فهرست
پایان لیگ پایان ماجرا نیست
پایان لیگ پایان ماجرا نیست

پایان لیگ پایان ماجرا نیست

آی اسپورت - لیگ نوزدهم پنج شنبه شب با برگزاری همزمان 8 دیدار هفته سی‌ام به پایان رسید و جایگاه تیمها در جدول رده بندی مشخص شد. با این که تکلیف تیم قهرمان یعنی پرسپولیس از مدت‌ها پیش معلوم شده بود اما هیجان تا آخرین دقایق بازی‌های پنج شنبه شب ادامه داشت. و جالب این که حتی بعد از پایان رسمی لیگ هنوز تکلیف یک مورد مشخص نشده و آن سهمیه آخر ایران در لیگ قهرمانان آسیا برای فصل بعد است. دلیل این موضوع هم به پایان نرسیدن جام حذفی است.

 

استقلال؛ حالا نوبت حذفی است

سهمیه ایران در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا 2+2 است. دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه پلی آف. سهمیه مستقیم به تیمهای قهرمان لیگ برتر (پرسپولیس) و جام حذفی تعلق دارد. سهمیه پلی آف هم به تیم های دوم و سوم لیگ. در حال حاضر سهمیه پلی آف استقلال و فولاد قعطعی شده است. اما استقلال در نیمه نهایی جام حذفی حضور دارد و اگر در این جام به قهرمانی برسد سهمیه قطعی را می‌گیرد. در این صورت پرسپولیس و استقلال سهمیه قطعی را می‌گیرند و فولاد خوزستان و تراکتور تبریز باید به پلی آف بروند. البته استقلال در یک حالت دیگر هم می‌تواند سهمیه قطعی را بگیرد. این حالت، قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی است. طبق قوانین اگر یک تیم در هر دو تورنمنت معتبر داخلی کشور یعنی لیگ و جام حذفی به قهرمانی برسد تیم دوم لیگ برتر به همراه تیم اول سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را می‌گیرد. به طور خلاصه استقلال در صورتی که خودش یا پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شوند به سهمیه قطعی آسیا می‌رسد. برای همین به نفع استقلال بود که دربی در فینال برگزار شود. اما اگر پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی استقلال را شکست بدهد و در فینال به تراکتور یا نفت مسجد سلیمان ببازد آن وقت استقلال باید لیگ قهرمانان آسیا را از مرحله پلی آف شروع کند! نکته مهم درباره استقلال اما موفقیت های فردی بازیکنان این تیم بود. شیخ دیاباته در هفته آخر در بوشهر دو گل زد و با 15 گل زده آقای گل لیگ نوزدهم شد. مهدی قائدی هم با دادن 8 پاس گل به همراه میلاد جهانی بهترین عملکرد را در این زمینه داشتند. قائدی البته موفق شد در بوشهر یک گل بزند تا تعداد گلهایش را به ده برساند و به قولی که اول فصل برای زده ده گل داده بود عمل کند.

 

تراکتور؛ سه شنبه حیاتی

با اتفاقاتی که در هفته آخر افتاد شاید الان تراکتور مصمم‌ترین تیم برای فتح جام حذفی است. تراکتور با شکست در بازی 6 امتیازی هفته آخر مقابل فولاد خوزستان به رده چهارم جدول سقوط کرد تا سهمیه آسیایی را در خطر ببیند. تراکتور دو راه دارد. یا باید قهرمان جام حذفی شود که در این صورت سهمیه مستقیم آسیایی را دریافت خواهد کرد یا این که دعا کند پرسپولیس یا استقلال قهرمان جام حذفی شوند. در این صورت تیم تبریزی لااقل شانس این را خواهد داشت که از طریق بازی‌های پلی‌آف به لیگ قهرمانان آسیا برسد. گرفتن سهمیه کمترین انتظاری است که هواداران تراکتور از تیم شان دارند. این تیم سال گذشته هم نتوانست سهمیه را بگیرد و این شهرخودرو بود که بالاتر از تراکتور به آسیا رسید. این را هم فراموش نکنید که انتظار اصلی هواداران تراکتور قهرمانی در لیگ برتر است اما حاشیه‌های زیاد که اخیرا خود محمدرضا زنوزی مالک باشگاه تراکتور هم به آن اعتراف کرده هر سال به این تیم ضربه می‌زند و جلوی قهرمانی در لیگ برتر را می‌گیرد. تراکتور البته قبل از رسیدن به فینال یک حریف سرسخت به نام نفت مسجد سلیمان هم دارد. سه شنبه یک روز حیاتی برای تبریزی‌هاست. روزی که تراکتور در نیمه نهایی جام حذفی مقابل نفت قرار می‌گیرد. این تیم اگر به فینال برسد هم حداقل سهیه پلی آفش را قطعی می‌کند. اگر ببرد که سهمیه مستقیم را می گیرد اما اگر ببازد از آنجا حریفش در فینال یا استقلال است یا پرسپولیس، به دلیل چهارم شدن در لیگ سهمیه پلی آف را می‌گیرد.

 

فولاد؛ سورپرایز سزاوار

شاید جالب‌ترین نام در میان تیم‌های بالای جدول فولاد خوزستان باشد. این تیم فصل گذشته را در جایگاه هشتم به پایان رساند و در ابتدای لیگ نوزدهم جواد نکونام را عنوان سرمربی برگزید. انتخابی که در ابتدا پرریسک به نظر می‌رسید. نکونام خودش هم در ابتدای فصل هیچ قولی برای قهرمانی یا حتی کسب سهمیه نداده بود. اما تیم او در طول فصل روند مثبت و معتدلی داشت و در نهایت با تلاش فراوان و در هفته پایانی توانست جایگاه سومی را به نام خودش سند بزند. جایگاهی که معنی‌اش کسب قطعی سهمیه پلی آف لیگ قهرمانان آسیا بود. فولاد آخرین بار 6 سال پیش توانسته بود به لیگ قهرمانان آسیا برسد. حالا این تیم امیدوار است با عبور از مرحله پلی آف خودش را به مرحله گروهی برساند و در ورزشگاه مدرن و زیبایش یعنی فولاد آرنا از رقبای آسیایی‌اش میزبانی کند. فولاد در حالی به این موفقیت رسید که در نیم فصل دوم مشکلات زیادی داشت. توقف لیگ به خاطر شیوع کرونا به روند خوب این تیم قبل از تعطیلی موقت لیگ تا حد زیادی ضربه زد. بعد هم ابتلای تعداد زیادی از بازیکنان این تیم به کرونا وضعیت را حادتر کرد. دیر برگشتن آیاندا پاتوسی و عدم آمادگی‌اش ضربه دیگری به تیم نکونام زد. با این وجود فولاد تسلیم نشد و در آخرین هفته خودش را رده سوم رساند تا سورپرایز لیگ نوزدهم باشد. البته یک سورپرایز سزاوار.

 

سپاهان؛ بازنده بزرگ

می دانید یکی از بدترین اتفاقاتی که برای سپاهان در این فصل افتاد چه بود؟ این که در پایان هفته بیست و پنجم و در حالی که پنج هفته دیگر تا پایان لیگ مانده بود مشخص شد که سپاهان شانسی برای قهرمانی ندارد! این برای تیمی که در نیم فصل اصلی ترین رقیب پرسپولیس بود و فاصله زیادی با قرمزهای پایتخت نداشت فاجعه بود. فاجعه بعدی اما مربوط دو مسابقه این تیم با استقلال در لیگ و جام حذفی بود و هر دو با شکست سپاهان به پایان رسید. فاجعه‌ای که در نهایت باعث یک اتقاق نادر یعنی استعفای امیر قلعه نویی شد. اما این هم پایان ماجرا نبود. سپاهان در هفته‌های پایانی فصل هم به خودش نیامد و با قرار گرفتن در رده پنجم جدول رده بندی شانس آسیایی شدن را هم از دست داد! در ناکامی سپاهان در اواخر فصل اما شایان مصلح به نحو عجیبی در متن ماجرا قرار گرفت. او که در دو بازی مقابل استقلال با بدشانسی تمام نقش اول را در ناکامی سپاهان ایفا کرده بود در بازی هفته آخر مقابل پیکان هم یک پنالتی داد تا گل شهریار مغانلو، برد را از سپاهان بگیرد. سپاهان اگر این بازی را می‌برد 51 امتیازی می‌شد و به رده چهارم می‌رسید و امید اندکی برای کسب سهمیه پلی آف آسیا داشت اما فصل برای این تیم با نهایت تلخی و ناکامی به پایان رسید.

 

بوشهر؛ سقوط یک استان

در هفته بیست و نهم لیگ برتر بود که مشخص شد شاهین شهرداری بوشهر شانسی برای ماندن در لیگ برتر ندارد و به لیگ یک سقوط کرده است. در همان حال بررسی جدول نشان می‌داد که وضعیت پارس جنوبی جم دیگر نماینده استان بوشهر هم اصلا خوب نیست و این تیم اصلی‌ترین کاندیدای سقوط است! شاید باور کردنی نبود که دو تیم از یک استان در پایان فصل به لیگ یک سقوط کنند اما این اتفاق افتاد. پارس جنوبی جم کار سختی برای ماندن در لیگ برتر داشت. این تیم باید خودش بازی مقابل نفت مسجد سلیمان را می‌برد و بعد هم منتظر باخت ماشین سازی و پیکان می‌ماند. اما از این سه اتفاق حتی یک موردش هم به وقوع نپیوست تا پارس جنوبی جم و شاهین شهرداری بوشهر دست در دست هم به لیگ یک سقوط کنند. در تاریخ لیگ برتر این اولین بار بود که دو تیم از یک استان سقوط می‌کردند. از یک منظر شاید بشود گفت کرونا بیشترین ضربه را به شاهین زد. چرا که این تیم داشت با میشو کریستیچوچ نتایج خوبی می‌گرفت. اما با شیوع کرونا میشو به کشورش رفت و دیگر برنگشت و همین مساله باعث بروز تغییرات مجدد در شاهین شد. تغییراتی که هیچ کدام نتیجه نداد و شاهین بعد از یک فصل حضور در لیگ برتر دوباره به لیگ یک برگشت.

 

سازندگی 

     
آی اسپورت
2020-08-23 01:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر