فهرست
راهنمای یورو ۲۰۲۰؛ معادله ۴ مجهولی، وضعیت سیدها
راهنمای یورو ۲۰۲۰؛ معادله ۴ مجهولی، وضعیت سیدها

راهنمای یورو ۲۰۲۰؛ معادله ۴ مجهولی، وضعیت سیدها

آی اسپورت - با صعود ولز به عنوان بیستمین و آخرین سهمیه صعود مستقیم به یورو ۲۰۲۰ ، تکلیف ۲۰ تیم از مجموع ۲۴ تیم رقابت‌ها مشخص شد. به این ترتیب، اتریش، بلژیک، کرواسی، جمهوری چک، دانمارک، انگلیس، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، لهستان، پرتغال، روسیه، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، اوکراین و ولز از گروه‌های دهگانه به دور اصلی راه یافتند. ۱۶تیم همچنان شانس حضور در مسابقات یورو ۲۰۲۰ را دارا هستند و ۴ تیم از بین این ۱۶ تیم مجوز حضور در مسابقات را کسب خواهند کرد.

ماجرای پلی‌آف

طبق قوانین جدید، تیم‌های مرحله پلی‌آف براساس عملکرد و رنکنینگشان در دوره اول برگزاری لیگ ملت‌های اروپا انتخاب شدند. لیگ اروپا در ۴ سطح برگزار شد و ۴ تیم برتر هر سطح (در مجموع ۱۶ تیم برتر) راهی پلی‌آف شدند. بر این اساس فعلا در سطح اول ایسلند به پلی‌آف رسیده و از بین بلغارستان، رژیم صهیونیستی، مجارستان و رومانی، ۳ تیم در سطح اول و یک تیم در سطح سوم قرار می‌گیرند. در سطح دوم،بوسنی و هرزگوین، اسلواکی، جمهوری ایرلند و  ایرلندشمالی، در سطح سوم اسکاتلند، نروژ ، صربستان و یکی از تیم‌های بلغارستان، رژیم صهیونیستی، مجارستان یا رومانی و در سطح چهارم گرجستان، مقدونیه شمالی، کوزوو و  بلاروس به پلی آف رسیدند.

نحوه برگزاری مرحله پلی آف

در هر گروهی، هر تیمی که بالاترین رنکینگ را داشته باشد در خانه میزبان تیمی خواهد بود که از نظر رنکینگ چهارم باشد. همچنین کشورهایی که در رده دوم قرار دارند میزبان کشورهایی خواهند بود که در ررده ۳ 3 هستند. برنده این ۲ دیدار در فینال به مصاف هم خواهند رفت که میزبان فینال طبق قرعه کشی مشخص می‌شود.در تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۹ قرعه کشی مرحله پلی‌آف مقدماتی یورو ۲۰۲۰ انجام می‌گیرد و همچنین میزبان فینال هر گروه به اطلاع عموم می‌رسد.در تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۲۰ مرحله نیمه نهایی و در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۰ فینال هر گروه برگزار می‌شود و تیم‌های قهرمان هر گروه مجوز حضور در مرحله نهایی یورو ۲۰۲۰ (مجموعا ۴ تیم) را به دست می‌آورند.

سیدبندی تیم‌ها

از هم اکنون سیدبندی رقابت‌ها مشخص شد. بر این اساس در سید اول بلژیک، ایتالیا، آلمان، انگلیس اوکراین، اسپانیا، در سید دوم،فرانسه، لهستان، سوئیس، کرواسی، هلند، روسیه، در سید سوم  پرتغال، ترکیه، دانمارک، اتریش، سوئد، جمهوری چک و در سید چهار ولز و  فنلاند  همراه 4 تیمی که از پلی آف صعود می‌کنند، قرار دارند.مراسم قرعه کشی مرحله نهایی یورو ۲۰۲۰، روز شنبه ۳۰نوامبر در بخارست مجارستان برگزار خواهد شد. اگرچه این سیدبندی هنوز به طور رسمی از سوی یوفا اعلام نشده اما با توجه به دستورالعمل یوفا قبل از آغاز مرحله مقدماتی این رقابت‌ها، سیدبندی معین شده است. نحوه سیدبندی با توجه به این معیارها مشخص شده است؛ رتبه در گروه مقدماتی، تعداد امتیاز، تفاضل گل، گل زده، گل زده در خارج از خانه، تعداد برد و تعداد برد در خارج از خانه.

گروه‌های یورو ۲۰۲۰

با توجه به اینکه یورو ۲۰۲۰ میزبان ثابت و مشخصی ندارد، بازی‌ها  در ۱۲ کشور مختلف برگزار می‌شود. دیدار افتتاحیه در المپیکوی رم و دیدار فینال در ومبلی لندن است. بازی‌های هر گروه در ۲ کشور به طور مشترک انجام خواهد شد. بنابراین از همین حالا گروه برخی از تیم های صعودکننده مشخص است. در گروه اول ایتالیا میزبان است و به این ترتیب لاجوردی‌ها در این گروه قرار می‌گیرند. آذربایجان دیگر میزبان گروه اول است.  حضور روسیه، دانمارک و بلژیک در گروه  دوم قطعی شد و سن پترزبورگ روسیه و کپنهاگ دانمارک میزبان هستند. به این ترتیب روسیه در گروه دوم است. در گروه سوم، حضور هلند و اوکراین قطعی شده و میزبان این گروه، آمستردام هلند و بخارست رومانی هستند. در گروه چهارم انگلیس حضور دارد و میزبان‌ها هم لندن در انگلیس و گلاسکو در اسکاتلند هستند. در گروه پنجم حضور اسپانیا قطعی شده و شهر بیلبائو از این کشور و دوبلین از جمهوری ایرلند میزبان هستند. سرانجام در گروه ششم هم آلمان حضور دارد چون شهر مونیخ در آلمان و بوداپست در مجارستان میزبان گروه نام دارند. از بین تیم‌های سید اول، ۴ تیم میزبان هستند و جایگاه آنها در گروه‌های شش‌گانه طبق جدول مشخص است. از بین  تیم‌های سید نخست فقط بلژیک و اوکراین میزبان نیستند. با توجه به روابط سیاسی اوکراین و روسیه، امکان برخورد این ۲ تیم وجود ندارد. بنابراین اوکراین در گروه سوم  و بلژیک در گروه دوم قرار می‌گیرند.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-11-20 16:44:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر