فهرست
برزیلی‌های اروپا
برزیلی‌های اروپا

برزیلی‌های اروپا

آی اسپورت - تیم ملی کرواسی به راحتی تیم ملی آرژانتین را در بازی دوم خود شکست داد. کروات‌ها آن گونه آرژانتین را بردند که طوفانی از بی‌احترامی را نصیب سامپولی سر مربی تیم آرژانتین کردند. نمایش کرواسی آنقدر پخته بود که هیچ کس برای آرژانتینی‌ها دلسوزی نکرد.

کروات‌ها نشان دادند ادعائی که سالها پیش در مورد فوتبال سرزمین آن روزگار یوگسلاوی می‌کردند و آنها را برزیل اروپا می‌نامیدند بی‌اعتبار نبوده است.

در ترکیب تیم ملی کرواسی در مقابل آرژانتین یازده بازیکن از موناکو و لیورپول و سمپدوریا و بشیکتاش و آتلتیکومادرید و بارسا و رئال مادرید و یوونتوس و اینتراخت فرانکفورت و دو بازیکن از اینترمیلان می‌دیدیم. آنها برای پنجمین  بار است که از زمان استقلال‌شان در دهه 90 به رقابت‌های جام جهانی آمده و یک مقام سومی با  زوج بلاژویچ و ایوانکوویچ در سال 1998 بدست آوردند و در اروپا هم 5 بار حاضر بودند که دو بار به نیمه‌نهائی رسیده‌اند. چگونه این کشور شبه جزیره بالکان با سابقه کم تا این حد موفق بوده است؟

پاسخ به این سوال را باید در سابقه تاریخی آنها دید. این کشور تا قبل از پایان جنگ جهانی دوم متعلق به مجارستان بود و در پایان جنگ به پادشاهی یوگسلاوی سابق و سپس به جمهوری فدرال یوگسلاوی ملحق شد و در سال 1991 از یوگسلاوی جدا و اعلام استقلال کرد. با توجه به ریشه نژادی کروات‌ها می‌بینیم که از دو کشور مجارستان با 9 بار سابقه حضور در جام جهانی و کسب دو عنوان نایب‌قهرمانی در این تورنمنت در سال‌های 1938 و 1954 و یک مقام سومی در جام ملت‌های اروپا در سال 1964 و کشور یوگسلاوی سابق با آن سابقه درخشان ارتباط ژنتیکی دارند.

نژادهای مختلفی در یوگسلاوی سابق عمدتا ورزشکار و در زمینه ورزشهای تیمی چون بسکتبال و والیبال و فوتبال دارای  افتخار هستند و در همین جام جهانی آنها به همراه صربستان می‌توانند قدرت فوتبال شرق اروپا که همواره در جامهای جهانی با تیمهائی چون مجارستان و لهستان و بلغارستان و چک و... رقیب سرسختی بوده‌اند را بار دیگر عیان نمایند.

کروات ها از یک سرمربی جوان و مقتدر به نام زلاتکو دالیچ بهره می‌گیرند که برای فوتبالدوستان آسیائی نامی آشنا است او با العین امارات قهرمان و نایب‌قهرمان آسیا شده است. کروات‌ها مردانی باتکتیک و همراه با دیسیپلین هستند و در همین جام جهانی شاهد بودیم که چگونه نیکولا کالینیچ بازیکن میلان که به صورت قرضی از فیورنتینا به روسونری‌ها پیوسته به علت عدم تمکین از فرمان دالیج از اردو اخراج می‌شود. کروات‌های منظم، تاکتیکی و با قدرت بدنی و تکنیکی و پرستاره می‌توانند به نیمه‌نهائی و حتی به فینال برسند؟

۲    
آی اسپورت
2018-06-22 14:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر