فهرست
بازیگران منفعل عرصه قدرت
بازیگران منفعل عرصه قدرت

بازیگران منفعل عرصه قدرت

آی‌اسپورت-  ما در مهم‌ترین نهاد تصمیم‌گیر کنفدراسیون فوتبال آسیا نماینده هم داریم و یکی از آن کرسی‌ها برای ماست. همان جایی که تصمیم به سلب میزبانی از تیم‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا گرفته. پس چه می‌شود که باز علیه ما موضع‌گیری شده و چنین تصمیم ناعادلانه‌ای درباره فوتبال ما اتخاذ می‌شود؟ الان چشم امید همه به مهدی تاج است که یکی از کرسی‌های کمیته اجرایی کنفدراسیون آسیا را در اختیار دارد. 

خیلی‌ها می‌گویند با لابی‌های تاج و کفاشیان در AFC، جایی که هر دو پست اجرایی در آن نهاد تصمیم‌گیر و مهم در فوتبال آسیا دارند، می‌شود از این ماجرا عبور کرد و میزبانی‌ها را بازگرداند اما خوب می‌دانیم که این چاقو نمی‌برد چون حضور نمایندگان ما در این کمیته‌ها و جلوس بر این کرسی‌ها بخشی از بازی قدرت در فوتبال آسیا است. بازی که شیخ سلمان کارگردان آن محسوب می‌شود. 

روایت یک خاطره تاریخی، مصداق عینی این انگاره است. زمانی که شیخ سلمان و سپ بلاتر، رئیس وقت فدراسیون جهانی فوتبال فیفا به تهران آمده بودند، یکی از حاشیه‌های جنجالی آن سفر، سانسور سؤال یکی دو خبرنگار درباره چرایی نامگذاری لیگ امارات به نام «خلیج عربی» بود. آن سال‌ها ایران یکی از گزینه‌های میزبانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ به شمار می‌رفت و کفاشیان گمان می‌کرد نباید خاطر شیخ سلمان آزرده شود تا احتمالاً میزبانی از ایران سلب شود که شد. بعدها این رفاقت‌ها به انتخابات فیفا هم کشید و کفاشیان خیلی زود در رقابت اینفانتینو و شیخ سلمان برای تصاحب صندلی فیفا رأی خود به شیخ بحرینی را رسانه‌ای کرد تا در مقابل یکی دو کرسی در کنفدراسیون فوتبال آسیا نصیب ایران شود. 

وقتی با چنین لابی‌گری‌هایی وارد بازی کنفدراسیون فوتبال آسیا شدیم می‌توانیم به عنوان یک عضو مؤثر از حقوق فوتبالی خودمان دفاع کنیم؟ کرسی‌های ما در کنفدراسیون فوتبال آسیا تا کنون چه رهاوردی برای فوتبال ما داشته‌اند؟ حتی در چنین بزنگاهی هم به آنها امیدی نداریم چون آنها زبان و رفتار بین‌المللی را بلد نیستند. آنها می‌توانستند در طی این چند سال با لابی‌های متعدد خودشان را به یک عضو مؤثر در کنفدراسیون فوتبال آسیا تبدیل کنند ولی چیزی جز یک عضو معمولی و منفعل نیستند. شکست احتمالی در این ماجرا حاصل بی‌عملی چند سال اخیر مدیران صاحب کرسی ماست.

 
۳    
آی اسپورت
2020-01-21 14:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر