فهرست
دربی ایتالیا: اینتر و پیولی به دنبال تکرار تاریخ
دربی ایتالیا: اینتر و پیولی به دنبال تکرار تاریخ

دربی ایتالیا: اینتر و پیولی به دنبال تکرار تاریخ

آی‌اسپورت – بعد از اینکه کمپانی سونینگ در تابستان اینتر را خرید استیون ژانگِ 24 ساله، پسرِ مدیر کمپانی، به عضویت هیات مدیره‌یِ باشگاه درآمد. ژانگ در هفته‌هایِ اخیر اغلب با تیم سفر کرده و امشب هم برای دربیِ ایتالیا در جی استادیوم حضور خواهد داشت.

چرا که نه؟ این حساس‌ترین بازی فصل برای نراتزوری است و حضورِ ژانگ در قلمروِ دشمن به خصوص اهمیتی نمادین دارد و یک سنت‌شکنی به حساب می‌آید. از 26 آوریلِ 1998 هیچ یک از مدیران یا عوامل اجرایی اینتر پا به زمین یوونتوس نگذاشته‌اند، نزدیک به دو دهه. این طولانی‌ترین اعتراض به پنالتیِ تاریخ است.

در این روز بود که مارک یولیانو رونالدو را روی زمین پهن کرد اما داورِ بازی پیرو چکارینی اعلام خطایِ پنالتی نکرد و یووه بازی را 0-1 برد و در نهایت قهرمانِ لیگ شد. هرچند کالچوپولی در سالِ 2006 باعث سقوط یووه به سریِ بی، بلایی که هرگز سر اینتر نیامده، شد و دو قهرمانی‌شان را ازشان گرفت (البته نه قهرمانیِ فصلِ 1998-1997)، اما کینه‌یِ اینتر هرگز کم نشد و دربیِ ایتالیا را به خصمانه‌ترین جدالِ این کشور بدل کرد.

جدا از این خصومت تاریخی اما این بازی برعکس بسیاری از بازی‌هایِ گذشته جدابیتی فرایِ صرفا نام دو تیم دارد. با اینکه یوونتوس در 16 ماهِ اخیر در جی استادیوم تسخیرناپذیر بوده و 27 بازیِ خانگیِ پیاپی در لیگ را برده، اما انتظار می‌رود امشب شاهد جدالی نزدیک باشیم. دلیلِ این انتظار فرم اینتر است.

اگر این فصلِ سری آ از زمانی شروع می‌شد که فرانک دی بوئر اخراج شد اینتر حالا در صدر جدول بود. استفانو پیولی از زمان پیوستنش به نراتزوری از مجموعِ 30 امتیاز ممکن 25 امتیاز گرفته و تیمش هفت بازیِ اخیرش در لیگ را برده است.

این فرم عالی حواس یوونتوس و کاپیتانش، جی‌جی بوفون را کاملا جمع کرده: «اینتر الان از رئال مادرید و بارسلونا و بایرن مونیخ هم بهتره. ما برای اونا احترام زیادی قائلیم. اینتر پتانسیل بالایی داره، ما اینو در بازیِ رفت که شکستمون دادن دیدیم. برای این بازی باید اشتباهات کمتری مرتکب بشیم و از بازی قبل به عنوان یک هشدار استفاده کنیم.»

مکس آلگری هم از شکست تیمش در بازیِ رفتِ این فصل مقابل اینتر به عنوان یکی از بدترین بازی‌هایِ 30 سال اخیر از منظر تاکتیکی یاد کرد. یووه در این بازی، برعکس هویتی که همیشه ازش سراغ داریم بعد از زدنِ گل اول توسط استفان لیش‌اشتاینر، به اینتر اجازه‌یِ بازگشت به بازی را داد و در نهایت با دو گل مائورو ایکاردی و ایوان پریسیچ شکست خورد. گل اول اینتر که با ضربه‌یِ سر ایکاردی به دست آمد روی یک ضربه‌یِ کرنر بود، و پنجمین کرنرِ منجر به گل یوونتوس در این فصل به حساب می‌آمد. البته این حقیقت که شاگردانِ آلگری از ماهِ نوامبر بدین سو دیگر روی ضرباتِ کرنر مغلوب نشده‌اند نشان از رفعِ این مشکل دارد. با این حال اما بیانکونریِ این فصل، به خصوص خارج از خانه، شمایل شکست‌ناپذیری گذشته را ندارد.

یووه تا این مقطع از فصل چهار بار شکست خورده، هر چهار بار خارج از خانه (مقابل دو تیم میلان و جنوا و فیورنتینا) و هر چهار بار دقیقا مقابل تیم‌هایی که ازش نترسیدند و به فشار و پرس بالا بازی‎سازیِ خط دفاعی‌اش را به هم ریخته‌اند.

نمایش عالیِ اینتر در بازیِ رفت دربیِ ایتالیایِ این فصل البته تنها استثنائی در روندِ کابوس‌وارِ دورانِ دی بوئر بود. اما بعد از رفتنِ او و آمدنِ پیولی حالا سرگیجه و حیرانی بدل به نظم و اطمینان شده است. اینتر در پنج بازی از هفتِ پیروزیِ اخیرش در لیگ دروازه‌اش را بسته نگه داشته و خط میانیِ این تیم بالاخره ارزشِ 100 میلیونی یورویی که باشگاه برایشان خرج کرده را نشان داده و دینامیسمِ لازم و موردِ درخواست پیولی را به تیم اضافه کرده است.

نکته‌یِ مهم دیگر رشدِ ایکاردی و چند بعدی شدنِ فوتبالش و کم شدن وابستگیِ اینتر به کاپیتانِ آرژانتینی‌اش است. ایکاردی این فصل 15 گل زده و کنارِ ادین ژکو و گونزالو هیگوایین، بعد از دریس مرتنزی که با هت تریکش در بازیِ دیشب 16 گله شده، در رده‌یِ دوم جدول گلزنانِ سری آ قرار دارد. اما ایکاردی بعد از خوسه ماریا کایخون (9) با هشت پاس گل دومین گل‌سازِ برتر لیگ هم به حساب می‌آید. در واقع در پنج لیگ اول اروپا هیچ مهاجمی به اندازه‌یِ ایکاردی پاس گل نداده است.

به همین خاطر است که دربیِ ایتالیایِ امشب نوید جدالی جذاب و تنگاتنگ می‌دهد. درسته که یووه این فصل در خانه رکوردِ صد در صد پیروزی داشته، اما این آمار ترس بر اندام اینتر نمی‌اندازد. شاید به یاد بیاورید زمانی را که یووه هنوز یک بازی را هم در جی استادیوم نباخته بود و بیش از یک فصل کامل را بدونِ شکست به پایان برده بود، دقیقا 49 بازی.

بعد روزی از روزهایِ نوامبرِ 2012 تیمی از راه رسید و با شکست دادنِ بانوی پیر در استادیومِ جدیدش، برایِ اولین بار، همه را شگفت زده کرد. این تیم اینتر بود.

۳    
آی اسپورت
2017-02-05 13:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر