فهرست
چالش‌های کواچ؛ سایه بزرگ یوپ هاینکس
چالش‌های کواچ؛ سایه بزرگ یوپ هاینکس

چالش‌های کواچ؛ سایه بزرگ یوپ هاینکس

آی‌اسپورت- سرمربی جدید بایرن، روزهای سختی را در مونیخ در پیش دارد. نیکو کواچ طبق اعلام سایت رسمی بایرن مونیخ، از فصل آینده کار خود را به عنوان سرمربی جدید این تیم آغاز خواهد کرد. مربی‌ای جوان که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ در تیم بایرن مونیخ توپ زده است و در ۵۱ بازی‌ای که برای این تیم انجام داده است، ۵ گل به ثمر رسانده است. در این یادداشت قصد داریم چالش‌های بزرگی را که سرمربی جدید و جوان بایرن مونیخ در این تیم پیش رو خواهد داشت بررسی کنیم؛ مربی‌ای که مطمئنا روزهای سختی در انتظارش خواهد بود.

سایه بزرگ یوپ هاینکس

کواچ از فصل آینده جانشین مربی‌ای خواهد شد که کل مجموعه بایرن و هوادارن این تیم مانند یک پدر به او عشق می‌ورزند. هاینکس در بایرن عملکرد و فلسفه ای را به جای گذاشت که هوادارن آن را پذیرفته و درک کرده‌اند. حتی مربیانی نظیر گوردیولا و آنچلوتی هم با وجود قهرمانی در بوندس‌لیگا و جام‌های دیگر، نتوانستند توقعات هواداران بایرن را برآورده کنند و از کار بر کنار شده‌اند. فلسفه هاینکس فوتبال اصیل آلمانی است. مربی‌ای که به هزینه کردن و خرید فوق ستاره اعتقادی ندارد و از استعدادهایی که در تیم دارد، نهایت استفاده را می‌برد. کواچ مطمئنا تا مدت‌ها سایه هاینکس را  بالای سر خود حس خواهد کرد.

عدم تجربه مربیگری در تیم های بزرگ  

اولین تجربه بزرگ مربی‌گری کواچ به جام جهانی ۲۰۱۴ و هدایت تیم ملی کرواسی بر می‌گردد. جامی که کرواسی در حضور تیم‌های برزیل، کامرون و مکزیک با ۳ امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت و از دور رقابت ها کنار رفت. او در سال ۲۰۱۶ به  اینتراخت فرانکفورت پیوست و کاری بزرگ را در این تیم انجام داد. او موفق شد تیمی که تقریبا سقوطش به دسته پایین‌تر قطعی شده بود را در بوندس لیگا حفظ کند. اما اوج و بهترین عمل‌کرد این مربی جوان به این فصل از رقابت‌ها بر می‌گردد که توانسته است با بازی‌های عالی و تماشاگرپسند، فرانکفورت را به رده پنجم جدول برساند. عملکردی که مدیران وقت بایرن را مجاب کرد که این مربی جوان را به عنوان سرمربی آینده خود انتخاب کنند. با این حال دوران مربی‌گری کواچ فقط به کرواسی و فرانکفورت محدود شده است، که تجربه بزرگی نیست.

پا به سن گذاشتن بازیکنان کلیدی تیم

تیم کنونی بایرن با مینگین سنی ۲۹ سال، جزو تیم‌هایی به حساب می‌آید که بازیکنانش سن بالایی دارند. این در حالی‌ست که در حال حاضر ستاره‌های این تیم مانند ریبری ۳۵ سال، روبن ۳۴ سال، لواندوفسکی ۲۹ سال، آرتورو ویدال ۳۱ سال و مانوئل نویر ۳۲ سال، سن بالایی دارند و همگی آن ها جزو ارکان اصلی و کلیدی این تیم به شمار می‌روند. به غیر از نویر که به عنوان دروازه‌بان تا چندین سال دیگر در اوج خواهد بود، مابقی بازیکنان به جانشین احتیاج خواهند داشت. یکی از چالش‌های بزرگ کواچ بالانس نگه داشتن و خرید بازیکنان مطابق با فلسفه بایرن است و این نکته را باید در نظر گرفت که هر بازیکنی در بایرن جواب‌گو نیست.

کنترل صحیح جو رختکن

 هنوز کاری که بازیکنان بایرن با آنچلوتی انجام دادند از یادها نرفته است. آن‌ها طوری بازی می‌کردند که همه فکر کنند مشکل از مربی است، اما بعد از روی کار آمدن هاینکس سطح بازی بازیکنان چندین پله افزایش یافت. از این مسائل بارها در فوتبال داشته‌ایم و قطعا این مشکل به خود مربی بر می‌گردد. کواچ جوان است و بی‌تجربه، و باید برای کنترل جو رختکن، جو دوستانه‌ای را بین بازیکنان تیم و به خصوص بزرگترها ایجاد کند. این تیم بازیکنانی دارد که برای مدت‌های طولانی در ترکیب آن مشغول بازی کردن هستند و این بازیکنان برش زیادی در رختکن دارند. البته به نظر می‌رسد که کواچ در این مورد بسیار باهوش است؛ چون همین اخیرا گفته بود عاشق بال‌های تیم است و وقتی روبن و ریبری را می‌بیند، قلبش تند می‌زند.

ارائه فوتبال تهاجمی و تماشاگر پسند

مهم‌ترین چالش کواچ، ارائه فوتبال زیبا، هجومی و جلب رضایت مدیران باشگاه و هواداران است. بایرن تیمی با تاریخچه بسیار غنی در تاریخ فوتبال است و مطمئنا سران باشگاه توقعات بسیار زیادی از مربی‌ای که هدایت این باشگاه را بر عهده دارد خواهند داشت. کواچ در فرانکفورت نشان داده است مربی محافظه‌کار و نتیجه گراییست؛ چیزی که مطمئنا با عهده دار شدن مسئولیت مربی‌گری تیمی مثل بایرن، باید در نگرش و تفکرات خود تغییرات زیادی را ایجاد کند.

 

طرفداری

۳    
آی اسپورت
2018-04-14 22:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر