فهرست
هشدار؛ ایران لژیونرهایش را از دست می‌دهد؟
هشدار؛ ایران لژیونرهایش را از دست می‌دهد؟

هشدار؛ ایران لژیونرهایش را از دست می‌دهد؟

آی اسپورت - مثل دوره‌های قبلی، تیم‌ملی فوتبال ایران جام جهانی 2018 را هم در همان مرحله گروهی به پایان رساند اما این دلیل خوبی نبود برای دیده نشدن بازیکنانش. هر چند از بین آن همه بازیکن، تنها چهار نفر به آن سوی مرزهای ایران منتقل شدند؛ مجید حسینی، وحید امیری، امید ابراهیمی و محمدرضا خانزاده. دو تای اول به سوپرلیگ ترکیه رفتند تا برای ‌ترابزون‌اسپور بازی کنند و ابراهیمی و خانزاده هم پیراهن تیم الاهلی قطر را پوشیدند.

حال آنکه نه حضور در جام جهانی و نه این انتقال، تغییر ویژه‌ای در زندگی فوتبالی هیچکدام‌شان ایجاد نکرد و در بهترین حالت، تنها از لحاظ مالی سود بردند. برای همین است که از آن چهار لژیونر فقط یک نفر یعنی مجید حسینی هنوز در تیمی که بعد از جام جهانی انتخاب کرده بود، بازی می‌کند و سه نفر دیگر (ابراهیمی، امیری و خانزاده) دیگر جایی در ترابزون‌اسپور و الاهلی ندارند.

وحید امیری به پرسپولیس برگشت، محمدرضا خانزاده راهی تراکتورسازی شد و امید ابراهیمی هم اگر چه به لیگ برتر ایران برنگشت اما نامش را در لیست مازاد الاهلی نوشتند و حالا همان‌جا در لیگ ستارگان، دنبال تیم می‌گردد.

هر چند خیلی از بازیکنانی هم که پیش از آنها و پیش از جام جهانی 2018 ایران را ترک کرده بودند، حال و روز چندان خوشی ندارند. البته این به شرطی است که سردار آزمون، میلاد و مهرداد محمدی، سامان قدوس و حتی علیرضا جهانبخش را فاکتور بگیریم.

از این جمع ناکام، می‌توانیم صادق محرمی را مثال بزنیم که دیگر حتی روی نیمکت دیناموزاگرب هم جایی برایش نیست. یا حتی کاوه رضایی و دیگر ایرانی‌های ژوپیرلیگ (امید نورافکن، علی قلی‌زاده و یونس دلفی) که انگار خیلی مورد اعتماد قرار نگرفته‌اند. در آستانه آغاز هفته چهارم لیگ بلژیک آنها هنوز حتی به لیست 18 نفره شارلروا هم نرسیده‌اند و حال و روزشان از کاوه رضایی که در کلوب‌بروژ سکونشین شده، بهتر نیست.

حتی سامان قدوس که به عنوان نخستین بازیکن ایرانی پایش به لوشامپیونا رسیده و سرمربی آمیان او را بازیکن مهمی برای تیمش معرفی کرده بود، این روزها مورد انتقاد قرار گرفته و منتقدانش او را به حباب تشبیه کرده‌اند. سعید عزت‌اللهی همچنان بازیکن روستوف است اما خبر تازه‌‌ای درباره‌اش به گوش‌مان نرسیده. همینطور از اللهیار صیادمنش که پیراهن فنرباغچه را به تن دارد.

امیر عابدزاده هم که دروازه‌بان اول تیم ماریتیمو به حساب می‌آمد، چند وقتی است روی نیمکت این تیم می‌نشیند و مهدی طارمی هنوز در لیگ پرتغال بازی نکرده که مشخص شود در ریو‌آوه فیکس است یا نه. سوشا مکانی با میوندالن در لیگ دسته اول نروژ حضور دارد و رضا قوچان‌نژاد هم به آپوئل قبرس برگشته.

تازه‌ترین لژیونر فوتبال ایران مهدی شریفی است که به سومقاییت آذربایجان رفته و انتظاری از او نمی‌توان داشت. مقابل این بازیکنان ناکام، برادران محمدی ایستاده‌اند. مهرداد محمدی بازیکن آوس است که اولین گل خود را در هفته اول لیگ پرتغال به بواویستا زد و ۴ دریبل موفق، ۱۰ پاس صحیح، یک پاس کلیدی و خطرناک و یک سانتر دقیق هم داشت. میلاد محمدی هم اگر چه خیلی در ترکیب اصلی خنت حضور نداشته اما در بیشتر بازی‌ها برای این تیم به میدان رفته است.

علیرضا جهانبخش اما جایی ایستاده که خیلی هم امیدوارکننده نیست. او که بعد از جدایی کریس هیوتن ‌از سوی گراهام پاتر سرمربی جدید برایتون مورد تحسین قرار گرفته بود، بازی اول این فصل را از روی سکو تماشا کرد. جهانبخش تنها بازیکن آسیایی است که در یک لیگ معتبر اروپایی آقای گل شده (آقای گلی هلند در فصل

 ۲۰۱۸-۲۰۱۷ با پیراهن الکمار) اما در برایتون هنوز حتی فیکس هم نشده چه برسد به آقای گلی. همین چند روز پیش در روز پیروزی سه بر صفر برابر واتفورد او نه تنها در ترکیب اصلی برایتون حضور نداشت، بلکه از لیست ۱۸ نفره هم خط خورده بود.

از اروپایی‌ها خبرهای خوبی نمی‌رسد و لیگ ستارگان قطر هم هنوز آغاز نشده که عملکرد بازیکنان ایرانی‌اش را ارزیابی کنیم.

فوتبال ایران در فصل جدید 6 بازیکن در لیگ ستارگان خواهد داشت؛ مرتضی پورعلی‌گنجی در العربی، کریم انصاری‌فرد در السیلیه و رامین رضاییان در الشحانیه. سه بازیکن هم به لیگ دسته یک قطر رفته‌اند؛ مهرداد پولادی و پژمان منتظری به الخریطیات و بختیار رحمانی به الشمال.

حالا پرسش این است که با این انتخاب‌های سخیف و آن همه ناکامی‌ در اروپا، مارک ویلموتس به کدام بازیکنان باید تکیه ‌کند؟ آیا او هم مثل کی‌روش تیم‌ملی را با لژیونرها ارنج می‌کند یا نگاهش به لیگ برتری‌هاست؟

۲    
آی اسپورت
2019-08-16 01:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر