فهرست
مقایسه ایران-کاستاریکا/ شگفتی‌ساز می‌شویم؟
مقایسه ایران-کاستاریکا/ شگفتی‌ساز می‌شویم؟

مقایسه ایران-کاستاریکا/ شگفتی‌ساز می‌شویم؟

آی اسپورت- در جام جهانی ۲۰۱۴، بدترین اتفاق ممکن برای کاستاریکا اتفاق افتاه بود و هم‌گروهی با تیم‌های ایتالیا، انگلستان و اروگوئه، رویای صعود از مرحله راند گروهی را کمرنگ کرده بود؛ اما این پایان داستان نبود و آنچه چند ماه بعد اتفاق افتاد، شبیه به معجزه بود

کاستاریکا به‌عنوان تیم اول گروه به دور بعد صعود کرد، در مرحله یک‌هشتم نهایی از سد یونان گذشت و در بازی مرحله یک‌چهارم نهایی، این ضیافت پنالتی‌ها بود که حکم به پایان تاریخ‌سازی این تیم در جام جهانی در برابر تیم ملی هلند داد! این روزها حال‌وروز مردم فوتبال دوست کشورمان بی‌شباهت به حال‌وروز چهار سال پیش فوتبال دوستان کاستاریکایی نیست. ایران در تابستان آینده باید به مصاف دو غول بزرگ دنیای فوتبال یعنی اسپانیا و پرتغال برود. رقابت با مراکش هم به دلایلی که همگی بر آن واقفیم اصلاً ساده نیست. در این میان برخی افراد به‌ظاهر خوش‌بین برای تسکین احساس تلخ عدم موفقیت در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، سرنوشت کاستاریکا را مثال می‌زنند. در این مقاله سعی داریم تا این مقایسه را با استدلال‌های منطقی و آماری اعتبارسنجی کرده، نقاط اختلاف را یافته و راهکارهایی ارائه کنیم. بر همین اساس چندین فاکتور لازم و مختلف موردنیاز برای خلق موفقیت و شگفتی نظیر کیفیت بازیکنان، کیفیت سرمربی، کیفیت شرایط آماده‌سازی، قدرت رقبا، سابقه حضور در جام‌های جهانی و جزئیاتی مانند فاصله زمانی و مکانی میان بازی‌ها بررسی می‌شوند. نتیجه‌گیری انتهای مقاله نظر شخصی نگارنده است و به‌هیچ‌وجه جنبه قطعی ندارد و خواننده مختار است تا بر اساس آمارها و استدلال‌های ارائه‌شده، به نتیجه‌گیری بپردازد. 

عامل اول: قدرت رقبا

تیم ملی کاستاریکا در زمان سید بندی قرعه‌کشی رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴، رتبه ۳۱ جهان را در رنکینگ فیفا در اختیار داشت و به‌عنوان بیست و چهارمین تیم برتر حاضر در این رقابت‌ها بر مبنای همین رنکینگ شناخته می‌شد. این تیم در گروه D با تیم‌های ایتالیا با رنکینگ ۹، اروگوئه با رنکینگ ۶ و انگلستان با رنکینگ ۱۰ هم‌گروه شد. میانگین رنکینگ رقبای کاستاریکا در این رقابت‌ها ۳/۸ بود و تیم‌های هم‌گروه این کشور مجموعاً هفت بار سابقه قهرمانی در جام جهانی را در کارنامه خود داشتند. ضمن آنکه ایتالیا قهرمان جام جهانی دو دوره قبل یعنی رقابت‌های ۲۰۰۶ شده بود.

تیم ملی ایران در زمان سید بندی قرعه‌کشی رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، رتبه ۳۴ جهان را در رنکینگ فیفا به خود اختصاص داده بود و بر مبنای همین رنکینگ به‌عنوان بیست و چهارمین تیم برتر حاضر در این رقابت‌ها شناخته می‌شود. تیم ایران در گروه B با تیم‌های پرتغال با رنکینگ ۳، اسپانیا با رنکینگ ۸ و مراکش با رنکینگ ۴۸ هم‌گروه شده است. میانگین رنکینگ رقبای ایران در این رقابت‌ها ۷/۱۹ است. تیم‌های حاضر در این گروه درمجموع تنها یک‌بار قهرمان رقابت‌های جام جهانی شده‌اند. اسپانیا قهرمان جام جهانی دو دوره قبل یعنی رقابت‌های ۲۰۱۰ در این گروه حضور دارد. آمار و ارقام واضح است. دشواری کار کاستاریکا به‌مراتب بیشتر از کار ایران بود! 

عامل دوم: کیفیت بازیکنان

برای بررسی کیفیت بازیکنان یک تیم فوتبال معیار دقیقی وجود ندارد و مقایسه‌ها بیشتر کیفی است. بر همین اساس شاید رجوع به کیفیت باشگاه‌های بازیکنان اندکی راهگشا باشد. ‌ clubworldranking یک وب‌سایت معتبر در رده‌بندی تیم‌های باشگاهی سراسر جهان محسوب می‌شود که بر اساس عملکرد پنج سال گذشته هر باشگاه و با در نظر گرفتن فاکتورهای بسیاری به رتبه‌بندی آنها می‌پردازد. از داده‌های این وب‌سایت در این مقاله استفاده شده.

برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، بیست‌وسه بازیکن به تیم ملی کاستاریکا دعوت شدند. ۹ بازیکن دعوت‌شده در لیگ داخلی کاستاریکا حضور داشتند. کیلور ناواس دروازه‌بان این تیم عضو باشگاه لوانته اسپانیا بود. سه بازیکن در تیم‌های باشگاهی MLS آمریکا توپ می‌زدند. باشگاه‌های سوئد، دانمارک و بلژیک هرکدام یک نماینده در تیم ملی کاستاریکا داشتند. جو کمپل مهاجم این تیم در باشگاه المپیاکوس یونان حضور داشت و برایان رویز به‌عنوان کاپیتان، عضو باشگاه آیندهوون هلند بود. یک بازیکن از کراسنودار روسیه، یک بازیکن از ماینز آلمان و سه بازیکن از لیگ نروژ، سایر بازیکنان تیم ملی کاستاریکا را تشکیل می‌دادند. بر اساس آمار clubworldranking، میانگین وزنی رنکینگ باشگاهی بازیکنان تیم ملی کاستاریکا، ۲/۳۶۷ بود.

در آخرین اردوی ایران  برای بازی‌های دوستانه با ونزوئلا و پاناما، ۲۶ بازیکن به اردو دعوت شدند. چهار بازیکن از پرسپولیس، سه بازیکن از استقلال، دو بازیکن از سپاهان و یک بازیکن از هرکدام از تیم‌های فولاد، ذوب‌آهن، پدیده و سایپا، بازیکنان شاغل در داخل کشور را تشکیل می‌دادند. ۱۲ لژیونر از تیم‌های المپیاکوس و پانیونیوس یونان، آلکمار و هیرنوین هلند، احمد گروژنی، آمکار و روبین کازان روسیه، اوستنده و شارلوا بلژیک، ماریتیمو پرتغال، استرسوند سوئد و السد قطر، دیگر بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان را تشکیل می‌دادند. ضمن آنکه اشکان دژاگه، تیم باشگاهی نداشت. بدون در نظر گرفتن اشکان دژاگه، میانگین وزنی رنکینگ باشگاهی بازیکنان تیم ملی کشورمان در آخرین اردو، ۲/۲۹۶ است.

بر اساس این آمار می‌توان ادعا کرد که بازیکنان حاضر در تیم ملی ایران نسبت به بازیکنان تیم ملی کاستاریکا در سال ۲۰۱۴ در باشگاه‌های به‌مراتب بهتری بازی می‌کنند. نکته جالب دراین‌بین، حضور بازیکنانی در المپیاکوس یونان، لیگ بلژیک، سوئد، هلند و روسیه در هر دو تیم است! نکته دیگر پیرامون کیفیت بازیکنان می‌تواند مربوط به میانگین سنی و وضعیت جسمانی آنها باشد. تیم ملی کاستاریکا با میانگین سنی ۹/۲۶ وارد مسابقات جام جهانی برزیل شد و میانگین قدی بازیکنان این تیم، ۲/۱۸۰ سانتی‌متر بود. این در حالی است که میانگین سنی بازیکنان تیم ملی ایران در آخرین اردو ۲۵.۸ و  میانگین قدی آنها ۱/۱۸۳ سانتی‌متر بود. با فرض حضور همین بازیکنان اردوی گذشته  در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، میانگین سنی آنها به۲۶.۳ می‌رسد. 

عامل سوم: کیفیت سرمربی

سرمربی تیم ملی کاستاریکا در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، خورخه لوییس پینتو کلمبیایی بود. در سابقه این فرد تا پیش از جام جهانی، حضور در تیم‌های باشگاهی کشورهای کلمبیا، پرو، کاستاریکا، اکوادور و ونزوئلا و نیز یک سال سرمربیگری در هرکدام از تیم‌های ملی کلمبیا و کاستاریکا دیده می‌شد. این مربی در زمان برگزاری رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴، ۶۳ سال داشت و سه سال بود که سرمربی تیم ملی کاستاریکا شده بود.

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی علاوه بر سابقه سال‌ها دستیاری سر الکس فرگوسن در منچستریونایتد، سابقه سرمربیگری تیم‌های ملی زیر ۲۰ سال و بزرگسالان پرتغال، اسپورتینگ لیسبون پرتغال، ناگویا ژاپن، تیم ملی امارات، تیم نیویورک ردبولز آمریکا، تیم ملی آفریقای جنوبی و تیم رئال مادرید را در کارنامه دارد. این مربی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ۶۶ ساله خواهد بود و برای هشتمین سال متوالی بر روی نیمکت تیم ملی ایران خواهد نشست. با مقایسه کارنامه مربیان دو تیم، می‌توان رأی به برتری مطلق کارلوس کی‌روش داد! 

عامل چهارم: کیفیت شرایط آماده‌سازی

عامل زیادی بر شرایط آماده‌سازی تیم‌ها برای حضور در جام جهانی مؤثرند. در این میان می‌توان از حریفان تدارکاتی به‌عنوان یکی از پارامترهای مهم نام برد. حضور کاستاریکا در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۳ قطعی شد. بعدازاین تاریخ و تا شروع رقابت‌های جام جهانی، تیم ملی کاستاریکا در هشت بازی رسمی به میدان رفت. آن‌ها ابتدا در دو بازی باقیمانده از رقابت‌های انتخابی جام جهانی در منطقه کونکاکاف به ترتیب با نتایج یک بر صفر از هندوراس شکست خوردند و دو بر یک بر مکزیک غلبه کردند. در سه بازی دوستانه بعدی، این تیم با نتایج یک بر صفر مقابل استرالیا، چهار بر صفر در برابر شیلی و یک بر صفر در برابر کره جنوبی شکست خورد. سپس در یک بازی دوستانه با نتیجه دو بر یک بر پاراگوئه غلبه کرد. در دو بازی پایانی منتهی به جام جهانی نیز ابتدا سه بر یک از ژاپن شکست خورد و سپس با حساب یک بر یک در برابر ایرلند جنوبی متوقف شد. میانگین رنکینگ فیفا برای حریفان تیم ملی کاستاریکا در این برهه زمانی ۹/۴۴ بود و شش حریف از هشت حریف این تیم در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل حضور داشتند.

پس از قطعی شدن حضور تیم ملی کشورمان در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، ایران ابتدا در دو بازی باقیمانده از رقابت‌های انتخابی جام جهانی در قاره آسیا با نتایج صفر بر صفر و دو بر دو به ترتیب برابر کره جنوبی و سوریه متوقف شد. سپس در یک بازی دوستانه با نتیجه دو بر صفر از سد توگو گذشت. در بازی بعدی با روسیه به تساوی یک بر یک دست یافت و دو تیم پاناما و ونزوئلا را به ترتیب با نتایج دو بر یک و یک بر صفر شکست داد. تیم ملی ایران در مسیر آماده‌سازی برای رقابت‌های جام جهانی تاکنون شش مسابقه برگزار کرده که سه مسابقه در برابر تیم‌های حاضر در جام جهانی بوده و میانگین رنکینگ فیفا برای رقیبان تیم ملی ایران در این برهه زمانی ۲/۶۹ بوده است. ازآنجاکه نتایج حاصل در بازی‌های دوستانه ملاک مناسبی برای سنجش توانایی یک تیم نیست و تیم ملی کشورمان تا آغاز برگزاری رقابت‌های جام جهانی فرصت برگزاری چند بازی دوستانه دیگر را دارد، از نتیجه‌گیری درباره شرایط آماده‌سازی صرف‌نظر کرده‌ایم.

عامل پنجم: سابقه حضور در جام‌های جهانی

تیم ملی کاستاریکا برای اولین بار در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا حضور داشت و توانست به مرحله حذفی صعود کند. این تیم پس از دو دوره غیبت در جام‌های جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ نیز حاضر بود که در هیچ‌کدام از این دو دوره نتوانست رقابت‌های گروهی را با موفقیت و صعود پشت سر بگذارد. جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، چهارمین تجربه حضور این تیم در مسابقات بود. تیم ملی کشورمان در سال ۱۹۷۸ و در کشور آرژانتین، اولین جام جهانی را تجربه کرد و سپس توانست به جام‌های جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، ۲۰۰۶ آلمان و ۲۰۱۴ برزیل راه یابد. تیم ایران در هیچ‌کدام از دوره‌ها موفق به صعود از مرحله گروهی نشده است و جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، پنجمین حضور کشورمان در این مسابقات خواهد بود. با توجه به سوابق ذکرشده باید اذعان داشت که ایران کنونی نسبت به کاستاریکای ۲۰۱۴، سابقه بیشتری در جام جهانی دارد. هرچند که به اندازه این تیم در این رقابت‌ها موفق نبوده است. 

عامل ششم: جزییات

موفقیت و خلق شگفتی در تورنمنتی مانند جام جهانی ناشی از فاکتورهای زیادی است که بسیاری از آنان بر همگان آشکارند و بسیاری دیگر به‌سادگی دیده نمی‌شوند. برای مثال در این بخش به برخی از آنها می‌پردازیم. تیم ملی کاستاریکا در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ از لباس‌هایی با برند Lotto استفاده می‌کرد و تیم ملی کشورمان در جام جهانی ۲۰۱۸، آدیداس به تن خواهد کرد که طبیعتاً برند معتبرتری است.

تیم ملی کاستاریکا در جام جهانی ۲۰۱۴ پس از بازی اول، شش روز و پس از بازی دوم، چهار روز زمان استراحت داشت. این در حالی است که تیم ملی کشورمان در جام جهانی ۲۰۱۸ پس از هر بازی پنج روز زمان برای استراحت دارد. اختلاف‌زمانی کاستاریکا با برزیل چهار ساعت بود؛ درحالی‌که اختلاف‌زمانی تهران با مسکو تنها نیم ساعت است. کمپ تیم ملی فوتبال کاستاریکا در جام جهانی ۲۰۱۴ در شهر سانتوس قرار داشت و فاصله میانگین میان محل این کمپ تا محل برگزاری بازی‌های دور گروهی بیش از ۱۸۷۰ کیلومتر بود. درحالی‌که برای تیم ملی فوتبال کشورمان کمپی در مسکو رزرو شده و میانگین فاصله این کمپ از محل برگزاری بازی‌های تیم ملی در حدود ۶۶۰ کیلومتر خواهد بود.

عامل دیگری که می‌تواند در نتیجه‌گیری مؤثر باشد، حضور هواداران در ورزشگاه‌های محل برگزاری بازی است. ازآنجاکه آمار موثقی پیرامون تعداد هواداران کاستاریکایی حاضر در بازی‌های تیم ملی این کشور در جام جهانی ۲۰۱۴ یافت نشد، این آمار ارائه نشده است. تنها می‌توان گفت که میانگین تماشاگران حاضر در استادیوم برای بازی‌های دور گروهی تیم ملی کاستاریکا در جام جهانی ۲۰۱۴، ۵۲۲۶۲ نفر و برای تیم ملی ایران در همین جام ۴۸۲۶۳ نفر بود که با توجه به حضور تیم‌های جذاب‌تر در گروه ایران در جام جهانی ۲۰۱۸، تعداد ساکنان ایرانی بیشتر در روسیه و سهولت سفر به روسیه نسبت به برزیل برای ایرانیان، انتظار می‌رود این مقدار افزایش داشته باشد. 

نتیجه‌گیری

 تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ شرایط بهتری نسبت به کاستاریکا در جام جهانی ۲۰۱۴ دارد. شاید تنها نقطه‌ضعف ایران تاکنون در برگزاری بازی‌های دوستانه باشد؛ بنابراین با برگزاری بازی‌های بزرگ‌تر تا شروع جام جهانی، انتظار خلق شگفتی از تیم ملی ایران انتظاری خوش‌بینانه نیست.

نکته مهم در این مقایسه عوامل روحی و روانی است که متأسفانه نمی‌توان با ارائه آمار و ارقام، آن را مقایسه کرد. نکته خوش‌بینانه، نتیجه‌گیری و ارائه بازی‌های قابل‌احترام از تیم ملی در زمان‌هایی است که عامل تعصب و غیرت در میان بازیکنان ایرانی بیشتر شده و انتظار برای نتیجه‌گیری از آنان کمتر است. مثال‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. بازی تیم ملی کشورمان در برابر آمریکا عامل تعصب، در برابر استرالیا عامل تعصب و برداشته شدن فشار لزوم پیروزی پس از دریافت دو گل و بازی در برابر آرژانتین عامل عدم فشار برای نتیجه‌گیری به‌خوبی بیانگر این موضوع هستند. پس با توجه به جو حاکم بر فوتبال کشور در این روزها و عدم انتظار اکثر کارشناسان برای صعود از دور گروهی در کنار شوخی‌های مختلفی که با قرعه ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شده است می‌توانند عوامل انگیزشی مناسبی برای خلق شگفتی تیم ملی ایران در جام جهانی پیش رو باشند.

۳۳ ۱۰  
آی اسپورت
2017-12-06 23:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
امید از تفت
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۲۳:۵۹
چمنیان که در جام جهانی جوانان آلمان و 4تایی کرد و ایران را جز 8تای جهان کرد باید سرمربی تیم ملی بشه، کیروش هم دستیارش باشه تا بتونیم به دور دوم صعود کنیم. وقتی آلمان را 4تایی کردیم چرا نتونیم اسپانیا و پرتغال را 4تایی کنیم!!؟
Arash
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۰۰:۴۲
امید از تفت هم میزاریم آنالیزور تیم ملی.البته تیم ملی اسکل های ایران
علی
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۰۵:۴۳
بالام جان تو جام جهانی نوجوانان رو با جام جهانی بزرگسالان مقایسه میکنی
امیدایران
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۲۰
داموس جان پیشبینیت از همگروهی ایران ارژانتین و بردن ارژانتین چی شد،حداقل ابروی تفت نبرن
حامد
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۱۸
امید ازتفت بهترین کامنت سال دادی اسکرین گرفتم ازش خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
۵
ویلی
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۰۷:۲۶
الگوی بهتر و مناسب تر برامون ترکیه 2002 بود، یه اردوی بلند مدت قرنطینه ای شبه پادگانی که به معنای واقع کلمه 11 تا گرگ گرسنه ازش اومدن بیرون و به نیمه نهایی رسیدن.....
رضا
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۲۰
ما فعلا بايد ب فكر فرهنگ سازي باشيم ك ب كشور كوستاريكا نگيم كاستاريكا -سعود و شگفتي سازي پيش كش
ساشا
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۸
اساتیدی که میگن گروه ایران مرگه مرگ ، پس 4 سال پیش کاستاریکا تو گروه طاعون قرار داشت که با سه تیمی همگروه شده بود روی هم 7 بار قهرمان جهان شده بودند. تصور کنید اگه ایران 4 سال پیش با این تیم ها همگروه میشد آقای کیروش علیه السلام به نظر برخی طرفدارانش می فرمودند که لیگ تا نیم فصل انجام بشه، نیم فصل دوم هم بعد از اتمام جام جهانی پیگیری بشه چون 5 تا قهرمانی در لیگ ایران بی ارزشتر از حضور در جام جهانی می باشد. در ضمن کاستاریکا با بازی هجومی بعنوان تیم اول از گروهش صعود کرد نه با پارک ، کاروان ایران 2014.
ساشا
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۸
اساتیدی که میگن گروه ایران مرگه مرگ ، پس 4 سال پیش کاستاریکا تو گروه طاعون قرار داشت که با سه تیمی همگروه شده بود روی هم 7 بار قهرمان جهان شده بودند. تصور کنید اگه ایران 4 سال پیش با این تیم ها همگروه میشد آقای کیروش علیه السلام به نظر برخی طرفدارانش می فرمودند که لیگ تا نیم فصل انجام بشه، نیم فصل دوم هم بعد از اتمام جام جهانی پیگیری بشه چون 5 تا قهرمانی در لیگ ایران بی ارزشتر از حضور در جام جهانی می باشد. در ضمن کاستاریکا با بازی هجومی بعنوان تیم اول از گروهش صعود کرد نه با پارک ، کاروان ایران 2014.
ميلاد
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۱۳
اشنايي با شرايط جوي برگ برنده كاستاريكا بود. دماي بالا بسيار شرجي بيشتر به دردشون ميخورد تا تيمهاي اروپايي. كلا جام جهاني خارج اروپا هميشه شگفتيهاي خود رو داره. البته جدال با اسپانيا چيزي فراتر از فوتبال ما هستش. ما بايد اماده دويدن خيلي بيشتر از حريف باشيم. البته امادگي ذهني هم بسيار لازم كاره. بايد قبول كنيم كه ما بايد خيلي بيشتر اماده باشيم تا تيمهايي كه بدترينشون در ليگ هلند و فرانسه بازي ميكنند. حالا با يونتوس و بارسلونا كاري ندارم. قدرت بدني ريكاوري و ذهن اماده بازيكنان ما رو به سطح بالتر ميبره.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر