فهرست
تمایل دفاعی؛ چرا مورینیو فرد را می‌خواهد؟
تمایل دفاعی؛ چرا مورینیو فرد را می‌خواهد؟

تمایل دفاعی؛ چرا مورینیو فرد را می‌خواهد؟

آی‌اسپورت- هافبک برزیلی شاختار در آستانه بستن قراردادی با یونایتد آن هم با مبلغ ۴۳.۵ میلیون پوند قرار دارد. آیا بازیکن برزیلی ارزش پرداخت چنین رقمی را دارد؟
گزینه‌های فعلی خط میانی منچستر غیر از پوگبا، ناهماهنگ هستند و بیشتر جنبه تدافعی تیم را نمایان می‌کند؛ اسکات مک تومینای بی‌تجربه، آندره هررای خشن، فلینی کند و کم‌تحرک، ماتیچ آزادی طلب. بنا بر این آنها در میانه زمین در تنگنا قرار گرفته‌اند. می‌توان درک کرد که چرا بازیکنی مانند فرد باید به ترکیب تیم اضافه شود؛ فرد یک بازیکن میانی چند وجهی است که می‌تواند نقش‌های مختلفی را بازی کند. فرد توانایی حل مشکلات مورینیو در این پست را دارد. این نقش‌ها چیست؟ در ادامه مرور می‌کنیم.

هافبک دفاعی

یکی از مشکلاتی که منچستر این فصل با آن مواجه شده این است که توپ در خط میانی به کندی حرکت می‌کند. بخشی از این مشکلات مربوط به مورینیوست و دیگری مربوط به نمانیا ماتیچ؛ متاسفانه این واقعیت که ماتیچ توپ را به اندازه کافی به گردش در نمی‌آورد تا حدی درست است. اما این تقصیر ماتیچ نیست زیرا پایه و اساس حملات یونایتد با این فلسفه به جلو می‌رود.

پپ گواردیولا هم برای جایگزین کردن فرناندینیو با فرد دست به کار شده بود. بنابراین می‌توان درک کرد که فرد قابلیت بالایی دارد. ترکیب او و پوگبا (یک خط عقب‌تر) همین طور شکل گرفتن خطی ۳ نفره، یونایتد را قادر می‌سازد تا علاوه بر افزایش سرعت چرخاندن توپ، حملات برق‌آسایی را ترتیب دهند.

هافبک مرکزی

البته مورینیو، ماتیچ را برای این پست بیشتر می‌پسندد. ماتیچ توانایی ساخت یک فاصله بین حریف و دروازه خودی را دارد. قبل از این‌که به مهارت‌های فنی و تاکتیکی اشاره کنیم، با این فرض که ماتیچ در پست خود قرار می‌گیرد، فرد نیز یک خط جلوتر و بیشتر متمایل به سمت مرکزی زمین برود. این بهترین نقش فرد است که اتفاقا با مهارت‌های او نیز جور در می‌آید. او کار خود را در لیگ قهرمانان این فصل با رکورد ۲۳ تکل موفق به پایان رساند. این یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌هایی است که مورینیو علاقه دارد؛ کسی که همیشه می‌خواهد بازیکنانش مهارت دوگانه و چند وجهی داشته باشند.

هافبک هجومی

پست نهایی مورد نظر برای فرد، هافبک هجومی است. اگر او در سیستم ۱-۳-۲-۴ جلوتر از دو هافبک قرار بگیرد با توجه به مهارت‌های فرد می‌توان گفت این پست برای او مناسب نیست. اما قرار گرفتن او کنار ماتیچ یا هررا در راس میانی زمین عاقلانه‌تر خواهد بود. ( روشی که مورینیو زیاد استفاده می‌کند.)

نکته دیگر آن است که فرد بسیار بهتر از پوگبا خواهد بود. مرد فرانسوی به حمل توپ بالا علاقه زیادی دارد و همین مورد هم باعث از دست دادن توپ‌های زیادی شده. مسلما مورینیو علاقه چندانی به خلاقیت ندارد و اولین گزینه او انسجام حالت تدافعی است. از این نظر فرد بسیار بهتر از پوگبا خواهد بود. در لیگ قهرمانان اروپا نیز فرد طی ۹۰ دقیقه، میانگین ۲.۳ بار توپ را از دست داده، درحالی که در زمان مشابه پوگبا ۳.۵ بار. جنبه خلاقانه و تکنیکی بودن پوگبا در کنار قدر تدافعی و محتاطانه فرد، می‌تواند مورینیو را مجاب به استفاده از گزینه دوم کند.

 

ترجمه از squawka: شهبد پورصفر

۷    
آی اسپورت
2018-05-27 06:00:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر