فهرست
دریای طوفانی استقلال
دریای طوفانی استقلال

دریای طوفانی استقلال

آی‌اسپورت- این روزها که مسابقات فوتبال در اقصی‌نقاط جهان با توقف و یا تعلیق به‌علت شیوع کرونا مواجه شده‌اند و از حواشی و هیجانات معمول به طرز غریبی کاسته‌شده، انگار قرار بر این نیست که باشگاه استقلال بالاخره رنگ ثبات و آرامش را به‌خود ببیند. تغییر و تحولات بی‌شمار باشگاه استقلال گویا منتهی به سال ۱۳۹۸ نبوده و این کشمکش‌ها به سال جدید نیز کشیده شده‌است که این‌را می‌توان از انتصاب احمد سعادتمند، عضو سابق هیئت‌مدیره‌ی استقلال به‌عنوان مدیرعامل جدید این باشگاه متوجه ‌شد. تیم پرطرفدار تهرانی در سالی که گذشت انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب را تجربه کرد؛ از جدایی بازیکنان خارجی و داخلی تا خداحافظی سرمربی موفق ایتالیایی و بحران‌های مالی سرسام‌آور. در پسِ علت‌یابی همه‌ی این وقایع ناگوار تنها به یک دلیل بزرگ می‌رسیم؛ عدم ثبات و کارایی در کادر مدیریتی.

عجیب‌ترین اتفاق تاریخ استقلال پس از برگزاری بازی بدون سرمربی و کادرفنی در سالی که گذشت؛ قطعاً تغییر مکرر مدیریت ساختمان خیابان علامه است. آبی‌های پایتخت در فصل جاری تاکنون ۴ فرد متفاوت را در کسوت مدیرعاملی استقلال دیده‌اند و بعید نیست باتوجه به ضعف تصمیم‌گیری‌های وزارت‌ورزش در انتخاب افراد ذی‌صلاح و استعفاهای نمایشی، این عدد به ۵ و یا حتی بیشتر نیز افزایش یابد. پس از استعفای امیرحسین فتحی با فشار شدید هواداران درپی خروج آندره‌آ استراماچونی، صندلی مدیریت باشگاه استقلال در ۱۱۲ روز شاهد مدیریت اسماعیل خلیل‌زاده، علی فتح‌الله‌زاده و اکنون احمد سعادتمند خواهدبود. برای یافتن پاسخ عدم ثبات مدیریت نیازی به تفحص زیادی نیست؛ در کف هرم عدم موفقیت استقلال، پیش از هرچیزی انگشت اتهام به‌سمت وزارت نشانه می‌رود که نتوانسته ثبات و آرامش را به استقلال و پرسپولیس هدیه‌کند. آبی‌ها بیش از هر تیمی در لیگ نوزدهم طعم سردرگمی را چشیده‌اند و انتصاب‌های پی‌درپی نه‌تنها امری در جهت التیام درد هواداران نبوده، بلکه همواره نمکی بوده است بر زخم آنان. در پله‌های بعدی و گذشته از تصمیمات اشتباه وزارت، وضعیت مالی باشگاه استقلال نیز بسیار نگران‌کننده است. پس از بهرام افشارزاده و سیدرضا افتخاری که تقریباً ۴سال در راس ریاست استقلال حضور داشته‌اند؛ مدیری پیدا نشده که بتواند ثباتی همتراز با آن‌ها داشته‌باشد و علت این شانه خالی‌کردن‌ها تنها به حساب بانکی شرکت فرهنگی‌ورزشی استقلال برمی‌گردد. ادعاهایی مبنی بر پیش‌خور شدن حق اسپانسرینگ باشگاه استقلال تا سال ۱۴۰۰ از گوشه و کنار این تیم شنیده می‌شود که درصورت صحت‌داشتن آن، با توجه به شکایت‌های بازیکنان و مربیان خارجی به فیفا از همین حالا بایستی آبی‌ها را در لیگ پایین‌تر متصور شویم.

استقلال اکنون قریب به ۳۰ میلیارد تومان در مجامع بین‌المللی و داخلی بدهی دارد و علاوه برآن نیز طبق ادعای مجیدی، فعلا دریافتی بازیکنان حال‌حاضر تیم هم به حدنصاب اولیه نرسیده‌است. هر مدیری با ورود به باشگاه استقلال در ابتدا با حساب خالی این تیم و سیل بدهی‌هایی که پشتِ سدِ زمان متراکم شده‌اند برخورد می‌کند و پس از آن، آتش تنش‌ها و اختلافات مدیریتی در بطن استقلال را حس می‌کند. طبیعی‌ست که یک مدیر برای سالم به در بردن جان و آبروی خود هم که شده، عطای پرطمطراق مدیریت باشگاه استقلال تهران را به لقایش ببخشد و خود را بیش از پیش در انظار هواداران تخریب نکند. به تعبیر احمد سعادتمند، استقلالِ این‌روزها بدجوری مریض است و مدیریتش نیز مانند تکه گوشتی قربانی بین اعضای هیئت‌مدیره به‌نوبت دست به دست می‌شود تا برای چندهفته هم که شده رفع تکلیف صورت بگیرد. سعادتمند در اولین روزهای مدیریتش با استعفای اسماعیل خلیل‌زاده، رئیس هیئت‌مدیره‌ی استقلال مواجه‌شده که بنابه گمانه‌زنی‌ها، علت استعفای وی همین انتصاب یک‌باره‌ی سعادتمند توسط وزارت‌ورزش و اعضای هیئت‌مدیره بوده‌است.

از طرفی این مدیرعامل اصلاً از حمایت کادرفنی، بازیکنان و به‌خصوص شخص فرهاد مجیدی برخوردار نیست و سرمربی جوان آبی‌ها در کانال تلگرامی‌اش بارها حمایت مستقیم و غیرمستقیم خود از ورود و حفظ افراد توانا و پولساز به ساختار مدیریتی باشگاه، مخصوصاً افرادی مانند موسوی و خلیل‎‌زاده را عنوان‌کرده و در همین ابتدای ورود سعادتمند برای او شمشیر را از رو بسته‌است. در این بحبوحه‌ی حساس، کامران منزوی پس از تصویب حکم مدیریت سعادتمند تصمیم به استعفا از هیئت‌مدیره‌ی استقلال را گرفته و بر این امر پافشاری می‌کند تا ورود مدیرعامل جدید با خروج تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره و شاید حتی استعفای فرهاد مجیدی همراه باشد. مدیرعامل سابق باشگاه والیبال بانک سرمایه حالا با کمترین حمایت در بدنه‌ی باشگاه استقلال، تصمیم به هدایت کشتی شکسته‌ی آبی‌ها در طوفان بزرگ ساختارگریزی و مشکلات مالی گرفته‌است و محکوم به اتخاذ تصمیم‌های درست و رهنمون‌های راهگشا برای تیمی‌ست که حتی یک زمین تمرین واجد شرایط را ندارد. سعادتمند در سالی به مدیریت باشگاه استقلال رسیده که مسعود سلطانی‌فر آن‌را زمانی برای واگذاری قطعی سرخابی‌ها به بخش خصوصی تلقی می‌کند؛ رویایی که تحقق آن هرسال به تعویق می‌افتد.

ایران ورزشی

۲    
آی اسپورت
2020-04-02 17:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر