فهرست
پاسخ به افتخاری؛ احساساتی نشویم
پاسخ به افتخاری؛ احساساتی نشویم

پاسخ به افتخاری؛ احساساتی نشویم

آی‌اسپورت- چند نکته درباره مصاحبه ۴۵ دقیقه‌ای رضا افتخاری در آخرین روز کاری خود در باشگاه استقلال. صحبت‌های افتخاری در «گیومه» آمده.

 

چرا اعتصاب؟

«برای اولین بار در تاریخ این باشگاه ۸۰ درصد در سال گذشته و ۸۰ درصد هم امسال پول بازیکنان را پرداخت کردیم.»

سابقه نداشته که ۸۰ درصد پول بازیکنان در استقلال پرداخت شود اما تیم اعتصاب کند و تمرین برگزار نشود. در دوره منصوریان شاهد این اتفاق بودیم.

چرا دروغ؟

«این شایعاتی که شده درمورد نقل و انتقالات باید بگویم که من همه اینها را نگه داشته‌ام و به غیر از دو نفر که تاییدیه پزشکی‌شان آمده قرارداد بقیه را امضا نکردم و نگه داشتم که تاییدیه پزشکی بیاید. اینکه گفتند با بازیکن مصدوم قرارداد بستند اصلا قراردادی بسته نشده و من هنوز امضا نکرده‌ام.»

در کجای دنیا بازیکنی که قراردادش امضا نشده، در کنار معاون باشگاه عکس پیراهن می‌گیرد و خبر و تصویرش به عنوان خرید جدید در تمامی رسانه‌های رسمی باشگاه منتشر می‌شود؟ مگر پارسال به نامه محرمانه پزشک باشگاه درباره مجتبی جباری اهمیت دادید یا همین علی کریمی؟ اگر با تیم پزشکی‌تان هم مشکل داشتید، هرگز اقدامی نکردید که آنها متوجه برخی رفتارهای‌شان باشند. یعنی ضعف مدیریت.

مگویان بدهی خاصی نیست؟

«من الان که از اینجا بیرون می‌روم، به جز چند مورد که آژانس و هتل هستند و مجموعه ورزشی آزادی هیچ بدهی نداریم. شما گذشته را ببینید. چقدر بدهی گذاشتند و رفتند و من الان جور آن می‌کشم.»

در تاریخ بعد از انقلاب، استقلال هیچ‌وقت مثل ۲ فصل گذشته وضع مالی‌اش خوب نبوده. همه مدیران قبلی با همه ضعف‌هایی که داشتند به اندازه دوره شما پول نداشتند اما سئوال اینجاست که پولهای اسپانسر را چطور مدیریت کردید؟ چرا می‌گویید بدهی خاصی ندارید؟ پس پرونده چند صد هزار دلاری مگویان مربوط به کیست؟ مبلغ قرارداد مجتبی جباری چه طور؟ انتقاد اصلی به شما این است که می‌توانستید با این همه پول کارهای بهتری انجام بدهید. آیا یک آجر به کمپ حجازی اضافه کردید؟ چه طور باشگاه پرسپولیس می‌تواند در ورزشگاه اهدایی شهرداری تمرین کند اما شما برای تمرین تیم با هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی به ورزشگاه صنایع دفاع می‌رفتید؟ آیا استقلال مثل پرسپولیس ورزشگاه امام رضا را در اختیار نداشته؟ آیا ممکن نبود، به جای گاف‌هایی مثل مگویان، کمی به این ورزشگاه رسیدگی می‌شد تا هزینه اضافی پرداخت نکنید؟

شما یا مردم؟

«یک روز یک نفر به من گفت که آقا اگر قبلی‌ها بدهی گذاشتند فلان قدر قهرمانی آوردند که گفتم اگر قهرمانی آوردند پول آن را من الان می‌دهم. وقتی آن موقع که بازیکن گرفتند اکنون پولش را من می‌دهم و قهرمانی مال آنها نیست و مال من است.»

پول آنها را شما ندادید. پولش را مردم از طریق ۳۰۹۰ پرداخت کردند. این مدل درآمدزایی هم در دوره افشارزاده شروع شد و شامل پرسپولیس هم می‌شود. شما یک طرح درآمدزا و پول‌ساز غیر از این نام ببرید که توسط خودتان انجام شد و موفق بود؟ چرا حمایت مردمی را به نام خودتان سند می‌زنید؟ محصول دوره مدیریت شما چند قرارداد است که در بین راه رهایش کردید و شکایت‌های حقوقی فراوان در راه است. شما برای حل حقوقی قراردادتان با همراه اول و شرکت شیرازی چه کردید؟ بانک کوثر را چه طور که ناگهان رها کردید؟ آنها شکایت نکردند؟

ضرر یا لذت؟

«من در فوتبال بزرگ شدم و می‌دانم بازی سوپرجام جز ضرر چیزی برای من نداشت.»

نه، این طور نیست. اگر مدیریت درستی داشتید و زودتر تمرین و کار نقل و انتقالات و تست پزشکی را شروع می‌کردید، فردا جمعه همه فوتبال ایران بابت برگزاری یک بازی داغ لذت می‌بردند. متاسفانه لغو سوپرجام و رفتار شما و شفر در شأن باشگاه استقلال نبود.

انتقاد از فدراسیون، چرا حالا؟

«درباره تبلیغات محیطی اصلا معلوم نیست قراردادهایی که در فدراسیون بسته می‌شود و از ۱۶۰ تا می‌رسد به ۵۰ تا برچه اساسی است.»

به یاد نداریم در دوران شما در استقلال حتی برای یک بار به این انتقادها اشاره کرده باشید. یعنی انتقاد علیه مسائل کلان در فدراسیون فوتبال. حالا که کنار رفته‌اید، دیگر گفتن این حرف‌ها اثر ندارد.

باخت‌ها برای شما نیست؟

«وقتی که تیم را در زمان آقای منصوریان تحویل گرفتم تیم بسته شده بود و من نه دخالتی در جذب مربی و دستیارانش داشتم و نه بازیکنان. اوایل لیگ هم تیم انتهای جدول بود و در نهایت آن را نایب قهرمان کردیم و سهمیه آسیا گرفتیم.»

این چه منطقی است که باخت‌ها برای قبلی‌ها بوده و دومی لیگ و سهمیه برای شما؟ چرا از شکست سنگین در العین نمی‌گویید؟ در ضمن همان سناریوی سال اول شما در فصل گذشته هم رخ داد اما منجر به تغییر سرمربی شد.

چرا سرپرست را تغییر ندادید؟

«من تنها بودم. هیچ کس به من کمک نمی‌کرد و دنبال پول و بدهی باید می‌دویدم. دنبال مربی می‌دویدم، دنبال بازیکن و کمپ جور کن... اینها کارهای اجرایی بود باید انجام می‌دادیم.»

اگر تنها بودید، نیرو می‌آوردید. وضع مالی که بد نبود. چرا باید دنبال مربی و بازیکن و کمپ می‌دویدید؟ پس وظیفه سرپرست چیست؟ چرا نسبت به تغییر سرپرست اقدام نکردید؟ ضعف تیم در حوزه سرپرستی که کاملا مشهود بود اما شما فقط در حرف می‌گفتید که باید سرپرست را تغییر بدهم، همین.

چرا بازیکنان به شما زنگ نزدند؟

«انتظارم از بازیکنانم بعد از جام جهانی حداقل این بود که یک زنگ به من بزنند. آقای حسینی! شما که در استقلال شدی سید مجید حسینی، چرا بعد از جام جهانی جواب تلفن ما را ندادی. این‌ها بود که من تصمیم به استعفا گرفتم.»

شگرد مدیران این فوتبال پاسخ ندادن تلفن به بازیکن است. شما هم در بزنگاه‌های خاص وقتی بازیکنان پول می‌خواستند، پاسخ تلفن نمی‌دادید. آنها هم در نقطه مقابل منظور شما را از تماس تلفنی بعد از جام جهانی می‌دانستند و پاسخ ندادند. این دیگر جای گلایه ندارد.

چرا از چشمی دلخور می‌شوید؟

«آقای امید ابراهیمی، شما قبل از رفتن به قطر آمدی و به من بگویی فلان قدر می‌خواهم اما من ندادم و بعد بروی؟ من خودم را آماده کرده بودم که امید را با هر قیمتی پولش را جور کنم و نگهش دارم. همان کاری که با وریا کردم و نگهش داشتم.»

وقتی قرار بوده امید را با هر رقمی شده نگه دارید و وریا را هم نگه داشتید، به مجید حسینی هم که وعده ۳ میلیاردی داده بودید، خب معلوم است که روزبه چشمی هم می‌آید و می‌گوید ۴ میلیارد بدهید. پس چرا از چشمی دلخور می‌شوید و گلایه می‌کنید؟! حتی تیام هم گفته ۵۰۰ هزار دلار، نیم فصل. پس جای ناراحتی ندارد. همه دندان باشگاه را شمرده بودند.

چرا از کمک ایجنت‌ها نمی‌گویید؟

«در این فوتبال کثیف دلال‌ها بیداد می‌کنند و بازیکنان جوانی مثل نورافکن را که با زحمت در تیم‌های پایه رشد و آموزش داده‌ایم و به تیم اصلی فرستادیم، هنوز یک سال بازی نکرده، می‌برند.»

نورافکن را همان مدیربرنامه‌ای برده که وریا غفوری را آورده. چرا وقتی ایجنت‌ها در انتقال این همه ستاره به تیم شما نقش داشتند، آن موقع حرفی نمی‌زدید؟ پرونده شکایت بازیکنان خارجی استقلال را با کمک کدام ایجنت به تعویق انداختید؟ کدام ایجنت به شما وکیل خارجی معرفی کرد؟ آقای افتخاری، شما سال‌هاست که مدیر این فوتبال هستید. از بازیکن‌سالاری و نقش واسطه‌ها و رفتار هواداران نگویید. شما و امثال شما باید پاسخگوی این مسائل باشید، نه اینکه مطالبه‌گری کنید.

چرا پاسپورت حسینی را ضبط کردید؟

چند نکته درباره ماجرای مجید حسینی توسط افتخاری گفته شد که چون طولانی بود، اینجا دوباره نیامده.

این شرط من درآوردی و بی‌فایده کسب رضایت باشگاه را کدام مشاور به شما توصیه کرد؟ مگر فیفا مثل ما حامی جهل و فریبکاری است؟ وقتی قرار است مجید حسینی بابت جدایی ۱۰۰ هزار دلار پرداخت کند، پس دیگر شرط رضایت چه معنایی دارد؟ این شگردها را چطور کشف می‌کنید؟ حتما باید همیشه منتظر مشت محکم فیفا به دهان‌مان باشیم؟

اگر مجید حسینی قرارداد ۲ ساله داشته و شما هم استاد قرارداد بستن، چرا پاسپورتش را ضبط کرده بودید؟ آیا به روش‌های خودتان اطمینان نداشتید؟

آیا به شفر تذکر دادید؟

«من در دوبی که برای اولین بار با شفر مذاکره کردم با ۳۶۰ هزار دلار قرارداد بستم. چه طور می‌شود او می‌آید آن رقم را به ما پیشنهاد می‌دهد؟ برای این‌که دائم به من فحش می‌دادند فلان فلان شده چرا قرارداد با شفر را نمی‌بندید؟»

وقتی برخی دلسوزان به شما توصیه کردند که اجازه ندهید پدر و پسر و ایجنت خانوادگی و مترجم و اطرافیان، برای خودشان حیاط خلوت درست کنند، شما گوش ندادید. آیا شفر را بابت جذب ناگهانی برزای مورد پرسش قرار دادید؟ شفر این آخرها درباره سوپرجام هم تعیین‌تکلیف می‌کرد. آیا به او تذکر دادید که اجازه دخالت ندارد؟ در کارلسروهه هم در این مسائل اجازه ورود داشت؟ از سوی دیگر هوادار به شما فشار آورد، چون کار را در زمان خودش انجام ندادید. شما می‌توانستید در پایان اسفند با شفر تمدید کنید اما این کار را نکردید. اگر فشار هوادار نبود شما تا پایان بازی ذوب‌آهن صبر می‌کردید و آن موقع با توجه به نتایج و قهرمانی جام حذفی باید بیش از یک میلیون دلار هزینه می‌کردید. تازه زمان مناسبی هم برای تمدید انتخاب نکردید؛ صبح فینال. علت این تعلل هم راز خاص خودش را دارد.

 

@noorifar

 

۱۱ ۷  
آی اسپورت
2018-07-19 22:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
علی جباری پیشکسوت استقلال هستم
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۴۳
شفر مشکلات زیادی ایجاد کرده که این مشکلات در آینده بیشتر مشخص خواهد شد. هواداران هم به زودی متوجه می‎شوند که شفر چه مشکلاتی به وجود آورد. امیدوارم هواداران استقلال بدانند که او از احساسات آنها سوءاستفاده می‎کند
بازیکنی (بویان) که می‎گفتند «شفر تایید کرده و گفته بود که حتماً قرارداد ببندد» و با دکتر نوروزی هم سر این مسئله درگیر بود و الان کلی این همه برای باشگاه بدهی به بار آورده، کجاست؟ چرا شفر این همه تاکید داشت که او قرارداد ببندد؟
رضا
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۲۳:۲۲
بنظر من باشگاه استقلال یک عضو هیت مدیره مثل کیروش لازم داره ، چه اشکال داره ایشون با حفظ سمت عضو هیت مدیره استقلال بشه ، یه کم نظم و اضباط به کل باشگاه بر میگرده
۳
كسري
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۲۳:۲۴
خدايي كاري به حرفهاش كه نشون ميده عجب شفر قالتاق و دلال ست ندارم.اينجاي حرفش خيلي سنگين هست:((وقتي برخي دلسوزان به شما توصيه كردند كه اجازه ندهيد پدر و پسر و ايجنت خانوادگي((همون شرمن مدير برنامه))و مترجم و اطرافيان براي خودشان حياط خلوت درست كنند شما گوش نداديد.اين پاراگراف خيلي سنگين هست :ايا شفر را بابت جذب ناگهاني برزاي مورد پرسش قرار داديد؟؟ خدايي اين حرف يعني چي؟؟يعني كه پول گرفته از برزاي؟؟؟
ابیدل
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۲۴
اقای جباری جان شما در مورد تیم خودت نظر بده وقتی صحبت از بازیکن مصدوم می کنید ادم یاد شریفی که دو تا پاش رباط پاره کرده می افتی شفر مثل مربی شما دو تا اکراینی و اون گولیچ قالب تیم نکرد مثل مربی شما گلر خارجی نیاورد و یک دقیقه استفاده نکرد مثل مربی شما کمپ تو دهات نداره که بخواد پول تیم بچاپه و ادام همتی هم نداره که پول ازش بگیره دو سال دیگه تمدید کنه
۶
امید
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۵۷
مشکل استقلال، فتل و روزنامه و کانال هواداریش هستند که با جو دادن باعث میشن استقلال فقط خرجهای الکی بکنه. استقلال باید به اندازه گلیمش پاشو دراز کنه و از ولخرجی ها پرهیز کنه. الان این باشگاه شده باجگیرخونه. هرکی میاد یه نیم فصل بازی کنه و دیده بشه میره سراغ باج گرفتن. مربی 200 هزار دلاری را به یک میلیون دلار رسوندند. بازیکنش هم همینه. ابراهیمی مثل یه گاو میره و هواداران علیه افتخاری موضع می گیرند. در مورد پرسپولیس هم قبلاً این مشکل بود و عابدینی جو را بهم می ریخت ولی دکتر طاهری مقاومت کرد و زیر بار خریدهای آنچنانی و بریز و بپاش نرفت.
۱ ۱
محسن
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۲۹
بععععله،دکتر طاهری!!!! دکتری در چی؟ بزرگوار،محتوای کلام شما درست و منطقی.اما با مثالی که زدی،در این اوضاع بی آبی،کار را خراب کردی.دکتر طاهری شما که انسان با شرف و پاکی هست قراره یه جمعه،در کنفرانس خبری،در مورد کارهایش صحبت کند اما این جمعه چه تاریخی هست؟؟؟!شاید این جمعه!!! انشالله اگر قانون به حساب ح.ه رسیدگی درست بکند مشخص میشه که دککککتر طاهری بریز و بپاش کرده یا نه!
۱
معین
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۰۴
حقیقت اینجاست که افتخاری این کاره نبود اما مگر تاج ساکت کفاشیان عزیزمحمدی طاهری فتح الله زاده افشارزاده این کاره هستند؟؟اصلا مگر خود سلطانی فر با کدام سابقه و توانایی وزیر ورزش مملکت است؟؟کدام کشک کدام دوغ ؟؟تازه اگر مدیریت هم بلد باشند در این ساختار مریض مگر میشود کار کرد؟؟؟
اشک های آقای افتخاری در آن مصاحبه کذایی تاوان سیاه مدتها قرار دادن بازیکنان در مقابل هواداران بود حالا خود زیر دست و پای هواداران خشمگین این چنین له و لورده میشود چیزی که عوض دارد گله ندارد!!!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر