فهرست
حیوان درنده عاشق پیروزی؛ از درون کی‌روش
حیوان درنده عاشق پیروزی؛ از درون کی‌روش

حیوان درنده عاشق پیروزی؛ از درون کی‌روش

آی‌اسپورت- کارلوس کی‌روش در مصاحبه‌ای مفصل با مجله GQ از چالش‌های حضور در ایران و علاقه‌اش به این کشور سخن گفته است. بلوهوریزنته، برزیل ۲۰۱۴. آرژانتین در مقابل ایران؛ ایران تنها در کل بازی ۱۱۴ پاس می‌دهد که کمترین تعداد در ۵۰ سال اخیر در جام جهانی بوده است، اما در پایان بازی این تیم ایران بود که نمایش خوبی حداقل برای کسب تساوی بدون گل ارائه داده بود و بر خلاف انتظارات، در نیمه دوم شانس‌های بیشتری از حریف خلق کرده بود.

۳۸ هزار هوادار آرژانتینی که استادیوم را به رنگ آبی و سفید در آورده بودند، در مقابل هواداران تیمی که به خاطر اتفاقات غیر فوتبالی هیچ تیمی علاقه نداشت مقابل آنها بازی کند سکوت کرده بود و هواداران ایران با فریادهای «اوله اوله» تیم‌شان را تشویق می‌کردند و هواداران حریف را مجبور به سکوت کردند.

اما لیونل مسی با زدن گلی که جایگاه او را به عنوان بهترین بازیکن جهان نشان می‌داد حتی باعث تشویق از سوی مارادونا نیز شد و در نهایت این ایران بود که مغلوب شده و از جام جهانی حذف شد.

البته اندی میتن، کسی که این مصاحبه را با کارلوس کی‌روش انجام داده مدعی شد با سرمربی پرتغالی تیم ملی غریبه نبوده است و ۳ ماه قبل برای مصاحبه با به تهران سفر کرده است. البته این قرار ملاقات بارها رد شده و اندی میتن مجبور به پرواز از دوبلین و پرداخت ویزای ۳۵۰ دلاری شده است.

کی‌روش عمل‌کرد شگفت‌انگیزی برای رسیدن ایران به برزیل داشت. تیم ملی در سال ۲۰۱۱ در رتبه ۷ آسیا و ۵۴ جهان قرار داشت اما ۳ سال بعد آنها به رتبه اول رسیدند. شرایط مساعد نبود، حقوق و دست‌مزد پایین بود و تامین پول برای هتل تیم و هزینه‌های سفر مبارزه‌ای بزرگ را می‌طلبید.

کارلوس کی‌روش به سطح پرواز و معطلی‌های طولانی مدت اعتراض داشته و اگرچه در برخی موارد شرایط را بهتر کرد، اما فیفا در سال ۲۰۱۴ پاداش تیم ملی ایران به دلیل تحریم‌ها و شرایط دشوار انتقال پول به بانک‌های ایران بلوکه کرده بود.

کارلوس کی‌روش این‌گونه صحبت‌های خود را آغاز کرد: دو نفر نتیجه دیدار ایران و آرژانتین را رقم زدند، یکی لیونل مسی و دیگری داور که پنالتی ما را ندید. آرژانتین باید با اخراج زابالتا ۱۰ نفره می‌شد و ممکن بود ما پیروز زمین را ترک کنیم.

حالا دیگر از آن بازی مدت‌ها گذشته و این ماجرا به تاریخ الصاق شده است. امیدوارم بازیکنان تیم ملی با همان انگیزه و شوق دیدار برابر آرژانتین به جام‌ جهانی ۲۰۱۸ بروند. تیم من نسبت به آن مقطع متفاوت شده و بازیکنان ما حالا در اروپا نمایش درخشانی دارند. تیم ملی ایران در حال حاضر تبدیل به تیمی هجومی تر شده شده و اگرچه من از ۲ گل بازی آخر مقدماتی برابر سوریه دریافت کردیم ناراحت شدم اما از اینکه که به عنوان اولین تیم آسیایی جواز حضور در جام‌ جهانی را کسب کردیم بسیار خوشحالم.

ثبات در تیم ملی حاکم شده و ما در ژانویه ۲۰۱۹ جام ملت‌های آسیا را پیش رو داریم و می‌خواهیم آنجا برای فتح عنوان مبارزه کنیم. حالا فرصت مناسبی برای رشد و یادگیری به عنوان یک تیم پیش روی ماست تا از جام جهانی لذت برده و با تیمی قدرتمند راهی جام ملت‌های آسیا شویم.

کی‌روش در مورد قرعه‌کشی جام جهانی گفت: واکنش اولیه من متعجب شدن بود زیرا من به خودم گفتم قرار است برابر تیم‌های بزرگ جهان بازی کنیم. اما وقتی که شما در مرحله نهایی جام جهانی حضور دارید نباید از هیچ قرعه‌ای متعجب شوید؛ تصور نمی‌کنید که قرار است برابر اتیوپی بازی کنید، درست است؟

اسپانیا و پرتغال هر دو مدعی فتح جام جهانی هستند. سبک بازی اسپانیا با کنترل فضا، زمان و توپ بوده است. لاروخا زیر نظر مربی جدید خود ثبات بیشتری یافته‌اند و این باعث می‌شود اسپانیا حریف پیچیده‌ای قلم‌داد شود زیرا آنها نه تنها فضا و ریتم را کنترل می‌کنند؛ بلکه نیز بسیار قدرتمند نیز هستند.

خوشحالم که با مراکش بازی می‌کنیم زیرا آنها قوی‌ترین تیم آفریقا بوده و انگار تیمی از اروپا هستند زیرا بیشتر بازیکنان این تیم آنجا رشد یافته‌اند. مراکش تیمی بسیار قدرتمند است، اما ما برای رسیدن به دور دوم برای اولین بار در تاریخ ایران تلاش خواهیم کرد و من به حرف کسی که می‌گوید ایران شانسی ندارد گوش نمی‌کنم؛ حتی اگر ما مجبور به مبارزه برای توپ در ۶۰ یا ۷۰ درصد زمان بازی باشیم.

ما برای انجام بازی دوستانه با مشکلات زیادی مواجه هستیم. پیام من برای فوتبال بین‌المللی بسیار ساده است؛ اجازه دهید ما فوتبال بازی کنیم. بازیکنان ما باید این فرصت را داشته باشند و اجازه ندهید که تحریم ها این مشکلات را ایجاد کنند. اجازه ندهید فوتبال بر خلاف روحیه ورزشی پیش برود باشد. ما بازیکنانی داریم که عاشق فوتبال بازی کردن هستند. 

مردم ایران عاشق فوتبال هستند و حالا با توجه به آگاهی از مشکلات و چالش‌های ما با احترام بیشتری به تیم ملی نگاه می‌کنند. آنها می‌دانند که ما هیچ بازیکنی در بهترین لیگ‌های دنیا نداریم و مشکلات و تحریم‌های سیاسی روی ایران و ورزش این کشور تا حد زیادی تاثیر می‌گذارد.

من هنوز و در ۶۵ سالگی هم یک حیوان عاشق برنده شدن را در داخل بدنم دارم. من هر روز صبح برای میل به مبارزه، برنده شدن و بودن به عنوان یک الگو  برای تغییر هرچه بهتر در اطرافم از خواب بیدار می‌شوم.  من سه بار به  جام جهانی رفته‌ام و چهارمی را می‌خواهم. من برای این کار بیشتر اشتیاق دارم و تمرین کردن هرگز مرا آزار نداده و همیشه برایم لذت بخش بوده است.

به من بگویید کدام تیمی بدون بازی دوستانه مناسب یا تمرین در فضای ۶۰ متری وارد جام‌ جهانی ‌می‌شود؟ سختی کار در ایران مرا بیشتر عاشق تیم ملی کرد زیرا این مشکلات مردم و بازیکنان را متحد کرده است. تیم ملی ایران لایق تماشای لبخندی از دنیا است. زمانی که من از تیم ملی پرتغال جدا شدم با فدراسیون فوتبال ایران برای حضور تا پایان جام ‌جهانی ۲۰۱۴ به توافق رسیدم اما ماندن من بیشتر طول کشید.

فوتبال باعث شد من به آفریقا، ژاپن، آمریکا و دیگر نقاط دنیا سفر کنم. من به مردم دنیا می‌گویم که دقیقا همان طور که در هر کشوری دیگری دیده‌ام، مردم ایران هم می‌خندند و گریه می‌کنند، می‌رقصند و آواز می‌خوانند. شما می‌بینید که مادران بچه های خود را صبح ها به مدرسه می‌برند و مردم اغلب در مورد ترافیک شکایت می‌کنند. فوتبال به شما می‌آموزد که انسان‌ها مشترک هستند و این اشتراکات هیچ ارتباطی با سیاست و رژیم سیاسی ندارد.

وظیفه من ایجاد شادی و سرگرمی برای مردم است. ایران یک کشور غنی از سنت و هزاران سال تاریخ است. باعث تاسف است که ادراک جهان نسبت به ایران در سرتاسر جهان درست، واقعی و شایسته مردم این کشور نیست. فوتبال در DNA مردم است. ایران یک کشور جعلی نیست که نیاز به ایجاد راهکارهای خیالی برای ترویج فوتبال داشته باشد دارد اما بازیکنان ما نیاز به حمایت دارند و سیاست باید از فوتبال خارج شود.

 

ترجمه آریا فاطمی‌مقدم/ ورزش سه

۱۸ ۸  
آی اسپورت
2018-06-14 02:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۸ نظر
گل آقا
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۰۱
با قسمت اولش کاملا موافقم ولی حیوان درنده عاشق پول و قدرت!
۲
محسن
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۲۲
درود بر کیروش کبیر، الحق و والانصاف خون ایرانی در وجوت موج میزنه، خوشحالیم از داشتن تو و در واپسین لحظات ماه مبارک رمضان برای شما و تیم ملی ایران بهترین ها را از خدا خواستاریم
Vahid
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۳۳
کی روش‌کبیر:)
به امید موفقیت تیم‌ملی کشورم
حس پیروزی اگر‌ تو تیم ملیمون باشه ،که فکر کنم هست با حمایت هوادارا میتونیم مراکش رو ببریم ،بچه های تیم ملی چیزی از مراکش کم ندارن، تو خیلی از نقطه ها ما سر تریم
فقط خدا کنه به خود باوری رسیده باشن:)به حاشیه ها هم‌توجه نکنن بقیش حله :) توقع معجزه ندارم ولی توقع یه بازی خوب و هیجان‌انگیزو میتونم داشته باشم:)
امیر حسین
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۳۷
کی میتونه به این زیبایی از ایران تعریف کنه چقدر ما قدر نشناسیم
روزی میشه سالها بعد میگیم کیروش بزرگ
من بدون تعصب میگم کیروش شخصیت داده به تیم
همی چه درسته شاید زورمون نرسه به سه تا تیم ولی اگر کمی بیشتر بازی تدارکاتی داشتیم شاید صعود هم میکردیم
ما باید کاری کنیم کیروش حفظ بشه
جام جهانی بعدی حیفه نریم چون بغل کشور خودمونه
باید کیروش باشه و راحت بریم چون از سهمیه ها کم شده قطر گرفته از الان باید به فکر باشیم
نظر ٣
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۵۱
من به مردم دنیا می گویم که دقیقا همانطور که در هر کشوری دیگری دیده ام، مردم ایران هم می خندند و گریه می کنند، می رقصند و آواز می خوانند. شما می بینید که مادران بچه های خود را صبح ها را به مدرسه می برد و مردم اغلب در مورد ترافیک شکایت می کنند. فوتبال به شما می آموزد که انسان ها مشترک هستند و این اشتراکات هیچ ارتباطی با سیاست و رژیم ندارد.\r\n \r\nوظیفه من ایجاد شادی و سرگرمی برای مردم است. ایران یک کشور غنی از سنت و هزاران سال تاریخ است. باعث تاسف است که ادراک جهان نسبت به ایران در سرتاسر جهان درست، واقعی و شایسته مردم این کشور نیست. فوتبال در DNA مردم است. ایران یک کشور جعلی نیست که نیاز به ایجاد راهکارهای خیالی برای ترویج فوتبال داشته باشد دارد اما بازیکنان ما نیاز به حمایت دارند و سیاست باید از فوتبال خارج شود
Sina
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۵۲
بواقع کارلوس کیروش بهترین ، بزرگترین، حرفه ای ترین و منظبط ترین مربی تاریخ فوتبال ایران هستش ..
پرسپولیس واقعی
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۶:۴۲
برای همه حمایتهایت از "ایران " متشکرم CQ
جو زده نباشیم
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۰۰
زنننننده باد کیروووش بزرگ
تعصب این بشر به ایران از بسیاری از ایرانیها بیشتره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر