فهرست
واقعا لژیونرها بهترند؟ آنها که با رونالدو می‌پرند!
واقعا لژیونرها بهترند؟ آنها که با رونالدو می‌پرند!

واقعا لژیونرها بهترند؟ آنها که با رونالدو می‌پرند!

آی‌اسپورت- دربارهٔ ضعف بدنی و مشکلات بدن‌سازی بازیکنان ایرانی به قدمت سال‌ها بحث و جدال وجود دارد. به ویژه در جدال اخیر کارلوس کیروش با مربیان لیگ برتر، بارها این بحث باز شد. گروهی یاد می‌آورند از دوران ایویچ، جملات او در بیان این ضعف و خواسته‌اش برای تعطیلی لیگ و اردوی بلندمدت برای ملّی‌پوشان. در مقابل امّا گروهی معتقدند که تیم‌های پرستارهٔ ایران روزهای خوبی را سپری می‌کنند و در ایران و آسیا بالانشین و رو به جلو هستند و جدا کردن بازیکنان لیگ از لژیونرها درست نیست و حتّی توهین به بازیکنان لیگ ایران است.

بیاییم کمی از خاطره‌ها و نظرهای عمومی دوری کنیم و سراغ آمار و ارقام برویم. مسالهٔ بدن‌سازی سال‌هاست که از دویدن در تپّه‌های داوودیه فاصله گرفته. به لطف حضور چند مربی خارجی خوب و بدن‌سازان حرفه‌ای که همراه خود به ایران آوردند، دست‌کم یکی دو تیم توانستند به بدن‌سازی‌های روز دنیا نزدیک‌تر شوند. جلوتر در مورد پرسپولیس این بدن‌سازی خوب در آمار و ارقام هم خواهد آمد. امّا یک مرحله جلوتر از بدن‌سازی مدرن و همراه با متد روز، بدن‌سازی بر اساس طرح بازی و نقشه تاکتیکی تیم است.

بر این اساس وقتی کارلوس کیروش از «پریدن» با رونالدو صحبت می‌کند اگرچه مثل همیشه در پی اثرگذاری روی مخاطبان و ساختن فضای مطلوبش در رسانه‌هاست، چندان هم حرف بی‌راهی نمی‌زند. نبردها (هوایی، دفاعی، هجومی...) در فوتبال امروز نقش تعیین‌کننده‌ای دارند؛ یکم از نظر کیفی جایی که بازیکنی چون کریستیانو رونالدو بهترین نبردها را دارد و البته در ۴۰ روز نمی‌توان به کسی این کیفیت را آموزش داد، و دوم از نظر توان بدنی ویژه برای نبردهای متوالی که این دقیقا موضوع مورد اشارهٔ کارلوس کیروش است. به آمار متریکا از دو دیدار ایران مقابل تونس و الجزایر نگاهی بیاندازیم:

بررسی آماری آمادگی ملی پوشان در نبردهای تن به تن

 

برتری لژیونرها در درصد موفقیت نبردهاست. میانگین موفقیت لژیونرها در نبرد، به میزان ۱۴ درصد بهتر از بازیکنان لیگ داخلی‌ست. موضوعی که در عملکرد فردی لژیونرها هم نسبت به فرد فرد بازیکنان حاضر در لیگ ایران بهتر است.

 

نکته جالب دیگر حضور وحید امیری امید ابراهیمی در بالای خط میانگین است که اگرچه همانند دیگر بازیکنان لیگ داخلی با عملکرد اغلب لژیونرها در فاز نبردها فاصله دارند، ولی به هر حال بهترین کیفیت را میان داخلی‌ها نشان داده‌اند.

و نکته بعدی عملکرد ضعیف وریا غفوری در نبردهاست؛ بازیکنی که به عنوان مثال بارها با رامین رضاییان قیاس شد، از عملکرد خوبش در استقلال یاد آوردند و نمایشش را مقابل حریفان ستودند، در دیدار دوستانه تیم ملی چیزی شبیه فاجعه بوده؛ البته در نبردها. نکته اساسی در تقابل آمارها با تصویری‌ست که بیننده از تلویزیون می‌بیند. وریا غفوری در بسیاری از معیارهای بدنی احتمالا اوضاع خوبی دارد و حسابی می‌دود و دفاع‌های ایرانی و آسیایی را دور می‌زند؛ ولی برای نقشه و طرح بازی تیم ملّی در جام جهانی، برای تقابل و نبردهای پیاپی با ستارگان، برای پریدن با کریستیانو رونالدو آماده نیست. به گواه آمارها، چنان که کیروش می‌گوید، بازیکنان لیگ ما همگی در این زمینه مشکل دارند.

 

متریکا

۲۵ ۱۲  
آی اسپورت
2018-04-03 02:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
جيم
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۶:۲۲
اينجور نگو به ترنج قباي اقايون بر ميخوره .... حداقل حداقل اولش سه پاراگراف و تذكره برو در ذكر مناقب و محسنات اقايون.
۴ ۱
پوریا طباطبایی
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۸:۴۴
جیم عزیز اون چند خط خیلی هم تذکره و محاسن نبود؛ حق شاگرد استادی بود. ولی ممنون که پیگیری و همراه همیشه.
۱
محمد
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۸:۰۴
ببین با اسم متریکا زدن روی مقاله لزوما نمیشه استنباط کرد که اون مقاله علمی هست. حداقل اون اسم رامین رضاییان رو حذف میکردی که خیلی تابلو هست. به شعور ملت تو هین نکن.
متریکا چه جور امار میده که امار رضاییان رو بهتر از غفوری دراورده؟
امار درست کردن کاری داره؟
فرزاد مهریار
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۸:۰۶
همون طور که دیدید ، لژیونری مثل آزمون آماری بدتر از مهدی ترابی کوتاه قامت دارد که بازیکن لیگ برتر است . پس انتقاد برانکو از آزمون کاملاً بجا بود . حالا باید دید آیا عالیجناب کی‌روش به باشگاه کازان روسیه هم دستور می دهد چهل روز سردار آزمون رو در اختیارش بزارن یا نه .
مورد دوم ؛ مخاطبم شخص شماست آقای طباطبایی . شمایی که به وضوح لحنتان نسبت به برانکو تندتر شده و به همان اندازه غیر منطقی تر . تمام حرف من اینه که برانکو هرگز دشمن تیم ملی و کی‌روش نبوده و ابتدا به ساکن دشمنی رو شخص عالیجناب کیروش شروع کرد . به همان دلیل و به همان شکل که با مانوئل ژوزه و زلاتکو کرانچار همین رفتار خصمانه رو انجام داد . رفتارهای برانکو همگی واکنشی بوده ولو اینکه بعضی از کاربران این سایت که متأسفانه در جناب کی‌روش ذوب شده اند یا هواداران باشگاه استقلال هستند این قضیه روشن رو نپذیرن . سوالی از شما و دوستانتان دارم : به چه دلیلی متن مصاحبه برانکو فردای بازی سایپا که آشکارا از لفظ تعامل مفهوم جلسه مشترک را برداشت کرد و صراحتا گفت احتمالا هیچ جلسه مشترکی در کار نخواهد بود همانطور که در این سه سال نبوده را به ظرافت ولی با ناجوانمردی کامل تحریف کردید؟ به این سوال من پاسخ دهید
۸ ۲
پوریا طباطبایی
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۸:۳۸
فرزاد جان باور کن من برانکو رو دوست دارم. دعوای کیروش و برانکو رو هم غیرفنی و حاصل موضوع‌های بیخودی می‌دونم و سعی کردم واردش نشم تو هیچ متنی مخاطب و هدف نقدم برانکو نبوده. سعی کردم فقط تشریح کنم چرا به نظرم حرف کیروش در زمینهٔ فنّی درسته.
۳
فرزاد مهریار
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۹:۰۶
در نبوغ و تفکر فنی عالیجناب کی‌روش شکی نیست و اگر کسی انکارش کنه قطعا خودشو به نابینایی زده . اما حقیقتا مواضع کی‌روش در مورد پرسپولیس و برانکو ناجوانمردانه‌ است . حمایت کورکورانه و غیر سازنده شما هم به این تنش دامن زده .
۵
شهرام
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۰:۲۳
یه حرف بی اساسی که بعضی از این دوستان میزنن اینکه اگه کیفیت ما بده پس چرا صدر گروهامون هستیم!
اولین نکته اینکه رقبای ما فقط از کشورهای غرب آسیا هستن و نه آسیا! نکته دوم اینکه عمده این کشورها با مشکل استعداد انسانی روبرو هستن و مثلن در کشوری چند صد هزار نفری قطر بندرت و بتعداد شاید زیر 30 نفر بشه بازیکن با کیفیت پیدا کرد، حالا اینو بزارید کنار اینکه این 30 تا بازیکن باید بین 12 13 تا تیم لیگشو پخش بشه و آسیا هم فقط اجازه حضور 4 تا بازیکن غیر بومی در یه تیم رو میده و بنابراین به جز 2 الی 3 تیم بقیه تیما تو منطقه غرب آسیا با مشکل بازیکن خوب در تمام خطوط مواجهن. مثلن ممکنه مهاجمایه خوبی داشته باشن ولی دفاعشون ضعیفه و بنابراین چیز عجیبی نیست. این نکته هم اضافه کنیم که تیمی مثه الهلال و الاهلی بخاطر سیاست فدراسیون عربستان که تیم ملی رو ارجح تر از باشگاهی دونسته، امسال علنن تضعیف شدن و شاید تو آسیا الان فقط 2 تیم خوب غیر ایرانی باشن! و باز هم نکته مهم تر اینکه سطح آسیا اصلن بالا نیست چه برسه غرب آسیا که تیمای ما توش درگیرن! متایج دیدارهای دوستانه رو نگاه کنید تا ببینید کدوم تیم آسیایی در سطح ج.ج آماده هست که حالا ما به اعتبار برتری در غرب آسیا دایه ی آمادگی در ج.ج داریم! عین این میمونه قهرمان لیگ بنگلادش بگه من چون قهرمانم الان آمادگی قهرمانی تو آسیا دارم در حالیکه لیگ بنگلادش کجا و آسیا کجا!
بنبراین قهرمان آسیا که استرالیا باشه هم کیفیت مناسبی در قیاس جهانی نداره.
۳
محمد
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۱۷
نتیجه گیری بر اساس این آمار کمی بی منطق ه،
اولا اینکه دو بازی ملاک کاملی برای آمادگی بازیکن ها نیست.
دوما زمان بازی لژیونر ها و بازیکن های داخلی با هم برابر نیست.
سوما وقتی جامعه آماری محدوده یک نمونه میتونه تغییر زیادی در نتیجه ی داشته باشه، مثلا اینکه طارمی رو لژیونر حساب کنیم تغییر زیادی در نتیجه ایجاد میکنه، در صورتی که این بازیکن نیم فصل لیگ ابران رو ترک کرده و قاعدتا باید جزو بازیکن های لیگ حساب بشه، همین بازیکن دوبرابر میانگین کلی و ۳۰ درصد بیشتر از نفر دوم درصد موفقیت داشته و همین تغییر زیادی در نتیجه حاصله از آمار ایجاد خواهد کرد.
۳
عرفان
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۳۵
آقای طباطبایی من کاری به آمادگی لژیونرها و داخلی ها ندارم ولی یه چیز رو در نظر داشته باش هر چقدر که آمار مهمه تفسیر آمار مهم تره . دیگه قضیه ساعت تمرین رئال مادرید تو دوره آنجلوتی و اختلاف آنجلوتی با پرز رو همه میدونن که ناشی از بد فهمی پارامتر های آماری بود.
1- به نظرتون 2 بازی برای گرد آوری اطلاعات آماری بازیکنا کافیه؟ قاعده اعداد بزگ در علم آمار میگه مقدار داده باید در یه حد معقول باشه تا بشه استنباط آماری کرد.
2- آیا بازیکنا به اندازه هم بازی کردن. طبیعتا نه . تعدادی از بازیکنان بالا حدود 30 دقیقه و تعدادی 1 بازی و تعدادی از اونا دو بازی انجام دادن.آیا نباید یه نرمال سازی انجام بشه؟ کسی که سی دقیقه سرحال بازی میکنه با کسی که دو بازی انجام میده به یه میزان اشتباه دارن؟
3- آیا پست هارو نباید تفکیک کرد؟ طبیعتا کسی که دفاع یا هافبک دفاعی هست بیشتر شکست میخوره.
4- آیا نباید به این آمار شک کرد . در این آمار درصد موفقیت رضاییان و غفوری خیلی عجیبه.
5- کل فوتبال فقط نبرد هست. دقت پاس چی میشه ؟ بقیه فاکتورها چی میشه؟ فکر نمیکنید قرار دادن یک فاکتور مصداق بارز مصادره به مطلوب هست؟
6- الان شما طارمی رو لژیونر حساب می کنید؟

۷ ۱
سامان
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۴۷
همین صالح مصطفوی تو برنامه آنتن گفت دیبروینه یک از بالاترین آمارهای لو دادن توپ تو لیگ جزیره رو داره. آیا این به اون معنی هست که دی بروینه بازیکن خوبی نیست؟ اینجاست که آمار گول زننده بودن خودش رو نشون میده و یک خبره باید اون رو تفسیر کنه نه هر کسی
۳
مهدی
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۱۹
یادش بخیر از این آمارها ،احمدی نژاد هم درست میکرد که بگه ما چقدر خوبیم! یه سایت کیروش پرست برای خودش آمار درست میکنه و این رو ناشی از درست بودن حرفهای کیروش میدونه! باشه نیازی به جعل واقعیات و آمارسازی نیست، همه میدونن شما ذوب در کیروشید و اصلا چیزی به نام منطق سرتون نمیشه...
انقدر این آمار کیلویی هست که نگو...
اولا وقتی شما این آمار رو میدید باید تعداد دقیق نبردها رو هم بگید، مثلا طارمی که اول شده کلا شاید 5 تا نبرد هم نداشته و با بازیکنی که 20 تا نبرد داشته فرق میکنه، مثل سرمربی تیمی میمونه که فقط 2 تا بازی سرمربی بوده و 6 امتیاز کامل رو گرفته بعد همه بگن این بهترین مربیه چون تمام امتیازهای ممکن رو گرفت و با مربیهایی مقایسه کنن که 20 تا 30 بازی سرمربی بودن و....
کلا همه آمارهای شما بچه گانه و حاصل بیسوادی و نادانی در فهم فوتبال
۴ ۱
سامان
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۵۹
دقیقا
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر