فهرست
درخواست محیط زیست؛ نامه آدیداس را منتشر کنید
درخواست محیط زیست؛ نامه آدیداس را منتشر کنید

درخواست محیط زیست؛ نامه آدیداس را منتشر کنید

آی‌اسپورت- سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست از فدراسیون فوتبال می خواهد تا طی مذاکرات مکتوب با شرکت آدیداس، ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی را مجددا مطالبه کرده و در نهایت پاسخ مکتوب آدیداس در این باره را به منظور رفع ابهامات کنونی در اختیار رسانه ها قرار دهد.

حمید ظهرابی، سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران با یادآوری این موضوع که ایران از سال ۱۳۷۵ و با تصویب مجلس شورای اسلامی به کنوانسیون بین المللی حفاظت از تنوع زیستی ملحق شده است، گفت: درج تصویر یوزپلنگ آسیایی بر روی پیراهن تیم ملی نه تنها واجد ارزش های زیادی در جلب توجه و نظر عموم مردم ایران و جهان به لزوم حفاظت از این گونه ارزشمند بود، بلکه بازتاب بسیار زیبا و خردمندانه ای از توجه مردم اصیل و با فرهنگ یک تمدن بزرگ به لزوم حفظ محیط زیست و تنوع زیستی در جهان بود. انتظار داشتیم فدراسیون فوتبال با دقت و حساسیت بیشتری به این موضوع می پرداخت.

حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی فوتبال محصول نبود برنامه ریزی مناسب است

با توجه به موافقت فیفا با درج تصویر یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران، تعلل در این موضوع، محصول نبود برنامه ریزی مناسب برای انتخاب لباس تیم ملی فوتبال بوده است. با توجه به این که یوز از جمله گونه‌های در معرض تهدید جهانی است، حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی و از دست دادن این فرصت مغتنم برای ارائه چهره دوست دار و حافظ طبیعت، محیط زیست و تنوع زیستی مردم ایران، منجر به نگرانی دوست داران محیط زیست کشور شده است. بدون شک با توجه به این که تیم ملی فوتبال کشور به تیم یوزپلنگان شهره شده بود، تصویر یوز می توانست با ساخت چهره ای منحصر به فرد از تیم ملی فوتبال ایران به جلب نگاه جهانی، تماشاگران و همچنین کادرهای فنی ناظر بازی ها به این تیم شود. از زمان تصویب پیشنهاد یکی از فعالان محیط زیست مبنی بر درج تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی، همواره لباس بازیکنان ایران منقوش به تصویر این گونه ارزنده بود. این اقدام با بازتاب خوبی در سطح ملی و بین المللی همراه شد و بنابراین اظهارات نماینده فدراسیون فوتبال در برنامه نود مبنی بر مخالفت شرکت آدیداس با ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی، توجییه مناسبی به نظر نمی‌رسد.

آدیداس به دلیل عدم خروج عرق از پیراهن اعضا مخالف ثبت طرح یوز است

بنا بر ادعای فدراسیون فوتبال ایران، شرکت آدیداس با بیان این که ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی به صورت برچسب (چاپی) مانع کارکرد صحیح پیراهن و خروج عرق از پیراهن های اعضای تیم ملی فوتبال و در نتیجه ایجاد مشکل برای آنها می شود. طرح این ادعا بدان معنا است که اگر از چند ماه پیش، تمهیدات لازم برای درج تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران پیش بینی و به شرکت آدیداس اعلام شده بود، درج تصویر در قالب خود پیراهن ممکن بود و دیگر نیازی به چاپ برچسبی این طرح نبود. البته به دلیل آن که مخالفت آدیداس به صورت کتبی به مسئولان فدراسیون فوتبال ایران اعلام نشده و بنابر نقل قول نماینده فدراسیون این مخالفت ها طی مذاکرات شفاهی در جلسات بیان شده است، موضوع مجدد از سوی سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می شود.

به گفته ظهرابی، سازمان حفاظت محیط زیست از فدراسیون فوتبال میخواهد تا طی مذاکرات مکتوب با شرکت آدیداس، ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی را مجددا مطالبه کنند و در نهایت پاسخ مکتوب آدیداس در این‌باره را به منظور رفع ابهامات کنونی در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

 

ایسنا

۵ ۲  
آی اسپورت
2018-04-18 21:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
خوزستانی
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۴۲
در این کشور
زیبایی جایی ندارد
شادی دفن شده است
خنده بر لب خاطره شده است
تاریخ به فنا رفته است
تمدن رنگ باخته
و محیط زندگی مان تبدیل به ماتمکده ای به رنگ تیره بختیها شده

امیرعباس
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۴۵
اگر گذاشتن این ممبینی بخت برگشته یک چرت بخوابه!!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر