فهرست
سواد بیشتر در لیگ برتر
سواد بیشتر در لیگ برتر

سواد بیشتر در لیگ برتر

آی اسپورت – در لیگ برتر، حریفان متفرقه همه دندان‌گردند، همه گلوگیرند! همه، جان طرف را مى‌گیرند تا یک امتیاز مى‌دهند! در این هفته، استقلال این معنا را خوب فهمید! سپاهان خوب‌تر به درک این مهم نائل آمد و پرسپولیس، چون یکى از همین بازى‌ها و یکى از همین حریف‌ها را برد، لذت و مزه وصف‌ناپذیر بردن با زدن ٣ گل در خانه حریف را بعد از مدت‌ها، دوباره چشید! تراکتور، دنیزلى را هم قربانى «تیم بازى» صاحب تراکتور کرد! قربانى تز من پول مى دهم، پس هستم، اول مرد هم هستم!

استحاله تدریجى یک استعداد

علیرضا منصوریان در ادامه بازى‌هایى که «رو ندارند» و هیچ چیزشان معلوم نیست، مغلوب تیمى شد که با فشار و ضرب‌الاجل مدیرانش که نابلد و تازه‌کار نیستند، مواجه نبود! پرسپولیس- و انصارى‌فرد- مى‌دانستند که باید وزنه سنگین روحى را از روى سینه کالدرون بردارند و کمک کردند تا همه چیز آرام و نرم پیش برود!

منصوریان، نه به تکنیک و تاکتیک و چیدمان پرسپولیس که به تدبیر به ظاهر داهیانه مدیران تازه از راه رسیده ذوب‌آهن باخت و البته به اراده‌گرایى خودش که سرنوشتش را گره زد به یک شکست‌آفرینى از پیش معلوم:

... یا مى‌برى، یا مى‌روى!

مربیگرى یا...

استقلال، اگر با پیش‌شرط‌هاى من درآورده، مسابقه دادن را آغاز کند، چگونه بازى خواهد کرد؟ تیم استقلال، از نظر نیروى انسانى و از جهت مهارت تکنیکى، با ذوب‌آهن چقدر فرق دارد؟ اصلاً فرقى دارد؟

استراماچونى، اگر بپذیرد شرط‌هاى نامعقول و ناصحیح «مربیگرى به شرط چاقو و بازى کردن روى لبه تیغ» را، آیا باز هم مرد تو دل بروى این روزها، خواهد شد؟

فرق منصوریان که در عالم مربیگرى، هنوز با چند و، چون هاى فراوانى دست و پنجه نرم مى‌کند با مربى‌هاى حرفه‌اى و پرورش‌یافته توسط مدرسان و معلم‌هاى درجه اول نه هر کار از دست داده کم‌سوادى، همین است! فرق ذوب‌آهن با یک تیم متکى به تجربه و علم برآمده از تجربه، در همین است! منصوریان، مى‌تواند حق عزل خود را امضا کند ولى حق ندارد اجازه دخالت در کارش را بدهد!

فوتبال مدرن، فوتبال کهن

درباره استقلال که حالا فوتبال کامل‌ترى بازى مى‌کند و با همین اهرم هم مى‌برد، گفتنى فراوان داریم:

... مثلاً اینکه براى یک دقیقه بازى دادن بازیکن ذخیره اش، ٣ دقیقه کلاس ایستادن کنار زمین راه مى‌اندازد! یک دقیقه بازى، سه دقیقه توضیح و توجیه و یادآورى!

«فوتبال روز» این است! فوتبال صحیح این است! مربیان، به این ترتیب مربیگرى مى‌کنند! بى‌دلیل نیست که آخرین بازى استقلال، ٦٠ هزار تماشاگر داشت! مردمى که با فشارهاى زندگى مواجهند ولى تماشاى استقلال مدرن را به دست احمال و فراموشى نمى‌سپارند!

افندى مصطفى

جدا شدن مصطفى دنیزلى از تراکتور، معناهاى زیادى دارد! پس از آرتورول سالام و جان توشاک و پس از جرج لیکنز بلژیکى، حالا یک نام بزرگ دیگر: افندى مصطفى به نیم‌فصل هم نمى‌رسد! مسئله تراکتور همین است: مردانش، مردان کهنند! مردان روز با دانش امروزى نیستند! چه تونى و چه دنیزلى که نام بزرگ و اعتبار ویژه‌اى دارد، اما همه داشته‌هایش مربوط مى‌شود به گذشته! دانش عتیقه و بازکنان اسم و رسم‌دار دیروزى! 

 

خبر ورزشی 

 

۶ ۲  
آی اسپورت
2019-12-08 13:57:00
نظر دهید

۲ نظر
ع ع ب
يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸، ۱۶:۴۷
این لارودی فسیل هم فکر می کنه اگه خزئبلاتش رو تو لفاف ادبی بپیجه خیلی باحال می شه نوشته هاش !!!!
۳
سایت زرد
يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۴۹
استاد از واژه "سواد" در تیتر استفاده کرده اند و در همین متن، اهمال را "احمال" نوشته اند!
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر