فهرست
گزارش ویژه؛ این فرانسوی‌های گران‌قیمت
گزارش ویژه؛ این فرانسوی‌های گران‌قیمت

گزارش ویژه؛ این فرانسوی‌های گران‌قیمت

آی اسپورت - فرانسه اگر چه لیگ چندان قدرتمندی ندارد ولی همیشه به عنوان لیگ بازیکن‌ساز، ستاره‌های زیادی را به دنیای فوتبال معرفی کرده که دست بر قضا تعدادی از آن‌ها در بین گران‌قیمت‌ترین بازیکنان دنیا هم هستند. در این مطلب اشاره‌ای مختصر شده به گران‌قیمت‌ترین بازیکنان فرانسوی تاریخ فوتبال.

۱۰-آنتونی مارسیال (۵۰ میلیون یورو)

در موناکو که بود حسابی درخشید؛ همان درخشش یونایتدی‌ها را خیلی سریع وارد بازار کرد تا این بازیکن ۲۰ ساله را بخرند. منچستری‌ها برایش ۵۰ میلیون یورو نقد دادند و ۳۰ میلیون هم برایش آپشن و پاداش گذاشتند. این ۳۰ میلیون یورو هم برنامه دارد؛ مارسیال اگر در بین سه کاندیدای نهایی توپ طلا قرار بگیرد، ۱۰ میلیون یورو به جیب می‌زند. شرط دیگرش، اما تا به الان محقق شده و پولش را هم گرفته است؛ او اگر موفق می‌شد برای یونایتد ۲۵ گل بزند به ۱۰ میلیون دیگر هم می‌رسید. ۱۰ تای دیگر هم مربوط به تعداد بازی‌هایش با یونایتد و البته تیم ملی فرانسه است.

۹- تانگی اندومبله (۶۰ میلیون یورو)

بازی‌های خوبش در لیگ یک فرانسه و در ترکیب لیون خیلی سریع در‌های لیگ برتر را به رویش گشود و وارد شهر لندن و البته باشگاه تاتنهام شد. لندنی‌ها برای اینکه او را بخرند ۶۰ میلیون یورو داده‌اند و ۱۰ میلیون دیگر هم برایش آپشن گذاشته‌اند. این بازیکن که قبلاً در ترکیب تیم آمیان به میدان رفته حالا تبدیل شده به گران‌قیمت‌ترین ترانسفر باشگاه لیون.

۸- آمریک لاپورت (۶۵ میلیون یورو)

منچسترسیتی هرگز از هزینه زیاد برای خریدن یک مدافع ترسی نداشته است. در ژانویه ۲۰۱۸ آن‌ها ۶۵ میلیون یورو به حساب اتلتیک بیلبائو واریز کردند و بند فسخ قرارداد لاپورت را آزاد کردند. ۶۵ میلیون یورو برای خریدن مدافعی که بازی ملی هم در ترکیب تیم فرانسه نداشت رقم قابل توجهی است.

۷- توما لمار (۷۰ میلیون یورو)

درست بعد از اینکه به همراه فرانسه فاتح جام جهانی شد و البته فصل بسیار خوبی هم با موناکو سپری کرد راهی اتلتیکو مادرید شد تا چالش جدیدی را تجربه کند. البته اتلتیکو برای خریدن این بازیکن مجبور به پرداخت ۷۰ میلیون یورو شد. همان ۷۰ میلیون یورو، لمار را تبدیل کرد به گران‌ترین خرید تاریخ باشگاه اتلتیکو (البته با آمدن فلیکس این عنوان با ۱۲۰ میلیون یورو به این پرتغالی رسید). با وجود چنین هزینه‌ای، فصل اولی که در جمع سرخ و سفید‌ها سپری کرد چندان رضایت بخش نبوده و امیدوار است در فصل جدید به اندازه هزینه‌ای که برایش شده خودش را نشان دهد.

۶-زین‌الدین زیدان (۷۷/۵ میلیون یورو)

با وجود اینکه سال‌های زیادی از فوتبالش می‌گذرد ولی هنوز هم رقمی که رئال داد تا این بازیکن را از یوونتوس به مادرید بکشاند، یک رکورد قابل قبول محسوب می‌شود. سال ۲۰۰۱ رئالی‌ها با رقم ۷۷/۵ میلیون یورو زیدان را به این باشگاه آورده‌اند و هنوز هم که هنوز است در کنار آن ترانسفر دارند کسب جام می‌کنند. ۱۸ سال از آن تراتسفر کذایی می‌گذرد ولی زیزو هنوز هم در رده ششم گران‌قیمت‌ترین بازیکنان تاریخ فرانسه است. اگر او این روز‌ها بازی می‌کرد رقم ترانسفرش چقدر بود؟

۸- لوکاس هرناندس (۸۰ میلیون یورو)

او در اتلتیکو مادرید آنقدر جنگنده و خوب بازی کرد تا تبدیل شد به دفاع چپ ثابت دیدیه دشان در جام جهانی. سرانجام او با فرانسه هم فاتح دنیا شد تا ارزش کاری اش را بالا ببرد. همان دو فاکتور موفقیت‌آمیز برایش کافی بود تا بایرن‌مونیخ برای خریدش وارد گود شود و ۸۰ میلیون یورو برایش بپردازد. او همین حالا دومین مدافع گران‌قیمت دنیا و گران‌ترین خرید تاریخ باشگاه بایرن‌مونیخ محسوب می‌شود.

۴- پل پوگبا (۱۰۵ میلیون یورو)

به عنوان بازیکن آزاد از منچستریونایتد به یوونتوس رفت ولی سال ۲۰۱۶ با عنوان گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ وقت دوباره به جمع شیاطین سرخ برگشت. این بار مورینیو و یونایتد برایش رقم ۱۰۵ میلیون یورو پرداخت کردند. پوگبا البته این روز‌ها مشتری پروپاقرصی به نام رئال‌مادرید هم دارد و گفته می‌شود رئالی‌ها حاضر به پرداخت ۱۵۰ میلیون یورو هم شده‌اند ولی یونایتد رقم بالاتری برای فروش او می‌خواهد.

۳- آنتوان گریزمن (۱۲۰ میلیون یورو)

چند سالی بود که شایعه می‌شد گریزمن قرار است از اتلتیکو مادرید راهی بارسلونا شود ولی تا همین یکی، دو هفته اخیر هنوز چیزی نهایی نشده بود. بالاخره او، اما به خواسته اش رسید. گریزمن در ازای پرداخت ۱۲۰ میلیون یورو از اتلتیکو راهی بارسلونا شد. البته رقمی که اتلتیکو برای او می‌خواست ۱۸۰ میلیون یورو بود که اگر نهایی می‌شد آن وقت تبدیل می‌شد به گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ فرانسه.

۲- عثمان دمبله (۱۴۵ میلیون یورو)

بارسلونا نیمار را با رقمی رکوردشکن به پی‌اس‌جی فروخت و حسابی صندوقش را پر کرد. آن‌ها برای پرکردن جای خالی نیمار به سراغ عثمان دمبله بازیکن فرانسوی باشگاه دورتموند رفتند. عثمان که پیش‌تر سابقه بازی در تیم رن را داشت برای جدایی از دورتموند وارد دعوا و چالش با مسئولان این باشگاه شد ولی سرانجام صدور یک چک ۱۴۵ میلیون یورویی به همه چیز خاتمه داد؛ او از آلمان جدا و راهی کاتالونیا شد. او که با حضورش در بارسلونا فرازو نشیب زیادی داشته ممکن است دوباره در آینده‌ای نه چندان دور با رکوردی بهتر جابه‌جا شود تا جایگاهش در فهرست گران‌ترین‌ها بهتر هم شود!

۱-کیلیان امباپه (۱۸۰ میلیون یورو)

فعلا گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ فرانسه همین امباپه جوان است. تابستان ۲۰۱۷ و درست در زمانی که تازه ۱۸ سالش شده بود با رقم ۱۸۰ میلیون یورو از موناکو راهی پاری‌سن‌ژرمن شد تا تبدیل شود به جوان اول پروژه پاریسی‌ها برای آینده. برای او فقط یک نیم‌فصل بازی در پاری‌سن‌ژرمن کافی بود تا همه تیم‌های مطرح دنیا بخواهند برایش سرودست بشکنند. همین حالا با توجه به سن و سالی که دارد می‌گویند ارزشمندترین بازیکن دنیاست و طبیعتاً اگر روزی تصمیم به جدایی از پاریسی‌ها بگیرد می‌تواند رکورد گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال را هم مال خودش کند.

 

خبر ورزشی 

۱    
آی اسپورت
2019-07-19 10:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر