید پرسپولیسی
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۳
والا مسلمان یه توپ وسط زمین لو داد
مثل حنیف عمرانزاده نه تو محوطه جریمشون اسپک زد نه عمدا اخراج شد
محسن
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۸:۰۳
یک دوست محترمی بود که چهار پنج روز پیش،در جواب کامنت من نوشته بود:کیسه همه را به کیش خود پندارد!! امروز تشریف ندارند؟!!! عزیزم تو مسلمان معتقد و سالمی هستی و به کیش ما کیسه ها نیستی،بیا ببینم امروز چی میگی؟!
۵
یاحسین(ع)
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۹:۱۶
هنوز اثرات بی شرفی تیم حکومتی کامل ازبدنش خارج نشده
۲
shahab.ir
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۹:۴۰
مثل اینکه یادتون رفته برانکو از نظر فنی چه ایرادی به مسلمان وارد داشت
اینکه توپ لو میده سعی در پس گیری توپ مدارهای و جنگندگی مدارهای و بی تفاوتی حالا شکر خوری کنین
مجیدپرسپولیسی
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۱۹:۵۶
لابد سوتی های کنعانی زادگان توی کیسه هم بخاطر تبانی با پرسپولیس بود .. جمعش کن عمو ! با این تحلیل های دایی جان ناپلئونی تون!
احسان تاجی
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، ۲۰:۱۱
نطفه لنگ با تبانی و مافیاگری و دزدی و فساد ریخته شده! این تازه یک نمونش بود.
۲ ۱
کیسه کشی با اسامی مختلف
پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۲۷
.
محمدعلی
پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷، ۰۶:۵۲
مگر بار اولی که پرسپولیس به این شکل تبانی میکنه بازی فولاد سروش رفیعی چی شیری بازیکن پیکان چی همش اتفاقیه ترابی هم که نگیم بهتره بیخیال همش توهم ولی واقعیت وسط اسمون داره میدرخشه مثل افتاب اگر کورید حداقل گرماش رو حس کنید
۱
ملوانی
پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷، ۰۹:۰۵
البته این قضیه قبلا هم سابقه داشته . ماهینی وقتی در ملوان بود یه توپ خیلی ساده رو مهار نکرد تا پرسپولیس گل بزنه و طارمی هم در انستاگرامش از تعصبش تشکر کرد یا مرحوم اولادی در فینال جام حذفی یه توپ راحت رو در انتهای بازی به بیرون زد تا پرسپولیس برتده فینال باشه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر