فهرست
۲۰۰ هزار یورو با مخلفات در حساب CQ
۲۰۰ هزار یورو با مخلفات در حساب CQ

۲۰۰ هزار یورو با مخلفات در حساب CQ

آی اسپورت - در جام ملتهای ۲۰۱۹ خبری از دیدار رده‌بندی نبوده و طبیعتا هیچ تیمی هم سوم نشده منتهی از آنجایی که در قرارداد منعقد شده قبل از جام ملتها، هیچ کدام از مسئولان فدراسیون در جریان این موضوع نبودند، در قرارداد او بندی آورده‌اند که اگر تیم ملی در جام ملتها سوم شود، ۲۰۰ هزار یورو به کی‌روش پاداش تعلق خواهد گرفت. کی‌روش هم به واسطه این بند از فدراسیون فوتبال به فیفا شکایت کرده و اگر چه فدراسیون در دفاعیه‌اش گفته که جام ملتهای ۲۰۱۹ دیدار رده‌بندی نداشته، منتهی فیفا نظر فدراسیون را قبول نکرده است و حق را به کی روش داده است. روزنامه ایران‌ورزشی ۲ صفحه از شماره امروزش را به این ماجرا اختصاص داده که ما بخشهای مهم آن را برایتان انتخاب کرده‌ایم.

همچنین طبق ماده چهارم و بند سوم قرارداد کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال، مدعی حق دریافت پاداش تشویقی زیر را داشته است:۵۰۰۰۰۰ هزار یورو در صورت کسب مقام قهرمانی جام ملت‌های آسیا، ۳۰۰۰۰۰هزار یورو در صورت کسب مقام دومی و ۲۰۰۰۰۰ یورو در صورت کسب مقام سومی

در پرونده‌ای که ۲۷ فوریه ۲۰۲۰- ۸ اسفند ۹۸ – توسط قاضی کمیته تعیین وضعیت حقوقی بازیکنان بررسی شده وکیل کی‌روش مدعی شده که طبق اسناد و مدارکی که از AFC تحت عنوان خلاصه رقابت‌ها از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در اختیار دارد تیم ملی ایران در مقام سوم کارش را به پایان داد. ظاهرا آنطور که مشخص است تعداد بردها و گلهای زده و خورده ایران در جام ملتها، ایران را بالا از امارات میزبان قرار داده و به همین دلیل، فیفا سومی ایران را تایید کرده است.

در این رابطه قاضی، ‌ماده مربوطه و همچنین شواهد ارائه شده توسط مدعی را مورد بررسی قرار داد و یادآوری کرد که آیا این تیم به مرحله نیمه نهایی رسیده یا نه. علاوه بر این قاضی اظهار داشت که بند مربوطه فقط از رتبه یا جایگاه سوم صحبت می‌کند. قاضی اذعان داشته که ربطی به این مسأله ندارد که آیا این تیم رسماً مسابقات را با عنوان سوم به پایان رسانده یا این مقام را با تیم ملی امارات تقسیم کرده باشد. تحت عنوان قرارداد در این زمینه هیچ فرقی نمی‌کند. اینکه تیم ملی ایران به مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ رسیده و با این کار این تیم مسابقات را به عنوان سومین تیم برتر به پایان رسانده است. بنابراین قاضی به این نتیجه رسیده که مدعی حق دریافت ۲۰۰ هزار یورو را دارد.

تصمیم قاضی: ادعای مدعی کارلوس کی‌روش تا حدودی پذیرفته شد

فدراسیون فوتبال ایران باید ظرف ۵۰ روز از تاریخ ابلاغ این تصمیم پاداش قابل توجهی به مبلغ ۲۰۰۳۵۵ یورو به علاوه سود آن به شرح زیر پرداخت کند:

۵ درصد سود از مبلغ ۲۰۰۳۵۵ یورو و ۲۵ سنت یورو از تاریخ ۱ ژانویه تا زمان پرداخت.

 ۵ درصد سود مبلغ ۲۰۰۳۵۵ یورو از ۹ فوریه ۲۰۱۹.

هرگونه ادعای دیگری که توسط مدعی مطرح شده رد می‌شود. اگر مبلغ فوق به علاوه سود در مهلت فوق پرداخت نشود، پرونده جهت بررسی و تصمیم گیری به کمیته انضباطی فیفا ارسال می‌شود.

هزینه‌های دادرسی به مبلع ۲۵۰۰۰ فرانک به شرح زیر است:

مبلغ ۵۰۰۰ فرانک باید به کی‌روش پرداخت شود

مبلغ ۲۰۰۰۰ فرانک باید به استناد به شماره پرونده به حساب بانکی فیفا واریز شود.

 

چرا ایران به دادگاه CAS اعتراض نکرد؟

در پایان کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا به صورت کامل درباره سیستم رسیدگی به پرونده و شرایط اعتراض به رأی توضیحات کاملی ارائه داده است و به ایران برای اعتراض تنها ۲۱ روز زمان داده شد که مدیران فدراسیون فوتبال با وجود پرداخت ۲۵ هزار فرانک برای دریافت جزئیات پرونده، تصمیم گرفتند به دادگاه CAS شکایت نکنند و برخی از اعضای هیأت رئیسه این پاداش را حق کی‌روش دانستند.البته اگر ایران اعتراض می کرد، باید هزینه های دیگری هم پرداخت می کرد. این نکته عجیب است که فدراسیون فوتبال ۲۵ هزار فرانک سوییس را به برای گرفتن جزییات رای واریز کرده اما به رای اعتراض نکرده است. فدراسیون فوتبال ایران فقط با پرداخت ۲۵ هزار فرانک سوییس، گراند رای یا در واقع متن کامل محکومیت که چند صفحه است را گرفته است تا بداند محتویات رای چیست. روزنامه ایران ورزشی جزییات رای را منتشر کرده است.

در واقع اگر فدراسیون فوتبال از نتیجه رای فیفا راضی نمی بود، در این مرحله ۲۰ تا ۲۵ هزار فرانک دیگر باید برای ارجاع پرونده به دادگاه بین المللی ورزش هزینه می کرد. این مبلغ برای یک قاضی دادگاه کاس است و اگر فدراسیون فوتبال می خواست با سه قاضی پرونده را دنبال کند هزینه دادرسی بین ۴۰ تا ۵۰ هزار فرانک متغیر بود و باید حدود ۶۵ تا ۷۵ هزار فرانک سوییس دیگر را علاوه بر ۲۵۰۰۰ فرانک سوییس هزینه می کرد. اینکه چرا فدراسیون نخواسته این مبلغ را هزینه کند و قصد دارد ۲۰۰ هزار یورو به علاوه هزینه دادرسی را به کی روش پرداخت کند شاید به این دلیل است که می دانسته در این پرونده بازنده می شود و دیگر نخواسته ۶۵ تا ۷۵ هزار هزینه کند. روند پیگیری پرونده در دادگاه کاس با سه قاضی به این شکل است که فدراسیون فوتبال ایران یک قاضی معرفی می کند، طرف مقابل یک قاضی و دادگاه بین المللی ورزش هم یک قاضی معرفی می کند. معمولا شاکی پرونده هزینه اولیه پرونده را کامل پرداخت می کند و بعد از نتیجه دادرسی و مشخص شدن رای دادگاه عالی ورزش، قضات بر مبنای میزان محکومیت طرفین، سهم دادرسی هر کدام از طرفین را مشخص می کنند. پس از صدور این حکم خبر آمد که کی روش ۲۰۰ هزار یورو را به یک مرکز خیریه در مشهد اهدا کرده است اما هنوز جزییات و مستندات این کمک منتشر نشده است. البته باید دید در این باره چه مدارکی منتشر خواهد شد و آیا این کمک واقعی است و یا اینکه صرفا به قصد محبوب ماندن شدن کارلوس کی روش منتشر شده است و خبری از کمک نیست.

  ۱  
آی اسپورت
2020-07-01 23:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Ahmad
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، ۲۳:۵۸
درد کثیف روباه مکار کیروش
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر