فهرست
گزارش؛ طلب از فیفا و تقابل استقلال و فدراسیون
گزارش؛ طلب از فیفا و تقابل استقلال و فدراسیون

گزارش؛ طلب از فیفا و تقابل استقلال و فدراسیون

آی اسپورت - یک‌شنبه کامران منزوی عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در مصاحبه‌اش به‌شدت از فدراسیون فوتبال انتقاد کرد که چرا برای صول مطالبات استقلال از فیفا هیچ تلاشی نمی‌کند. منزوی با اشاره به طلب باشگاه استقلال گفت: استقلال از فیفا و AFC مطالباتی دارد که حیات ما در گرو آن است. اگر این پول هرچه سریع‌تر به دست ما برسد، می‌توانیم هم طلب پروپیچ را بپردازیم از همه مهمتر خطر کسر امتیاز از ما دور خواهد شد. پاتوسی هم حفظ می‌شود. وزارت ورزش نمی‌تواند به این مسئله ورود کند چون یک ارگان دولتی است و فیفا فقط با فدراسیون فوتبال طرف حساب است. اما فدراسیون فوتبال ایران فقط برای خودش از فیفا می‌خواهد که پول را مستقیم به طلبکارانش بدهد!

به دلیل برخی تحریم‌ها علیه ایران، امکان دریافت مطالبات تیم‌های باشگاهی و حتی خود فدراسیون فوتبال از فیفا وجود ندارد. در چند مورد، فدراسیون‌ فوتبال از فیفا درخواست کرد تا از پولی که نزد آنها دارد، به صورت مستقیم به حساب یکی از طلبکاران-مثلا کی‌روش- واریز کند. شرط لازم برای انتقال پول از سوی فیفا این بود که یک فرد، گروه یا شرکت غیر ایرانی به‌عنوان طلبکار معرفی می‌شد. البته در دورانی که تحریم‌ها به شدت این روزها نبود و بسیاری از بانک‌های اروپایی حاضر به همکاری با فدراسیون ایران بودند.

مصاحبه منزوی به صراحت موضع باشگاه استقلال را بیان می‌کرد. موضعی که به صورت تلویحی چند موضوع در دل خود داشت. نخست اینکه چنانچه پاتوسی به تیم دیگری برود یا شکایت پروپچیچ باعث کسر امتیاز و محرومیت شود، مسئولان باشگاه استقلال از هر اتهامی مبرا هستند و کم‌کاری از سمت فدراسیون فوتبال است که نتوانسته طلب استقلال را از فیفا وصول کند؛ مسئله دوم، عدم رایزنی فدراسیون با مسئولان فیفا برای پرداخت مستقیم پول به پروپیچ است و نکته سوم، وزارت ورزش در این موضوع مقصر نیست و به عنوان یک نهاد دولتی نمی‌تواند با فیفا طرف شود.

این مصاحبه پیکان انتقاد هواداران استقلال را به سمت فدراسیون فوتبال برد. اما واقعیت این است که فدراسیون فوتبال ایران به‌رغم تمام انتقاداتی که به آنها وارد است، در این زمینه از ارتباطات خود استفاده کرده و حتی خود تاج در سفر به سوئیس و پاریس، بر سر این مشکل بزرگ با مسئولان فیفا مذاکره کرده تا طلب ایران از فیفا بابت جام‌جهانی روسیه به حساب  فدراسیون فوتبال واریز شود. حتی فدراسیون پیشنهاد داد تا یک مسیر قانونی پیدا شود تا این مبلغ سنگین به دست ایرانی‌ها برسد. اما اینفانتینو و خانم فاطما سامورا دبیرکل فیفا هیچ راه حلی برای این کار نداشتند و قولی به مهدی تاج و مسئولان ایرانی ندادند.

در همین راستا حتی فدراسیون فوتبال از مارک ویلموتس کمک گرفته شده تا شاید او با ارتباطات بین‌المللی خود بتواند راهی برای این مشکل پیدا کند که تاکنون هیچ اتفاق مثبتی رخ نداده است. نکته اصلی اینجاست که طلب استقلال قابل مقایسه با طلب کلان فدراسیون فوتبال نیست. استقلال چیزی نزدیک به یک میلیون دلار از فیفا می‌خواهد که پس از تبدیل به پول رایج کشور، رقمی حدود ۱۵ تا ۱۷ میلیارد (بستگی به نرخ ارز در تاریخ تحویل دارد) خواهد شد. اگرچه این رقم در مقطع کنونی گره از کار آبی‌ها باز می‌کند، اما طلب فدراسیون فوتبال ۱۵ برابر طلب استقلال از فیفا است، یعنی چیزی حدود ۱۵ میلیون دلار که پاداش فیفا به دلیل حضور تیم‌ملی در جام جهانی روسیه است.

با مراجعه به منابع خبری رسمی کشور که هر روز قیمت لحظه‌ای ارز را اعلام می‌کنند، هر دلار آمریکا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رفته است. با این قیمت امروز دلار، فدراسیون فوتبال ۱۹۸ میلیارد تومان از فیفا طلبکار است که هزینه دو سال فدراسیون فوتبال را تامین می‌کند تا مهدی تاج دیگر نیاز به دوندگی برای تهیه پول قرارداد ویلموتس و دستیارانش نداشته باشد و برای اردو‌های خارج از کشور، بی‌دغدغه بهترین کمپ و امکانات را رزرو کند.

تقابل میان باشگاه استقلال و فدراسیون فوتبال در شرایطی شکل گرفته که متولی فوتبال کشور مدت‌هاست در صف طلبکاران فیفا ایستاده و روز‌های سختی را می‌گذراند. با افزایش هزینه‌ها در کشور، فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست و خزانه فدراسیون فوتبال هم خالی شده و در اصطلاح کفگیر فوتبال هم به ته دیگ رسیده است.

باشگاه استقلال که می‌خواهد از طریق وزارت امور خارجه و سفیر ایران در سوئیس پیگیر مطالباتش شود، از این موضوع بی‌اطلاع است که مهدی تاج از حدود یکسال پیش برای گرفتن طلب فدراسیون فوتبال و حتی باشگاه‌هایی که در جام جهانی بازیکن داشتند، دست به دامان وزارت امور خارجه و حتی سفیر شده، ولی تا امروز نتیجه‌ای حاصل نشده است. به نظر می‌رسد گلایه استقلال از فدراسیون فوتبال چندان درست و منصفانه نیست چراکه فدراسیون اگر راهی برای دریافت پول بلوکه شده‌اش پیدا کند، حتما سهم استقلال بابت بازیکنانی که در جام جهانی داشته به آن‌ها پرداخت می‌شود و نیازی به مصاحبه تند و تیز برای تحت فشار گذاشتن فدراسیون فوتبال نیست.

میزان

۱ ۱  
آی اسپورت
2019-06-25 20:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
عباس
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۷
طلب کییه رو با قیمت دلار 17 هزار تومن حساب کرده (آخه چرا 17 تومن؟!!! که بیشتر به نظر بیاد) طلب فدراسیونو با دلار 13 هزار تومن! حماعت نفهم کیسه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر