فهرست
سناریوی آشنا؛ استراماچونی می‌آید که اخراج شود
سناریوی آشنا؛ استراماچونی می‌آید که اخراج شود

سناریوی آشنا؛ استراماچونی می‌آید که اخراج شود

آی اسپورت - همه اتفاقات در استقلال به سمتی پیش می‌رود که به احتمال زیاد فرهاد مجیدی در فصل آینده روی نیمکت این تیم خواهد نشست. حتی اگر آندره آ استراماچونی همین امروز  به ایران بیاید و هدایت استقلال را بر عهده بگیرد. شاید همین حالا که این مطلب را می‌خوانید سرمربی استقلال در فصل بعد مشخص و معرفی شده باشد. احتمالا این شخص آندره‌آ استراماچونی است. سرمربی اسبق اینترمیلان که انصافا می‌تواند جذابیت و هیجان تازه‌ای به لیگ برتر ایران ببخشد اما چقدر احتمال دارد که او تا پایان فصل همچنان روی نیمکت استقلال بماند؟

اتفاقاتی که در روزهای اخیر در اطراف باشگاه استقلال رخ داده نشان می‌دهد که فرهاد مجیدی همچنان مدعی اصلی نشستن روی نیمکت سرمربیگری این تیم است. بعد از اخراج وینفرد شفر مدیران باشگاه استقلال مدعی بودند که مجیدی به صورت موقت هدایت این تیم را بر عهده گرفته است اما رفتارها و مصاحبه‌های مجیدی نشان می‌دهد که او قصد نشستن روی نیمکت استقلال را دارد آن هم به صورت طولانی‌مدت! مجیدی در تمام نشست‌های خبری خود بعد از بازی‌ها، حرف از آینده و ساختن تیمی برای فصل بعد می‌زند. انگیزه او برای سرمربیگری در استقلال در صفحه اینستاگرامش هم به خوبی دیده می‌شود. جایی که عکس و جملات پپ گواردیولا را منتشر می‌کند و از جنگجویی او و شاگردانش می‌گوید.

اما علاوه بر خود مجیدی، دستیاران او هم بیکار ننشسته‌اند. اشکان نامداری و فرشاد ماجدی در یکی دو روز اخیر مصاحبه‌هایی کرده‌اند که همگی از تلاش آنها برای ماندن مجیدی روی نیمکت استقلال حکایت دارد. این دو نفر در اینستاگرام خود هم حسابی از مجیدی تعریف و تمجید کرده‌اند و برای او سنگ تمام گذاشته‌اند. چند پیشکسوت استقلال هم که رابطه خوبی با مجیدی دارند، به صورتی کاملا خودجوش و در مصاحبه‌های مختلف، او را بهترین گزینه برای هدایت استقلال معرفی کرده‌اند. تعدادی از بازیکنان هم بعد از اخراج شفر بیشتر فرصت بازی در ترکیب استقلال پیدا کرده‌اند، از شفر انتقاد کرده و از سرمربی موقت تیم حمایت کرده‌اند. عجیب این که مدیران استقلال هم هیچ واکنشی به صحبت های عجیب مجیدی که برخلاف توافقات است نشان نمی‌دهند.

اتفاق دیگری که مجیدی را به سرمربیگری استقلال در فصل آینده نزدیک می‌کند منتفی شدن قطعی بازگشت امیر قلعه‌نویی است که تا همین چند روز پیش گزینه اصلی چند عضو هیات مدیره استقلال بود. قلعه‌نویی البته مذاکره‌اش با استقلال را تکذیب کرده بود اما گفته می‌شد او با امیرحسین فتحی و امیر عرب در دفتر عرب در جلسه‌ای 3 نفره شرکت کرده بود و توافقات اولیه هم به دست آمده بود اما ناگهان فتحی او را از فهرست گزینه‌های استقلال خارج کرد تا شاهد عصبانیت قلعه‌نویی و مصاحبه تند او علیه مدیران استقلال باشیم. قطعا کنار گذاشته شدن قلعه‌نویی، فضا را برای ماندن مجیدی در استقلال فصل آینده بازتر خواهد کرد.

تمام این اتفاقات اما در شرایطی رخ می دهد که گفته می شود ظرف همین امروز و فردا آندره آ استراماچونی به عنوان سرمربی جدید استقلال معرفی خواهد شد و حالا این سوال پیش می آید که چرا مجیدی و اطرافیانش این قدر امیدوارانه برای نشستن روی نیمکت استقلال تلاش می کنند؟

با این حساب، به نظر می‌رسد مدیران استقلال به شکلی کاملا حساب شده همه چیز را هدایت می‌کنند. رفتن به سراغ گزینه‌هایی مثل استراماچونی و امثال او نشان می‌دهد که استقلال توانایی و قصد جذب مربیانی حتی در حد وینفرد شفر را هم ندارد. این در حالی است که مدیران استقلال شفر را به دلیل از دست دادن شانس قهرمانی در لیگ برتر کنار گذاشتند و طبیعتا هدف و خواسته آنها در فصل بعد قهرمانی در لیگ برتر است اما آیا استراماچونی و امثال او می توانند این خواسته را محقق کنند؟

رزومه استراماچونی نشان می‌دهد که استقلالی‌ها نباید زیاد به او امیدوار باشند. او از هر چهار تیمی که در آنها کار می‌کرده کنار گذاشته شده است. تنها عنوانی که او در این سال‌ها به دست آورده نایب‌قهرمانی با پاناتینایکوس در سوپرلیگ یونان بوده که با اختلاف ۳۰ امتیاز نسبت به تیم قهرمان یعنی المپیاکوس به دست آمده است. البته همین نایب‌قهرمانی هم به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به تیم سوم بوده و همین نشان می‌دهد که استقلال برای رسیدن به مقام قهرمانی رو به مربی‌ای آورده که حتی یک قهرمانی هم در هیچ لیگی به دست نیاورده است!

در چنین شرایطی استقلالی‌ها یا با استراماچونی به توافق می‌رسند یا نمی‌رسند. اگر توافقی صورت نگیرد، تنها راه چاره برای مدیران استقلال بازگشت به گزینه‌های داخلی و به عبارت بهتر تنها گزینه باقی ماند، یعنی فرهاد مجیدی است. اما اگر توافق انجام شود و استراماچونی روی نیمکت استقلال بنشیند، مجیدی دستیار او خواهد بود. در این صورت قابل پیش‌بینی‌ترین اتفاق برای سرمربی جوان ایتالیایی، نتیجه نگرفتن در هفته‌های ابتدایی است. او هیچ شناختی از فوتبال ایران ندارد. ضمن این که همین حالا چند بازیکن تاثیرگذار استقلال در حال جدا شدن از این تیم هستند و احتمالا او باید با تیمی ناهماهنگ، کم‌ستاره‌تر و ارزان‌تر از فصل قبل کارش را شروع کند. فرآیندی که نتیجه طبیعی‌اش، عقب افتادن از سایر مدعیان در همان هفته‌های ابتدایی است. اما هواداران استقلال ابدا این اتفاق را تحمل نخواهند کرد. این اتفاق در سه فصل گذشته هم برای استقلال رخ داده و باعث ناکامی این تیم در پایان فصل شده و هواداران اصلا دوست ندارند برای چهارمین فصل پیاپی، لیگ برتر در همان نیم‌فصل اول برای‌شان دست‌نیافتنی شود. به این ترتیب کاملا قابل پیش‌بینی است که استراماچونی در اواسط نیم‌فصل برکنار شود و مجیدی این بار خیلی زودتر از لیگ هجدهم سرمربی استقلال شود!

این یک سناریوی قابل پیش‌بینی است که پیش از این بارها در تیم‌های مختلف تکرار شده است اما فوتبال است و هزار  اتفاق غیرقابل پیش‌بینی! ممکن است اتفاقاتی که برای استراماچونی در اولین فصل حضورش روی نیمکت اینترمیلان رخ داد برای او در استقلال هم رخ دهد و همه برنامه‌های مدیران استقلال را به هم بزند. استراماچونی در اینتر جانشین کلودیو رانیری شد و نتایج خوبی گرفت که باعث اعتماد ماسیمو موراتی به او برای فصل بعد شد. اما تفاوت استقلال و اینتر برای استراماچونی همان شناخت اولیه است. او در اینتر مدت‌ها دستیار بود و کاملا با فضای تیم آشنایی داشت اما در استقلال او با یک فضای کاملا متفاوت و ناشناخته روبرو خواهد شد که امیدواری‌ها برای نتیجه‌گیری زودهنگام او را به حداقل می‌رساند. 

 

هفت صبح

۲۰ ۹  
آی اسپورت
2019-05-28 19:40:00
نظر دهید

۹ نظر
شاهین
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۱۷
آقای نادر نامدار، هر آنچه به رشته نگارش در آوردید، تنها میتواند از تراوشات ذهنی‌ فردی بیمار نشات بگیرد، لطفا هر چه زودتر خود را به دکتر نشان دهید
علی پرسپولیسی
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۰۷
عه نادر تو که دیروز نگران پرسولیس بودی!! الان دلواپس کیسه و فرهاد مجیدیتون شدی؟ :) لامصب حداقل مثل شقایق اشکریز از اسامی مستعار استفاده کن انقد تابلو نباشی :) ناصر این نادرتونو به راه راست هدایت کن.‌تو باز از این بهتره اوضاعت :)
امیرعباس
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۱۴
تضعیف استقلال تا سال 1400 ادامه پیدا خواهد کرد ظاهرا می بایست به این وضعیت عادت کنیم !
ایرانی
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۰۵
لعنت به دشمنان استقلال کبیر
۴
...
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۲۰
مجیدی زیراب این یکی رو هم میزنه. شفر مربی خوبی بود
۶
Fem
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۲۳
این قدر بیخودی به همه نویسنده ها تیکه ندازید.
۱
ایرانتاج
چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۴۴
شروع کردید خبرنهارها؟
۱
بهزاد
چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸، ۰۹:۳۴
نکته ای که بهش اشاره نکرده بودی آمار دلال کروات بود . برانکو قبل از اینکه به ایران بیاد از چند تیم کنار گذاشته شده بود و یا چند بار قهرمان لیگ های دیگه شده بود ؟
اما وقتی به ایران اومد به یکباره نبوغ پروفوسور گل کرد . نبوغی که هرچند با کمک برخی عوامل بیرونی همراه بود اما در نهایت منجر به هتریک قهرمانی تیم لنگ شد و عقده ده ساله طرفداران ریز و درشت لنگ شامل وزیر و وکیل و روزنامه نگار و مجری و فدراسیون و .... به شکل غیر باوری در حال درمان می باشد . الیته این عقده هنوز یک کار ناتمام داره و اون ÷روپه نابودسازی تیم تاج هست و اینکه ببیند بازیکن های استقلال هم برای بقا در لیگ سجده شکر به جا می آورند . بله استاد عزیز برای موفقیت در لیگ ایران فقط اینکه مربی خوب و کاربلدی باشی کافی نیست .
۲
حرف حساب
چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۹
یادمه استیلی هم قطبی رو با همین برنامه به پرسپولیس آورد ولی همه چیز برعکس شد! حالا شما هم زود قضاوت نکنید و زیاد امیدوار نباشید. مخصوصا اینکه استقلال همیشه از امداد غیبی بیرون زمین و داوری و کمیته انضباطی برخوردار بوده. با وجود همه اینها بار کج به منزل نمیرسه!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر