فهرست
کارلوس جایی نمی‌رود!
کارلوس جایی نمی‌رود!

کارلوس جایی نمی‌رود!

آی اسپورت – از ازبکستان تا استرالیا، نیمکت تیم‌های‌ملی مختلف هر چند هفته یک‌بار به «کارلوس کی‌روش» پیشنهاد می‌شود اما پیشنهادهای مرد اول نیمکت تیم‌ملی ایران هیچ‌وقت به مرحله «مذاکره» نمی‌رسند. 3‌سال قبل در آستانه تحویل سال نو، جدایی مرد پرتغالی از تیم‌ملی قطعی به‌نظر می‌رسید و تقریبا همه اهالی فوتبال این اتفاق را پذیرفته بودند اما کارلوس نه در آن مقطع زمانی، ایران را ترک کرد و نه هیچ‌کدام از تهدیدهای بعدی‌اش برای خروج از پایتخت به حقیقت تبدیل شدند. در بیشتر موارد این فدراسیون فوتبال بوده که در مقابل درخواست‌های سی‌کیو تسلیم شده و گاهی نیز خود کی‌روش به شکل زیرکانه‌ای از میزان عصبانیت و تندی لحن‌اش کاسته تا نیمکت ایران را از دست ندهد. حقیقت آن است که در صورت جدایی کارلوس، هیچ‌کدام از پیشنهادهای ملی او در رنکینگ فیفا بالاتر از ایران نیستند و مرد پرتغالی اساسا سرمربی تیم بزرگ‌تری نخواهد شد. او شانس چندانی برای امضای قرارداد با یک باشگاه خاص در فوتبال اروپا را نیز پیش‌روی خود نمی‌بیند. بر خلاف آن‌چه در تصور عموم می‌گنجد، کارلوس کی‌روش چندان شیفته جدایی نیست و دلایل مستحکمی  برای ادامه حضور در فوتبال ایران دارد. به همین خاطر است که مطرح‌شدن ادعاهایی در مورد تمدید قرارداد این مربی، با واکنش مثبت خود او روبه‌رو شده‌اند.

 پول خوب، بندهای استثنایی

هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی و آفریقایی، مبلغی در حدود یک و نیم میلیون دلار در سال برای پرداخت حقوق کارلوس کی‌روش کنار نمی‌گذارند. شاید تنها چند کشور عربی حوزه خلیج‌فارس حاضر به پرداخت چنین دستمزدی به دستیار سابق فرگوسن باشند اما احتمالا  این کشورها نیز زیر بار بندهای «استثنایی» قرارداد او نمی‌روند. بندهایی که شامل دریافت پاداش برای پیروزی در دیدارهای دوستانه با تیم‌هایی بسیار ضعیف نیز می‌شوند.

 سی‌کیو سلطنت می‌کند

حوزه اختیارات و قدرت تصمیم‌گیری، یکی از چالش‌های همیشگی سرمربی‌ها با مدیران در دنیای فوتبال به‌شمار می‌رود اما فدراسیون فوتبال ایران اختیار همه تصمیم‌ها را بدون جنگ و خونریزی به کارلوس کی‌روش واگذار کرده است. او در کدام نقطه از جهان می‌تواند در برنامه‌ریزی لیگ دخالت مستقیم داشته باشد؟‌ بازیکنان ملی‌پوش را در روزهایی غیر از فیفادی برای ریکاوری به جلسه‌های تمرینی دعوت کند، بازیکنان باشگاه‌های شاغل در لیگ قهرمانان آسیا را از تیم‌های‌شان تحویل بگیرد و در مقطعی همه دستیاران بومی و مدیر رسانه‌ای تیم را کنار بگذارد؟‌ او در ایران برای هر تصمیمی، اختیار تام دارد. قدرت و جایگاهی که بعید است در هیچ تیم فوتبال دیگری به این مربی سپرده شود.

 حاشیه‌ امن در تهران

کارلوس کی‌روش از هدایت تیم‌ملی فوتبال پرتغال «برکنار» شد. در رئال مادرید نیز چنین اتفاقی را تجربه کرد اما این ماجرا در تیم‌ملی ایران برای او رخ نخواهد داد. مرد پرتغالی در ایران صاحب حاشیه‌ای کاملا امن شده است. او دیدارهای تدارکاتی کاملا ساده‌ای را به کمک «روابط شخصی» برای ایران ترتیب می‌دهد و با پیروزی در همه این دیدارها، جایگاه اولی آسیا در رنکینگ فیفا را حفظ می‌کند. در جام‌جهانی و جام‌ملت‌ها نیز اساسا انتظار زیادی از این مربی وجود ندارد. این در حالی‌است که اگر او روی نیمکت قطر یا عربستان نشسته بود، در صورت تنها یک شکست در یک مسابقه تدارکاتی بزرگ با تیمی مثل برزیل، امکان اخراجش از سوی کارفرمایان کم‌تحمل‌اش وجود داشت.

 ستاره‌ها و ایده‌ها

در آسیا هیچ کشور دیگری نیست که بتواند «نیروی انسانی» در حد و اندازه استعدادهای فوتبال ایران را برای کی‌روش تأمین کند. نه ازبکستان و نه عربستان چنین قدرتی دارند و نه حتی نسل جدید فوتبال استرالیا وسوسه‌کننده به نظر می‌رسد. کارلوس، ستاره‌های جوانی مثل سردار آزمون، سعید عزت‌اللهی، علیرضا جهانبخش، مرتضی پورعلی‌گنجی، مهدی ترابی و ... را برای نخستین‌بار به تیم‌ملی ایران دعوت کرده است. او یک نسل خوب را با پالایش چندمرحله‌ای به‌وجود آورده و به دنبال آن است که نتیجه این پالایش را حداقل در جام‌ملت‌های‌آسیا ببیند. علاوه بر این نباید فراموش کرد که سرمربی پرتغالی هفتمین سال حضور در فوتبال ایران را پشت‌سر می‌گذارد. او زمان بسیار زیادی را صرف کرده تا ایده‌های فنی‌اش را به جسم و روح تیم‌ملی تزریق کند و برای پیاده کردن این ایده‌ها در یک کشور دیگر، حداقل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت.

 ترس از نوع ایرانی

محبوبیت کی‌روش برای یک مربی فوتبال به ویژه در سطح ملی، کم‌سابقه به نظر می‌رسد. او در ایران به یک «ستاره راک» تبدیل شده است. مردی که برایش هشتگ می‌زنند، موج مجازی راه می‌اندازند و حتی به صفحه رئیس جمهور هجوم می‌برند تا هر طور شده در ایران حفظ‌اش کنند. کدام پیشنهاد می‌تواند کارلوس را در معرض چنین محبوبیتی قرار بدهد؟‌ ایستادن در مقابل بازیکن‌سالاری، نمایش‌های تکنیکی و منطقی و البته برقرارکردن نظم در اردوی تیم، امتیازهای بزرگ این مربی هستند اما همه رمز و راز محبوبیت او را نمی‌توان در همین امتیازها خلاصه کرد. بسیاری از اهالی فوتبال در ایران به رفتارهای کی‌روش نقد دارند اما با این هراس بزرگ روبرو هستند که تیم‌ملی در دوران پسا کی‌روش، به عقب برگردد و دوباره به مربیان ایرانی تکیه کند. همین وحشت، محبوبیت مرد اول نیمکت تیم‌ملی را بیشتر می‌کند.

نقش فدراسیون

فدراسیون فوتبال نمی‌خواهد کارلوس را از دست بدهد و این یکی دیگر از دلایل متقاعدکننده برای پذیرفتن احتمال بالای تمدید قرارداد این مربی است. چرا مدیران ارشد فوتبال ایران به هیچ‌قیمتی حاضر به عبور از کی‌روش نیستند؟‌ جواب ساده به نظر می‌رسد. آن‌ها نمی‌توانند هیچ سنگری بهتر از کی‌روش برای خودشان پیدا کنند. اگر برنامه‌ریزی در فوتبال ایران ضعیف و در مواردی بحرانی است، اگر تیم‌ملی نمی‌تواند دیدارهای تدارکاتی خوب برگزار کند، اگر روند امضای قرارداد با حامیان مالی عجیب و منحصربه‌فرد طی می‌شود و اگر ایران در رده‌های سنی مختلف خوب نتیجه نمی‌گیرد، «فدراسیون پنچ ستاره» همیشه سنگری به نام کی‌روش برای پنهان شدن دارد. حتی وقتی افشاگری‌های علی کریمی از راه می‌رسند، این کی‌روش است که اعتبارش را برای دعوا خرج می‌کند. زمانی که دیگر خبری از کی‌روش روی نیمکت نباشد، مدیران فدراسیون وادار به پاسخگویی در همه موارد خواهند شد و این همان چیزی است که آن‌ها به هیچ وجه نمی‌خواهند تجربه‌اش کنند.

 

 

۸۳ ۱۴  
آی اسپورت
2018-03-18 12:40:00
نظر دهید

۱۴ نظر
داود
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۳۰
کاشکی کاندید بشه برا ریاست جمهوری بش رای بدیم&&دمش گرم مستقله&&
علي
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۳۸
افرين به اين تحليل؛ واقعا به درست رابطه فدراسيون و كيروش را تحليل كرديد.
۳
رضا
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۴۸
ببین جناب نویسنده ناشناس،همه مردم کیروش رو دوست دارند میدونی چرا؟؟چون غیرت و شرف کیروش رو بسیاری از ایرانیها ندارند.بیخودی جو رو منفی نکن.البته تو و بزرگتر تو نمیتونی محبوبیت کیروش رو میان مردم کاهش بدی.درود بر کیروش.
رضا
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۴۸
ببین جناب نویسنده ناشناس،همه مردم کیروش رو دوست دارند میدونی چرا؟؟چون غیرت و شرف کیروش رو بسیاری از ایرانیها ندارند.بیخودی جو رو منفی نکن.البته تو و بزرگتر تو نمیتونی محبوبیت کیروش رو میان مردم کاهش بدی.درود بر کیروش.
۹
شهریار
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۵۵
این دوستاااانی که هی غر می زنند ؛ بعد هااا می فهمند که کیروش چه تیمی ساخته ؛چه خدمتی کرده به تیم ملی ایران
mahdi
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۵۵
نویسنده ی این متن دلالی بیش نیست و میخواد نقشه های دزدانی از قبیل فدراسیون و حسودانی از قبیل مربیان ایرانی و ... رو عملی کنه . کیروش خیلی بیشتر ازینا میتونه جاهای دیگه پول بگیره . خدتونم خوب میدونید . جاهایی میتونه بره که امکانات خوب و بازیکنای بین المللی دارن . تو با این متن میخوای کیروشو هر جور شده فراری بدی و جاشو به کسانی بدن که قشنگ بتونن به دزدیاشون برسن و امکانات مثل مرکز پک تیم ملیو برای خودشون صاحب شن مثل قبل .
هومن
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۵۶
کیروش درجه یکه نمیدونم چقد گیر میدید همین قطری که دارید مگید ۳۰ ۴۰ برابر ما خرج کرد مربی اورد نتونستن جام جهانی برن اگه کیروش سرمربی قطر بود و این نتایج رو با اونا میگرفت الان مجسمه شو ساخته بودن
حامی کیروش بزرگ
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۵۷
چه استدلالی..شما فقط به این جمله برسید که کیروش مربی گرونی هست یا نه!!این جواب و بدین دیگه حاضر نمیشید خزعبلات تحویل مردم بدید..بابا دیگه تموم کنید ..چرا نمیزارید تیم ملی کارشو بکنه چرا نمیزارید کیروش تمرکز داشته باشه.وقاحت و به بالاترین سطحش رسوندین.بلد نیستین حمایت کنید لطفا سکوت اختیار کنید تا بعد جام جهانی..خدای نکرده ما بد بازی کردیم به طرز وحشتناکی باختیم اون موقع عروسی دوستان شروع کنید به این خزعبلات
شهرام
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۵۷
انقدر یادداشت مسخره ایه که جوابی براش ندارم، اما مثنکه از تمدید قرارداد کیروش زیر دل خیلی ها درد گرفته و خودشون رو به در و دیوار میزنن تا یکم خودشونو آروم کنن و اگه بتونن سنگ بندازن جلوی پای تیم ملی
۹
آنتی شومن
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۲۰
کیروش همین که دم امثال تو نوبسنده و موتور گازیها را قیچی کرد تمام پولش حلاله.
۷
مطبوعات دوزاری
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۹:۳۲
مارچلو لیپی فقط بیست میلیون دلار از چین برای هدایت تیم ملیش گرفته. بعد شماها دارین برای چندرغازی که با منت و قسطی به معمار فوتبال نوین ایران میدین، خودتون رو پاره می کنین؟ واقعا سنگ پای قزوین باید لنگ بندازه جلوی شما.
کیروش تیمی رو ساخته که در هر پست تخصصیش سه تا بازیکن هم تراز داره. یک مرکز های تک ساخته که تا ابد برای فوتبال ایران می مونه و یک اصول درست و با قاعده برای قوتبال ایران به ارث گذاشته. دیگه چی می خوایین؟
یه نگاه به تیم های دیگه آسیا بندازید و گزارش های اونا و نظراتشون درباره مدیریت تیم ملی ایران رو جویا بشید. ببینید با چه حسرتی به ثبات مدیریت فوتبال ملی ما نگاه می کنند. چرا آخه اقندر خودخواهید؟ دنبال چی هستید؟ میخواهید کدوم مربی داغونی رو بیارید؟
علی کریمی که بدون مدرک از سپیدرود رشت دو و نیم میلیارد تومن گرفته خوبه؟
ذولفقارنسب چی؟
جلالی چی؟ اینا خوبن؟ چون غر میزنن؟ چی گیرتون میاد؟ امیدوارم اقلا یه چیزی گیرتون بیاد. وگرنه اگر در راه رضای خلق خدا دارید این دلسوزی های کودکانه رو میکنید باید بگم واقعا ول معطلید.
۸ ۱
علی
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۳۱
کوچولو مارچلو لیپی بزرگ که سابقه n تا قهرمانی سری آ ایتالیا و قهرمانی جام باشگاههای اروپا و قهرمانی جام جهانی رو داره داری با کیروش کوچولو که اگه کارنامش رو به عنوان سرمربی تیمهای بزرگسالان بتکونی کلا 3 تا قهرمانی داره، 2 تا سوپر کاپ که تک بازیه و یه حذفی که 5/6 تا بازی،کیروش شما هنوز نتونسته قهرمان یه تورنمنت فرسایشی مثل لیگ ولو کشورهای درجه 2 اروپا یا آسیا بشه. قهرمانیهای قلعه نویی خیلی بیشتره. کیروش کوچولو ارزونی شما بنجل پرستها و بیسوادها.
Soltan
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۴۹
ما پشت کیروش هستیم ! تا جونت در بیاد
۶
حامی تیم ملی
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۵۷
تا زمانی که باند مافیایی به تخریب کیروش و تیم ملی ادامه دهد ما از همیشه بیشتر از سرمربی محترم تیم ملی حمایت میکنیم! ننگ باد به هر ایرانی که توان دیدن پیشرفت کشور خود را نداشته باشد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر